اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[گفتگو وتبادل نظر]وصل نکردن بار به امپلی فایر و سوختن ان؟!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[گفتگو وتبادل نظر]وصل نکردن بار به امپلی فایر و سوختن ان؟!

سلام دوستان.من تو همین سایت و سایت های دیگه دیده بودم که بعضی از افراد میگفتند اگه به امپلی فایر بار خروجی وصل نکنی و امپلی روشن باشه میسوزه! oo:خوب این حرف نه از نظر تئوری میتونه درست باشه نه من در عمل دیدم!ولی شاید علم منم ناقص باشه،درسته اگر بار با امپدانس کمتر از امپدانس امپلی وصل کنیم امپلی فایر میسوزه ولی ندیدم اگه بار با امپدانس بالا بزنیم به امپلی یا اصلا بار بهش ندیم امپلی بسوزه!؟ :arrow:
    سوئال اصلی اینه که واقعا ایا میتونه برای امپلی فایری که هیچی بهش بار وصل نشده بوده مشکلی پیش بیاد؟!
    ممنون دوستان.
    جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۱۷:۳۶ ۱۳۹۵/۰۵/۲۰.
    دماغم شکست،دوهفته ای خوب شد،دستم شکست،یه ماهه خوب شد،چاقوم زدند،10روزه خوب شد،
    قلبم شکست،هیچ وقت خوب نشد.
    ای روزگار لعنتی!

پاسخ : وصل نکردن بار به امپلی فایر و سوختن ان؟!

سلام
    فک نکنم بسوزه ولی وقتی بار وصل نیس روشن نشه بهتره.....
    Proudly @real_ahmadi
    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

والا من که تا حالا ندیدم آمپلیفایر بی بار بسوزه وقتی ازش جریان نکشی چرا باید بسوزه

دیدگاه

سلام
        من تخصصی در آمپلی فایر ندارم ولی مدار آمپلی فایر صدا شباهتهایی با آمپلی فایر مدارهای مخابراتی داره و اون هم وجود سیگنال با توان بالا در طبقه آخر مدار هستش.
        در مدارهای مخابراتی اگر آنتن ( بار) در طبقه آخر نباشه، بعلت شاید بشه گفت جمع شدن توان در قطعات طبقه آخر باعث آسیب و سوختن مدار آمپلی میشه. احتمالن مشابه همین وضعیت را در آمپلی فایر صدا هم داریم .
        از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jahan43
          سلام دوستان.من تو همین سایت و سایت های دیگه دیده بودم که بعضی از افراد میگفتند اگه به امپلی فایر بار خروجی وصل نکنی و امپلی روشن باشه میسوزه! oo:
          آمپلی فایر صوتی اگر بار بهش وصل نباشه هیچ آسیبی نمیبینه.

دیدگاه

سلام
            اگر به خروجی آمپ بار وصل نباشه نمی سوزه ولی بهتر این هست که اگه مثلا" به کانال سمت چپ آمپلی فایر بار وصل هست فقط ولوم همون کانال رو باز کنیم و ولوم کانال راست بسته باشه.اصولش این هست .
            موفق باشید

دیدگاه

با درود

اگر مدار آمپیلی فایر به صورت اصولی باشد نباید صدمه ببیند !!!!!

دیدگاه

سلام من چند روز به آم÷ استریو را فقط به یه کانالش بلندگو وصل بود با تمام توان به کار گرفتم با اینکه هر دو ولوم مشترک بود ولی آم÷ دوم هیچ آسیبی ندید وقتی مسیر جریان خروجی قطع باشه و ولتاژ پیک برای پیوندهای ترانزیستور قابل تحمل باشه آمپ نباید بسوزه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی امانی
                  سلام
                  من تخصصی در آمپلی فایر ندارم ولی مدار آمپلی فایر صدا شباهتهایی با آمپلی فایر مدارهای مخابراتی داره و اون هم وجود سیگنال با توان بالا در طبقه آخر مدار هستش.
                  در مدارهای مخابراتی اگر آنتن ( بار) در طبقه آخر نباشه، بعلت شاید بشه گفت جمع شدن توان در قطعات طبقه آخر باعث آسیب و سوختن مدار آمپلی میشه. احتمالن مشابه همین وضعیت را در آمپلی فایر صدا هم داریم .
                  اگه درست یادم باشه تو درس مایکروویو داشتیم که، اگه در طبقه ی خروجی تطبیق امپدانس رعایت نشه، جون فرکانس بالاست موج بر میگرده و به امپلی فایر اسیب میرسونه. چون وقتی انتن وصل نیست امپدانس بی نهایت داریم. یا اگه سیم انتن قطع بشه مشکل به وجود میاد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmad70
                    اگه درست یادم باشه تو درس مایکروویو داشتیم که، اگه در طبقه ی خروجی تطبیق امپدانس رعایت نشه، جون فرکانس بالاست موج بر میگرده و به امپلی فایر اسیب میرسونه. چون وقتی انتن وصل نیست امپدانس بی نهایت داریم. یا اگه سیم انتن قطع بشه مشکل به وجود میاد.
                    آمپلیفایر صوتی چنین مشکلی نداره

دیدگاه

اتفاقا میتونه آسیب جدی ببینه :

