اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جلوگیری ازجریان کشی بیش از حد از منبع تغذیه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

جلوگیری ازجریان کشی بیش از حد از منبع تغذیه

دوستان یه منبع تغذیه نیمه هوشمند ساختم که یه قابلیتش باید این باشه که اگه پراب هاش اتصال کوتاه شد و یا بیش از 3 امپر جریان ازش کشیده شد بیاد و خروجی رو قطع کنه.
    حالا من با رله این خروجی رو قطع میکنم.ولی مسئله اینجاست که رله در برابر جریان تقریبا زیاد پلاتینش به هم میچسبه.و قطع نمیکنه.
    به نظر شما بهترین راه واسه حل این مشکل چی هست؟ البته هنوز مدار اسنابر واسه رله رو تست نکردم.ولی فکر نمیکنم جواب گو این مشکل باشه.میخوام یه مداری باشه که سریع عمل کنه.چون از ترانزستور قدرت 2n3055 استفاده کردم که فکر میکنم سریع میسوزه.
    چند بار اتصال کوتاه کردم سوخت.با اینکه هیتسینگ و فن هم روش بود ولی هنوز به گرما نرسیده بود به فنا رفت
    از ترایاک هم خاطرات خوشی ندارم
    گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان
    "گزیده ابیاتی چند از بیداد خراسانی"

پاسخ : جلوگیری ازجریان کشی بیش از حد از منبع تغذیه

دوست عزیز به جای رله از ماسفت IRFP460 استفاده کنید ...
    - اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
    ارتباط با من : ir02x6
    طراحی و ساخت انواع منابع تغذیه سوئیچینگ - SMPS Designer

دیدگاه

چرا نیمه هوشمند؟کلا هوشمندش کن!
      شما به یه اپ امپ میتونی منبعت رو طوری کنی که حتی اگه یه روز هم اتصالی کرده باشه،فقط جریانی که خودت براش تعریف کردی رو تو خروجی تحویل بده و ترانزیستورها هم نسوزن
      اینطوری کلا دیگه رله نداری
      تازه با این مدار اگه یه لامپ نسبتا پر مصرف یا موتور بهش وصل کنی،چون اولش زیاد جریان میکشه،خروجی قطع میشه و نمیتونی روشنش کنی،اما اونطوری فقط یه لحظه ولتاژ خروجی میاد پایین و وقتی لامپت روشن شد،دوباره ولتاژ بر میگرده به همونیکه اولش بوده،عین منبع های بازاری :applause:
      ................Fx7SAM................

دیدگاه

دوست عزیز جدا از بحث قطع شدن هوشمند اگه بخوای دم به دقیقه ترانزیستورات نسوزن باید تعداد 6 ،7 یا 8 تا از اون ها رو با هم موازی کنی مخصوصا اگه ولتاژی که میخوای ازش بگیری خیلی پایین تر از ورودی مدارت باشه خیلی اذیتت میکنه،من برا این یکی که ساختم 8 تا گذاشتم الان یکساله استفاده میکنم هیچ مشکلی هم نداشتم.فیوز 20 آمپری براش گذاشتم وقتی اتصال کوتاه میشه فیوز میسوزه بدون اینکه ترانزیستورها مشکلی براشون پیش بیاد.

در مورد قطع شدن هوشمند هم شما که میکرو برا نمایش ولتاژ میخواید بذارید،یه مقاومت 20 وات شنت سر راه منفی قرار بدید و مقدار ADC رو بعد از این مقاومت هم اندازه بگیرید و باین ترتیب یک آمپر متر هم بهش اضافه کنید و یک دستور شرطی برا جریان داخل برنامه بذارید.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : جلوگیری ازجریان کشی بیش از حد از منبع تغذیه

