اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روشی برای جایگزین کردن دیود هرزگرد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روشی برای جایگزین کردن دیود هرزگرد

سلام دوستان من
    ببخشید در ادامه موضوع قبلیم که با کمک شما اساتید بزرگوار مشکلم حل شد یه سوال دیگه برام پیبش اومده
    خب ما در تحریک رله با میکرو از دیود هرزگرد در دو سر بوبین رله استفاده میکنیم تا نویز الکترومغناطیسی حاصل از سلف به میکرو بر نگرده (البته فست دیود هم استفاده میشه)
    سوال اول من اینه که این نویز برگشتی از پایه گراند میکرو نویز میندازه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    چون ولتاژ 5 ولت که به رله فرمان میده از اپتوکوپلر رد میشه و کاملا ایزوله ست و تنها راه ورود نویز برگشتی به میکرو پایه گراند هست(البته مطمئن نیستم ولی چون گراندهای مدارهمگی به هم وصلن اینو میگم)
    در دستگاهی که بهش فرمان میدم (ژنراتور) رله هایی هستن که داخل برد خود دستگاه هستن و با تحریکشون میکرو بشدت هنگ میکنه ولی فست دیود که به دوسر بوبینشون میبندم نویز برنمیگرده
    اما فست دیود اونارو دیگه نمیشه تو مدار خودم تعبیه کنم چون دو رله با رله مدار من فاصله دارن و بعد ها ممکنه یکی دستکاریشون کنه و دیودهارو بکنه یا رله هارو عوض کنه و در نتیجه دیودهاشونم میپره(این شده دردسر جدید من :sad: :sad: :sad
    اگر و بازم تاکید میکنم "اگر" نویز از گراند به میکرو میاد مبدلهای dc dc هایی هستن که منفی (گراند ) رو کلا ایزوله کنن تا من بتونم از اونا هم بعنوان رگولاتور و هم ایزوله کننده استفاده کنم؟؟؟؟؟؟؟(توجه: منبع من فقط یکیه و اونم باتری دستگاهه و منبع دیگه ای تو کار نیس که گراندشم فرق داشته باشه و همه گراندها به هم وصلن)
    این سایت این مبدل رو گذاشته ولی توضیح کافی نداده
    http://yazdkit.com/dc-to-dc-convertor-5v-to-5v-dcp010505db-4599.html
    و یکی از دوستان خوبم (nanoelectronic) این سایت رو هم معرفی کردن
    http://www.minmax.com.tw/_english/01_converter/00_overview.php
    این کانورتر ها گراند رو هم ایزوله میکنن؟؟؟؟؟؟؟ با ایزوله کردن گراند مشکل نویز برگشتی حل میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    (لازم بذکره دوتا باتری (برق 24 ولت) دیگه آوردم و صرفا برق مییکرو رو با اونا دادم و گراند ها کلا جدا شد و مشکلم حل شد ولی باتری دیگه که نمیشه فقط برا تغذیه میکرو گذاشت!!! :angry: :angry: )

پاسخ : روشی برای جایگزین کردن دیود هرزگرد

رفیق شما با وصل کردن گرند دوطرف اپتوکوپلر در واقع کل الکترونیک رو بردی زیر سوال

این کارت مثل ساخت دو منبع آب شرب و اسید مجزا میمونه که یه لوله بینشون قرار بدی و از منبع آب یه شیر بزاری تا مردم آب بخورن
    خب معلومه که آدما میمیرن

شما اگه سر راه تغذیه میکروکنترلرت فیلتر lc پایین گذر استفاده کنی و از سیستم گرند ستاره استفاده کنی محاله اختلالی برای میکرو بوجود بیاد

البته برای ایزوله کردن تغذیه میکرو میتونی یه منبع سوئیچینگ بسازی که ولتاژ باتری رو بصورت ایزوله به مدار برسونه
    و یا آمادش رو بخری

توی بازار با اسم اسمارت پاور میشناسنشون البته توان های محدودی زیر 15 وات دارن که به برای تغذیه میکرو و مدار جانبی جوابگو هستن