کسانی که آمپلی فایر های باکیفیتی میسازن به علت افزایش کیفیت فیلتراسیون رو جوری طراحی میکنن تا توی طبقه پوش پول آخرش هیچ گسستگی نباشه و ماکزیمیم سوئینگ داشته باشه یعنی از 24 تا -24 بدون اینکه خروجی قطع شه (شاید در 10mv تا -10mv قطع شه) از اونجایی که اگه کوچیک ترین نویزی در خارج از محدوده شنوایی یعنی بالای 20 کیلو هرتز توسط پوش پول تقویت شه و چون نویز انتگرال توانش صفره یعنی حول صفر دوران میکنه باعث میشه ترانزیستور های npn و pnp خاموش و روشن بشن و از اونجایی که اینا رایس و تایم و فال تایم های زیادی دارن گاهی اوقات دو ترانزیستور همزمان روشن میشه و توان لحظه ای زیادی میکشه و این به مرور زمان باعث آسیب دیدگی طبقه آخر میشه.
                      رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil

کسانی که آمپلی فایر های باکیفیتی میسازن به علت افزایش کیفیت فیلتراسیون رو جوری طراحی میکنن تا توی طبقه پوش پول آخرش هیچ گسستگی نباشه و ماکزیمیم سوئینگ داشته باشه یعنی از 24 تا -24 بدون اینکه خروجی قطع شه (شاید در 10mv تا -10mv قطع شه) از اونجایی که اگه کوچیک ترین نویزی در خارج از محدوده شنوایی یعنی بالای 20 کیلو هرتز توسط پوش پول تقویت شه و چون نویز انتگرال توانش صفره یعنی حول صفر دوران میکنه باعث میشه ترانزیستور های npn و pnp خاموش و روشن بشن و از اونجایی که اینا رایس و تایم و فال تایم های زیادی دارن گاهی اوقات دو ترانزیستور همزمان روشن میشه و توان لحظه ای زیادی میکشه و این به مرور زمان باعث آسیب دیدگی طبقه آخر میشه.
                        دوست عزیز
                        اینجا در مورد آمپلی فایر صوتی صحبت میشه. سویچینگ و رایز تایم و فال تایم که شما میفرمایید مال اینجا نیست
                        البته یک نوع امپلی فایر هست در کلاس دی کار میکنه اما بدلیل مشکلاتی که داره من ندیدم در سیستمهای
                        صوتی معمول استفاده بشه و کاربردهای خاصی داره با وجود این حتا اگر آمپلی فایر در کلاس دی هم کار کنه
                        باز این موردی که شما میگید پیش نمیاد که ترانزیستورها با هم روشن بشند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil

واسه امپلی فایر حالا هر کلاسی این مشکل پیش نمیاد......مطمئن باش....
                          Proudly @real_ahmadi
                          #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Davood Kheradmand
                            دوست عزیز
                            اینجا در مورد آمپلی فایر صوتی صحبت میشه. سویچینگ و رایز تایم و فال تایم که شما میفرمایید مال اینجا نیست
                            البته یک نوع امپلی فایر هست در کلاس دی کار میکنه اما بدلیل مشکلاتی که داره من ندیدم در سیستمهای
                            صوتی معمول استفاده بشه و کاربردهای خاصی داره با وجود این حتا اگر آمپلی فایر در کلاس دی هم کار کنه
                            باز این موردی که شما میگید پیش نمیاد که ترانزیستورها با هم روشن بشند
                            اتفاقا در تنها کلاسی که این مشکل پیش نمیاد کلاس D هست نتها در طبقه پوش پول پیش می آید.

نوشته اصلی توسط Ali-Ahmadi
                            واسه امپلی فایر حالا هر کلاسی این مشکل پیش نمیاد......مطمئن باش....
                            دوست عزیز اینقدرها هم مطمئن نیاشید، از لحاظ علمی که این موضوع به راحتی قابل درک هست، چه بسا که در عمل هم اگر تمام اصول مهندسی را رعایت کنید و تقویت کننده ای بسیار دقیق بسازید این موضوع رو مشاهده میکنید انشالله در مقاطع بالاتر تحصیلات با موضوع طراحی اپ امپ ها این موضوع رو مشاهده میکنید.
                            +شما رو به مطالعه کتاب میکرو الکترونیک پروفسور رضوی بخش کلاس های تقویت دعوت میکنم.
                            + آموزش Pspise و شبیه سازی یک آمپلی فایر بدون بار با نویز 50 میلی وات در طبقه آخر با فرکانس(100 کیلو هرتز و یا اینترنتال نویز دمایی) و مشاهده توان تلف شده در ترانزیستور بار و سورس.
                            +http://www.ieee.org/searchresults/index.html?cx=006539740418318249752%3Af2h38l7gvis& amp;cof=FORID%3A11&qp=&ie=UTF-8&oe=UTF-8&q=noise+loss+power+class+ab
                            + مطالعه در مورد ترانزیستورهای قدرت طبقه پوش پول در سطح ویفر:
                            https://en.wikipedia.org/wiki/Power_semiconductor_device
                            www.powerguru.org/wordpress/wp-content/uploads/2012/12/SEMIKRON_Applikationshandbuch_Leistungshalbleiter. pdf

اگر میبینید که خیلی از آمپلی فایرهای موجود در بازار و به خصوص ساخت ایران با این مشکل روبه نیست متاسفانه اکثر طراحان ایرانی نمی توانند به اندازه کافی آمپلی خودشون رو در حد عالی تولید کنند، شاید خوب باشه اما سطح عالی آمپلی فایری هست که صدای پر زدن پشه هم تقویت کنه نه اینکه به به علت ضعف آمپلی فایر و برش موج در حول زمین صداهای ریز از بین بره. و دومین مشکل در طراحی AGC های بدون اعوجاج هست که .....

دیدگاه

این لینک هم خواندنش عاری از لطف نیست :
                              http://www.allaboutcircuits.com/textbook/semiconductors/chpt-4/bjt-quirks/

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X