نوشته اصلی توسط ir02x6
          با تشکر
          تحقیق میکنم ببینم چطوریه
          نوشته اصلی توسط Nima200
          چرا نیمه هوشمند؟کلا هوشمندش کن!
          شما به یه اپ امپ میتونی منبعت رو طوری کنی که حتی اگه یه روز هم اتصالی کرده باشه،فقط جریانی که خودت براش تعریف کردی رو تو خروجی تحویل بده و ترانزیستورها هم نسوزن
          اینطوری کلا دیگه رله نداری
          تازه با این مدار اگه یه لامپ نسبتا پر مصرف یا موتور بهش وصل کنی،چون اولش زیاد جریان میکشه،خروجی قطع میشه و نمیتونی روشنش کنی،اما اونطوری فقط یه لحظه ولتاژ خروجی میاد پایین و وقتی لامپت روشن شد،دوباره ولتاژ بر میگرده به همونیکه اولش بوده،عین منبع های بازاری :applause:
          با تشکر
          -کاملا هوشکند نیست چون نمیخوام زیاد روش وقت بزارم.قابلیتهایی که الان داره اینه:
          -خروجی AC از 1.5 تا 26 ولت
          -خروجی DC از 0 تا 37 ولت
          -خروجی ثابت متقارن 5+و 5- ولت
          -ON.OFF کردن خروجی.این واسه زمانیه که میخواین واسه مدت کوتاهی رو برد برد تغییرات ایجاد کنید.یا اینکه بخواین ولتاژ رو تغییر بدین.و اینکه وقتی سیم های تغذیه رو از برد برد خارج میکنید و وصل مجدد گاهی پیش میاد اشتباهی میزنید یا به جایی اتصال میکنه.با این قابلیت دیگه لازم نیست سیم تغذیه رو از برد برد خارج کنید که همیشه این یه مشکل واسه کارم بوده.فقط کافیه دکمه OFF رو بزنین و ولتاژ رو تنظیم کنید و مجددا ON.
          -قفل کردن ولتاژ خروجی رو مقدار دلخواه.که اگه احیانا بر حسب اتفاق ولتاژ خروجی به هر دلیل بالا رفت خروجی رو خاموش کنه.
          -نشان دادن دمای ترانزیستور قدرت و همچنین دمای ترانس.اگه دما بالاتر از مقدار داده شده رفت خروجی رو خاموش میکنه.
          -امپرمتر و ولتمتر با استفاده از میکرو و صفحه نمایش LCD به جای سونسگمنت.
          -و تمام هشدار ها و خطاها و تنظیمات هم به صورت نوشتاری رو LCD نمایش داده میشه و هم هشدار دهنده صوتی داره.حتی تاییده صوتی داره واسه باز خورد فشرده شدن سوییچ ها
          تمام اینا درست شده.فقط مشکل سر همین رله هست.با رله های SSR کار نکردم ببینم چطوریه.ولی قیمتش بالاست.نمیصرفه از طرفی چون تمام این تشکیلات رو تو یه باکس تفریبا کوچیک گذاشتم کمبود جا دارم.
          تو مدار کنترل از 3 تا اپ امپ استفاده شده.ولی میخوام خروجی رو بتونم قطع و وصل کنم.با توجه به امکاناتی که در بالا اشاره کردم
          نوشته اصلی توسط em_eca
          دوست عزیز جدا از بحث قطع شدن هوشمند اگه بخوای دم به دقیقه ترانزیستورات نسوزن باید تعداد 6 ،7 یا 8 تا از اون ها رو با هم موازی کنی مخصوصا اگه ولتاژی که میخوای ازش بگیری خیلی پایین تر از ورودی مدارت باشه خیلی اذیتت میکنه،من برا این یکی که ساختم 8 تا گذاشتم الان یکساله استفاده میکنم هیچ مشکلی هم نداشتم.فیوز 20 آمپری براش گذاشتم وقتی اتصال کوتاه میشه فیوز میسوزه بدون اینکه ترانزیستورها مشکلی براشون پیش بیاد.

