اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک ترای ساخت مدارتنظیم کننده ولتاژ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک ترای ساخت مدارتنظیم کننده ولتاژ

سلام دوستان
    مداری رومیخواستم که بتونه خروجی یک مقایسه کننده وارونگرولتاژمستقیم روبازدن یک کلیدفشاری مثلاروی صفرولت تنظیم کنه (مدار انالوگ مدنظرهست)
    یابهتره بگم میخواهم بجای تنظیم خروجی به مقدارموردنظرم که مشخصه (مثلا0ولت)درهرلحظه اززمان( درحالی که ورودی مدارسیگنال وصله )بجای تنظیم بایک پتانسیومترکه بطورمعمول به پایه غیروارونگرورودی مقایسه کننده وصل میشه بافشارلحظه ای کلیدفشاری اونکارروانجام بدم
    کسی ازاساتیدمداری داره

پاسخ : کمک ترای ساخت مدارتنظیم کننده ولتاژ

فکرمیکردم بااین همه مهندس جوان وخلاقی که توی این انجمن هست تاالان دههاپیشنهادومدارگوناگون پیشنهادمیشه امادریغ ازیک نظر
    یعنی واقعااینقدرمداردرخواستیم پیچیده ویاناممکنه که کسی حتی نظری هم نداده؟

دیدگاه

سلام

لطفاً سوالتون رو هم مثل اعتراضتون واضح مطرح کنید.
      *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

فکرمیکردم سوالم واضح باشه امادوباره توضیح میدم
        ببینیدفرض کنیدیک opampداریم که بصورت وارونگرداره تقویت میکنه یاساده تراینکه سیگنالی که قراره تقویت بشه توسط یک مقاومت مناسب به پایه منفی ورودیش میره وبین پایه منفی ورودی وخروجیopamp هم با مقاومت ویاترکیبی ازمقاومت وخازن مناسب به هم وصل شدن
        خوب فرض کنیدمداردرحین کاره حالااگه بخواهیم درهرلحظه ای که نیازه سطح ولتازخروجی رومثلابه صفرولت تغییربدیم ساده ترین کاراینه که پتانسیومتری مناسب بین پایه مثبت ورودی opampوتغذیه مثبت ومنفی مدارقرارمیگیره که باتنظیمش اینکارانجام میشه
        حالامدنظرم اینه که بجای این پتانسیومترمداری جایگزین بشه که بشه مثلابافشاریک کلیدفشاری اینکارروانجام دادنه باچرخوندن ولوم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roshik
          فکرمیکردم سوالم واضح باشه امادوباره توضیح میدم
          ببینیدفرض کنیدیک opampداریم که بصورت وارونگرداره تقویت میکنه یاساده تراینکه سیگنالی که قراره تقویت بشه توسط یک مقاومت مناسب به پایه منفی ورودیش میره وبین پایه منفی ورودی وخروجیopamp هم با مقاومت ویاترکیبی ازمقاومت وخازن مناسب به هم وصل شدن
          خوب فرض کنیدمداردرحین کاره حالااگه بخواهیم درهرلحظه ای که نیازه سطح ولتازخروجی رومثلابه صفرولت تغییربدیم ساده ترین کاراینه که پتانسیومتری مناسب بین پایه مثبت ورودی opampوتغذیه مثبت ومنفی مدارقرارمیگیره که باتنظیمش اینکارانجام میشه
          حالامدنظرم اینه که بجای این پتانسیومترمداری جایگزین بشه که بشه مثلابافشاریک کلیدفشاری اینکارروانجام دادنه باچرخوندن ولوم.
          ببینید دوست عزیز.. تصور می کنم شما دو موضوع مجزا رو به اشتباه با هم ترکیب کردید.
          اول اینکه تقویت کننده با مقایسه کننده متفاوته. این موضوع پتانسیومتر مربوط به مقایسه کننده است و نمیشه به این صورت که فرمودید در تقویت کننده پیاده سازی بشه. در واقع شما از یک مدار تقویت کننده انتظار مقایسه کنندگی دارید که این خواسته امکانپذیر نیست.

و اما پیشنهاد من :
          شما می تونید در خروجی تقویت کننده از یک کلید فشاری (NC) یا هر نوع کلید دیگه ای استفاده کنید که با تحریک کلید سیگنال خروجی صفر شود. البته برای این منظور باید خط سیگنال پس از کلید را با مقاومت مناسب Pull Down کنید تا مدار پس از آن خط سیگنال را صفر ببیند.

