اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی ماژولار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی ماژولار

سلام
    من به تازگی در شرکت الکترونیکی کار می کنم و سوال زیر برام مطرح شده. حوزه من پروژه هست و اطلاعات الکترونیک اگر نیاز داشتید بفرمایید تا بپرسم و اعلام کنم.
    فرض کنید شرکت سالی 4 محصول میسازه و می فروشه. و این محصولات بنا به سفارش مشتری تغییر میکنند اما کلا یک خط مش کلی دارند. حتی برخی اوقات تنها در پروژه بعدی نوع استفاده از ساعت و یا منوهای دستگاه و یا حتی یک یا دو ماژول اضافه یا کم میشه.
    سوالی که ذهن من رو درگیر کرده (چون کار اصلی من IT هست) آیا نمیشه مثل تجهیزات شبکه یک دستگاه اصلی بسازیم و اون رو به مشتری بفروشیم و بعدا مشتری ماژول رو خریداری کنه و کارش راه بیفته؟
    کاری که الان اتفاق می افته این هست که کلا یک دستگاه جدید ساخته میشه برای مشتری. البته کدهای قبلی استفاده میشه اما منظور من کار درست تری هست.
    خواهش میکنم در این خصوص تجاربتون اعلام کنیم که بتونیم با هم بحث کنیم.
    بیشتر دنبال این هستم که اگر امروز یک دستگاه ساخته شد و فردا مشتری یک سفارش جدید خواست به اون اضافه کنه با فروش یک ماژول نیازش رو برطرف کنیم و نیازی نباشه دستگاه مرکزی دوباره تغییر کنه.
    آیا اصلا همچین موضوعی امکان پذیر هست؟

با تشکر

پاسخ : طراحی ماژولار

نوشته اصلی توسط m0hammad110
    سلام
    من به تازگی در شرکت الکترونیکی کار می کنم و سوال زیر برام مطرح شده. حوزه من پروژه هست و اطلاعات الکترونیک اگر نیاز داشتید بفرمایید تا بپرسم و اعلام کنم.
    فرض کنید شرکت سالی 4 محصول میسازه و می فروشه. و این محصولات بنا به سفارش مشتری تغییر میکنند اما کلا یک خط مش کلی دارند. حتی برخی اوقات تنها در پروژه بعدی نوع استفاده از ساعت و یا منوهای دستگاه و یا حتی یک یا دو ماژول اضافه یا کم میشه.
    سوالی که ذهن من رو درگیر کرده (چون کار اصلی من IT هست) آیا نمیشه مثل تجهیزات شبکه یک دستگاه اصلی بسازیم و اون رو به مشتری بفروشیم و بعدا مشتری ماژول رو خریداری کنه و کارش راه بیفته؟
    کاری که الان اتفاق می افته این هست که کلا یک دستگاه جدید ساخته میشه برای مشتری. البته کدهای قبلی استفاده میشه اما منظور من کار درست تری هست.
    خواهش میکنم در این خصوص تجاربتون اعلام کنیم که بتونیم با هم بحث کنیم.
    بیشتر دنبال این هستم که اگر امروز یک دستگاه ساخته شد و فردا مشتری یک سفارش جدید خواست به اون اضافه کنه با فروش یک ماژول نیازش رو برطرف کنیم و نیازی نباشه دستگاه مرکزی دوباره تغییر کنه.
    آیا اصلا همچین موضوعی امکان پذیر هست؟

با تشکر
    امکان پذیر بودن که هست
    مثلا کامپیوتر را فرض کنید می شود برای سیستمی که وای فای ندارد یک وای فای یو اس بی خرید
    رم خرید حافظه خرید بلوتوث خرید و..........................
    ولی طراحی و ساخت چنین محصولاتی کار هر شرکتی نیست (ولی خواستن توانستن هست)
    یا مثال ساده تر همین پایین میبینید نوشته برد ربات تعقیب خط کامل
    هنگام خرید ال سی دی ندارد ولی بعدا میشه براش ال سی دی خرید وبراحتی نصب کرد ولی محدود هست برعکس کامپیوتر
    شما یک کامپیوتر رو فرض کنید
    از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
    --------------------------------------------------------
    تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
    --------------------------------------------------------
    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

سلام
      ممنون از پاسخ شما.
      بیایید فرض رو بر این بذاریم که من می خوام ببینم چطور باید سفارش یک همچین محصولی رو به مهندس الکترونیک بدم؟
      الان من باید به خود شما چه چیزی بگم که همچین چیزی رو بسازید؟
      آیا باید از یک مدل خاصی پیروی کنیم؟ استانداری وجود دارد؟
      که:
      من به شما سفارش دستگاهی رو بدهم که وقتی خواستم ماژول و یا امکانی به آن اضافه کنم بتوانم با مهندس دیگری کار کنم و همچنین نیازی به تغییر دستگاه اصلی نباشد. (فرض کنید دستگاه مرکزی یا اصلی باید به تعداد بسیار بالا تولید شود و رایگان به مشتریان داده شود و سپس از فروش ماژول ها درآمد کسب کنیم)
      آیا این سفارش شدنی هست؟
      ممنون

دیدگاه

درود
        بله این امکان وجود داره. شما یک دستگاه با امکانات کلی سفارش میدی و برنامه ای که روی دستگاه هست کلیه ماژول های تعریف شده رو تست میکنه و اگه وجود داشت ازشون استفاده می کنه.
        یا چند تا جامپر روی برد قرار میدی که وقتی فلان جامپر بود برنامه 1 اجرا بشه و اگه جامپر دیگه ای بود برنامه 2 و ...
        راه دیگه نوشن چند برنامه هست و برای ماژول های مجتلف اون رو هم به مشتری میدی تا برنامهش رو پدیت کنه.
        راه های زیادی برای این کار وجود داره ولی:
        این استراتژی یکم مشکل داره. اونم اینه که ملت هم یاد میگیرن و میرن ماژول ها رو حودشون وارد میکنن و شما رو بای پس می کنن.
        توی شرکتی شنیدم یکی از نمایندگی ها ماژول شبکه رو حودش می خرید و به دستگاه معمولی وصل می کرد و گرون می فروخت.
        بنابراین باید یک روش مطمئن برای این کار پیدا کنی.
        مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
        از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
        جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
        اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X