اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای شروع کار با ARM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی برای شروع کار با ARM

سلام
    در حال حاضر با میکرو های AVR سری MEGA کار میکنم.
    میخوام در آینده ای نزدیک شروع کنم به یادگیری ARM ولی در مورد ARM ها چیز خاصی بلد نیستم ، با کدوم سری شروع به یادگیری کنم؟
    برد آموزشی باید ساخت یا یکی از همین نمونه های سایت ECA رو بگیرم؟

ظاهرا برد های Raspberry pi دارای پردازنده ARM هستن ، از این نوع برد ها هم میشه برای یادگیری ARM استفاده کرد یا این برد ها با هدف دیگه ای طراحی شده اند؟

باتشکر

پاسخ : راهنمایی برای شروع کار با ARM

سلام
    من با میکروهای سری STM کار می کنم نسبت به نمونه های قبلی خیلی بهتره. ولی برد رو خودم ساختم.
    در ضمن چون کد نویسی این میکروها خیلی خیلی سخته توصیه می کنم از نرم افزار STM32CUBE استفاده کنی چون خیلی کارتو راحت تر می کنه.
    موفق باشی :nice:

دیدگاه

چه فرق هایی هست بین STM و بقیه سری ها
      نقشه و PCB برد مناسبی تو نت هست؟
      خودم بسازم با خرید چقدر اختلاف هزینه داره؟
      و سوال آخر:
      چی شده که رفتی سراغ STM

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AVR-MEGA8
        چه فرق هایی هست بین STM و بقیه سری ها
        نقشه و PCB برد مناسبی تو نت هست؟
        خودم بسازم با خرید چقدر اختلاف هزینه داره؟
        و سوال آخر:
        چی شده که رفتی سراغ STM
        منظورم از نمونه های قبلی مدل lpc هستش که مدل های stm دارای کلاک بالاتر و امکانات دیگه ای مثل dma هستند.
        نقشه های زیادی توی نت هستش ولی من چون برای پروژه کارشناسیم می خواستم مجبور شدم خودم برد بزنم
        علت استفاده از stm اولاً به دلیل 32 بیتی بودنشه. کتابخونه های خیلی جالب مثه فیلترهای دیجیتال، دارا بودن dma و پروتکل های ارتباطی جدید مثه can. و خیلی از ویژگی های دیگه که توی دیتاشیت می تونی پیداشون کنی.

برای کد نویسی هم از نرم افزار جدید STM32CUBE و KEIL استفاده کردم که مخصوصا نرم افزار STM32CUBE کار را خیلی ساده می کنه و دقیقا مثه نرم افزار CODEVISION کار می کنه

دیدگاه

نظرتون در مورد AVR چیه؟
          میارزه آدم بره روی سری XMEGA کار کنه؟
          اینا کی از رده خارج میشن؟
          به نظرتون رو اینا کار کنم به دردم میخوره یا وقت هدر میدم؟
          -----------------------------------------------------------------------------
          برای یادگیری ARM ظاهرا اولین قدم تهیه برد مناسبه ، اگه برد مناسبی تو نت هست ، لینک بدید.
          باتشکر

دیدگاه

نظرتون در مورد AVR چیه؟
            میارزه آدم بره روی سری XMEGA کار کنه؟
            اینا کی از رده خارج میشن؟
            به نظرتون رو اینا کار کنم به دردم میخوره یا وقت هدر میدم؟
            -----------------------------------------------------------------------------
            برای یادگیری ARM ظاهرا اولین قدم تهیه برد مناسبه ، اگه برد مناسبی تو نت هست ، لینک بدید.
            باتشکر
            ببینید هیچ میکرویی هیچوقت قدیمی نمیشه. هنوز که هنوزه از میکروهای PIC هم استفاده میشه. شما باید ببینید که نیازتون توسط کدوم میکروکنترلر برطرف می شه. هر میکرو ویژگی های خودشو داره. شما چه انتظاراتی از میکرو دارین؟ یک جایی میشه از یه میکروی atmega 8 هم استفاده کرد ولی یک جایی نیاز به قدرت پردازش بالاست که نیازمند میکروهای قوی تره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohsen Khoshnazar
              در ضمن چون کد نویسی این میکروها خیلی خیلی سخته توصیه می کنم از نرم افزار STM32CUBE استفاده کنی چون خیلی کارتو راحت تر می کنه.
              حدس من اینه که این برنامه ها که پیچیدگی نرم افزاری رو کم میکنن باعث پایین اومدن سرعت میکرو میشن

دیدگاه

استفادم از میکرو فعلا که برای پروژه های کوچیک دانشجوییه ولی دانشجو باید فردا رو ببینه نه امروز ، پس بهتره ARM هم کار کنم که پس فردا تو پروژه های بزرگتر دستم بسته نباشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeiddiod
                  حدس من اینه که این برنامه ها که پیچیدگی نرم افزاری رو کم میکنن باعث پایین اومدن سرعت میکرو میشن
                  سلام
                  خیر اینطور نیست. سرعت یک میکرو به فرکانس کاریش و همچنین تعداد کلاک مورد نیاز برای اجرای دستورات بستگی داره و همچنین نوع معماری سخت افزاری میکرو و نه برنامه ای که برای کد نویسی از استفاده می شه

