اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترانس جریان بالا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ترانس جریان بالا

سلام دوستان.خسته نباشید.من میخواستم یه ترانس 220 به 14 ولت 30 تا 40 آمپر بپیچم.محاسباتو انجام دادم حدود سیم 2.5 اینا خواست.بعد که با استادا صحبت کردم گفتن خم کردن سیم 2.5 کار سختیه و قشنگ مربع نمیشه خمش کرد که رو قرقره بشینه و فاصله هوایی و...
    واسه وصل کردن چند تا سیم بهمم گفتن واسه جبران یه دونه سیم 1 باید 4 تا سیم 0.5 رو وصل کنی.که دردسره.راه دیگه ای هست که بشه یه ترانس با آمپر بالا بپیچم؟

پاسخ : ترانس جریان بالا

نه دیگه .یا همون 2.5 یا معادلش از چند رشته نازکتر.
    ترانس واسه چی هست؟
    از منبع تغذیه سویچینگ نمیشه استفاده کرد؟
    الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahpoori
      نه دیگه .یا همون 2.5 یا معادلش از چند رشته نازکتر.
      ترانس واسه چی هست؟
      از منبع تغذیه سویچینگ نمیشه استفاده کرد؟
      خب 2.5 رو چطوری خم کنم؟یه چطوری 90 درجه ش کنم که قشنگ بخوابه رو قرقره.
      به علت کمبود بودجه :nice:

دیدگاه

با درود

سیمهای ضخیم را باید با دست بپیچی و در حین پیچیدن باید با استفاده از چکش پلاستیکی سیمها را جفت هم بپیچی !!!!! :job:

دیدگاه

اول قرقره را یجا محکم کن و تو سوراخش را با یه چوب پر کن که در اثر فشار نشکنه.سیم را با فشار یه تکه چوب و چکش لاستیکی میتونی فرم بدی ولی باید مواظب باشی که قرقره نشکنه.
          البته روی سیم پیچ اولیه را باید خوب مثل ورق مقوایی و چسب پارچه ای عایقبندی کنی که در اثر فشار له نشه

دیدگاه

ممنون از راهنمایی هاتون.اما ثانویه دورش کمه حالا میشه با چکشو اینا یه کاریش کرد.ولی اولیه دورش زیاده سخت میشه :angry: راه دیگه ای وجود نداره؟این ترانس جوشو چجوری میسازن پس؟

دیدگاه

خب سیم اولیه نازکتر میشه.2.5 که نیست.محاسبه نکردم ولی فکر نکنم بیشتر از 0.90 باشه که براحتی دور قرقره میپبچه دیگه.فقط باید محکم بپیچیش که شل نباشه.
              ترانس جوشهای معمولی هسته شون بشکل 4تا I هست که روش میپیچند قرقره نداره بعد بشکل یه مستطیل تو هم جا میزنند یعنی سیمپیچ رو دو تا یالهای بلند مستطیل میشه.
              ترانس منبع تغذیه خب باید کم صدا تر و راندمان بالاتری داشته باشه ولی ترانس جوش زیاد این حساسیتها را نداره .به همین خاطر خب یه کوچولو فاصله هوایی هم بیفته کس زیاد اهمیت نمیده.

دیدگاه

خب سیم اولیه نازکتر میشه.2.5 که نیست.محاسبه نکردم ولی فکر نکنم بیشتر از 0.90 باشه که براحتی دور قرقره میپبچه دیگه.فقط باید محکم بپیچیش که شل نباشه.
                ترانس جوشهای معمولی هسته شون بشکل 4تا I هست که روش میپیچند قرقره نداره بعد بشکل یه مستطیل تو هم جا میزنند یعنی سیمپیچ رو دو تا یالهای بلند مستطیل میشه.
                ترانس منبع تغذیه خب باید کم صدا تر و راندمان بالاتری داشته باشه ولی ترانس جوش زیاد این حساسیتها را نداره .به همین خاطر خب یه کوچولو فاصله هوایی هم بیفته کس زیاد اهمیت نمیده.
                آهان پس تو ترانس جوش زیاد حساسیت به خرج نمیدن :biggrin: ببین با محاسبات من :
                اولیه : 322 دور سیم 1.04
                ثانویه : 22 دور سیم 3.91
                هسته هم سایز 120.این سیمای مسی تخت چطور؟مثل عکس

اینا خم کردنش راحت تر نیست؟

دیدگاه

اونها که تخته شین مسی هست که واسه ماشینهای قدرت (موتور -ژنراتور _ترانس) استفاده میشه .من تو ترانس جوش ندیدم.گرون هم هست.
                  ترانس چند آمپر میخوای بپیچی؟ فکر کنم اشتباه محاسبه کرده باشیا؟!سیم 4 رو قرقره 120؟! 322 دور سیم 1 ؟!!!! فکر نمیکنم جا بشه.
                  یه نرم افزار اندرویدی موبایل هست نکنه با اون محاسبه کردی؟اون واسه ترانسهای بزرگ اشتباه میکنه ها!
                  من یبار امتحانی یه ترانس 200 آمپری را زدم دیدم محاسبات را با هسته 120 انجام داد!!!

