اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی فانکشن ژنراتور با فرکانس 1MHZ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی فانکشن ژنراتور با فرکانس 1MHZ

سلام

من در حال طراحی یک فانکشن ژنراتور با قابلیت های زیر هستم:

1 موج مستطیلی دامنه 20 ولت p-p
    2 موج مثلثی دامنه 8 ولت p-p
    3 موح سینوسی دامنه 6 ولت p-p
    -خروجی هر سه باید تا 1.5 آمپر رو بکشه
    -فرکانس کاری هم توی 1MHz اما با تغییر پیوسته در رنج محدود
    -duty cucly هم باید قابلیت تغییر از 1% تا 99% رو داشته باشه

این اظلاعات کلی پروژست اما من سوالم اینه برای اینکه موج مستطیلی رو تولید کنم به چند روش فکر کردم اما برای هر کدوم وقتی تا یه جایی جلو رفتم به مشکلاتی خوردم مثلا ( آستابل پ امپی یا ساخت موج با 555)
    بی زحمت راهنماییم کنید که اصل مطلبش که موج مستطیلیه رو به چه شکلی اونم ت این فرکانس تولید کنم بهتره.
    Every one can do everything so why you do this awful thing.

پاسخ : طراحی فانکشن ژنراتور با فرکانس 1MHZ

از آیسی XR2206 استفاده کنید

مربعی و سینوسی و مثلثی رو براتون تولید میکنه

دیدگاه

متاسفانه در این پروژه امکان استفاده از IC رو ندارم چون باید حتما آنالوگ کار کنم نهایتا 555

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mnwato
        متاسفانه در این پروژه امکان استفاده از IC رو ندارم چون باید حتما آنالوگ کار کنم نهایتا 555
        همون آی سی هم آنالوگه دوست عزیز

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده
          همون آی سی هم آنالوگه دوست عزیز
          ّی سی خودش موج رو میسازه ما فقط بایاس میکنیم
          چون این پروژه مربوط به درس تکنیک پالسه باید آنالوگ باشه مثلا از تکنیک های انتگرال گیری از مربعی برای مثلثی و دیگه مثل آستابل پ امپی.
          الان دیتا شیتشو نگاه کردم اما نوشته بود typical freq 1MHZ من میخوام با خازن متغیر فرکانس یکم جابجا بشه یعنی اینجوری خیلی جای مانور روی فرکانس های بالاتر نداره

توی آستابل ترانزیستوری برای محاسبات مقادیرش مشکل دارم

دیدگاه

توی کتاب مجموعه مدار برای جوانان محمود بخت آور فکر کنم جلد 2 دو نمونه فانگشن ژنراتور گزاشته که یکی از اونها همونیه کی میخوای

دیدگاه

ماشالا چه اشتهایی دارین!
              یک و نیم امپر تو فرکانس یه مگ!!!!!!!!!
              هرچند امیدوارم این تاپیک به جای خوبی برسه،چون به درد منم میخوره
              ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mnwato
                سلام

من در حال طراحی یک فانکشن ژنراتور با قابلیت های زیر هستم:

1 موج مستطیلی دامنه 20 ولت p-p
                2 موج مثلثی دامنه 8 ولت p-p
                3 موح سینوسی دامنه 6 ولت p-p
                -خروجی هر سه باید تا 1.5 آمپر رو بکشه
                -فرکانس کاری هم توی 1MHz اما با تغییر پیوسته در رنج محدود
                -duty cucly هم باید قابلیت تغییر از 1% تا 99% رو داشته باشه

این اظلاعات کلی پروژست اما من سوالم اینه برای اینکه موج مستطیلی رو تولید کنم به چند روش فکر کردم اما برای هر کدوم وقتی تا یه جایی جلو رفتم به مشکلاتی خوردم مثلا ( آستابل پ امپی یا ساخت موج با 555)
                بی زحمت راهنماییم کنید که اصل مطلبش که موج مستطیلیه رو به چه شکلی اونم ت این فرکانس تولید کنم بهتره.
                برای کیفیت بهتر سیگنال های تولید شده میتونید از آی سی هایی مثل xr2206 و یا 8038 استفاده کنید.
                اگر بخاید به صورت گسسته بسازید مدار رو کیفیت میاد پایین. مثلاً میتونید از مولد شیب خازنی استفاده کنید. که خروجیش ناصاف هستش. و مسئله ی بعدی این هستش که به صورت جدا از هم نمیتونید تمام مولفه ها رو تنظیم یا تغییر بدید. مثلاً وقتی فرکانس رو تغییر بدید زمان وظیفه هم تغییر میکنه.
                ولی وقتی از آی سی هایی مثل xr2206 و یا 8038 استفاده کنید میتونید با استفاده از یک تکنیک هایی بدون اینکه فرکانس تغییر کنه زمان وظیفه رو تغییر بدید و برعکس.