دیدگاه

مواردی که شما فرمودین مربوط به سخت افزاره و تو محیط نرم افزار بستگی داره که STM32CUBE چطوری دستورات رو برای شما بنویسه . طریقه نوشتن و انتخاب دستورات خیلی تو سرعت اجرای برنامه تاثیر داره در صورتی که تا اونجایی که من اطلاع دارم انتخاب و نحوه نوشتن دستورات تو STM32CUBE در اختیار برنامه نویس نیست و شما نمیتونید دستورات رو طبق سلیقه و نیاز خودتون بنویسید . تو موارد خاص حرفه ای ها حتی از زبان c استفاده نمیکنن و میرن به سمت اسمبلی .
                    شما هم برای شروع با ARM نیاز نیست یدفه بپری پله اخر . از ابتدا و از یه ARM کوچکتر استفاده کن که براش سمپل زیاد باشه تا بتونی راحتتر یاد بگیری و حتما نیاز نیست از سخت ترین ها و قوی ترین ها شروع کنید

دیدگاه

شما هم برای شروع با ARM نیاز نیست یدفه بپری پله اخر . از ابتدا و از یه ARM کوچکتر استفاده کن که براش سمپل زیاد باشه تا بتونی راحتتر یاد بگیری و حتما نیاز نیست از سخت ترین ها و قوی ترین ها شروع کنید
                      اصلا این تاپیک رو برا همین ایجاد کردم ، شما یه ARM مناسب معرفی کنید...

دیدگاه

اصلا این تاپیک رو برا همین ایجاد کردم ، شما یه ARM مناسب معرفی کنید...
                        بهترین و کاملترین میکرویی که من میتونم به شما معرفی کنم LPC1768 هست که هم از لحاظ پینهای ورودی و خروجی-سرعت(طبق دیتاشیت تا 120مگاهرتز)-امکانات و خیلی موارد دیگه کامله و از همه لحاظ نیاز شما رو برطرف میکنه چه در زمینه کار و همینطور اموزش.
                        یه پیشنهاد دیگه هم دارم که یه هدر بورد اماده بخر تا وقتت و مهمتر از اون انگیزه و اشتیاقت برای یاد گرفتن هدر نره و یه سره بری سر اصل مطلب(همون برنامه نویسی منظورمه). >>>ضمنا هدربورد پروگرمر نمیخواد و راحت با USB پروگرم میشه
                        در مورد LPC1768 برات بگم که تا دلت بخواد اموزش و پروژه عملی هست که میتونی سریعتر از اون چیزی که فکر میکنی راه بیفتی و ازش بهره برداری کنی.
                        تردید و دودلی رو بذار کنار و از همین امروز شروع کن.موفق باشی

دیدگاه

ممنون سعی میکنم زود هدر برد رو تهیه کنم.
                          راستش تردید تو کار ما نیست :biggrin: خدارو شکر چند سال پیش که برنامه نویسی رو شروع کردم هنوزم ول کن نیستم انشاءا... ARM رو هم که شروع کردم ، AVR روهم رها نمیکنم ، بالاخره AVR هم حداقل تو دانشگاه و تو بعضی پروژه ها به کار خواهد آمد.
                          خوشم میاد تو انجمن یه سوال میپرسم سیل راهنمایی ها به سمتم میاد :rolleyes: واقعا جای تقدیر و تشکر داره @};- @};- @};- @};- @};-

دیدگاه

راستش تردید تو کار ما نیست
                            درستش همینه
                            AVR روهم رها نمیکنم
                            همین AVR که نمونش TINY13 هست از لحاظ مصرف کم باتری رقیب نداره و با اندازه کوچکی که داره(مخصوصا SMD ) میتونه تو شرایط خاص معجزه کنه
                            خوشم میاد تو انجمن یه سوال میپرسم سیل راهنمایی ها به سمتم میاد :rolleyes: واقعا جای تقدیر و تشکر داره @};- @};- @};- @};- @};-
                            نظر لطف شماست . هر پاسخی که داده میشه انجام وظیفه هست.
                            موفق باشی

دیدگاه

>>>ضمنا هدربورد پروگرمر نمیخواد و راحت با USB پروگرم میشه
                              سلام
                              ببخشید پا برهنه پریدم وسط بحث!! :rolleyes:
                              ولی
                              بوت لودر روی هدر برد ها فقط برای برنامه های ساده ی ساده ی ساده بکار میاد .
                              بهترین راه و پایدار ترین راه و ارزان ترین راه پروگرام کردن برای 1768 همون فلش مجیک هست .
                              به نظرم به فکرش باشید .
                              (((البته Jlink ها هم خوبه
                              ولی متاسفانه خرابی بسیااااااااااار بسیااااار زیاد داره
                              مخصوصا با پدیت نرم افزار ها مشکل شدید داره . بگذریم)))

موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X