اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کدام ترانزیستور بجای رله؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کدام ترانزیستور بجای رله؟

سلام.
    برای سرعت در کلید زنی استفاده از رله محدودیت داره بخاطر مکانیکش ... کدوم ترانزیستور رو بهم پیشنهاد میکنین که جایگزین کنم و تاخیر نداشته باشه ؟ ممنونم
    در دایره قسمت ...

پاسخ : کدام ترانزیستور بجای رله؟

نوشته اصلی توسط spolid
    سلام.
    برای سرعت در کلید زنی استفاده از رله محدودیت داره بخاطر مکانیکش ... کدوم ترانزیستور رو بهم پیشنهاد میکنین که جایگزین کنم و تاخیر نداشته باشه ؟ ممنونم
    با سلام :
    بله با رله نمی توانید، سرعت کلید زنی بیش تر از 10 بار باز و بست در یک ثانیه داشته باشید. چون باز وبست بیش تر از ده بار در ثانیه بمعنی بسته بودن کلید تلقی می شود. شما می توانید از انواع ترانزیستور بر حسب شدت جریان و ولتاژ مناسب استفاده کنید. اول باید تعین کنید چه ولتاژ و چه آمپری را می خواهید عبور دهید سپس تصمیم گیری کنید. در آمپر های بالا سعی کنید از فت نوع سی موس که دارای حداقل افت ولتاژ بین سورس و درین می باشد استفاده کنید.( مقاومت داخلی حدود میلی اهم)
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

علاوه بر فرمایشات آقای تحیری ترانزیستورهای مخصوص کلید زنی هم از نوع ماسفت هم از نوع bjt وجود داره که اول دیتاشیتش ذکر میکنه.
      الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahpoori
        علاوه بر فرمایشات آقای تحیری ترانزیستورهای مخصوص کلید زنی هم از نوع ماسفت هم از نوع bjt وجود داره که اول دیتاشیتش ذکر میکنه.
        امکانش هست یک مدلش رو نام ببرید من دیتا شیتش رو مطالعه کنم؟
        در دایره قسمت ...

دیدگاه

سلام. بر عکس رله که همه جور ولتاژی را میتونه قطع و وصل کنه، ترانزیستور این جوری نیس. مثلا برای ولتاژ ac شما باید از ترایاک استفاده کنی و برای dc از ترانزیستور یا ماسفت. تازه باید مقدار جریان هم مشخص باشد تا نوع ترانزیستور یا ترایاک مشخص بشه....
          برای نمونه ترایاک bt139 که جریان 16 امپری داره (البته روی کاغذ) و ترانزیستور 2n2222 با bc548 که 150 میلی آمپری هستن
          سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلَائِکَةِ وَ الرُّوحِ

(SMART DESIGN....(POWERFUL & QUICK

موفقیت اتفاقی نیست......بابای پولدار میخواد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط seyyed mohammad Razavi
            سلام. بر عکس رله که همه جور ولتاژی را میتونه قطع و وصل کنه، ترانزیستور این جوری نیس. مثلا برای ولتاژ ac شما باید از ترایاک استفاده کنی و برای dc از ترانزیستور یا ماسفت. تازه باید مقدار جریان هم مشخص باشد تا نوع ترانزیستور یا ترایاک مشخص بشه....
            برای نمونه ترایاک bt139 که جریان 16 امپری داره (البته روی کاغذ) و ترانزیستور 2n2222 با bc548 که 150 میلی آمپری هستن
            سلام.اقا ممنونم ازتون ، حال کردم!
            :nerd: :wow:
            در دایره قسمت ...