در مورد قطع شدن هوشمند هم شما که میکرو برا نمایش ولتاژ میخواید بذارید،یه مقاومت 20 وات شنت سر راه منفی قرار بدید و مقدار ADC رو بعد از این مقاومت هم اندازه بگیرید و باین ترتیب یک آمپر متر هم بهش اضافه کنید و یک دستور شرطی برا جریان داخل برنامه بذارید.
          با تشکر از شما
          من قبلا از میکرو و برنامه نویسی استفاده کردم.و واسه خوندن امپر از مقاومت 0.5 اهم 5 وات استفاده کردم.
          فکر میکنم این ترانزیستور 6 امپر رو میتونه تحمل کنه.در حالی که خروجی ترانس من 3 امپر هست.فکر نمیکنم با موازی کردن ترانزیستور مشکل حل شه.چون در این صورت به قسمتهای دیگه مدار آسیب میرسه

گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان

دیدگاه

ماشالا!خوبه زیاد نمیخای وقت بذاری و این همه تشکیلات داره
            اولا ترانس سه امپر بصورت لحظه ای خیلی بیشتر از این جریان میده و همینه که ترانزیستورت رو سوزونده،البته یا ترانست گردن کلفته و خیلی بیشتر از سه امپره یا 3055 ات بدرد نخوره که با پنج،شش امپر میسوزه
            3056،پانزده امپره،ماس خودش یلیه!
            البته اگه اصل باشه،16 امپر هم بهت میده :surprised:ولی این معمولیها خیلی جون بکنه8امپر :cry2:
            اپ امپ گذاشتن برای کنترل و حفاظت منافاتی با قطع کردن خروجی نداره،وقتی هم نمیگیره
            مرد مومن رله که بیشتر از ماسفت جا میگیره
            راستی چطور ولتاژ متناوب متغیر داری؟؟؟؟؟؟؟؟
            با پروژت حال کردم :applause:
            حیف این منبعه که کنترل جریان نداشته باشه

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : جلوگیری ازجریان کشی بیش از حد از منبع تغذیه

نوشته اصلی توسط ir02x6
              عجب چیزیه این :eek: فکر کنم همین مشکل گشا باشه
              این غیر از اینکه مشکلات رله رو نداره تاخیرش هم به مراتب کمتر از رله هست.
              فقط نمیدونم گرماش در چه حده.البته مقاومت درین سورس رو زده 27 صدم اهم.که این باعث میشه گرمای تولیدیش زیاد نشه.درسته ایا؟
              واسه روشن کردنش نیازی به مدار جانبی نداره؟ مستقیم میشه خروجی ترانزیستور رو بدم به گینش؟ از ترانزیستور 945 واسه روشن کردن رله استفاده کردم.با سوییچ کردن ولتاژ منفی.ولی باید جای کلکتور امیتر رو عوض کنم تا بتونم خروجی مثبت بگیرم و بدم به گین ماسفت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
                ماشالا!خوبه زیاد نمیخای وقت بذاری و این همه تشکیلات داره
                اولا ترانس سه امپر بصورت لحظه ای خیلی بیشتر از این جریان میده و همینه که ترانزیستورت رو سوزونده،البته یا ترانست گردن کلفته و خیلی بیشتر از سه امپره یا 3055 ات بدرد نخوره که با پنج،شش امپر میسوزه
                3056،پانزده امپره،ماس خودش یلیه!
                البته اگه اصل باشه،16 امپر هم بهت میده :surprised:ولی این معمولیها خیلی جون بکنه8امپر :cry2:
                اپ امپ گذاشتن برای کنترل و حفاظت منافاتی با قطع کردن خروجی نداره،وقتی هم نمیگیره
                مرد مومن رله که بیشتر از ماسفت جا میگیره
                راستی چطور ولتاژ متناوب متغیر داری؟؟؟؟؟؟؟؟
                با پروژت حال کردم :applause:
                حیف این منبعه که کنترل جریان نداشته باشه
                خواهش میکنم داداش
                این ترانس رو زمانی که میرفتم فنی حرفه ای ساختم.به عنوان پروژه نهایی هرکسی باید یه ترانس تحویل میداد.همه بچه ها رفتن سر ترانس شارژر باطری چون فرمول هاشو کامل استاد نوشته بود.ولی من گفتم یه چیزی میسازم که خودم بخرم ازشون و استفاده کنم.واسه همین یه ترانس با 10 تا خروجی ساختم که در نهایت هم نمره کاملش رو گرفتم هم استاد و مدیر اموزشگاه کف بر شدن :nice:
                خروجیش به ترتیب اینجوریه:
                1.5
                3
                4.5
                6
                7.5
                9
                12
                15
                18
                26
                ساخت این ترانس واسه 16 سال پیشه.اون موقع با الکترونیک اشنایی نداشتم.و نمیدونستم چه ولتاژهای بیشتر به کار میاد.ولتاژهایی که اون موقع بیشر کارایی داشت اینا بود که یه سری هاش رو هم خودم اضافه کردم.البته میخواستم امپر بالاتر بسازم ولی چون هسته بزرگ گیر نیاوردم هیچ جای بازار استادمون گفت همین امپر بساز کافیه
                داداش مدار هم کنترل ولتاژ داره هم جریان.عکس مدارش رو میزارم
                با ماسفت کلا کار نکردم.واسه همین به ذهنم نرسیده بود
                http://s3.picofile.com/file/8231391476/1318494932_schem.gif

