اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

صدای نویز تیز در لوازم برقی + تعمیر پاور 330 گرین + چند سوال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

صدای نویز تیز در لوازم برقی + تعمیر پاور 330 گرین + چند سوال

سلام مجدد
    خیلی خوشحالم که با این انجمن آشنا شدم . یکی از علاقمندی های من به الکترونیک هست و شدیدا عاشق الکترونیک هستم .

لوازم برقی رو معمولا خودم دست به کار میشم تعمیر کنم . مثل اسپیکر که براش تاپیک باز کردم . مانیتور ، پاور ، پاور ویندوز ماشین ، هارد ، مادر برد ، لامپ کم مصرف ، موبایل و دهها قطعه دیگه .

1. دوستان در حال حاضر یک پاور 330 وات گرین رو دست گرفتم درست کنم که مقاومت r21 سوخته بود و مقدارش مشخص نیست و روی برد هم ننوشته . اگر کسی مقدارش رو میدونه ممنون میشم بگه . اما رنگ آخری که مونده قهوه ای هست و حدس میزنم قهوه ای مشکی قرمز یا همون 1 کیلو اهم باشه . ضمنا خازن 2200 میکرو فاراد 10 ولتش هم باد کرده و باید تعویض بشه .

2. مانیتور ال سی دی ام هم دو سه باری خازن های قسمت تغذیش باد کرده و روشن نشده و با تعویض مشکلش حل شده . اما در حال حاضر مانیتور روشن که هست یک صدای نویز سوت خیلی زیری شنیده میشه و موقعی که استند بای هم هست چراغ پاورش که چمک میزنه نویز همراه با چراغ قطع و وصل میشه . یعنی در مسیر جریان کشی فکر میکنم این نویز هست . توی پاور 330 ای هم که دارم دستش میکنم همین نویز شنیده میشه و زمانی که به برق میزنی از صدای بم در عرض چند میلی ثانیه تبدیل به صدای سوت زیر خیلی کم میشه و همینطوری میمونه _ مثل مانیتور ) . این نویز مربوط به کدوم قطعه از مدار میشه ؟ مانیتور رو که باز کردم هر چقدر دنبال صدا گشتم که از کدوم قطعست متوجه نشدم چون خیلی زیر هست و کم و گول زنک هست و مشخص نیست از کدوم قطعه هست .

یکی دو سوال فنی هم دارم :

3. برای تخلیه بار خازن ها تا جایی که تحقیق کردم بهترین کار استفاده از یک لامپ برای تخلیه هست . در صورتی که بخوایم خازن خود بخود دشارژ بشه برای یک خازن 3000 میکرو فارادی چقدر زمان تقریبی نیاز هست تا بار خازن تخلیه بشه ؟

4. در قطعه های کامپیوتری مثل پاور و ال سی دی و ... روی یک سری از قطعات زده شده " هشدار ، ولتاژ بالا " . آیا این هشدار فقط در زمانی که قطعه به برق وصل هست صدق میکنه ؟ کلا میخوام این رو بدونم که آیا بردی که از برق کشیده شده ریسک برق گرفتگی به هر دلیل رو داره ؟ یه موقع ندانسته دست به چیزی نزنیم خدا بیامرز بشیم :mrgreen:

پاسخ : صدای نویز تیز در لوازم برقی + تعمیر پاور 330 گرین + چند سوال

اون صدای سوت مربوط به چوکهاییه که تو منبع تغذیه وجود داره.ممکنه هسته شل شده باشه.چیز زیاد مهمی نیست.
    خازن قسمت ورودی برق ممکنه تخلیه نشه و ولتاژ 300 ولت درونش ذخیره باشه.قبل از هر کاری اون خازن را باید تخلیه کرد چون هم امکان برق گرفتگی هست هم ممکنه در صورت اتصالی ،مدار بسوزه .من دوشاخه هویه را به دوسرش وصل میکنم.در حد یک ثانیه که وصل بشه خالی میکنه.
    در مورد سوال3 بستگی به ولتاژ داره میتونی یه مقاومت 100 کیلو یا بیشتر دوسرش بذاری
    الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X