اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای ساخت رباتی که با لب تاب کنترل بشه.

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای ساخت رباتی که با لب تاب کنترل بشه.

سلام به همه اساتید و دوستان
    من قصد دارم یه ربات بسازم با این مشخصات:

حرکت به جلو و عقب
    چرخش درجا به چپ و راست

دارای سنسور فاصله سنج

دارای دوربین
    دوربین رو هم میخوام به چپ و راست و بالا و پایین بچرخونم
    یا بهتره بگم دید 360 درجه داشته باشم

و از همه مهم تر که کنترلش از طریق لب تاب باشه
    به صورت بی سیم با استفاده از وای فای

میکرو استفاده شده هم مگا32
    زبان برنامه نویسی هم بیسیک

اگه چیزی رو جا انداختم بگید تا اصلاح کنم.

اینم بگم که تازه کار هستم
    با تشکر

اضافه شده در تاریخ :
    یه نمونه سیمی همین رو ساختم حالا میخام بی سیمش کنم
    و از طریق وای فای کنترل کنمش.
    Yes You Can...!!!
    re20za22@
    re20za@yahoo.com

پاسخ : کمک برای ساخت رباتی که با لب تاب کنترل بشه.

سلام "

برای کار اول و اینکه تازه کاری ، پروژه سختی رو انتخاب کردی ولی

1- برای اینکه ربات جلو ، عقب و چرخش در جا به چپ و راست داشته بشی می تونی از دو موتور با گیربکس دیفرانسیلی استفاده کنی که ارزون هم هست یا اگه کیفیت برات مهمه میتونی از چهار تا موتور قوی با گیر بکس برای قدرت و سرعت بیشتر استفاده کنی که البته اینک بگم تهیه توان و درایو کردن موتورها هم مهمه .

2-برای سنجش فاصله میتونی از سنسورهای سونار و یا نوری ( Sharp ) استفاده کنی که ماژول های آمادش توی بازار هست و با استفاده از کتابخونه ها می تونی راحت راه اندازی اش کنی .

3- یه دوربین مینیاتوری یا اصطلاحا پین هول استفاده کنی که بعضی مدل هاش خودش فرستنده UHF داره و مشکلی برای ارسال تصویر پیش نمی آد.
    ادامه 3 - برای اینکه بتونی دوربین رو کنترل کنی اول به این نکته توجه کن که تو سیستم حرکتی رباتت دیفرانسیلی هست یعنی می تونه در جا حرکت کنه و نیازی نیست که دوربین هم مترحک باشه ولی اگه می خوایی میتونی با استفاده از 2تا سرو موتور و 2 تیکه آلومینیوم ( چون راحتر می شه باهاش کار کرد ) براش لینک بسازی و دوربین رو روی اون قرار بدی ;-) تا اصطلاحا دید 360 درجه داشته باشی :-) ( یه دوربین هایی هم هست که بهشون می گن Fish eye فقط خواست بدونی ;-) )

4- و کنترل با کامپیوتر اونم با وای فای .
    برای این کار هم میتونی یک ماژول وای فای بگیری و ازش استفاده کنی ولی برنامه نویسیش کمی برات پیچیده میشه چون باید یه رابط هم توی کامپیوتر طراحی بشه تا به وسیله اون ارتباط برقرار بشه البته اگه برنامه نویسی ات خوب باشه راهنما داره و کار سختی نیست .

در کل الکترونیک پیچیده ای نداره جز یک برد برای ارتباط سخت افزاری که روی رباط نصب می شه و ماژول ها روش نصب میشه و دستورات دریافت و به درایورها داه میشه تا ربات حرکت کنه و یا اینکه دوربین رو به هر طرف که خواستی حرکت بدی و اطلاعات مربوط به فاصله توی کامپیوتر به صورت پدیت بشه .

حالا بگو چقدر برنامه نویسی بلدی تا بقیه اش رو بهت بگم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AzhidahakA
      سلام "

برای کار اول و اینکه تازه کاری ، پروژه سختی رو انتخاب کردی ولی

1- برای اینکه ربات جلو ، عقب و چرخش در جا به چپ و راست داشته بشی می تونی از دو موتور با گیربکس دیفرانسیلی استفاده کنی که ارزون هم هست یا اگه کیفیت برات مهمه میتونی از چهار تا موتور قوی با گیر بکس برای قدرت و سرعت بیشتر استفاده کنی که البته اینک بگم تهیه توان و درایو کردن موتورها هم مهمه .

