اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست راهنمایی تقویت کننده ولتاژ با فرکانس 50 کیلوهرتز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست راهنمایی تقویت کننده ولتاژ با فرکانس 50 کیلوهرتز

با سلام
    دوستان عزیز من مدار زیر رو ساختم ( که البته مدار مفصلی هست و فقط قسمت مشکل دارش رو مشخص کردم)
    دوستان این مدار بخوبی کار میکنه و طبق برنامه باید ولتاژ رو به 315 ولت افزایش بده
    دوستانی که با آیسی 494 کار کردن میدون که با قیدبک این آیسی میشه ولتاژ خروجی رو تنظیم کرد
    حالا سوال من این که وقتی پتانسیومتر 10 کیلو رو تغییر میدم (pot1) ولتاز تا 270 ولت افزایش پیدا میکنه اما تا که رسید به 270 ولت دیگه بیشتر از اون نمیشه و آیسی از کار میافته و موج 50 کیلوهرتز رو دیگه تولید نمیکنه
    علت این مشکل تو کجای کار من هست ؟
    با تغییر پتانسیو متر از 240 ولت افزایش پیدا میکنه اما دیگه بیشتر از 270 نمیشه ، یا تا که به 270 ولت میرسه دیگه آیسی از کار میکنه ، با برگردوندن پتانسیومتر دوباره آیسی شروع بکار میکنه.
    خواهش میکنم به من بگید مشکل چیه ، بدجوری گیر کردم.
    اینم عکس مدار :

پاسخ : درخواست راهنمایی تقویت کننده ولتاژ با فرکانس 50 کیلوهرتز

سلام
    تو این مدار یک فیدبک از مقاومت R24 ساخته میشه و به TL494 میره که وضعیت سوییچها رو به نحوی به آی سی فیدبک میکنه اگر جریان زیادی از این مقاومت بگذره و پالسهایی که میسازه از یه حدی بزرگتر بشن آی سی ادامه کار رو متوقف میکنه .

وضعیت جریان و ولتاژ تغذیه در هنگام کار کرد صحیح مدار و در زمان از کار افتادنش چجوریه ؟
    دمای سوییچهای قدرت و دمای مقاومت R24 در این دو وضعیت چطوره ؟

افت ولتاژ تغذیه ورودی میتونه باعث از کار افتادن بشه ، همینطور افزایش جریان سوییچها . لطفا بررسی کنید ببینید کدوم حالت داره اتفاق میافته .

در ضمن در این فرکانس یکسوسازی پل مشکلاتی رو ایجاد میکنه ، مدارتون رو در حالت یکسوسازی نیم موج فقط ب یک دیود امتحان کنید و نتیجه رو بگین .

اگر مشکلی در جریان خروجی به وجود اومد ترانستون رو باید با ثانویه 3 سر بپیچید و از 2 دیود برای یکسوسازی تمام موج استفاده کنید .
    موفقیت یک فرایند است نه یک اتفاق...

******** استفاده از گزينه تشكر نشانه اهميت و احترام شما به پيگيري شخص نظر دهنده است ********

دیدگاه

شما اینورتر رو برای 315 ولت میخواین بسازین در حالی که نسبت تبدیل ترانس 20 هست یعنی در نهایت دیوتی سایکل نمیتونید بیشتر از 240 ولت در خروجی بگیرید. نکته بعد هم اینکه وقتی شما بخواین ولتاژ خروجی رو کنترل کنید به سلف خروجی احتیاج دارین. وقتی سلف خروجی نباشه فقط عرض پالس خروجی ترانس کم میشه و ترانس و سوییچ ها با بار خازنی شدیدی مواجه میشه و با تلفات و .... ولتاژ رو کنترل میکنید . زمانی سلف خروجی نمیزاریم که منبعمون بدون فیدبک باشه(دیوتی ماکس)
      تو اینورتر های موج مربعی بازاری که قیمت ارزونی هم دارن نسبت تبدیل 20 هست و بدون فیدبک یعنی ولتاژ ورودی ضربدر 20 میشه و با ورودی 12 در خروجی 240 ولت بصورت موج مربعی با دیوتی سایکل 50 درصد داریم.(البته یه فیدبک هم داره ه نزاره تو بیباری به خاطر اندوکتانس نشتی ولتاژ از 300 بالاتر بره)
      شما که 315 ولت نیاز داری نسبت تبدیل رو بالاتر بگیر و از سلف خروجی هم استفاده کن(محاسبه شده با هسته پودر آهن یا ترانس فریت بهمراه گپ)
      اگه ورودی باتری 12 ولت هست برای طراحی مینیمم ولتاژ ورودی رو 10.5 بگیر. اگه اینطوره نسبت تبدیل رو برای شما 35 پیشنهاد میدم. یعنی اولیه که 4 دوره ثانویه 4*35 دور باشه.
      لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

