اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نویز در سویچینگ رزونانسی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نویز در سویچینگ رزونانسی

درود
    من به کمک یکی از بچه های سایت یه مبدل رزونانسی دی سی به دی سی ساختم ( شماتیک زیر )

فقط در این مدار از irfz44 استفاده شده و اندکی در مقدار سیم پیج و سلف عکس مدار بسته شده

فعلا من از این مدار فعلا برای یه یه ولتاژ سینوسی دارم استفاده می کنم
    اما مشکل اینه که چه جریان بکشی از این مدار و چه جریان نکشی یه سیگنال مزاحم همیشه همه جا هست یعنی اگه فقط کافیه یه سر سیم پیچ ثانویه رو به گراند وصل کنی این جور چیزی داری

مشکل اینه که همین نویز کوچیک توی سیگنال های کوچیک خودش رو کامل نشون میشده
    شما فکر کنید من خروجی ترانس رو به دو تا مقاومت میدم که مقاومت اولی برای کنترل جریان و مقاومت دومی رو دو سرش رو اندازه گفتم با اسکوپ
    خواهش می کنم به این نکته توجه کنید که توی سیگنال های کوچیک خودش رو نشون میده و گرنه توی سیگنال های بزرگ اصلا دیده نمیشه (عکس های شماره 3و4 زیر) برای سیگنال اصلی هم هیچ اتفاق خاصی نمی افته فقط از یه مقاومت گچی داره رد میشه و اگر مقدار اون مقاومت زیاد باشه که هیچ دو سر مقاومت یه عدد زیاده که اصلا این سیگنال مزاحم وجود نداره و اگر مقدار مقاومت کم باشه خوب سر مقاومت اینجاست که اون سیگنال مزاحم اجازه نمیده محاسبه شه حالا هر کاری که شده من باید این سیگنال مزاحم رو کلا حذف کنم که به سیگنال های کوچیک هم آسیب نرسونه

سیگنال بزرگ که اصلا نویز دیده نمیشه

ممنون میشم ازتون راهنماییم کنید

معجزه پس از معجزه می آید و شگفتی ها از تجلی باز نمی مانند.

پاسخ : نویز در سویچینگ رزونانسی

شاید اسنابر میخاد!؟
    ................Fx7SAM................

دیدگاه

دورد
      جناب منتظری توی تاپیک آموزش سویچینگ کاملا این موضوع رو توضیح دادند اما ایشون فرمودند که باید اسنابر باشه ولی دقییقا توضیح ندادند که چه طور باید محاسبه شه و کجا این اسنابر رو بزاریم آیا برای دیود فست ؟ آیا برای ماسفت یا اصلا برای هر دوشون مثلا برای این نویز من تکلیف چه مقادیری هست و چه طوری باید محاسبه شه
      ممنون میشم بهم کمک کنید

دیدگاه

درسته،توضیح کاملی ندادن
        ولی فکر میکنم در تاپیک کوره ی اقای جبراییلی محاسبه اش هم بود،شاید حول و حوش صفحه7
        شاید با سرچ اسنابر تو تاپیک پیداش کنین
        راستش منم همینارو خوندم،اصن منبع دیگه ای نخوندم
        ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط john locke
          درود
          من به کمک یکی از بچه های سایت یه مبدل رزونانسی دی سی به دی سی ساختم ( شماتیک زیر )

فقط در این مدار از irfz44 استفاده شده و اندکی در مقدار سیم پیج و سلف عکس مدار بسته شده

فعلا من از این مدار فعلا برای یه یه ولتاژ سینوسی دارم استفاده می کنم
          اما مشکل اینه که چه جریان بکشی از این مدار و چه جریان نکشی یه سیگنال مزاحم همیشه همه جا هست یعنی اگه فقط کافیه یه سر سیم پیچ ثانویه رو به گراند وصل کنی این جور چیزی داری

مشکل اینه که همین نویز کوچیک توی سیگنال های کوچیک خودش رو کامل نشون میشده
          شما فکر کنید من خروجی ترانس رو به دو تا مقاومت میدم که مقاومت اولی برای کنترل جریان و مقاومت دومی رو دو سرش رو اندازه گفتم با اسکوپ
          خواهش می کنم به این نکته توجه کنید که توی سیگنال های کوچیک خودش رو نشون میده و گرنه توی سیگنال های بزرگ اصلا دیده نمیشه (عکس های شماره 3و4 زیر) برای سیگنال اصلی هم هیچ اتفاق خاصی نمی افته فقط از یه مقاومت گچی داره رد میشه و اگر مقدار اون مقاومت زیاد باشه که هیچ دو سر مقاومت یه عدد زیاده که اصلا این سیگنال مزاحم وجود نداره و اگر مقدار مقاومت کم باشه خوب سر مقاومت اینجاست که اون سیگنال مزاحم اجازه نمیده محاسبه شه حالا هر کاری که شده من باید این سیگنال مزاحم رو کلا حذف کنم که به سیگنال های کوچیک هم آسیب نرسونه