دیدگاه

آره دقیقا این منفیه کار رو خراب کرد استاد
      تو ورودی میکرو فیلتر lc گذاشتم ولی گراندها به هم وصلن و فقط مثبت از طریق سلف به میکرو میره و جداست و گرندها به هم وصلن(منِ ناشی :angry: :angry
      دقیقا میشه مدارشو نشون بدید ؟ :smile:

دیدگاه

گفتم که اگه شما بیای یه سوئیچینگ برای تغذیه مدارت بذاری ،گرند مدارت ایزوله میشه و با اپتوکوپلر میتونی به رله فرمان بدی البته در این صورت نباید همون اشتباه اول رو مرتکب بشی و گرند سیگنال رو به قسمت قدرت وصل کنی

اسمارت پاور ها قیمتی ندارن مثلا ورودی 20ولت تا 52 ولت و خروجی 5 ولت 2.5 آمپر رو ماه پیش خریدم 22 تومن

در ضمن ما هنوز شاگردیم و در این حد نیستم(خواهشا به من نگید استاد تا به شان یه استاد واقعی بی احترامی نشه)

دیدگاه

ممنون از شما دوست عزیز

دیدگاه

با اجازه یه سوال هم من داشتم.
            این فیلتر LC که فرمودید برای تغذیه میکرو قرار بدیم نوع سلفش باید چه باشه؟
            از سلف های مقاومتی معمولی هم میتوان استفاده کرد یا حتما باید از سلف های بشکه ای استفاده کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط like_electronic
              با اجازه یه سوال هم من داشتم.
              این فیلتر LC که فرمودید برای تغذیه میکرو قرار بدیم نوع سلفش باید چه باشه؟
              از سلف های مقاومتی معمولی هم میتوان استفاده کرد یا حتما باید از سلف های بشکه ای استفاده کرد؟
              مورچه چیه که کله پاچش چی باشه

میکروکنترلر ها جریان مصرفیشون خیلی بشه دویست سیصد میلی آمپر هست(البته هیچ وقت در این حد نمیرسه،این جریان رو بر اساس استفاده از تمام gpioها و قسمت های سخت افزاری میگم). پس سلف های مقاومتی جوابگو هستن

اما اگر برای تغذیه کل مدار بسته به جریان مصرفی مدار باید از سلف های مقاومتی یا بشکه ای و یا حلقوی استفاده کرد

دیدگاه

شما اگه سر راه تغذیه میکروکنترلرت فیلتر lc پایین گذر استفاده کنی و از سیستم گرند ستاره استفاده کنی محاله اختلالی برای میکرو بوجود بیاد
                سلام . آقا این سیستم گرند ستاره چه جوریه؟ میشه یکم توضیح بدید
                سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلَائِکَةِ وَ الرُّوحِ

(SMART DESIGN....(POWERFUL & QUICK

موفقیت اتفاقی نیست......بابای پولدار میخواد

دیدگاه

سلام . آقا این سیستم گرند ستاره چه جوریه؟ میشه یکم توضیح بدید
                  سلام
                  فرض کنید این زمین ها رو در مدارتون دارید:
                  1-زمین تغذیه ورودی
                  2-زمین مدار دیجیتال
                  3-زمین مدار آنالوگ
                  4-....
                  زمین 1 رو مثلا پایه سوکت آداپتور برق ورودی مدار درنظر بگیرید . زمین های 2 الی .... فقط در همین نقط به یکدیگر وصل میشن.
                  از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

دوست عزیز من نمی دونم شما چطور رله رو تحریک می کنی ولی چند راه موجود است:

1. دیود هرزگرد 1N4007 خیلی هم خوب جواب میده البته من رله رو با BD139 تحریک می کردم و از اپتوکوپلر هم استفاده نکردم. هیچ مشکلی هم در قطع و وصل های مکرر نبود.
                    2. برای جلوگیری از هنگ کردن این مسائل ممکنه بی ربط باشه ولی خوب بررسی کردنش ارزش داره :
                    I) استفاده از منبع تغذیه قوی ترجیحا ترانسی (سوییچینگ کمی مشکل سازه!)
                    II) اگر می خوای کار خیلی خوب باشه زمین ترانس ها رو جدا کن. یعنی برای تغذیه رله ها یک ترانس و برای بخش دیجیتال یا کنترلی یک ترانس جدا و استفاده از اپتوکوپلر (البته نباید زمین اپتو ها و باقی بخش ها مشترک باشه و الا کل الکترونیک زیر ؟ میره!)
                    III) استفاده از تثبیت کننده LM2576 چون در مدار ارائه شده نمونه دیتاشیت این رگولاتور فیلتر هم آمده است.
                    3. دور نگه داشتن میکرو از رله ها.
                    4. استفاده از اسنابر (جرقه گیر)

به تصویر زیر نگاه کنید. این مدار یک کنترل کننده روشنایی است. در آزمون عملکرد یک لامپ 60 وات یا 100 وات بود! نمی دونم به رله متصل بود و چون برای پروگرم کردن از ISP استفاده می کردم در حالی که قطع و وصل انجام می شد پروگرمر دائما ریست می شد اما میکرو موجود در مدار هیچ مشکلی نداشت.

STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

آقا جواد
                      متاسفانه من نمیتونم این بحث رو بیشتر پیش ببرم چون واقعا موندم چرا همه فکر میکنن من ناشی ام یا مسایل ابتدایی رو نمیفهمم
                      من اول عرض کردم از اپتوکوپلر استفاده میکنم تا نویز برگشتی از مثبت رو بگیرم ولی همون اولشم خودم گفتم که منفیا مشترکه و نویز از همون منفی برمیگرده و دوستان حرف خودمو به خودم تحویل میدن :angry: :angry:
                      اتفاقا از lm2576 هم استفاده کردم و در دو مرحله
                      سوال من اینه اینه اینه
                      بابا جان من منبعم یکیه یکی
                      دوتا منبع ندارم پس گرندهام به هم وصلن
                      منبع سوییچینگ نمیشه استفاده کرد چون ورودی من DC هست و خروجی منم با lm2576 میشه DC (خروجی رگولاتور هم فیلتر lc گذاشتم)
                      من برا رفع نویز از فست دیود UF4007 در دو سر رله استفاده کردم که اولترا فسته و جوابم میده
                      ولی رله هایی که بیرون مدار هستن (رله های تابلو برق ژنراتور) رو نمیتونم دیود بذارم چون فردا ممکنه یکی دست بزنه حذفش کنه یا بعبارتی انگولکش کنه چون بیرون مدار منه و این رله از مدار من فرمان میگیرن (ناگفته نمونه دیود رو با دستم میگیرم سر رله های بیرونی مدار نویز برنمیگرده)
                      ولی باید ایراد رو اساسا رفع کنم
                      چجوری؟ بیام و گرند رو کلا ایزوله کنم که شرکت minmax مبدلهای dc dc ایزوله ساخته که هم مثبت و هم منفی رو ایزوله میکنن ولی هیچ جای ایران یافت نمیشه :sad:
                      اگه برق من ac بود با ترانسفورماتور میشد هم مثبت و هم منفی رو ایزوله کرد
                      هیچکس تا حالا نتونسته قطعیتا سوال منو جواب بده که بابا جان آیا مبدلی چیزی هست که هم گرند هم مثبت رو در حالت dc dc ایزوله کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                      دوتا منبع هم ندارم و نمیتونم داشته باشم
                      اصلا تو ایران چیزی به نام ایزوله کننده dc dc نیست و تمامی جوابهایی که دادین رو من رد میکنم با کمال پوزش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط هادی کریمی
                        اصلا تو ایران چیزی به نام ایزوله کننده dc dc نیست و تمامی جوابهایی که دادین رو من رد میکنم با کمال پوزش
                        توی همون پست بالا بهتون گفتم که اسمش رو بیشتر با عنوان اسمارت پاور میشناسن
                        باید توی بازار برق صنعتی جاهایی که لوازم ابزار دقیق میفروشن دنبالش بگردین

