اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روشن کردن 2 LED با یک سوئیچ و 2 منبع تغذیه AC,DC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روشن کردن 2 LED با یک سوئیچ و 2 منبع تغذیه AC,DC

دوستان یه منبع تغذیه ساختم که هم AC هم DC داریم.ولی با یک پوراب مشترک.
    به این صورت که با یه سوئیچ میشه پراب رو هر بار به یه منبع متصل کرد
    میخوام برای هر سمت سوئیچ یک LED بزارم که نشون بده پراب رو کدوم منبع وصله.
    یه مدار ساده میخوام.یه چیزی خودم طراحی کردم

درست جواب میده ولی به نظرم اصولی نیست.به 2 دلیل
    منظورم خازن الکترولیت C1 هست که تو مدار AC داره نقش اتصال کوتاه رو بازی میکنه.در صورتی که میدونیم خازن دارای پلاریته نباید معکوس وصل بشه.حالا نمیدونم تو مدار AC باز هم این مشکل ساز هست واسه خازن یا نه.
    و دلیل دیگه اینکه چون همین خازن تو مدار AC مدام اتصال کوتاه هست پس مصرف انرژی داره که قاعدتا کم نیست.
    با سلف هم امتحان کردم منتها چون فرکانس 50 هرتز هست زیاد نقش سلف به چشم نیومد
    نظر شما چیه؟
    گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان
    "گزیده ابیاتی چند از بیداد خراسانی"

پاسخ : روشن کردن 2 LED با یک سوئیچ و 2 منبع تغذیه AC,DC

نوشته اصلی توسط heidarali
    دوستان یه منبع تغذیه ساختم که هم AC هم DC داریم.ولی با یک پوراب مشترک.
    به این صورت که با یه سوئیچ میشه پراب رو هر بار به یه منبع متصل کرد
    میخوام برای هر سمت سوئیچ یک LED بزارم که نشون بده پراب رو کدوم منبع وصله.
    یه مدار ساده میخوام.یه چیزی خودم طراحی کردم

درست جواب میده ولی به نظرم اصولی نیست.به 2 دلیل
    منظورم خازن الکترولیت C1 هست که تو مدار AC داره نقش اتصال کوتاه رو بازی میکنه.در صورتی که میدونیم خازن دارای پلاریته نباید معکوس وصل بشه.حالا نمیدونم تو مدار AC باز هم این مشکل ساز هست واسه خازن یا نه.
    و دلیل دیگه اینکه چون همین خازن تو مدار AC مدام اتصال کوتاه هست پس مصرف انرژی داره که قاعدتا کم نیست.
    با سلف هم امتحان کردم منتها چون فرکانس 50 هرتز هست زیاد نقش سلف به چشم نیومد
    نظر شما چیه؟
    با سلام :
    آیا شما فقط می خواهید، نشان دهنده های ال ای دی خروجی نوع منبع A.C یا D.C را نشان دهد، یا مورد دیگر.؟ خازن C1 و C2 ظاهرا نباید مورد استفاده قرار گیرد، چون در منبع A.C ایجاد مقاومت ظاهری کمی می کند و باعث اتصال کوتاه مدار می شود. علت استفاده این دو خازن از نظر شما چیست تا من مدار کاملی برای شما پلود کنم.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

با تشکر از شما جناب تحیری
      میخوام با led مشخص کنم که چه منبعی رو پراب دارم.
      تو اون مدار led2 از اختلاف جریانی که در خازن c2 حاصل میشه روشن میشه.که فقط درصورتی که منبع ac باشه روشن میشه.
      خازن c1 هم نقش اینه که در لحظه اول شارژ مانند مقاومت 0 اهم هست.و این باعث میشه led 1 روشن نشه.و تا قبلا اینکه این خازن به حدی بخواد شارژ بشه که مقاومتش بیشتر بشه تا جریان رو led بیفته،قطبین منبع عوض میشه.و با تعویض قطبین خازن دشارژ میشه.و اینجوری میشه که اصلا در جریان ac اصلا این led روشن نمیشه.
      من مدار رو بستم و جواب هم داد.منتها اصولی نیست.
      یه مدار دیگه الان طراحی کردم.روی کاغذ جواب میده.فقط باید ببینم در عمل هم جواب میده یانه.
      گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان
      "گزیده ابیاتی چند از بیداد خراسانی"

دیدگاه

نوشته اصلی توسط heidarali
        با تشکر از شما جناب تحیری
        میخوام با led مشخص کنم که چه منبعی رو پراب دارم.
        تو اون مدار led2 از اختلاف جریانی که در خازن c2 حاصل میشه روشن میشه.که فقط درصورتی که منبع ac باشه روشن میشه.
        خازن c1 هم نقش اینه که در لحظه اول شارژ مانند مقاومت 0 اهم هست.و این باعث میشه led 1 روشن نشه.و تا قبلا اینکه این خازن به حدی بخواد شارژ بشه که مقاومتش بیشتر بشه تا جریان رو led بیفته،قطبین منبع عوض میشه.و با تعویض قطبین خازن دشارژ میشه.و اینجوری میشه که اصلا در جریان ac اصلا این led روشن نمیشه.
        من مدار رو بستم و جواب هم داد.منتها اصولی نیست.
        یه مدار دیگه الان طراحی کردم.روی کاغذ جواب میده.فقط باید ببینم در عمل هم جواب میده یانه.
        با سلام :
        بله این مدار دوم شما کاملا جواب خواهد داد. فقط از ال ای دی معمولی به جای ال اای دی دوبل با قطب های مخالف که از دو طرف روشن می شود استفاده نشود. چون از خروجی مثبت بریج استفاده می شود آند ال ای دی را وصل کنید. مدار اول با استفاده از دو خازن اصلا منطقی نمی باشد. من هم یک مدار پیشنهادی ساده تر برای شما پلود می کنم
        علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
        نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X