با عرض سلام و خسته نباشید

دوستان خوبم یه نکته ای هست که اول من اینو باید بگم
        من رشته ام الکترونیک نیست و به هم دلیل دانشم یکم محدود هست و بعضی چیزا رو نمیفهمم ، به همین دلیل هم عذر میخام هم خواهش میکنم بعضی چیزا رو ساده تر بگید (مثلا اندوکتانس نمیدونم یعنی چی :cry2: )

تو این مدار یک فیدبک از مقاومت R24 ساخته میشه و به TL494 میره که وضعیت سوییچها رو به نحوی به آی سی فیدبک میکنه اگر جریان زیادی از این مقاومت بگذره و پالسهایی که میسازه از یه حدی بزرگتر بشن آی سی ادامه کار رو متوقف میکنه .
        دوست عزیز من کل این مدار دقیقا مطابق با نقشه درست کردم و فقط و فقط از مقاومت R24 استفاده نکردم ، شما هم تو کله این وسایل درست متوجه اون R24 شدی :icon_razz:
        واقعیت اینه که من از مقاومت R24 استفاده نکردم و مستقیم به منفی وصل کردم مدار رو ......

وضعیت جریان و ولتاژ تغذیه در هنگام کار کرد صحیح مدار و در زمان از کار افتادنش چجوریه ؟
        اتفاقا میخاستم همینو توضیح بدم
        ببین دوست عزیز وقتی که مدار رو برقش رو وصل میکنم و پتانسیومتر رو طوری تنظیم کردم که ولتاژ خروجی کمتر از 270 هست مدار با جریان 12 ولتی 200 میلی آمپر کار میکنه ، و منم در همین حالت پتانسیومتر رو تغییر داده و ولتاژ خروجی رو افزایش میدم که در این حالت هم هیچ مشکلی پیش نمیاد ، اما تا ولتاژ خروجی به حدود 265 الی 270 ولت میرسه بلافاصله منبع تغذیه آزمایشگاهی بوق میزنه چون مدار دچار اتصال کوتاه میشه و کل 3 آمپر خروجی منبع تغذیه رو مصرف کرده و ماسف های Z44 هم داغ میشن طبعاٌ و برق خروجی هم قطع میشه.
        همین که پتانسیو متر رو به حالت قبلی برمیگردونم دوباره مصرف مدار 12 ولت 200 میلی آمپر شده و تو خروجی ولتاژ هم دوباره وصل میشه.

در ضمن در این فرکانس یکسوسازی پل مشکلاتی رو ایجاد میکنه ، مدارتون رو در حالت یکسوسازی نیم موج فقط ب یک دیود امتحان کنید و نتیجه رو بگین .
        منظورتون از نیم موج حالتی هست که تو عکس زیر کشیدم ؟

آخه دوست عزیز اگر منظورتون مثل عکس بالا باشه دو تا مشکل پیش میاد
        1- من آخه مدار رو ساختم تموم شده ، نمیشه یه جوری کنیم با همون 4 دیود کارمون راه بیافته ؟
        2- تو اینورتور های مدل تجاری هم از 4 تا دیود استفاده شده شده دیگه
        دیود ها هم که از نوع فوق سری هستن دیگه ، پس چرا باید مشکل باشه آخه ؟

اگر مشکلی در جریان خروجی به وجود اومد ترانستون رو باید با ثانویه 3 سر بپیچید و از 2 دیود برای یکسوسازی تمام موج استفاده کنید .
        ترانس 3 سر دیگه برای من خیلی سخت میشه ، چون همون طور که گفتم رشته من الکترونیک نیست و قطعا مثل شما وارد نیستم.

