اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترانس مهتابی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ترانس مهتابی

سلام دوستان
    همیشه برام سصوال بوده ترانس مهتابی چرا یه دونه ورودی داره یعنی یه دونه سیم ازش رد میشه بر عکس همه ترانس ها؟

پاسخ : ترانس مهتابی

سلام
    چون که در اصلن ترانس نیست، مصطلح شده ترانس . اون قطعه اسمش چوک مهتابی هستش، یه چیزی شبیه سلف
    از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

چیزی که ما به عنوان ترانس مهتابی میشناسیم در واقع یک سلف معمولی هستش که بصورت سری با مهتابی قرار میگیره...و در زمانی که استارت برای یه لحظه مدار رو قطع میکنه طبق قانون لنز یک ولتاژ القایی نسبتا زیاد روی فیلامان مهتابی میفته و باعث یونیزه شدن گاز داخل مهتابی و در نهایت روشن شدن آن میشود. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر محتشم
        سلام دوستان
        همیشه برام سصوال بوده ترانس مهتابی چرا یه دونه ورودی داره یعنی یه دونه سیم ازش رد میشه بر عکس همه ترانس ها؟
        با سلام :
        این قطعه ترانسفورمر نبوده بلکه یک چوک یا سلف می باشد و دو کار انجام می دهد. بعنوان مقاومت بالاست، در ولتاژ 220 ولت و دوم در هنگام استارت یک ولتاژ یک ولتاژ قوی با جهت مخالف با ولتاژ 220 ولت جهت یونیزه کرده گاز داخل مهتابی بکار می رود. پس از روشن شدن مهتابی فقط بعنوان یک مقاومت عمل می کند چون ولتاژ های دو صر فیلامان های دو سر لامپ مهتابی 40 وات هر پایه حدود 35 ولت مصرف می کند و جمعا 70 ولت و بقیه این ولتاژ روی این چوک ( مقاومت بالاست) جهت جلوگیری از سوختن فیلامان های لامپ قرار می گیرد. پس از روشن شدن لامپ مهتابی شما می توانید استارت را از مدار خارج کنید و می بیند که لامپ شما خاموش نمی شود، چون گاز یونیزه شده و جریان بجای مسیر استارت از داخل گاز یونیزه شده عبور می کند. این جریان برای یک لامپ مهتابی 40 وات حدود 170 میلی آمپر می باشد.
        علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
        نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

پس لامپ مهتابی خیلی کم مصرف تره از این لامپ های کم مصرف جدید

دیدگاه

پس لامپ مهتابی خیلی کم مصرف تره از این لامپ های کم مصرف جدید
            نه، روی چه اصلی این رو میفرمایید؟
            مقایسه باید برحسب لومن( قدرت نور دهی) و مصرف باشه. اگر فقط بخوایم بحث مصرف برق کنیم، مهتابی 40 وات مصرفش هستش . لامپ کم مصرف از 15 وات داریم الی ......
            از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X