دیدگاه

چقد مدار به این اضافه کردی ها!
                  ای بابا
                  من فکر کردم ولتاژ متناوب پیوسته متغیر داری!فکر کردم راه اسونی هم برای ساخت متناوب متغیر هست ، ترانس خوبیه،مخصوصا اگه خودت پیچیده باشیش! :applause: :applause:
                  برای این کار ،اگه خوب ماسفتو درایو کنی فک کنم اصن سینک نخاد،چون تو سوییچینگ که یه سره داره قطع و وصل میشه،تو این جریان ها داغ نمیکنه،چه برسه به اینجا که قراره سالی یه بار قطع و وصل شه
                  درباره درایو خوب ماسفت اطلاعاتم کامل نیست
                  این خیلی مدار خوبیه،خیلی قشنگ کار میکنه،ساختمش،مخصوصا اگه تقویتش کنی باحالترم میشه،البته چون ترانس 24 میخوره،شنیدم تو ولتاژهای بالای 24،اصطحلاکش بالاست،البته اقای تحیری میگفت در چنین مواردی برای استفاده خوب بهتره از ترانس با ولتاژ بالاتر مثلا 30 استفاده کرد که البته قبلش باید مدار بررسی شه
                  من که اینو ساخته بودم،بعضا ترانزیستور میسوزوند تا یه 3055 توشیبا زدم بهش،بدون هیتسینک مثل چی کار میکرد :surprised:
                  بیچاره رو تا 350 درجه داغ میکردم ، اخ نمیگفت،میدونیکه سقف دماش 200 درجس،بیچاره
                  اگه مدارت درست باشه و 3055 ات هم خوب باشه،این مدار به هیچ عنوان حتی اگه اتصالی کنه نمیسوزه چون اون اپ امپ برای حفاظتی که اول گفتم داره،اصن من از روی تحلیل همین مدار نحوه ساخت کنترل جریانو یاد گرفتم :wow:
                  خلاصه یه جای مدارت درست بسته نشده وگرنه این مدار تا هفته بعد هم خروجی هاش اتصالی کنه،هیچیش نمیشه
                  یه مدار پیدا کردم 0تا 50 ولت 5 امپر،میخام تقویتش کنم تا 30 امپر،بسازم،اونم مثه این خوبه،البته این اگه بسوزه،اشکتو در میاره چون عیب یابیش خیلی سخته،من خودم یکیشو دارم یه ساله سوخته نتونستم تعمیرش کنم :cry2:
                  البته سوییچینگ بهتره،تلفات نداره،اونم خواستی بگو مدارشو بدم،از این جمع و جورتره،ولی بدون گرما تا 30 امپر بهت میده
                  البته قصد دارم بعد امتحانات یکی خودم با 494 طراحی کنم،اون دیگه از همه اینا بهتره :agree:هرچند خطی هم خوبیهای خودشو داره

دیدگاه

خیلی ممنون.
                    مدار دقیقا طبق نقشه و حتی با همون PCB ساختم.پس احتمال زیاد ترانزستور قدرت جنس خوبی نبوده.البته من چند بار اتصال کوتاه کردم و مدتی نگه داشتم بعد با مدار فرمان رله رو خاموش کردم منتهی رله چسبیده بود.وقطعش نمیکرد.از نظر داغ شدن امکان نداره داغ شده باشه.چون هیتسینگ CPU از اون مدلهای قدیمی که هیتسینگ بزرگی هست گذاشتم.اونم با فن.ترانزیستور هم کامل روش پیچ کردم با چسب سیلیکون
                    الان کلکتور امیترش اتصال کوتاه شده 2 طرفه
                    من یه ایراد به این مدار میبینم.اگه دم دستت هست بگو تا بگم یه ازمایش ساده باهاش انجام بدی.من که تو این ازمایش نتیجه عجیبی دیدم.