دیدگاه

جدا؟ :biggrin: دقیقا با همون محاسبه کردم :biggrin: انقد طولانیه آدم اصن حوصلش نمیگیره :biggrin:
                    من یه فیلم دیده بودم یکی با این ترانسای حلقوی روش همینجوری 7.8 دور سیم افشان ضخیم پیچونده بود بعد اتصال کوتا میکرد خدا آمپر میکشید oo:

با اینا.من نمیتونم اینکارو بکنم؟

دیدگاه

ترانس حلقوی هم سایز دارن ممکنه سایز بزرگش بوده و راندمانشون هم خیلی بالاتره.
                      اگه واسه جوشکاری بخوای ترانس خیلی داغ میکنه اونم باید در نظر گرفت .ممکنه این که گفتی آمپر زیادی میداده ولی مطمئنا زود میسوزه.

دیدگاه

ترانس حلقوی هم سایز دارن ممکنه سایز بزرگش بوده و راندمانشون هم خیلی بالاتره.
                        اگه واسه جوشکاری بخوای ترانس خیلی داغ میکنه اونم باید در نظر گرفت .ممکنه این که گفتی آمپر زیادی میداده ولی مطمئنا زود میسوزه.
                        نه واسه جوشکاری نه.واسه آمپلی ماشین میخوام تو خونه :biggrin:
                        برا من همون 30 آمپر هم بسه.بعد اینارو چطوری میشه پیچید؟فرمولاش مثل همون ترانس معمولیاست؟یا فرق میکنه؟آخه فک کنم خیلی گرون باشن
                        http://www.aparat.com/v/67c1K http://www.aparat.com/v/cClFM

دیدگاه

خب واسه آمپ از ترانس ولتاژ بالاتر و جریان کمتر مثلا دوبل 50 ولت با یه مدار که با این ولتاژ کار کنه استفاده کن.چون آمپهایی که ولتاژ بالاتری دارند کیفیت بهتری هم دارن.سیستمهای مخصوص خودرو واسه خونه زیاد جالب نیستند چون سر و صدا تو ماشین هست دیستورشن در حد 10% هم تو ماشین جواب میده و زیاد مشخص نیست ولی تو خونه که صدای زیادی معمولا وجود نداره این مقدار 10% زیاد و رو اعصابه. واسه خونگیها در حد چند دهم یا چند صدم درصد هست.
                          سیستمهای خودرو حجم صدای زیادی دارند اما کیفیتشون در حد سیستمهای مخصوص خانگی نیست.

دیدگاه

نــــه.آمپلی ماشین آماده بازاری :| بعد باندش باند خونگیه بد نیست . حالا بگزریم :biggrin: من خودم نساختم آمپلی رو وقتشم ندارم.بیشتر سرم با مدل و درسو اینا گرمه.الان واسه تغذیش پاور کامپیوتر گزاشتم ولی کم میاره.میخوام ترانس بپیچم.عملی هست اصن اونی که تو فیلمه؟

دیدگاه

به این میگن جریان اتصال کوتاه.قدرت ترانس برحسب ولت آمپر هست که مثلا ممکنه ولتاژی در حد 0.1 ولت با جریان مثلا 1000 آمپر ایجاد بشه که میشه 100 ولت آمپر. این آزمایش چیز عجیبی نیست.
                              البته من تو فیلم درست ندیدم چند آمپر نشون میده .ممکن هم هست آمپرمترش دستکاری شده باشه.
                              پاور کامپیوتر جریان لحظه ای میده و نمیتونه جریان مثلا 20 آمپر را بطور دایمی بده.مثلا اگه یه لامپ دوسرش بذاری به زور روشن میشه و افت ولتاژش زیاد میشه.
                              پاورهای صنعتی تا 60 آمپر تو بازار هست بهتر از پاور کامپیوتر جریان میده.شاید به کارت بیاد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X