دیدگاه

خوب شایدحق باشماباشه
            اماراه حل شمابرای من مشکل گشاواقع نخواهدبودچون باایده شمافقط دریک لحظه خروجی صفرمیشود
            مدنظرم دقیقااینه که بتونم درهرلحظه ای که مداردرحین کاره بافشاردادن شاسی خروجی روبراساس ورودیی که داره اعمال میشه تنظیم کنم
            فرض کنیدورودی 0.5ولت دی سی رودارم میخواهم بااین ورودی که درحال حاضردارم خروجی روبه فر ض روی صفرولت تنظیم کنم یاممکنه دوباره درزمان دیگه ای دوباره بخواهم باورودیی که دراون لحظه فرضا0.5-ولت دیسی شده مطمئناخروجی صفرولت تنظیمی قبل تغییرپیداکرده است بایدبتونم دوباره بافشارهمون شاسی خروجی روروی صفرولت دوباره تنظیم کنم و...
            برای اینکه بهترمنظورمومتوجه بشیدمدارزیررودرنظربگیرید:(بجای پتانسیومترمدنظرم اون مدارجایگزین باشاسی فشاری هست)
            http://uupload.ir/viewer.php?file=0nt6_t.bmp

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roshik
              خوب شایدحق باشماباشه
              اماراه حل شمابرای من مشکل گشاواقع نخواهدبودچون باایده شمافقط دریک لحظه خروجی صفرمیشود
              مدنظرم دقیقااینه که بتونم درهرلحظه ای که مداردرحین کاره بافشاردادن شاسی خروجی روبراساس ورودیی که داره اعمال میشه تنظیم کنم
              فرض کنیدورودی 0.5ولت دی سی رودارم میخواهم بااین ورودی که درحال حاضردارم خروجی روبه فر ض روی صفرولت تنظیم کنم یاممکنه دوباره درزمان دیگه ای دوباره بخواهم باورودیی که دراون لحظه فرضا0.5-ولت دیسی شده مطمئناخروجی صفرولت تنظیمی قبل تغییرپیداکرده است بایدبتونم دوباره بافشارهمون شاسی خروجی روروی صفرولت دوباره تنظیم کنم و...
              برای اینکه بهترمنظورمومتوجه بشیدمدارزیررودرنظربگیرید:(بجای پتانسیومترمدنظرم اون مدارجایگزین باشاسی فشاری هست)
              شما بطور دائمی نمیتونید این کار رو انجام بدید چون مدارهای انالوگ حافظه دائم ندارند (بر عکس پتانسیومتر)
              اما یک کاری میتونی بکنی
              اون ترکیب مقاومتی که بین (خروجی - پین منفی - ورودی) هست رو یکی دیگه مشابهش رو درست کن با همون مقادیر
              اما اون سرش رو بجای خروجی به ولتاژ صفر وصل کن همچنین نقطه ی وسطی مقاومتها رو بجای اینکه به منفی اپ امپ وصل کنی
              به ورودی مثبت یک اپ امپ دیگه وصل کن. منفی پ امپ دوم به خروجی همون اپ امپ وصل بشه (بصورت تقویت کننده نان اینورتینگ)
              خب حالا خروجی اون رو با یک کلید به یک خازن پر ظرفیت وصل کن و همچنین به ورودی مثبت پ امپ اول
              امیدوارم متوجه توضیحم شده باشی تا زمانی که خازن ولتاژ خودش رو نگه داره آفست مدارت حفظ میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roshik
                خوب شایدحق باشماباشه
                فکر کنم درست متوجه منظور من نشدید!!
                اگر از کلید فشاری استفاده کنید، می تونید در هر لحظه ای که مایل باشید خروجی رو صفر کنید..
                به علاوه با ترکیب کلید فشاری با یک رله، امکان ایجاد یک سطح ولتاژ دیگر در خروجی را خواهید داشت.