به صورت گسسته :
                استفاده از 555 برای تولید پالس. ( تغییر زمان وظیفه و فرکانس توسط مدارات جانبی خود 555 واستفاده از خازن تریمر )
                استفاده از یک انتگرال گیر پ امپی جهت تبدیل موج پالسی تولید شده از خروجی 555 به موج مثلثی.
                استفاده از روش های مختلف جهت تبدیل موج مثلثی خروجی شده از پ امپ به موج سینوسی ( روش ترانزیستوری - روش ساختمان دیودی - روش زوج تفاضلی )
                برای تنظیم فرکانس و زمان وظیفه هم میتونید توی همون مدار 555 توسط خازن تریمر رنج فرکانس رو تعیین کنید و توسط مقاومت های موجود در مدار شارژ خازن 555 ، فرکانس و زمان وظیفه رو به طور پیوسته تنظیم کنید. ( پتانسیومتر )

برای جریان خروجی تا 1 آمپر (برای هر 3 سیگنال) ، میتونید توسط یک بافر موج های تولید شده رو تقویت جریان کنید. ولی بیشتر از 1 آمپر نمیدونم!!!
                به نظرم باید از مبدل های DC به DC استفاده کنید یا مثلاً از ترانس. ( برای افزایش جریان به مقدار های زیاد )
                //
                اینم یه مقاله ی خودم که هنوز تحویلش ندادم :smile: :
                شاید به دردت بخوره.
                http://s6.picofile.com/file/8230862368/8038.pdf.html
                //
                در ضمن هر آی سی یک محدودیت فرکانسی داره. 555 هم از این قضیه مستثنی نیست.
                555 فکر نمیکنم تا 1 مگا هرتز پشتیبانی کنه.
                ولی xr2206 توانایی تولید تا 1 مگا هرتز رو هم داره.
                8038 هم تا 300 400 کیلو هرتز رو پشتیبانی میکنه.
                برای فرکانس های بیشتر هم باید به صورت دیجیتال کار کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bacheLLL
                  سلام.
                  برای کیفیت بهتر سیگنال های تولید شده میتونید از آی سی هایی مثل xr2206 و یا 8038 استفاده کنید.
                  اگر بخاید به صورت گسسته بسازید مدار رو کیفیت میاد پایین. مثلاً میتونید از مولد شیب خازنی استفاده کنید. که خروجیش ناصاف هستش. و مسئله ی بعدی این هستش که به صورت جدا از هم نمیتونید تمام مولفه ها رو تنظیم یا تغییر بدید. مثلاً وقتی فرکانس رو تغییر بدید زمان وظیفه هم تغییر میکنه.
                  ولی وقتی از آی سی هایی مثل xr2206 و یا 8038 استفاده کنید میتونید با استفاده از یک تکنیک هایی بدون اینکه فرکانس تغییر کنه زمان وظیفه رو تغییر بدید و برعکس.

به صورت گسسته :
                  استفاده از 555 برای تولید پالس. ( تغییر زمان وظیفه و فرکانس توسط مدارات جانبی خود 555 واستفاده از خازن تریمر )
                  استفاده از یک انتگرال گیر پ امپی جهت تبدیل موج پالسی تولید شده از خروجی 555 به موج مثلثی.
                  استفاده از روش های مختلف جهت تبدیل موج مثلثی خروجی شده از پ امپ به موج سینوسی ( روش ترانزیستوری - روش ساختمان دیودی - روش زوج تفاضلی )
                  برای تنظیم فرکانس و زمان وظیفه هم میتونید توی همون مدار 555 توسط خازن تریمر رنج فرکانس رو تعیین کنید و توسط مقاومت های موجود در مدار شارژ خازن 555 ، فرکانس و زمان وظیفه رو به طور پیوسته تنظیم کنید. ( پتانسیومتر )