سیگنال بزرگ که اصلا نویز دیده نمیشه

ممنون میشم ازتون راهنماییم کنید
          شما مطالبتون رو به نظر میاد فارسی نوشتید، اما من معنی تعدادی از جملات شما رو نمیفهمم! :cry:
          اون قسمتهایی رو که قرمز کردم میتونید روشن تر بنویسید
          البته فکر میکنم شاید اصلن مشکلی نداشته باشید چون اسیلوسکپ رو همینجوری هم نزدیک منابع تغذیه
          سویچینگ قرار بدید (بدون اینکه سیمهاش به مدار وصل بشه) شکل موج نویزی رو روی صفحه نشون میده
          بخصوص برای سیگنالهای کوچیک.
          برای دقت بیشتر، پایه گراند اسکوپ رو از خود پراب به زمین مدارتون وصل کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Davood Kheradmand
            شما مطالبتون رو به نظر میاد فارسی نوشتید، اما من معنی تعدادی از جملات شما رو نمیفهمم! :cry:
            اون قسمتهایی رو که قرمز کردم میتونید روشن تر بنویسید
            البته فکر میکنم شاید اصلن مشکلی نداشته باشید چون اسیلوسکپ رو همینجوری هم نزدیک منابع تغذیه
            سویچینگ قرار بدید (بدون اینکه سیمهاش به مدار وصل بشه) شکل موج نویزی رو روی صفحه نشون میده
            بخصوص برای سیگنالهای کوچیک.
            برای دقت بیشتر، پایه گراند اسکوپ رو از خود پراب به زمین مدارتون وصل کنید
            کاملا حق با شماست
            ببنید من اصلا به منبع تغدیه سویچینگ به اون مفهوم عام نیاز ندارم (گرچه قسمت تغذیه میکرو از همین بعد از یک سو سازی استفاده خواهد شد فعلا نادیده بگیرید )
            من دنبال یه روش ساده می گشتم که یه موج سینوسی خالص نزدیک یک آمپر داشته باشم با حداقل قطعات توی تغدیه های مدار به این مدل از فلای بک رسیدم که سیگنال نزدیک یک آمپر سینوسی خالص داره میده
            حالا من کارم با این سیگنال چیه دقیقا از یک مقاومت گچی دارم عبورش میدم مقاومت گچی 1 اهم توی این حالت چون ولتاژ دو سر مقاومت قابل خوندن هست و نویزی نداره حالا اگه از یه مقاومت کمتر در حد چند میلی اهم رد می کنم اون جریان رو نویز داره مثل شکل زیر

ممنون میشم یه جوری من رو از نادانی در بیارید که بتونم این نویز رو نداشته باشم .

دیدگاه

کاملا حق با شماست
              ببنید من اصلا به منبع تغدیه سویچینگ به اون مفهوم عام نیاز ندارم (گرچه قسمت تغذیه میکرو از همین بعد از یک سو سازی استفاده خواهد شد فعلا نادیده بگیرید )
              من دنبال یه روش ساده می گشتم که یه موج سینوسی خالص نزدیک یک آمپر داشته باشم با حداقل قطعات توی تغدیه های مدار به این مدل از فلای بک رسیدم که سیگنال نزدیک یک آمپر سینوسی خالص داره میده
              حالا من کارم با این سیگنال چیه دقیقا از یک مقاومت گچی دارم عبورش میدم مقاومت گچی 1 اهم توی این حالت چون ولتاژ دو سر مقاومت قابل خوندن هست و نویزی نداره حالا اگه از یه مقاومت کمتر در حد چند میلی اهم رد می کنم اون جریان رو نویز داره مثل شکل زیر