توی شیراز خیابون قاآنی کهنه نمایندگی محصولات LS همه نوع رنجش رو داره

دیدگاه

میدونم آقا اشکان
                          راهنمایی شما خیلی کمکم کرد منظورم با داش جواد بود
                          اتفاقا امروز رفتم دنبال اسمارت پاور ولی چون پیدا نکردم خیلی ناراحتم :sad:
                          آقا جواد از راهنمایی تو هم ممنونم
                          ولی ظاهرا باید بیخیال اینکار بشم
                          اوضاع بازار الکترونیک ایران خیلی خرابه :biggrin: :agree:

دیدگاه

میدونم آقا اشکان
                            راهنمایی شما خیلی کمکم کرد منظورم با داش جواد بود
                            اتفاقا امروز رفتم دنبال اسمارت پاور ولی چون پیدا نکردم خیلی ناراحتم :sad:
                            آقا جواد از راهنمایی تو هم ممنونم
                            ولی ظاهرا باید بیخیال اینکار بشم
                            اوضاع بازار الکترونیک ایران خیلی خرابه lol: :biggrin::
                            زود نا امید نشو اگه تهران هستی که نمایندگی LS زیاد هست این اسمارت پاور ها محصول ls هستن بگرد پیدا میکنی

دیدگاه

آقا جواد
                              متاسفانه من نمیتونم این بحث رو بیشتر پیش ببرم چون واقعا موندم چرا همه فکر میکنن من ناشی ام یا مسایل ابتدایی رو نمیفهمم
                              من اول عرض کردم از اپتوکوپلر استفاده میکنم تا نویز برگشتی از مثبت رو بگیرم ولی همون اولشم خودم گفتم که منفیا مشترکه و نویز از همون منفی برمیگرده و دوستان حرف خودمو به خودم تحویل میدن :angry: :angry:
                              اتفاقا از lm2576 هم استفاده کردم و در دو مرحله
                              سوال من اینه اینه اینه
                              بابا جان من منبعم یکیه یکی
                              دوتا منبع ندارم پس گرندهام به هم وصلن
                              منبع سوییچینگ نمیشه استفاده کرد چون ورودی من DC هست و خروجی منم با lm2576 میشه DC (خروجی رگولاتور هم فیلتر lc گذاشتم)
                              من برا رفع نویز از فست دیود UF4007 در دو سر رله استفاده کردم که اولترا فسته و جوابم میده
                              ولی رله هایی که بیرون مدار هستن (رله های تابلو برق ژنراتور) رو نمیتونم دیود بذارم چون فردا ممکنه یکی دست بزنه حذفش کنه یا بعبارتی انگولکش کنه چون بیرون مدار منه و این رله از مدار من فرمان میگیرن (ناگفته نمونه دیود رو با دستم میگیرم سر رله های بیرونی مدار نویز برنمیگرده)
                              ولی باید ایراد رو اساسا رفع کنم
                              چجوری؟ بیام و گرند رو کلا ایزوله کنم که شرکت minmax مبدلهای dc dc ایزوله ساخته که هم مثبت و هم منفی رو ایزوله میکنن ولی هیچ جای ایران یافت نمیشه :sad:
                              اگه برق من ac بود با ترانسفورماتور میشد هم مثبت و هم منفی رو ایزوله کرد
                              هیچکس تا حالا نتونسته قطعیتا سوال منو جواب بده که بابا جان آیا مبدلی چیزی هست که هم گرند هم مثبت رو در حالت dc dc ایزوله کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                              دوتا منبع هم ندارم و نمیتونم داشته باشم
                              یک راه دیگه استفاده از میکروهای SMD هست که هم کیفیت ساخت بالاتری دارند و هم در مقابل نویز مقاومت بیشتری دارند و احتمال داره بشه از این طریق نویز موثر سایر رله های تابلو روی میکرو رو کنترل کرد.
                              STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X