برای جریان خروجی تا 1 آمپر (برای هر 3 سیگنال) ، میتونید توسط یک بافر موج های تولید شده رو تقویت جریان کنید. ولی بیشتر از 1 آمپر نمیدونم!!!
                  به نظرم باید از مبدل های DC به DC استفاده کنید یا مثلاً از ترانس. ( برای افزایش جریان به مقدار های زیاد )
                  //
                  اینم یه مقاله ی خودم که هنوز تحویلش ندادم :smile: :
                  شاید به دردت بخوره.
                  http://s6.picofile.com/file/8230862368/8038.pdf.html
                  //
                  در ضمن هر آی سی یک محدودیت فرکانسی داره. 555 هم از این قضیه مستثنی نیست.
                  555 فکر نمیکنم تا 1 مگا هرتز پشتیبانی کنه.
                  ولی xr2206 توانایی تولید تا 1 مگا هرتز رو هم داره.
                  8038 هم تا 300 400 کیلو هرتز رو پشتیبانی میکنه.
                  برای فرکانس های بیشتر هم باید به صورت دیجیتال کار کنی.
                  با تشکر
                  توضیحاتتون جامع بود

دوست عزیز این یک پروژه دانشگاهی است که البته به دلیل نزدیکی به پایان ترم استاد اینحوری داد وگرنه میخواست 2MHZ , 2A و دامنه ی موج ها رو هم بیشتر بده :nerd: :nerd:
                  چون کار جنبه ی پروژه ی دانشگاهی داره گفتم باید آنالوگ باشه گرچه تا 20 ام این ماه بیشتر وقت ندارم و چون رفتیم تو امتحانا دیگه نمیرسم جمعش کنم و بعد از امتحانام برای خودم یکی درست میکنم. :nerd:

-برای تقویت جریان از زوج دارلینگتون استفاده میکنم که بسته به نوع ترانزیستور میتونه راحت پوشش بده حتی بالاتر از این جریان ها رو
                  ا-ما مشکل اصلی من میدونی چیه اینه که باید فرکانس رو بطور پیوسته یکم بالا و پایین ببرم این باعث میشه که نتونم از 555 و پ امپ استفاده کنم وگرنه کار ساده میشد.
                  -الان شبیه سازی بخش پابسیشو با ترانزیستور انجام دادم که مونده تست عملیش. ایشالا نتیجه رو اعلام میکنم تا بقیه شکل موج.
                  -اما یه چیز مهم (با داشتن پتانسیومتر که خودتون اشاره کردن + یک خازن متغیر میشه فرکانس و duty cyle رو مستقل از هم تغییر داد دقیقا مثل فانکشن هایی که وجود دارن) چون گفتین نمیشه گفتم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mnwato
                    با تشکر
                    توضیحاتتون جامع بود

دوست عزیز این یک پروژه دانشگاهی است که البته به دلیل نزدیکی به پایان ترم استاد اینحوری داد وگرنه میخواست 2MHZ , 2A و دامنه ی موج ها رو هم بیشتر بده :nerd: :nerd:
                    چون کار جنبه ی پروژه ی دانشگاهی داره گفتم باید آنالوگ باشه گرچه تا 20 ام این ماه بیشتر وقت ندارم و چون رفتیم تو امتحانا دیگه نمیرسم جمعش کنم و بعد از امتحانام برای خودم یکی درست میکنم. :nerd:

-برای تقویت جریان از زوج دارلینگتون استفاده میکنم که بسته به نوع ترانزیستور میتونه راحت پوشش بده حتی بالاتر از این جریان ها رو
                    ا-ما مشکل اصلی من میدونی چیه اینه که باید فرکانس رو بطور پیوسته یکم بالا و پایین ببرم این باعث میشه که نتونم از 555 و پ امپ استفاده کنم وگرنه کار ساده میشد.
                    -الان شبیه سازی بخش پابسیشو با ترانزیستور انجام دادم که مونده تست عملیش. ایشالا نتیجه رو اعلام میکنم تا بقیه شکل موج.
                    -اما یه چیز مهم (با داشتن پتانسیومتر که خودتون اشاره کردن + یک خازن متغیر میشه فرکانس و duty cyle رو مستقل از هم تغییر داد دقیقا مثل فانکشن هایی که وجود دارن) چون گفتین نمیشه گفتم.
                    ان شاء الله. ولی پیشنهاد من اینه که بعد امتحانا فانکشن ژنراتور دیجیتال درست کنید. چون هم با دیجیتال آشنا میشید و هم باید به نوعی ارتباط بین دیجیتال و آنالوگ یاد داشته باشید.

