اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پل دیود

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پل دیود

سلام
    من ی ترانس 11 ولت 40 امپری دارم ک برای یک سو کردنش از پل دیود 50 امپری استفاده میکنم ولی مشکل اینجاست ک پل دیود میسوزه
    من 3 تا هم موازی کردم و روی هدسینک بستم ولی باز میسوزن
    مشکل چیه؟؟؟

پاسخ : پل دیود

درود دوست عزیز
    بار خروجیت چند امپر میکشه
    به جا استفاده از پل دیودی خودت با دیود پل بساز از دیودای بهتر استفاده کن
    در ضمن بارت هم چک کن اتصال کوتاهی چیزی نباشه
    طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
    امروز رو کامل زندگی کن...
    (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

روی هدسینک بستم ولی باز میسوزن
      سلام
      هیت سینک چقدر داغ میشه؟ شاید ابعاد هیت سینک مناسب نیست.
      هیت سینکی مناسبه که فقط گرم بشه، اگر به حد سوزوندن دست میرسه یعنی مناسب نیست
      از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

سلام
        جدا از اینکه معمولا جنس های عادی نصف چیزیکه اسمشونه کار میکنن،شاید مصرف کننده شما در لحظاتی مثل اتصال کوتاه عمل میکنه
        مثلا موتوروخازن اینجورین
        ترانسی که مداوم بتونه 40امپر بده،راحت 150تا هم میده،البته لحظه ای
        ................Fx7SAM................

دیدگاه

هت سینک اصلا گرم هم نیست موقعی ک میسوزه ولی خب به محض سوختن به شدت گرم میشه ک عادیه

البته ی بانک خازنی بسیار قوی هم داره (10 تا 6800 میکرو فاراد)

خودم اول خواستم پل دیود بسازم ولی دیود 6 امپر بالا تر پیدا نکردم

دیدگاه

این ترانس برای تغذیه چه مداریه که بانک خازنی داره؟ شاید علل دیگه ای به جز جریان فوروارد دیود باعث سوختن اون میشه
            از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMIR_N
              هت سینک اصلا گرم هم نیست موقعی ک میسوزه ولی خب به محض سوختن به شدت گرم میشه ک عادیه

البته ی بانک خازنی بسیار قوی هم داره (10 تا 6800 میکرو فاراد)

خودم اول خواستم پل دیود بسازم ولی دیود 6 امپر بالا تر پیدا نکردم
              oo: oo: :surprised: :surprised:
              خب معلومه،بیچاره فرصت نمیکنه داغ کنه
              68000میکروفاراد خازن،در شروع میدونید چه جریانی طلب میکنه!
              حتما میدونید که خازن وقتی خالیه مثه اتصال کوتاه عمل میکنه،حالا شما ده تا از این اتصال کوتاها دارید،حالا فک میکنید وقتی برق وصل میشه چه جریانی از پل شما میگذره؟
              اگه چیزی برای محدود کردن این جریان اینراش نذاشتید و پل همون اول کار میسوزه،دلیلش همینه که گفتم
              حالا برای حلش یا باید اروم اروم ولتاژو ببرین بالا یا مثلا یه مقاومت با خازن ها سری کنین،واگه حال داشتین،وقتی مدار راه افتاد،مقاومتو اتصال کوتاه کنین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMIR_N
                سلام
                من ی ترانس 11 ولت 40 امپری دارم ک برای یک سو کردنش از پل دیود 50 امپری استفاده میکنم ولی مشکل اینجاست ک پل دیود میسوزه
                مشکل چیه؟؟؟
                موازی کردن دیود ها کار درستی نیست
                شما میتوانید به باتری سازی یا اسقاطی شهر خود سر بزنید و از آنها 4 عدد دیود یکسوساز دینام ماشین بخواهید که هم خیلی ارزان تمام می شود و هم قابلیت تحمل جریان های لحظه ای خیلی زیاد و قابلیت تحمل 60 آمپر را هم دارند حتی می توانید دیود های با آمپر بالا تر هم تهیه کنید مثلا 80 یا 100 آمپر و خودتان پل دیود درست کنید