-------------------------------------------------------------------------------
        شما اینورتر رو برای 315 ولت میخواین بسازین در حالی که نسبت تبدیل ترانس 20 هست یعنی در نهایت دیوتی سایکل نمیتونید بیشتر از 240 ولت در خروجی بگیرید.
        دوست عزیز فکر کنم شما مشکل رو پیدا کردی
        آخه تو شکل اصلی سیم پیچ ثانویه باید 90 دور میشد ، ولی متاسفانه چون سیم کم اومد !!! 83 دور تونستم بپیچم !!!
        ولی سوال این هست که با 90 دور هم نسبت 22.5 میشه و ولتاژ خروجی 270 میشه و بازم کمتر از 315 میشه که :angry:
        حالا به نظر شما من اگه ترانس رو باز کنم و به سر سیم پیچ ثانویه 7 دور دیگه بپیچم ، مشکل حل میشه ؟ (البته باید با لحیم به ادامش بچسبونم دیگه)

نکته بعد هم اینکه وقتی شما بخواین ولتاژ خروجی رو کنترل کنید به سلف خروجی احتیاج دارین. وقتی سلف خروجی نباشه فقط عرض پالس خروجی ترانس کم میشه و ترانس و سوییچ ها با بار خازنی شدیدی مواجه میشه و با تلفات و .... ولتاژ رو کنترل میکنید . زمانی سلف خروجی نمیزاریم که منبعمون بدون فیدبک باشه(دیوتی ماکس)
        متاسفانه چون تو نقشه اصلی هم سلف نبود و همچنین تو مدل های تجاری هم سلف نیست منم نذاشتم :cry2:
        حتما و حتما باید بزارم ؟ آخه اینورتور های بیرون که ندارن !!

اگه ورودی باتری 12 ولت هست برای طراحی مینیمم ولتاژ ورودی رو 10.5 بگیر. اگه اینطوره نسبت تبدیل رو برای شما 35 پیشنهاد میدم. یعنی اولیه که 4 دوره ثانویه 4*35 دور باشه.
        ببخشید این قسمت رو متوجه نشدم یعنی در واقع 4*35 رو متوجه نشدم
        ولی بزارید من خودم بگم که ترانس رو اصلا چطور سیم پیچی کردم :
        اول 7 لایه سیم شماره 0.5 رو پیچیدم - 4دور
        دوم از ادامه همون بازم 7 لایه سیم شماره 0.5 رو پیچیدم - 4 دور
        (در واقع 7 لایه سیم نمره 0.5 رو 8 دور پیچیدم و وسطش رو به مثبتو طرفین رو به ماسفت ها وصل کردم)
        سوم 3 لایه سیم نمره 0.5 رو 83 دور پیچیدم

همه سیم ها رو هم دریک جهت پیچیدم

و در آخر خیلی ممنون از راهنمایی شما بزرگواران
        لطفا بازم کمکم کنید تا انشاا... مشکل برطرف بشه ، شما رو هم دعا کنیم

دیدگاه

منظورم از 35*4 یعنی 140 :biggrin: ثانویه باید 140 باشه اولیه هم همون دو تا 4 دور خودتون. ترانس رو باید باز کنی دوباره بپیچی.
          طبق همون توضیحاتی که دادم باید سلف خروجی هم بزاری وگرنه نتیجه خوبی نمیگیرری.
          با استفاده از لینک زیر مقدار سلف خروجی به همراه مشخصات کامل هسته مورد نظر رو بدست بیار.(از این لینک ها برای محاسبه ترانس اصلی استفاده نکنین. بیشتر برای سلف خروجی و دیدن و درک شکل موج هاش خوبه)
          http://schmidt-walter-schaltnetzteile.de/smps_e/vgw_smps_e.html