زوج دارلینگتون رو یادم نبود :smile: بسیار خوب.
                    چرا نشه ؟ با 555 میشه فرکانس رو هم به صورت بازه ای (گسسته) و هم به صورت دامنه ای (پیوسته) تغییر داد. به نظرم مدار نمونش داخل دیتا شیت 555 هستش ولی اگرم نباشه توی کتاب تکنیک پالس (دیود بل) مداراتی وجود داره. ( آستابل با 555)
                    برای تغییر بازه ی فرکانس از خازن تریمر استفاده میشه و برای تغییر پیوسته ی فرکانس از پتانسیومتر. روش تغییر فرکانس هم تغییر زمان های شارژ و دشارژ خازن موجود در پایه ی 6 آی سی 555 با استفاده از تغییر در پتانسیومتر موجود در مسیر های شارژ و دشارژ خازن هستش.
                    از اونجایی که تغییر در زمان شارژ و دشارژ باعث تغییر در pw و sw پالس میشه پس هم فرکانس تغییر میکنه و هم زمان وظیفه.
                    البته آرایش های مداری ای وجود داره که با تغییر پتانسیومتر در اونها زمان وظیفه بسیار اندک تغییر میکنه و فرکانس تغییر کلی و زیادی داره.( مدار فرکانس متغیر با زمان وظیفه ی ثابت)
                    میشه یه آرایش دیگه ای رو هم استفاده کرد که فرکانس ثابت بمونه و توسط پتانسیومتر زمان وظیفه کنترل بشه. ( مدار زمان وظیفه متغیر با فرکانس ثابت )
                    البته میشه کاری کرد که مثلاً توسط یک مدار انتخاب گر یا selector یکی از مد های بالا برای 555 انتخاب بشه ولی خب به نظر من راحت تر استفاده از 8038 و xr2206 هستش. ( این ها آی سی های آنالوگ هستند )

-الان شبیه سازی بخش پابسیشو با ترانزیستور انجام دادم که مونده تست عملیش.
                    ببخشید این بخش پابسیشو متوجه نشدم!!!
                    - همون طور که گفتم بستگی به مدار و سیستم طراحی شده داره. همونطور که توضیح دادم اگر بخاید همون اوّل (یعنی در طبقه اول سیستم یا قسمت 555) ، فرکانس رو تغییر بدید باید این کار رو با تغییر در زمان های شارژ و دشارژ خازن انجام بدید که این تغییر در زمان وظیفه ی موج رو در پی خواهد داشت چرا که شما pw و sw رو تغییر میدید. ( در حقیقت شما مثلاً زمان شارژ خازن رو کم میکنید. این 2 اتفاق در پی داره : 1- pw کم میشه. 2-فرکانس زیاد میشه. اتفاق اول باعث میشه زمان وظیفه کم بشه و اتفاق دوم هم که افزایش فرکانس ( کاهش دوره ی تناوب ) هستش)
                    ولی در فانکشن ژنراتور های آزمایشگاهی وقتی فرکانس تغییر میکنه D.C تغییر نمیکنه. یعنی نسبت PW به T در هر فرکانسی ثابت هست.
                    همینطور وقتی D.C تغییر میکنه دیگه فرکانس عوض نمیشه. در هر فرکانسی باشیم PW کم و زیاد میشه بدون اینکه دوره ی تناوب تغییر بکنه.
                    //
                    در ضمن کوپل کردن یا وصل کردن طبقات یا بخش های مختلف سیستم به هم خیلی مهم هستش. (بحث اثر بار گذاری )
                    توی سیستمی که ساختم ، در بخش کوپل کردن طبقات مختلف به هم بار ها به مشکل خوردم. سیستم من اندازه گیری و نمایش روی LCD هم داره. مثلاً یه سینوسی 12 ولتی تولید میکردم بعد این سینوسی رو به طبقه ی بعد (ولت متر آنالوگ) وارد میکردم. و این سینوسی وارد شده افت میکرد و مثلاً میشد 6 ولت. و عدد 6 روی LCD نمایش داده میشد.
                    به خاطر همین باید بار گذاری و جریان کشی رو در نظر داشته باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bacheLLL
                      ان شاء الله. ولی پیشنهاد من اینه که بعد امتحانا فانکشن ژنراتور دیجیتال درست کنید. چون هم با دیجیتال آشنا میشید و هم باید به نوعی ارتباط بین دیجیتال و آنالوگ یاد داشته باشید.

