اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تعمیر محافظ کولر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تعمیر محافظ کولر

با سلام....
    یه محافظ کولر بیتا پیدا کردم......
    به برق که میزنمش تایمرش شروع به کار میکنه و بعد از چند دقیقه led سبزش هم روشن میشه و یک لحظه رله وصل و بعد قطع میشود......رله اش قدیمی و بزرگ است ....برق 110 به بوبین رله دادم ...داخلش جرقه میزد....
    سیم های ارتباطی مدار و برد نیز از لحاظ قطعی سالم هستند.....مشکل اینه که رله وصل نمیشه جز برای یک ثانیه...
    منتظر کمکتون هستم....

پاسخ : تعمیر محافظ کولر

نوشته اصلی توسط hosin2a
    با سلام....
    یه محافظ کولر بیتا پیدا کردم......
    به برق که میزنمش تایمرش شروع به کار میکنه و بعد از چند دقیقه led سبزش هم روشن میشه و یک لحظه رله وصل و بعد قطع میشود......رله اش قدیمی و بزرگ است ....برق 110 به بوبین رله دادم ...داخلش جرقه میزد....
    سیم های ارتباطی مدار و برد نیز از لحاظ قطعی سالم هستند.....مشکل اینه که رله وصل نمیشه جز برای یک ثانیه...
    منتظر کمکتون هستم....
    سلام.
    بستگی به مدار داره. مثلاً توی مدار زیر رله در صورتی وصل میشه که برق از 240 ولت بیشتر و از 180 ولت کمتر باشه. یعنی فشار برق بالا باشه یا اینکه افت داشته باشه. ( پس در حالت معمولی یعنی ولتاژ بین 180 تا 220 ، رله قطع خواهد بود- طرف ثانویه ی رله در حالت عادی normally close هستش و برق ac در خروجی رله برقرار میباشد )
    http://s3.picofile.com/file/8231325442/mohafez.jpg

توضیح مدار :

این مدار در مقابل نوسانات برق شهر از لوازم الکتریکی همچون یخچال محافظت میکند . تقویت کننده عملیاتی IC LM324 (IC2) بصورت مقایسه کننده ولتاژ استفاده شده است . این IC از چهار تقویت کننده عملیاتی تشکیل شده ، که فقط از دو تقویت کننده عملیاتی آن (N1 , N2) در این مدار استفاده شده است.
    تغذیه رگوله نشده به مجموعه سری مقاومت های R1,R2و VR1 متصل شده. و همان تغذیه به یک دیود زنر 6.8 ولتی(ZD1) از طریق مقاومت R3 وصل شده است .
    VR1 را بطوری تنظیم کنید که برای ولتاژ نرمال 180 الی 240 ولت ، ولتاژ در پایه مثبت (پین 3) تقویت کننده عملیاتی N1 کمتر از 6.8 ولت باشد. در نتیجه خروجی تقویت کننده عملیاتی صفر خواهد بود و ترانزیستور T1 خاموش می ماند. رله ، که به کلکتور T1 متصل است ، نیز تغذیه نخواهد شد . در نتیجه تغذیه AC به وسیله برقی از طریق تیغه نرمال بسته رله اعمال خواهد شد ، در طی عملکرد عادی برق قطع نمی شود .
    زمانیکه برق شهر از 240 ولت افزایش می یابد ، ولتاژ ترمینال مثبت (پین 3) تقویت کننده عملیاتی N1 افزایش پیدا می کند .مقدار ولتاژ در ترمینال منفی بعلت وجود دیود زنر 6.8 ولت خواهد ماند ، خروجی تقویت بالا خواهد رفت که باعث راه اندازی ترانزیستور T1 و رله تغذیه می شود. ودر نتیجه ، تغذیه AC قطع و وسیله برقی خاموش میگردد . بنابراین وسیله برقی در مقابل خطر اضافه ولتاژ محافظت میگردد .
    حال اجازه دهید به بررسی عملکرد مدار در زمانهای افت ولتاژ بپردازیم. زمانیکه ولتاژ زیر 180 ولت برسد ، ولتاژ ترمینال منفی (پین 6) تقویت کننده عملیاتی N2 کمتر از ولتاژ در ترمینال مثبت (6ولت) خواهد شد. بتابراین خروجی تقویت کننده عملیاتی N2 زیاد می شود و رله را بوسیله ترانزیستور T1 فعال میکند. تغذیه AC قطع شده و وسیله الکتریکی خاموش میشود . بنابراین وسیله برقی در مقابل افت ولتاژ محافظت می کند .سیم بندی IC1 برای یک تغذیه 12 ولت تثبیت شده است.
    پس رله در دو حالت فعال می گردد : نخست ، اگر در پین 3 از IC2 در بالاتر 6.8 ولت است ، و دوم ، اگر ولتاژ در پین 6 IC2 کمتر از 6 ولت باشد .سطوح ولتاژ بالا و پائین توسط بترتیب VR1,VR2 قابل تنظیم است .

دیدگاه

با سلام...تو توضیح قبلی گفتم که رله وصل و قطع میشه....آقا اشتباه کردم....دوباره مدار رو نگاه و تست کردم یه رله کوچیک دیگه تو مدار هست....صدای تیک اون هست....پس مشکل اینه که رله وصل نمیشه...

دیدگاه

کسی نیست بهم کمک کنه ؟؟؟
        تایمر محافظ شروع به کار میکنه و بعد لامپ سبز روشن میشه .. ولی رله وصل نمیشه.....برق دوسر بوبین رله رو اندازه گرفتم حدود 20 ولت بود

دیدگاه

سلام دوست عزیز
          یه عکس از برد و اطلاعات روی رله قرار بده تا راهنمایی کنیم
          هر گاه خداوند تو را به لبه پرتگاه هدايت کرد به خدا اطمينان کن،يا تو را از پشت خواهد گرفت يا به تو پرواز کردن خواهد آموخت.

دیدگاه

سلام

یه ترانزیستور سویچ کناره رله باید باشه اونو عوض بکنید .مشکل حل میشه
            معلوليت محدوديت نيست

آنکس که عاجز از خلق لحظه هاست، معلول است. نه من...روح بلند آدمیت فراتر از هر معلولیتی است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X