اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تایمر با یک رله ولی اجرای 2 فرمان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تایمر با یک رله ولی اجرای 2 فرمان

سلام دوستان

یه تایمر دارم که هر 2 ساعت به 2 ساعت تنظیم شده که رله خروجیش On بشه و 1 دقیقه On میمونه و بعد خودش Off میشه
    حالا من باید یک بار وقتی رله تایمر On شد یه لامپ رو روشن کنم و بعد 2 ساعت که دوباره رله On شد لامپ رو خاموش کنم
    یادم میاد میشد با مدار منطقی این کار رو کرد ولی اسم مدارش یادم نمیاد ، لطفا راهنمایی کنید

کلا مدار باید حساس به لبه بالارونده باشه دیگه یعنی با هر بار تغییر وضعیت ورودی از 0 به 1 خروجی نیز یک بار 1 بشه و بار دیگر با تغییر ورودی از 0 به 1 خروجی 0 بشه و همین طور ادامه داشته باشه

اگه مدارش رو دارین هم ممنون میشم لطف کنید
    *_**_**_* دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس بدان دست خواهند یافت پیامبراعظم(ص) *_**_**_*

پاسخ : تایمر با یک رله ولی اجرای 2 فرمان

رله رو با فیلتر خازنی بده به ورودی این و خروجی رو مجدد بده به رله ای که لامپ به اون وصل میشه.
    از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی امانی
      رله رو با فیلتر خازنی بده به ورودی این و خروجی رو مجدد بده به رله ای که لامپ به اون وصل میشه.
      هر نوع فلیپ فلاپ نوع D رو ببندم میشه دیگه؟
      *_**_**_* دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس بدان دست خواهند یافت پیامبراعظم(ص) *_**_**_*

دیدگاه

هر نوع فلیپ فلاپ نوع D رو ببندم میشه دیگه؟
        قاعدتن نباید مشکلی داشته باشه . من فقط با 4013 دیدم
        از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی امانی
          قاعدتن نباید مشکلی داشته باشه . من فقط با 4013 دیدم
          تو پروتئوس مدارمو با 4013 بستم ؛ Ok بود

دیدگاه

سلام
            4013 یه پایه VDD داره و کی Vss
            من اصلا VDD رو به 4013 وصل نکردم یعنی وصل کردم دیدم غلط جواب میده بعد قطعش کردم 4013 درست کار می کرد
            Vss رو به GND مدار وصل کردم

نمی دونم چرا بار اول وقتی برنامه تایمر رو ریست می کنم و به تایمر برنامه میدم قشنگ کار میکنه ولی اگه تایمر رو از برق در بیارم و دوباره بزنم به برق تایمر کار میکنه سر ساعت ولی دیگه فقط Q2 ، با هر لبه ، فعال میشه ، شما میدونین چرا؟

عجیبه
            دیتاشیت CP رو که کلاکه زده 5 و 10 و 15 ولی من ولت 12 باطری دادم ، ایرادی داره؟ کار که می کنه

اینم لینک دیتاشیت :
            http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/17676/PHILIPS/HEF4013BP.html

دیدگاه

مشکل رو رفع کردم
              بدی این مدار اینکه بعد از اینکه برق بره خود به خود با اولین لبه Q1 فعال میشه حتی اگه آخرین بار Q1 فعال بوده باشه و با این لبه نوبت Q2 باشه که باید 1 بشه

مداری داریم که با قطع برق وضعیت خودشو حفظ کنه؟ یا حتما باید از EEPROM استفاده کنم؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X