زوج دارلینگتون رو یادم نبود :smile: بسیار خوب.
                      چرا نشه ؟ با 555 میشه فرکانس رو هم به صورت بازه ای (گسسته) و هم به صورت دامنه ای (پیوسته) تغییر داد. به نظرم مدار نمونش داخل دیتا شیت 555 هستش ولی اگرم نباشه توی کتاب تکنیک پالس (دیود بل) مداراتی وجود داره. ( آستابل با 555)
                      برای تغییر بازه ی فرکانس از خازن تریمر استفاده میشه و برای تغییر پیوسته ی فرکانس از پتانسیومتر. روش تغییر فرکانس هم تغییر زمان های شارژ و دشارژ خازن موجود در پایه ی 6 آی سی 555 با استفاده از تغییر در پتانسیومتر موجود در مسیر های شارژ و دشارژ خازن هستش.
                      از اونجایی که تغییر در زمان شارژ و دشارژ باعث تغییر در pw و sw پالس میشه پس هم فرکانس تغییر میکنه و هم زمان وظیفه.
                      البته آرایش های مداری ای وجود داره که با تغییر پتانسیومتر در اونها زمان وظیفه بسیار اندک تغییر میکنه و فرکانس تغییر کلی و زیادی داره.( مدار فرکانس متغیر با زمان وظیفه ی ثابت)
                      میشه یه آرایش دیگه ای رو هم استفاده کرد که فرکانس ثابت بمونه و توسط پتانسیومتر زمان وظیفه کنترل بشه. ( مدار زمان وظیفه متغیر با فرکانس ثابت )
                      البته میشه کاری کرد که مثلاً توسط یک مدار انتخاب گر یا selector یکی از مد های بالا برای 555 انتخاب بشه ولی خب به نظر من راحت تر استفاده از 8038 و xr2206 هستش. ( این ها آی سی های آنالوگ هستند )

ببخشید این بخش پابسیشو متوجه نشدم!!!
                      - همون طور که گفتم بستگی به مدار و سیستم طراحی شده داره. همونطور که توضیح دادم اگر بخاید همون اوّل (یعنی در طبقه اول سیستم یا قسمت 555) ، فرکانس رو تغییر بدید باید این کار رو با تغییر در زمان های شارژ و دشارژ خازن انجام بدید که این تغییر در زمان وظیفه ی موج رو در پی خواهد داشت چرا که شما pw و sw رو تغییر میدید. ( در حقیقت شما مثلاً زمان شارژ خازن رو کم میکنید. این 2 اتفاق در پی داره : 1- pw کم میشه. 2-فرکانس زیاد میشه. اتفاق اول باعث میشه زمان وظیفه کم بشه و اتفاق دوم هم که افزایش فرکانس ( کاهش دوره ی تناوب ) هستش)
                      ولی در فانکشن ژنراتور های آزمایشگاهی وقتی فرکانس تغییر میکنه D.C تغییر نمیکنه. یعنی نسبت PW به T در هر فرکانسی ثابت هست.
                      همینطور وقتی D.C تغییر میکنه دیگه فرکانس عوض نمیشه. در هر فرکانسی باشیم PW کم و زیاد میشه بدون اینکه دوره ی تناوب تغییر بکنه.
                      //
                      در ضمن کوپل کردن یا وصل کردن طبقات یا بخش های مختلف سیستم به هم خیلی مهم هستش. (بحث اثر بار گذاری )
                      توی سیستمی که ساختم ، در بخش کوپل کردن طبقات مختلف به هم بار ها به مشکل خوردم. سیستم من اندازه گیری و نمایش روی LCD هم داره. مثلاً یه سینوسی 12 ولتی تولید میکردم بعد این سینوسی رو به طبقه ی بعد (ولت متر آنالوگ) وارد میکردم. و این سینوسی وارد شده افت میکرد و مثلاً میشد 6 ولت. و عدد 6 روی LCD نمایش داده میشد.
                      به خاطر همین باید بار گذاری و جریان کشی رو در نظر داشته باشید.
                      -من خودم به دیجیتال بیشتر علاقه دارم اما چه کنیم توی ایران دیجیتال هنوز جا باز نکرده توی دانشگاه که نهایت دیجیتالشون مدار منطقی و نهایتا آزمایشگاه میکرو و چند تا پروژه AVR سادس. توی تحصیلات تکمیلی هم که چند تا دانشگاه بیشتر نیستن که توی ایران مثلا سیستم های دیجیتال رو ارائه میدن. :angry:

- دیشب یکم خواب آلود بودم اشتباه نوشتم شرمنده منظورم بخش پالسی بوده :rolleyes:
                      -یعنی میشه با 555 بیشتر از 1MHZ داشت (یعنی مگه محدودیت فرکانسیش تا 1MHZ نیست؟)
                      -یه سری عکس میزارم از محاسبه duty cyle و فرکانس توی 555 برای آستابل که توش مشخصه که duty cyle اصلا وابسته به مقدار خازن نیست گرچه تناوب و به طور عکس آن یعنی فرکانس رابطه با مقدار خازن داره.
                      - در مورد اثر بارگذاری هم باید بگم که گل گفتی اصلا مهمترین و سخت ترین کارش همونه (اثر بارگذاری .......) اونم برای ایم پروژه که 1.5آمپر میخواد.

دیدگاه

- بله. البته نباید به دانشگاه اکتفا کرد. اگر میخاید از دیجیتال سر در بیارید باید ناچاراً خودتون دست به کار بشید.
                        - دقیق نمیدونم که میشه یا نه.یعنی اینکه نمیدونم تا 1 مگا هرتز جواب میده یا نه. ولی خب فکر نمیکنم جواب بده. ولی خب همونطور که گفتم محدودیت فرکانسی برای هر آی سی ای وجود داره.
                        چیزی که در پست قبلی در مورد 555 گفتم این بود که شما میتونید فرکانس رو هم به صورت بازه ای و هم به صورت پیوسته تغییر بدید. بازش رو با خازن متغیر تعیین میکنید(یا مثلاً با یک سکلتور 4 حالته که به 4 عدد خازن سیلیکونی (معمولی) وصل هستش و تغییر پیوسته ی اون رو با مقاومت متغیر.در هر حالت سلکتور ، یک خازن با اندازه ی مشخص میاد تو مدار و با تغییر مقاومت متغیر به صورت پیوسته فرکانس تغییر میکنه )
                        البته این دلیل نمیشه که به هر فرکانسی بشه دسترسی داشت. در حقیقت در همون محدوده ی فرکانسی مجاز میشه فرکانس رو پیوسته تغییر داد.
                        دقیقاً جواب به این سوالتون بود :
                        پس 555 محدودیت فرکانسی داره ولی میشه فرکانس رو به صورت پیوسته در اون تغییر داد.
                        - باشه بزارید. منم استفاده میکنم. چون منم میخاستم با 555 بسازم ولی دیدم نشد با 8038 ساختم. (تفکیک زمان وظیفه از فرکانس )
                        - بله.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bacheLLL
                          - بله. البته نباید به دانشگاه اکتفا کرد. اگر میخاید از دیجیتال سر در بیارید باید ناچاراً خودتون دست به کار بشید.
                          - دقیق نمیدونم که میشه یا نه.یعنی اینکه نمیدونم تا 1 مگا هرتز جواب میده یا نه. ولی خب فکر نمیکنم جواب بده. ولی خب همونطور که گفتم محدودیت فرکانسی برای هر آی سی ای وجود داره.
                          چیزی که در پست قبلی در مورد 555 گفتم این بود که شما میتونید فرکانس رو هم به صورت بازه ای و هم به صورت پیوسته تغییر بدید. بازش رو با خازن متغیر تعیین میکنید(یا مثلاً با یک سکلتور 4 حالته که به 4 عدد خازن سیلیکونی (معمولی) وصل هستش و تغییر پیوسته ی اون رو با مقاومت متغیر.در هر حالت سلکتور ، یک خازن با اندازه ی مشخص میاد تو مدار و با تغییر مقاومت متغیر به صورت پیوسته فرکانس تغییر میکنه )
                          البته این دلیل نمیشه که به هر فرکانسی بشه دسترسی داشت. در حقیقت در همون محدوده ی فرکانسی مجاز میشه فرکانس رو پیوسته تغییر داد.
                          دقیقاً جواب به این سوالتون بود :
                          پس 555 محدودیت فرکانسی داره ولی میشه فرکانس رو به صورت پیوسته در اون تغییر داد.
                          - باشه بزارید. منم استفاده میکنم. چون منم میخاستم با 555 بسازم ولی دیدم نشد با 8038 ساختم. (تفکیک زمان وظیفه از فرکانس )
                          - بله.
                          -فرکانس رو با خازن متغییر تغییر میدیم و با تغییر پتانسیوتر درسته که فرکانس تغییر میکنه اما اول اینکه تغییر به سزایی نداره دوم اینکه خب با اضافه کردن مقاومت ما داریم s همون زمان وطیفه رو هم تغییر میدیم این جوری میشه که شما میگین به هم وابستن اما اگه با همون خازن متغییر مقدار پیوسته خازن (و در نتیجش فرکانس ) رو تغییر بدیم ، و همینطور با یک جعبه سلکتوری هم یه سری خازن رو وارد مدار کنیم (برای تغییر فرکانس گسسته به ازای مقادیر خازن ها) اینجوری دیگه اصلا زمان وظیفه تغییری نمیکنه ( البته این توضیحاتی که گفتم رو بر اساس شکلی از مدار 555 که گذاشتم تصویر کنید====>>>> البته شرمنده دوربین گوشیم خیلی خوب نیست