در ضمن این مقدار خازن هم چیزی محسوب نمی شود این خازن ها در شروع کار حداکثر 60 آمپر جریان طلب می کنند

دیدگاه

بعید میدونم مشکل از جریان کشی لحظه اول خازن ها باشه، چون دیود 50 آمپری، توانایی جریان دهی لحظه ای چندین برابر جریان نامی رو داره.
                  یه شماتیک از مدارتون قرار بدید تا بهتر بشه همفکری کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMIR_N
                    سلام
                    مشکل چیه؟؟؟
                    با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
                    برای پیدا کردن علت سوختن دیود ها، ابتدا یک سر خارن 6880 میکرو فاراد را از مدار جدا کنید و سپس ولتاژ دو سر خروجی را به دو سر بار مصرفی متصل کنید، اگر بار خروجی غیر سلفی باشد نباید باعث سوختن پل دیود شود. علت سوختن می تواند دو عامل باشد. بار خروجی شما سلفی و کم تر از 1 اهم باشد. دوم چون این بار در لحظه اول با خازن که بصورت موازی وصل می باشد، یک جریان بیش از اند ازه می کشد و باعث سوختن می شود. چون خازن های خالی در هنگام وصل به منبع اول شورت عمل می کنند و با شارژ شدن کامل اوپن عمل می کنند.
                    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

با تشکر از همه
                      دلیلش همون بانک خازنی بود ک دوستان اشاره کردن
                      راه حلش هم فکر میکنم همون باشه ک اقای Nima200 فرمودند باشه
                      فکر کنم قبل از بانک خازنی باید ی مقاومت 1 اهم قرار بدم اینطوری حریان بیشتر 11 امپر نمیشه و بعد از شارژ شدن خازن ها مقاومت رو اتصال کوتاه کنم ( اتصال کوتاه کردنم ک حال نمیخواد ی رله با مقاومت موازی میکنم و ولتاژ 2 سر مقاومت رو به وسیله ی میکرو میخونم و بهش برنامه میدم تا ADC از X مقدار کمتر شد یکی از پایه های خروجی رو 1 کنه ک بعد به وسیله ی ترانزیستور رله رو کنترل میکنم)
                      ممنون از همه دوستان

دیدگاه

11امپر؟ینی یه مقاومت 121وات :eek:
                        پیشنهاد میکنم یک مقاومت بیشتر قراربدین تا جریان عبوری و توان تلف شده روی مقاومت کمتر شه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
                          11امپر؟ینی یه مقاومت 121وات :eek:
                          پیشنهاد میکنم یک مقاومت بیشتر قراربدین تا جریان عبوری و توان تلف شده روی مقاومت کمتر شه
                          البته مقاومت 10 وات هست و هنوز بعد 10 12 بار تست مشکلی براش پیش نیومده(چون مقاومت بعد از کمتر 1 ثانیه از مدار خارج میشه) ولی خب بهتره ک مقاومت با امپدانس بیشتری استفاده کنم
                          اینطوری هم توان تلف شده کم تر میشه و هم خازن ها چچون اروم تر شارژ میشن طول عمرشون بیشتر میشه
                          ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMIR_N
                            البته مقاومت 10 وات هست و هنوز بعد 10 12 بار تست مشکلی براش پیش نیومده(چون مقاومت بعد از کمتر 1 ثانیه از مدار خارج میشه) ولی خب بهتره ک مقاومت با امپدانس بیشتری استفاده کنم
                            اینطوری هم توان تلف شده کم تر میشه و هم خازن ها چچون اروم تر شارژ میشن طول عمرشون بیشتر میشه
                            ممنون
                            دقیقا

بالاخره مقاومت ده وات هم یه صبری داره

دیدگاه

شاید اگر مدارتون رو میگفتید چی هستش و شماتیک اون رو ارسال میکردید، روشهای بهتری برای کنترل جریان کشی مدار پیدا میشد. :read:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X