دیدگاه

جای رله یک فیدبک منفی از خروجی به بیس ورودیت بزن؛ هم جریان تو زمان کوتاه تری قطع میشه هم از صدای تق تق برای خلاص میشی هم مهندسی تره :smile:
                      رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil
                        جای رله یک فیدبک منفی از خروجی به بیس ورودیت بزن؛ هم جریان تو زمان کوتاه تری قطع میشه هم از صدای تق تق برای خلاص میشی هم مهندسی تره :smile:
                        با تشکر از شما
                        من نمیخوام خروجی رو محدود کنم.میخوام کلا قطع و وصلش کنم.البته ایده شما هم جالبه.میشه به جای روشن کردن رله بیایم ترانزستور 1 رو روشن کنیم نظر شما چیه؟
                        دوستان نظرتون راجع به ایده جدید چیه؟
                        اگه این ترانزستور رو روشن کنیم به ایسی 2 صدمه نمیخوره؟
                        در هر صورت میخوام کلا خروجی صفر بشه.نظرها رو اراعه بدین دوستان.ما که الکترونیک نخونیدم چه کنیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط heidarali
                          با تشکر از شما
                          من نمیخوام خروجی رو محدود کنم.میخوام کلا قطع و وصلش کنم.البته ایده شما هم جالبه.میشه به جای روشن کردن رله بیایم ترانزستور 1 رو روشن کنیم نظر شما چیه؟
                          در هر صورت میخوام کلا خروجی صفر بشه.نظرها رو اراعه بدین دوستان.ما که الکترونیک نخونیدم چه کنیم
                          با احترام به نظر دوستمون ولی به نظرم فیدبک منفی و ایناییکه جدید مطرح شد خوب نیست چون اولا این مدار فیدبک منفی خودش داره،ثانیا هم هیچی
                          من نفهمیدم بالاخره ترانزیستور برا چی سوخت، من میگم جنسش خوب نبوده
                          این مدار خیلی ردیفه،تقریبا محاله مشکلی داشته باشه
                          ترانزیستورهای بدرد نخور بدون داغ کردن هم میسوزن،خیلی ساده
                          قرار شد رله رو بیخیال شیم دیگه،ماسفت ببندیم،البته نه برای مافظت بلکه به همون خاطری که گفتید گاهی میخاید خروجی رو قطع کنین ، تازه به قول دوستمون صدا هم نداره،تازه اصطحلاک هم نداره
                          مدارم که دم دست نیست ولی بگو شاید بتونم جواب بدم،چون هم با خودش خیلی ور رفتم هم با تحلیلش
                          اینم تحلیلش
                          https://www.google.com/url?sa=t&rct=...10151844,d.bGQ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط heidarali
                            با تشکر از شما
                            شما میتونید با قرار دادن یه دیود زنر دقیقا در شبکه فیدبک کاری کنید تا در ولتاژ و یا جریان مورد نظر در نقطه مورد نظر قطع شه( دیود زنر نمودارش در نقطه قطع خیلی تیزه یعنی مثل دیود نیست.)
                            رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil
                              شما میتونید با قرار دادن یه دیود زنر دقیقا در شبکه فیدبک کاری کنید تا در ولتاژ و یا جریان مورد نظر در نقطه مورد نظر قطع شه( دیود زنر نمودارش در نقطه قطع خیلی تیزه یعنی مثل دیود نیست.)
                              فکر میکنم ایشون میخان بتونن تنظیم کنن در چه جریانی خروجی قطع شه و زنر متغیر هم وجودنداره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X