اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست راهنمایی قطعات الکترونیکی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست راهنمایی قطعات الکترونیکی

سلام خدمت تمام اساتید گرانقدر
    ببخشید یک سوال داشتم همون طور که می دونید قطعات الکترونیکی استفاده های زیادی داره دوستان و لازم به ذکر که عکس العمل اون ها در مدارات مختلف فرق می کنه می خواستم یه مرجعی رو به من معرفی کنید که درباره ی این مسائل توضیح داده باشه مثلا کی ترانزیستور سوییچ می کنه یا کی تقویت و داخل خود قطعه چه اتفاقی می افته که این حالت بوجود می آد؟
    دوستان همچنین یه مرجع فارسی برای بررسی مدارات به من معرفی کنید و اگه میشه لینک بدید؟.

پاسخ : درخواست راهنمایی قطعات الکترونیکی

نوشته اصلی توسط lordmahannew
    ببخشید یک سوال داشتم همون طور که می دونید قطعات الکترونیکی استفاده های زیادی داره دوستان و لازم به ذکر که عکس العمل اون ها در مدارات مختلف فرق می کنه می خواستم یه مرجعی رو به من معرفی کنید که درباره ی این مسائل توضیح داده باشه مثلا کی ترانزیستور سوییچ می کنه یا کی تقویت و داخل خود قطعه چه اتفاقی می افته که این حالت بوجود می آد؟
    دوستان همچنین یه مرجع فارسی برای بررسی مدارات به من معرفی کنید و اگه میشه لینک بدید؟.
    با سلام :
    کار بر گرامی از نحوه سوال شما مشخص است ، شما یک سوال ندارید، بلکه مجموعه ای از سوالات مد نظر شما می باشد. لذا شما باید، کتاب ها و جزوات مقدماتی الکترونیک را مطالعه، یا از مطالب آموزشی همین سایت در قسمت های مختلف بهزه مند شوید.
    اما کی ترانزیستور سویچ می کند؟ زمانی که یک ولتاژ و جریان موافق به سر راه بیس آن برسد. و اما کی تقویت می کند؟ تقویت کننده های ترانزیستوری به 3 صورت امیتر مشترک، بیس مشترک و کولکتور مشترک بسته می شود و هر کدام، برای تقویت جریان، تقویت ولتاژ و تقویت توان ( جریان و ولتاژ) بکار می رود.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

کتاب تحلیل مدار هیت و میکرو الکترونیک پرفسور رضوی کمک زیادی بهتون میکنه
      رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil
        کتاب تحلیل مدار هیت و میکرو الکترونیک پرفسور رضوی کمک زیادی بهتون میکنه
        این کتاب ها که فرمودید هر کدوم به اندازه 4 ترم دانشگاه مطلب دارند :eek:
        از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
        --------------------------------------------------------
        تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
        --------------------------------------------------------
        اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

نوشته اصلی توسط moghani1376
          این کتاب ها که فرمودید هر کدوم به اندازه 4 ترم دانشگاه مطلب دارند :eek:
          کتاب هیت ک فرمودن واقعا ارزش خوندن داره فکر میکنم تا جایی که یادمه 2 جلدم بود و بسیار هم قطور و پر مطلب هست
          محیط کتاب رنگی با برگه های گلاسه هست ک خسته نمیشین
          برا کسی ک میخواد از صفر با همه ریزه کاری های طراحی آشناییت پیدا کنه
          اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

مثلا کی ترانزیستور سوییچ می کنه یا کی تقویت و داخل خود قطعه چه اتفاقی می افته که این حالت بوجود می آد؟
            کتاب الکترونیک 1 میرعشقی به این سوالات شما مفصلا توضیح داده
            و اگه خلاصه وار و سریع ترمیخواین یادبگیرید کتاب الکترونیک راهیان ارشد اسلام پناه عالیه

ترازیستور زمانی در وضعیت سوییچ قرار داره که نحوه باباس اون شرایطی رو فراهم کنه که ولتاژ کلکتور امیتر بین 0.1 تا 0.2 ولت شود در این وضعیت عموما ولتاژ بیس امیتر 0.7 می باشد هرچه اختلاف ولتاژ بیس امیتر از 0.7 فاصله بگیره ترانزیستور فعال تر میشه

تقویت کنندگی وقتی هست که اشباع نشه و در ناحیه فعال بمونه به صورت خطی تقویت میکنه ( اشباع شدن یعنی سوییچ کردن ) بنابر این برای طراحی تقویت کننده ای که موج شما رو بدون رفتن به اشباع تقویت کنه به پارامتر های مختلفی جهت تغیین نقطه کار ترانزیستور نیازه تا معادله های مرتبط با خط بار تقویت کننده مجهولات مورد نیاز رو ارائه بده
            فیلم آموزشی طراحی مدارات آنالوگ آقای کی نژاد رو سرچ کنین کاملا کاربردی نحوه طراحی ی تقویت کننده رو آموزش میدن با ترانزیستور
            اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

سلام

به نظر من کتاب دو جلدی قطعات و مدارات الکترونیک تالیف نشلسکی ترجمه دکتر قدرت سپیدنام که خودم در دوره کاردانی مطالعه کردم جزء بهترین کتابهای آموزش الکترونیک هستند. :agree:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X