اما من بهتون پیش نهاد میکنم اگه فرکانس کاریتون کمتر از 10 کیلو هرتزه بهتره با پ امپ کار کنین

دیدگاه

بله. کاملاً درسته.
                            متوجه شدم. در حقیقت زمان وظیفه رو با پتانسیومتر تنظیم میکنید و فرکانس رو با خازن تریمر.
                            بله این دقیقاً مدار فرکانس ثابتی بود که عرض کردم خدمتتون. ولی خب شما به جای خازن CA یک مجموعه خازن قرار میدید و مدار دیگه فرکانس ثابت نیست..
                            بله دقیقاً فرکانس از زمان وظیفه مستقل هستش.
                            پس فقط میمونه بحث به دست آوردن اندازه ی خازن ها. باید خازن ها رو با خازن متغیر موازی در نظر بگیرید. در این صورت روی هر رنج یا بازه که قرار بدید سلکتور رو این مقدار با اندازه ی خازن متغیر جمع میشه. ( دو خازن موازی )
                            حالا در هر حالت بیشترین مقدار خازن متغیر تریمر ، بیشترین دوره ی تناوب و کمترین فرکانس اون بازه رو میده.
                            و باز در هر حالت کمترین مقدار خازن متغیر تریمر ، کمترین دوره ی تناوب و بیشترین فرکانس اون بازه رو میده.
                            برای بازه های فرکانسی با طول گام 10 هم باید خازن های ثابت هر بازه رو 10 برابر 10 برابر تغییر بدید. مثلاً 100 پیکو فاراد بعد 10 پیکو فاراد بعد 1 پیکو فاراد و ... (با توجه به توانایی فرکانسی 555)

دیدگاه

با سلام
                              از آنجایی که فرکانس خروجی 555 تابع مقاومت های بین پایه 7 و 8 (منبع) R1 و 2 و 7 R2 و خازن بین 2 و 6 C است لذا میتوان بجای تغییر خازن از تغییر مقاومت نیز استفاده نمود و با استفاده از مقاومت مولتی ترن بیک فرکانس بسیار دقیق رسید. البته در حالت استابل :
                              F= 1.44/ (R1+2R2)C

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X