2-برای سنجش فاصله میتونی از سنسورهای سونار و یا نوری ( Sharp ) استفاده کنی که ماژول های آمادش توی بازار هست و با استفاده از کتابخونه ها می تونی راحت راه اندازی اش کنی .

3- یه دوربین مینیاتوری یا اصطلاحا پین هول استفاده کنی که بعضی مدل هاش خودش فرستنده UHF داره و مشکلی برای ارسال تصویر پیش نمی آد.
      ادامه 3 - برای اینکه بتونی دوربین رو کنترل کنی اول به این نکته توجه کن که تو سیستم حرکتی رباتت دیفرانسیلی هست یعنی می تونه در جا حرکت کنه و نیازی نیست که دوربین هم مترحک باشه ولی اگه می خوایی میتونی با استفاده از 2تا سرو موتور و 2 تیکه آلومینیوم ( چون راحتر می شه باهاش کار کرد ) براش لینک بسازی و دوربین رو روی اون قرار بدی ;-) تا اصطلاحا دید 360 درجه داشته باشی :-) ( یه دوربین هایی هم هست که بهشون می گن Fish eye فقط خواست بدونی ;-) )

4- و کنترل با کامپیوتر اونم با وای فای .
      برای این کار هم میتونی یک ماژول وای فای بگیری و ازش استفاده کنی ولی برنامه نویسیش کمی برات پیچیده میشه چون باید یه رابط هم توی کامپیوتر طراحی بشه تا به وسیله اون ارتباط برقرار بشه البته اگه برنامه نویسی ات خوب باشه راهنما داره و کار سختی نیست .

در کل الکترونیک پیچیده ای نداره جز یک برد برای ارتباط سخت افزاری که روی رباط نصب می شه و ماژول ها روش نصب میشه و دستورات دریافت و به درایورها داه میشه تا ربات حرکت کنه و یا اینکه دوربین رو به هر طرف که خواستی حرکت بدی و اطلاعات مربوط به فاصله توی کامپیوتر به صورت پدیت بشه .

حالا بگو چقدر برنامه نویسی بلدی تا بقیه اش رو بهت بگم .
      سلام ممنون
      1- برای حرکت ربات مشکلی ندارم.
      از دوتا موتور گیربکس مناسب استفاده کردم که قدرت و سرعت خوبی داره
      و با L298 درایوشون کردم.

2-برای سنجش فاصله هم از ماژول SRF05 استفاده میکنم.

3- دوربین هم از این دوربین معمولی هاست که رو خودش فرستنده داره و یه گیرنده که با استفاده از کارت کپچر تصویر رو روی لب تاب دارم.
      و برای چرخشش هم طبق گفته شما از دو سروو اسفاده کردم.

4- و اماااا کنترل با کامپیوتر اونم وای فای
      ماژول خاصی رو مد نظر ندارم.
      و میخام باراهنمایی شما و دوستان یه ماژول خوب و کاربردی ولی ارزون قیمت رو انتخاب کنم.
      اینم میدونم که باید یه رابط کاربری رو لب تاب درست کنم ولی متاستفانه هیچ آشنایی به این رابط ندارم

امیدوارم که بتونم با راهنمایی شما و دوستان موفق بشم

سوال هست در خدمتم

اضافه شده در تاریخ :
      این یه مورد رو هم اضافه کنم که یکی شبیه این رو ساختم که فاصله سنج نداره و به صورت سیمی کنترل میشه.
      من قصد دارم که این رو به صورت بیسیم و از طریق وای فای کنترل کنم و یه پشن فاصله سنجی بهش اضافه کنم.
      Yes You Can...!!!
      re20za22@
      re20za@yahoo.com

دیدگاه

سلام بر همه دوستان منم ایت رباتو میخوام لطفا کمک کنید ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bahmanbahrami
          سلام بر همه دوستان منم ایت رباتو میخوام لطفا کمک کنید ممنون
          سلام
          تا چه حد آشنایی داری و چقد رو این پروژه کار کردی؟؟
          Yes You Can...!!!
          re20za22@
          re20za@yahoo.com