دیدگاه

خیلی ممنون از راهنماییتون
            کلی سوال کردیم ولی فقط یه جواب گرفتیم ..... حالا بازم جای شکر داره
            من ترانس رو باز کردم و به جای 83 دور 100 دور پیچیدم و مشکل تا حدودی حل شد ، حالا تا 310 ولت خروجی میده و حدس شما کاملا صحیح بود
            تو این لینک محاسبه کردم و نسبت دور سیم پیچ ها هم مثل گفته شما 35 برابر محاسبه کرد
            همه چیو متوجه شدم فقط درست اون یه مورد سلف رو متوجه نشدم !! مقدار سلف اومد : L / H = 367.2E-6 ► حالا این یعنی چی ؟
            ببخشید دیگه رشته من الکترونیک نیست

دیدگاه

فکر کنم متوجه شدم . ببینید درست متوجه شدم ؟
              367.2E-6 = 367.2 * 10 ^ -6 H
              = 0.00003672 Hanri
              = 0.3672 mH
              = 367 uH

یعنی میشه 367 میکرو هانری ؟

دیدگاه

آره درسته. تو قسمت راست تصویر مقدار L رو نوشته براتون.
                coil data رو بزن مشخصات لفی که بپیچی رو میده.

دیدگاه

با سلام

تو لینک زیر در مورد ساخت یه اینورتور از شما کمک خواسته بودم و با کمک شما مشکلم در خصوص کاهش ولتاژ حل شد
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=117775.0

حالا مشکل من اینجاست که هر بار که از اینورتور استفاده میکنم بعد از حدود 10 دقیقه یکی از ماسفت های IRFZ44 میسوزه !!!
                  حتی وقتی مصرفم خیلی هم کم باشه (حدودا 10 وات هم ) اون وقت هم باز ماسفت ها خیلی گرم میشن و بالاخره نهایتا بعد از چند دقیقه یکیشون میسوزه.
                  من کل مدار رو هم اینجا براتون میزارم .
                  توروخدا کمکم کنید ، این همه تلاش کردم حالا چرا اینجوری میشه آخه ؟؟؟؟؟

اینم عکس کل مدار:

فقط یه توضیحی بدم :
                  من این مدار رو از چند تا نقشه دیگه خودم بصورت ترکیبی ساختم .
                  شما یه عکس زیر هم نگاه کنید :

اولندش تو نقشه اصلی از 4 تا ماسفت 50N06 استفاده شده که من بجاش از IRFZ44 استفاده کردم
                  دومندش : اونجا یه قسمتی هست که دو جفت ماسفت با یه مقاومت 47 اهمی و خازن 10 نانو به اون یکی دو جفت وصل شده که من اون قسمت رو هم تو مدار خودم نزاشتم.
                  سومندش : هر دو جفت ماسفت با مقاومت 1 کیلو به منفی وصل شدن که من اون مقاومت های 1 کیلو رو هم تو مدار خودم نزاشتم
                  چهارمندش : به جای اینکه برای هر جفت ماسفت از یه مقاومت 47 اهمی استفاده کنم ، برای هر مافت از یه مقاومت 33 اهمی استفاده کردم ( که تو نقشه خودمم میبینید)

جون من کمکم کنید دیگه ، بخدا برام خیلی مهمه

دیدگاه

پ

چی بگم دیگه........

دیدگاه

سلام. ببخشید بابت دیر جواب دادن. :redface:
                      سلف خروجی گذاشتی یا داری بدون سلف خروجی بار میکشی؟
                      اسنابر هم که نذاشتی(همون مقاومت 47 و 10 نانو تو نقشه که گفتی نذاشتم) باید بزاری بجای 47 اهم 4.7 بزار خازن هم 10 نانو پولی استر.
                      باید تقارن رعایت بشه. یعنی مثلا مسیر هر کدوم از سر های اولیه ترانس که به ماسفت ها میره باید دقیقا مشابه ماسفت های اون سمتی باشه.
                      ممکنه عایق کاری ترانس درست انجام نشده باشه. یا اینکه مثلا یکی از قسمت های اولیه رو تعداد دورش رو اشتباهی مثل اونیکی نپیچیدی.
                      مراحل پیچیدن ترانس و عایق کاریت هم توضیح بده. :agree:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X