دیدگاه

جناب خردمنددقیقامتوجه مدارمدنظرتون نشدم لطف کنین یک شماتیک ساده ای ازش بکشین
                  این روهم میدونم که این مدارحافظه نداره امابنظرم راهی هست که بشه تغییرات کم خروجی ایسی(مثلابین 0.5-تا0.5+ولت) که ناشی ازتغییرات جزئی ورودی باشه روبه صفرولت اصلاح کنه
                  جناب K1.IEEEفکرکنم منظورشمارومتوجه شده باشم اماباروش شماتامادامی که کلیدفشاری روفشارمیدیم خروی صفرولت میشه امابمحض ازادشدن سوئیچ وفرض برتغییرنکردن ورودی مداروثابت ماندن اون مقدارخروجی مدارازصفرمدنظرمون به مقدارقبلی برمیگرده
                  من مدنظرم اینه که بعدازرهاکردن سوئیچ اگه مقدارورودی مدارجابجانشده باشه خدوجی روی ضفرولت باشه
                  دقیقافرض کن دراون لحظه ای که سوئیچ فشارداده میشه میخواهیم افست ایسی روضفرکنیم منطقیه که بعدازرهاکردن سوئیچ خروجی روی ضفرولت مونده باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roshik
                    جناب خردمنددقیقامتوجه مدارمدنظرتون نشدم لطف کنین یک شماتیک ساده ای ازش بکشین
                    این روهم میدونم که این مدارحافظه نداره امابنظرم راهی هست که بشه تغییرات کم خروجی ایسی(مثلابین 0.5-تا0.5+ولت) که ناشی ازتغییرات جزئی ورودی باشه روبه صفرولت اصلاح کنه
                    جناب K1.IEEEفکرکنم منظورشمارومتوجه شده باشم اماباروش شماتامادامی که کلیدفشاری روفشارمیدیم خروی صفرولت میشه امابمحض ازادشدن سوئیچ وفرض برتغییرنکردن ورودی مداروثابت ماندن اون مقدارخروجی مدارازصفرمدنظرمون به مقدارقبلی برمیگرده
                    من مدنظرم اینه که بعدازرهاکردن سوئیچ اگه مقدارورودی مدارجابجانشده باشه خدوجی روی ضفرولت باشه
                    دقیقافرض کن دراون لحظه ای که سوئیچ فشارداده میشه میخواهیم افست ایسی روضفرکنیم منطقیه که بعدازرهاکردن سوئیچ خروجی روی ضفرولت مونده باشه
                    متاسفانه من در شماتیک کشیدن و ارسال تنبل هستم
                    اما مدارش سخت نیست یک پ امپ + دو تا مقاومت + یک خازن + یک سویچ میشه کل مداری که اضافه میشه
                    حالا یک بار دیگه توضیحات بالا رو بخون هر جاشو نفهمیدی بگو تا بیشتر توضیح بدم

دیدگاه

اخه بزرگواراگه دوتا اپ امپ وچندقطعه روروی کاغذبکشی وعکس بگیریی واپلودکنی مگه چقدروقتتونومیگیره ؟
                      یادتون باشه که به ظاهراگه من به این مدارنیازدارم برای بسیاری دیگه ازدوستان هم جنبه های اموزشی داره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roshik
                        اخه بزرگواراگه دوتا اپ امپ وچندقطعه روروی کاغذبکشی وعکس بگیریی واپلودکنی مگه چقدروقتتونومیگیره ؟
                        یادتون باشه که به ظاهراگه من به این مدارنیازدارم برای بسیاری دیگه ازدوستان هم جنبه های اموزشی داره
                        یکی اینکه یک ضرب المثلی هست که میگه "تو که لالایی بلدی چرا خودت خوابت نمیبره"
                        از طرف دیگه من در حد اشاره دوستان رو راهنمایی میکنم
                        بهتون بر نخوره اما اگر خودشون همت نداشته باشند یا ارزش راهنمایی رو متوجه نباشن من ادامه نمیدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Davood Kheradmand
                          یکی اینکه یک ضرب المثلی هست که میگه "تو که لالایی بلدی چرا خودت خوابت نمیبره"
                          از طرف دیگه من در حد اشاره دوستان رو راهنمایی میکنم
                          بهتون بر نخوره اما اگر خودشون همت نداشته باشند یا ارزش راهنمایی رو متوجه نباشن من ادامه نمیدم
                          جناب خردمند بازهم ازراهنماییت ممنونم
                          همینجاازدوستان دیگه ام که منظوراقاداوودرومتوجه شده اندتقاضای توضیح شفاف تررودارم
                          من مطمئنم که هیج یک ازدوستان دیگه هم درخصوص ایده ات نتونسته مداری روپیش بینی ورسم کنه
                          امایاداورمیشوم که این انجمن انجمن کرولالهانیست که بخواهی هوش سرشارتوباایماواشاره به دیگران منتقل کنی بهتره بدونی قلم وکاغذدرزمان مناسبش ازصدهاصفحه تایپ ارزش بیشتری پیدامیکنه
                          داوودجان ضمن عرض تشکرمجددخواهش میکنم که درخصوص راهنماییهای لازم درخصوص مدارم اینجانظرجدیدی روعنوان نکنیدتاازنظرات دیگردوستان استفاده بشه

دیدگاه

ظاهراخواسته من زیادپیچیده هست ویااونقدرساده وپیش پاافتاده هست که کسی رغبت به جواب نداره ویاکسی مداراماده شده ای ندیده
                            بایدبگم که مورداول ودوم بنظرم رده ولی موردسوم روتاییدمیکنم چون توی نت همچین مداری پیدانمیشه
                            دوتاپاسخ ازطرف دوستان دریافت شدکه هردوی انهاغیرقابل استفاده هست چون خواسته منونمیتونه براورده کنه
                            پس اینجامیطلبه دوستانی روکه درزمینه طراحی فعالیت دارندحداقل نظرخودشونوبیارندخواسته من شدنیه یانه؟

دیدگاه

من خیلی وارد نیستم ولی احساس میکنم مداری که شما میخاین اونقدری هم که فکر میکنید ساده نیست،تقریبا مطمینم که از مدار اپ امپ بیشتر میشه
                              ................Fx7SAM................

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X