دیدگاه

راههای زیادی برای ارتباط با کامپیوتر هست ولی بستگی داره که این ارتباط چطوری باشه یعنی تو این ارتباط کامپیوتر برای ربات شما چکار باید بکنه و چه چیزهایی رو کنترل کنه و چه فرمانهایی به ربات شما بده.
            برای ارتباط بیسیم میتونید از هر پورت یا پروتکلی یا ماژولی استفاده کنید ولی باید اول مشخص کنید که قراره با این ماژول چی بفرستید.
            اگه هدفتون اینه که یه ربات بسازین و بهش دوربین وصل کنین و با کامپیوتر از راه دور هدایتش کنین تا بره این ور اون ور فیلم بگیره بهترین چیزی که الان به ذهنم میرسه استفاده از مبدل USB به SERIAL و ارسال دیتا از طریق ماژول سریال دو طرفه هست که هم ارزونه و هم MEGA32 از پسش بر میاد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeiddiod
              راههای زیادی برای ارتباط با کامپیوتر هست ولی بستگی داره که این ارتباط چطوری باشه یعنی تو این ارتباط کامپیوتر برای ربات شما چکار باید بکنه و چه چیزهایی رو کنترل کنه و چه فرمانهایی به ربات شما بده.
              برای ارتباط بیسیم میتونید از هر پورت یا پروتکلی یا ماژولی استفاده کنید ولی باید اول مشخص کنید که قراره با این ماژول چی بفرستید.
              اگه هدفتون اینه که یه ربات بسازین و بهش دوربین وصل کنین و با کامپیوتر از راه دور هدایتش کنین تا بره این ور اون ور فیلم بگیره بهترین چیزی که الان به ذهنم میرسه استفاده از مبدل USB به SERIAL و ارسال دیتا از طریق ماژول سریال دو طرفه هست که هم ارزونه و هم MEGA32 از پسش بر میاد.
              ممنون از راهنمایی تون :job: :job:
              من میخام که این کار هارو انجام بدم:
              1- حرکت دادن ربات (جلو و عقب و چپ و راست)
              2- فاصله سنجی
              3- حرکت دادن دو موتور دوربین نصب شده روی ربات

نکته: (یاد آوری می شود که هر سه کار توسط رایانه انجام شود)
              Yes You Can...!!!
              re20za22@
              re20za@yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط re20za
                نکته: (یاد آوری می شود که هر سه کار توسط رایانه انجام شود)
                باید برنامه نویسی بلد باشی.
                فرمانهایی که از کامپیوتر ارسال میشه تحت کنترل خودتونه یا کامپیوتر خودکار عمل میکنه؟
                نحوه ارسال اطلاعات از کامپیوتر به میکرو رو بلدین؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeiddiod
                  باید برنامه نویسی بلد باشی.
                  فرمانهایی که از کامپیوتر ارسال میشه تحت کنترل خودتونه یا کامپیوتر خودکار عمل میکنه؟
                  نحوه ارسال اطلاعات از کامپیوتر به میکرو رو بلدین؟
                  برنامه نوسی با بسکام رو تا حدی که کارم راه بیوفته بلدم.
                  میخوام که فرمانها تحت کنترل باشه.
                  دقیقا در همین قسمت مشکل دارم (نحوه ارسال اطلاعات).
                  Yes You Can...!!!
                  re20za22@
                  re20za@yahoo.com

دیدگاه

سلام
                    دوستان منم می خوام برا پایان نامه این پروژه رو انتخاب کنم چند تا سوال دارم اگه جواب بدین ممنون میشم.
                    1. فقط برد وای فا که شما گفتید چقدره
                    2.قیمت ماژول دوربین و ماژول وای فا چقدر تموم میشه
                    3.غیر از وای فا برا انتقال تصویر راه دیگه ای آیا وجود دارد
                    پیشنهاد
                    اگرارسال و دریافت تصویر را به وسیله غیر از وای فا ارسال و دریافت کنیم و برای کنترول روبات هم از فرستنده و گیرنده های hm استفاده کنیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط s.h.h
                      سلام
                      دوستان منم می خوام برا پایان نامه این پروژه رو انتخاب کنم چند تا سوال دارم اگه جواب بدین ممنون میشم.
                      1. فقط برد وای فا که شما گفتید چقدره
                      2.قیمت ماژول دوربین و ماژول وای فا چقدر تموم میشه
                      3.غیر از وای فا برا انتقال تصویر راه دیگه ای آیا وجود دارد
                      پیشنهاد
                      اگرارسال و دریافت تصویر را به وسیله غیر از وای فا ارسال و دریافت کنیم و برای کنترول روبات هم از فرستنده و گیرنده های hm استفاده کنیم.
                      سلام
                      اول بگم که من فعلا جوابی نگرفتم.

1- ماژول های وای فای برد های متفاوتی دارن و مسلما هرچی بیشر هزینه کنی، برد هم بالاتر میشه.

