اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت سوییچ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت سوییچ

سلام
    من میخوام یه سوییچ طراحی کنم با ماسفت که با صفر و یک دیجیتال خاموش و روشن شه. ولتاژ ورودی به میکرو 5 ولته. کسی را یارای یاری هست؟ :mrgreen:

پاسخ : ساخت سوییچ

سلام.
    صرفاً میخاید یه سوئیچ داشته باشید ؟ یا حتماً باید از ماسفت استفاده کنید ؟
    در حالت اول میتونید از یه گیت not استفاده کنید ونیازی به طراحی هم نداره.
    در حالت دوم هم میتونید همین گیت not رو با استفاده از ماسفت طراحی کنیدکه یکی از ساده ترین ساختار های مدار های دیجیتال هستش. به این صورت که ماسفت رو در حالت سورس مشترک ببندید.سورس اون رو زمین کنید و به گیت اون تحریک ورودی رو اعمال کنید. درین اون رو بکشید بالا. ( pull up)
    بعد از درینش میتونید به عنوان خروجی مدارتون استفاده کنید.

دیدگاه

مرسی از پاسخ.
      ورودی صفر و یک هست. اگه یک بیاد ماسفت روشن شه. بیشتر مشکلم توی انتخاب ماسفت هست که چه پارامترایی رو در نظر بگیرم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط forgo
        مرسی از پاسخ.
        ورودی صفر و یک هست. اگه یک بیاد ماسفت روشن شه. بیشتر مشکلم توی انتخاب ماسفت هست که چه پارامترایی رو در نظر بگیرم.
        خواهش میکنم.
        خب برای طراحی میتونید 2 عدد ماسفت که در حالت یا آرایش سورس مشترک یا CS قرار دارند رو به طور سری به هم وصل کنید. به این صورت که درین ماسفت سورس مشترک اوّل رو به گیت ماسفت سورس مشترک دوم وصل کنید. با این کار وقتی که گیت ماسفت اوّل ، 1 منطقی یا دیجیتال یا 5 ولت آنالوگ یا DC بشه درین ماسفت اول پایین میاد یا از لحاظ ولتاژی 0 میشه. این 0 ولت که به گیت ماسفت دومی وصل هستش باعث میشه که ماسفت دوم خاموش بمونه و از همین رو جریان درین اون صفر یا 0 باقی بمونه. از اونجایی که جریان صفر هستش پس ولتاژ درین ماسفت دوم برابر با ولتاژ منبع تغذیه ی بالا یا VCC خواهد بود.
        پس شما 1 منطقی اعمال کردید و 1 منطقی دریافت کردید.

میتونید مدار های مختلفی پیدا کنید. ( با جستجو کردن کلمه ی کلیدی سوئیچ های ماسفتی ، در سایت گوگل و همینطور کلمه ی کلیدی آرایش سورس مشترک یا CS ماسفت )

و امّا در مورد انتخاب ماسفت بستگی به نوع عملیاتی که میخواهید انجام بدهید دارد. اگر قصد دارید جریان زیادی از ماسفت عبور بدهید باید از ماسفت های پرتوان استفاده کنید. و در حالت های دیگر اگر قصد دارید سرعت گذر ماسفت ( از حالت خاموش به روشن و برعکس) زیاد باشه باید از ماسفت های پر سرعت استفاده کنید.
        و ...
        امیدوارم مفید بوده باشه گفته هام.
        موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط forgo
          سلام
          من میخوام یه سوییچ طراحی کنم با ماسفت که با صفر و یک دیجیتال خاموش و روشن شه. ولتاژ ورودی به میکرو 5 ولته. کسی را یارای یاری هست؟ :mrgreen:
          ماسفت هایی هستند که با سطح ولتاژ تی تی ال میتونن روشن بشن
          در گوگل سرچ کنید شماره هاشو میتونید پیدا کنید
          logic level mosfet datasheet
          یک نمونه
          https://www.sparkfun.com/products/10213

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X