دیدگاه

اقا سلام
              من چند تا ورودی برای اردوینو تعرف کردم که 12 ولت هستش برای همین از رگولاتور 7805 استفاده کردم که بشه به اردوینو وصلش کرد،ولی این ورودی ها زیاد روشن نمیشن و امپری هم نمی کشن فقط ممکنه حداکثر تور روز 10-15 بار روشن بشن و هر دفعه شاید حداکثر 2 ثانیه باشه می خواستم ببینم بجای رگولاتور از چی می تونم استفاده کنم چون ورودی های زیادی دارم که رگولاتور یکم جای زیادی میگیره .
              ممنون میشم که راهننماییم کنین.
              باتشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdypawe نمایش پست ها
                اقا سلام
                من چند تا ورودی برای اردوینو تعرف کردم که 12 ولت هستش برای همین از رگولاتور 7805 استفاده کردم که بشه به اردوینو وصلش کرد،ولی این ورودی ها زیاد روشن نمیشن و امپری هم نمی کشن فقط ممکنه حداکثر تور روز 10-15 بار روشن بشن و هر دفعه شاید حداکثر 2 ثانیه باشه می خواستم ببینم بجای رگولاتور از چی می تونم استفاده کنم چون ورودی های زیادی دارم که رگولاتور یکم جای زیادی میگیره .
                باتشکر
                سلام
                یا تقسیم مقاومتی بزنید
                یا از دیود زنر استفاده کنید
                موفق باشید
                Proudly @real_ahmadi
                #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

اقا سلام
                  باتشکر
                  از اپتوکوپلر هم میتونید استفاده کنید

دیدگاه

ممنونم از جوابتون

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط M3R-E نمایش پست ها
                    از اپتوکوپلر هم میتونید استفاده کنید
                    ممنون از جوابتون، آیا ای سی یا یک همچین چیزی هستش که چند تا ورودی داشته باشه و در قبال هر ورودی یک خروجی داشته ولی با ولتاژ5 ولت؟
                    دقیقا مثل کاربردی که رله داره و سویچ می کنه ولی ورودی زیادی داشته باشه که کارمو راحت کنه برای هر ورودی از تقسیم مقاومتی و... استفاده نکنم؟

دیدگاه

ممنونم از جوابتون

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

ممنون از جوابتون، آیا ای سی یا یک همچین چیزی هستش که چند تا ورودی داشته باشه و در قبال هر ورودی یک خروجی داشته ولی با ولتاژ5 ولت؟
                      دقیقا مثل کاربردی که رله داره و سویچ می کنه ولی ورودی زیادی داشته باشه که کارمو راحت کنه برای هر ورودی از تقسیم مقاومتی و... استفاده نکنم؟
                      از اپتو کوپلر pc817 استفاده کنید که خیلی کوچیک هست واسه این کاری که شما میخواید انجام بدین 2 عدد مقاومت یکی واسه ورودی و یکی هم واسه پول آپ خروجی بیشتر نیاز نداره و مدارتون خیلی کوچیک میشه:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M3R-E نمایش پست ها
                        از اپتو کوپلر pc817 استفاده کنید که خیلی کوچیک هست واسه این کاری که شما میخواید انجام بدین 2 عدد مقاومت یکی واسه ورودی و یکی هم واسه پول آپ خروجی بیشتر نیاز نداره و مدارتون خیلی کوچیک میشه:
                        https://eshop.eca.ir/%D8%AC%D8%B3%D8...submit_search=
                        دوست عزیز از معرفی این اپتوکوپر خیلی خیلی منونم واقعا خوبه راحته و کوچیکه.
                        فقط برای راحتی بیشتر خودم چون ورودی های زیادی دارم می خوام بدونم ای سی ای مثل اینی که من تو شکل خودم کشیدم هستش؟
                        چون همچین چیزی از اول تو ذهنم بود گفتم اگه هستش که از اون استفاده کنم اگر نیستش که همین pc817 خیلی هم عالیه.
                        ممنون از جواب هاتون

دیدگاه

اقا من یک فکری زدش ب سرم، بجای اینکه بیام ولتاژو کاهش بدم ک میکرو کنترل بشه به میکرو وصلش کرد، منفی بدم بدم بهش از چ چیزی میتونم استفاده کنم ک وقتی برق ۱۲ولت وصل شدش خروجیش منفی بده؟!
                          ممنون

دیدگاه

اقا من یک فکری زدش ب سرم، بجای اینکه بیام ولتاژو کاهش بدم ک میکرو کنترل بشه به میکرو وصلش کرد، منفی بدم بدم بهش از چ چیزی میتونم استفاده کنم ک وقتی برق ۱۲ولت وصل شدش خروجیش منفی بده؟!
                            ممنون
                            دوست عزیز ، بهترین و ارزانترین و مطمئن ترین راه اپتوکوپلر هست
                            نمیدونم چرا اصرار دارید که استفاده نکنید

دیدگاه

ممنون
                              با 555 درست کن مدارش تو نت پره ولی بهترین راه اپتوکوپلر هست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X