2- دوربین هم از 150 شروع میشه تااااا...
                      http://www.roboeq.ir/products/detail/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86%20%D8%A8%DB%8 C%20%D8%B3%DB%8C%D9%85/
                      و
                      http://www.roboeq.ir/products/detail/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86%20%D8%A8%DB%8 C%20%D8%B3%DB%8C%D9%85%20%D8%AA%D8%AD%D8%AA%20%D8% B4%D8%A8%DA%A9%D9%87%20TENVIS%20MINI319W/

3-برای ارسال و دریافت صوت و تصویر هم ماژول های متفاوتی موجود میباشد.
                      http://www.roboeq.ir/products/detail/%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84%20%D9%81%D8%B1%D8%B 3%D8%AA%D9%86%D8%AF%D9%87%20%D8%A8%DB%8C%20%D8%B3% DB%8C%D9%85%20%D8%B5%D9%88%D8%AA%20%D9%88%20%D8%AA %D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%20TX6729%202.4G/

برای کنترل ربات هم میتونی از ماژول های رادیویی که هست استفاده کنی.
                      یه چیز مثل فرستنده و گیرنده هایی که توی ماشین کنترلی های اسباب بازی به کار رفته.
                      Yes You Can...!!!
                      re20za22@
                      re20za@yahoo.com

دیدگاه

اگر برای دریافت تصویر از این ماژول ها استفاده کنیم
                        و برای کنترول روبات هم از ماژول hm استفاده کنم خوب است یا نه
                        یه سوال دیگه این ماژول دریافت به لب تاب وصل میشه یا مانیتور جدا باید خرید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط s.h.h
                          اگر برای دریافت تصویر از این ماژول ها استفاده کنیم
                          و برای کنترول روبات هم از ماژول hm استفاده کنم خوب است یا نه
                          یه سوال دیگه این ماژول دریافت به لب تاب وصل میشه یا مانیتور جدا باید خرید
                          این ماژولی که معرفی کردم، صرفا برای ارسال و دریافت صوت و تصویر است.
                          صدا و تصویر رو میتونی با کارت کپچر روی لب تاب داشته باشی
                          ویا خروجی های اونو مستقیم به تلوزیون وصل کنی.

در مورد کنترل ربات هم نمیتونم دقیق راهنمایی کنم و پیشنهاد بدم
                          شرمنده :cry: :sad: :redface:
                          چون خودم هم دقیقا در این قسمت مشکل دارم.

اضافه شده در تاریخ :
                          سلام به همه

دوستان من موفق شدم که دو میکرو رو به صورت زیر به هم وصل کنم و دستورات رو هم به خوبی ارسال و دریافت کنم.

البت ارتباط به صورت سیمی است.

اضافه شده در تاریخ :
                          و اما حالا...
                          من این ارتباط رو هم با استفاده از ماژول های HMT 443 و HMR 443 انجام دادم و جواب قابل قبول هم گرفتم.
                          http://www.roboeq.ir/products/detail/%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84%20HMR%20%D9%81%D8%B 1%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%B3%20433%20%D9%85%DA%AF%D8% A7%D9%87%D8%B1%D8%AA%D8%B2/

http://www.roboeq.ir/products/detail/%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84%20HMT%20%20%D9%81%D 8%B1%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%B3%20433%20%D9%85%DA%AF% D8%A7%D9%87%D8%B1%D8%AA%D8%B2/

حالا کاری که در اصل من میخوام انجام بدم اینه که:
                          یه محیط نرم افزاری مثل شکل زیر درست کنم
                          و دستورات را از طریق وای فای لب تاب و ماژول نصب شده روی ربات ارسال و دریافت کنم.

حالا اینکه از چه ماژولی روی ربات
                          و چه نرم افزاری برای طراحی این محیط کاربری
                          و چه نرم افزاری برای تبدیل دستورات به وای فای و ارسال و دریافت اونها
                          استفاده کنم...
                          هیچ اطلاعاتی ندارم.
                          اساتید و دوستانی که در رابطه با این پروژه اطلاعاتی دارند
                          کمک کنند

نکته: برای مشاهده تصویر از کارت کپچر استفاده می شود.

اضافه شده در تاریخ :
                          دوستان و اساتید
                          کسی نبود کمک کنه؟؟؟

:cry2: :cry2: :cry2: :cry2:
                          Yes You Can...!!!
                          re20za22@
                          re20za@yahoo.com

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X