ممنون میشم یه جوری من رو از نادانی در بیارید که بتونم این نویز رو نداشته باشم .
              سلام
              من یه مدتی با این مدار سرو کله زدم.... گاهی اوقات نویز مینداخت به خاطر این بود که تغذیه اصلی مدار نسبت به جریان ناگهانی واکنش نشون میداد و جریان رو محدود میکرد... اگه بخواهید بهترین و صاف ترین موج رو داشته باشید از باتری 14 ولت استفاده کنید... یا منبع جریان بالا... حداقل 15 آمپر... (ترجیها با پل دیود و خازن ظرفیت بالا سعی کنید سوچینگ نباشه)
              پ.ن:این مدار اگه پایداری حرارتی (سیم پیچ رزونانس،ماسفت ها،خازن رزونانس) داشته باشه پایداری بسیار زیادی داره

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : نویز در سویچینگ رزونانسی

نوشته اصلی توسط پویا نجارزاده
                سلام
                من یه مدتی با این مدار سرو کله زدم.... گاهی اوقات نویز مینداخت به خاطر این بود که تغذیه اصلی مدار نسبت به جریان ناگهانی واکنش نشون میداد و جریان رو محدود میکرد... اگه بخواهید بهترین و صاف ترین موج رو داشته باشید از باتری 14 ولت استفاده کنید... یا منبع جریان بالا... حداقل 15 آمپر... (ترجیها با پل دیود و خازن ظرفیت بالا سعی کنید سوچینگ نباشه)
                پ.ن:این مدار اگه پایداری حرارتی (سیم پیچ رزونانس،ماسفت ها،خازن رزونانس) داشته باشه پایداری بسیار زیادی داره
                پس اسنابر چی میشه ؟؟؟
                برای یک آمپر در خروجی از منبع 15 آمپری استفاده کنم ؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : نویز در سویچینگ رزونانسی

پس اسنابر چی میشه ؟؟؟
                  برای یک آمپر در خروجی از منبع 15 آمپری استفاده کنم ؟
                  سعی کنید از باتری استفاده کنید...
                  الان محاسبه اسنابر هم بهتون میگم...
                  ------------------------------------------------------------------
                  https://www.google.com/url?sa=t&rct=...GQ&cad=rja
                  https://www.google.com/url?sa=t&rct=...GQ&cad=rja
                  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                  پ.ن:شما اول اسنابر رو بزارید اگه مشکلتون حل نشد از راه حل من استفاده کنید
                  نکته:در مدارات سوچینگ سعی کنید از مقاومت های آجری یا همون گچی استفاده نکنید... از مقاومت های وات بالای کربنی تا حد ممکن استفاده کنید چون مقاومت آجری یه خاصیت سلفی داره نویز میندازه تو مدار...
                  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                  چند صفحه از کتاب جناب ابریشمی مربوط به اسنابر ها رو عکس گرفتم... شاید کمک کرد... (عکس ها با حجم اصلی پلود کردم که قابل خواندن باشه...)
                  http://s6.picofile.com/file/8231149900/IMG_1383.JPG
                  http://s6.picofile.com/file/8231149968/IMG_1384.JPG
                  http://s3.picofile.com/file/8231150034/IMG_1386.JPG
                  http://s3.picofile.com/file/8231150068/IMG_1388.JPG

دیدگاه

برادر من این خودش یه لیسانس الکتونیک می خواست (می دونی ما کامپیوتری ها زیاد قسمت تحلیل مغزمون کار نمی کنه )
                    ببین این درسته
                    الان فرکانس کاری زیر 300 کلیلو هست
                    این جوری که من از داکیومنت شما متوجه شدم توی این مدل مبدل باید با ماسفت و سویچ که اینجا IRFZ44 هست این اسنابر رو موازی بزاریم

با توجه به این مقادر ببین این درسته خازن میشه 100 نانو و مقاومت 3 اهم
                    میدونی چرا می پرسم می خوام اگه این درسته ، اونجا جای دیگه ایراد داره بفهمم ?
                    ممنون میشم بهم کمک کنید

دیدگاه

دوستان کسی عملی این کار رو کرده ؟؟ کسی می دونه این اسنابر چه طوری باید برای ماسفت و دیود نصب شه ؟؟؟

دیدگاه

اساتید و دوستان عزیز اگر امکان داره یه جوابی بدید و منو راهنمایی کنید که این اسانبر رو چه طوری محاسبه و طراحی کنم

دیدگاه

سلام
                          من در حد اساتید نیستم... ولی اسنابر مثل مدار زیر بسته میشه...

البته دیود موازی نمیخواد... همون مقاومت خازنی که محاسبه کردید RC سری قرار بدید... اگه جواب نگرفتید با باتری 12 ولت موتور یا ماشین تست کنید...
                          پ.ن:مقاومت کربنی حداقل 3 وات قرار بدهید...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X