اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

CNC با محور روتاری (چرخشی)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

CNC با محور روتاری (چرخشی)

سلام به همه ی علاقه مندای مبحث طراحی و ساخت cnc خانگی
    من نیاز دارم یه cnc مخصوص به کار خودم طراحی و بسازمش
    البته ار لحاظ تعداد محور کمی با cncهای معمول متفاوته ولی اصول کلیش همینه و هیچ فرقی نداره

در cnc طرح من فقط از دو مخور استفاده میشه
    1- محور X
    2-محور روتاری
    یعنی چی؟
    یعنی اینکه قطعه کارم روی سه نظام استپ موتور روتاری بسته میشه و فقط نیاز به دو حرکت هست یکی حرکت محور X بصورت رفت و برگشتی توسط میز متحرک محور X

و دیگری چرخش قطعه کار توسط موتور محور روتاری که همین استپ موتور هم روی همین میز متحرک محور X قرار داده شده و بسته شده است
    یه نقشه ای هم از کلیت کشیده ام که میتونه بهتر منظورم رو برسونه

!مخصوصا از آقای طراح عزیز تقاضای کمک و راهنمایی دارم!

اما سوال هایی که دارم:
    1-از آنجایی که قطعه کارم استوانه ای هست و طرحی که باید روی قطعه کارم حکاکی بشه استوانه ای هست آیا با این نرم افزار Kcamمیشه استفاده کرد ؟اصلن این نرم افزار توانایی اینکار رو داره؟
    یعنی چطوری محور و چرخش روتاری رو تعریف کرد برای نرم افزار؟

2- توی طراحی طرح چطوری باید در نظر گرفت استوانه ای بودن قطعه و طرحی که باید کشیده بشه؟؟؟

البته از نور لیزر استفاده میشه برای انجام حکاکی و جای هد لیزر در یکجا ثابت هست و نیازی به حرکت نداره!

اینم نقشه:

پاسخ : CNC با محور روتاری (چرخشی)

با سلام مجدد
    آقا اینجا کسی نیست جواب سوالمو بده؟؟؟؟

ترکیدم از استرس انتظار :cry2:

قبلنا خیییییییییییلی زود جواب میدادین اما الان یک هفته است روزی 300 بار صفحه رو رفرش میکنم که جواب دادین ولی میبینم که جوابی در کار نیست

خییییییییلی واسم مهمه لطفا کمکم کنین :cry2: :cry2:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط panamm
      با سلام مجدد
      آقا اینجا کسی نیست جواب سوالمو بده؟؟؟؟

ترکیدم از استرس انتظار :cry2:

قبلنا خیییییییییییلی زود جواب میدادین اما الان یک هفته است روزی 300 بار صفحه رو رفرش میکنم که جواب دادین ولی میبینم که جوابی در کار نیست

خییییییییلی واسم مهمه لطفا کمکم کنین :cry2: :cry2:
      من با این نرم افزار ها کار نکردم
      ولی به نظرم ساختار الگو چندان فرقی با ساختار یک لیزر دو بعدی ساده نداره
      فکر میکنم اگه یکی از اندازه های طرح (مثلا عرض طرح) به اندازه محور y ( همونی که استوانه رو می چرخونه) باشه همون طرح رو دربیاره

این طور به این چالش نگاه کنید که یک طرح دو بعدی (یک برگه) رو دور یک استوانه پیچوندین. پس یکی از محور ها(مثلا موتور یک) میشه همون طول یا عرض طرح و محور دیگه میشه بعد دیگه ی طرح.
      فقط باید مثلا عرض طرح با محیط استوانه هم اندازه باشه.
      If the wind will not serve, take to the oars

دیدگاه

سلاااااااااام دوووست عزیز
        ممنونم که میخوای کمک بکنی

گرفتم منظورت رو بطور کامل
        ولی یه چیزی رو در نظر نگرفتی که دقیقا مشکل من همینجاست!

در CNC های معمولی اندازه های محور y برحسب میلیمتره
        ولی در مدل دستگاه من چون نقشه استوانه ای هست دیگه میلیمتر نمیشه در نظر گرفت فکر بکنم باید به درجه باشه احتمال میدم!

یعنی قطعه استوانه ای رو موتور شماره 2 چند درجه بچرخونه !

آیا این برنامه قابلیت دادن چرخش درجه رو داره

یعنی میشه به این برنامه نقشه استوانه ای داد که برحسب درجه نقشه رو بخونه و فرمان بده!!!!؟؟؟؟؟؟

یا مشکل از درک من از مسئله است؟؟؟؟!!!! :cry2:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط panamm
          سلاااااااااام دوووست عزیز
          ممنونم که میخوای کمک بکنی

گرفتم منظورت رو بطور کامل
          ولی یه چیزی رو در نظر نگرفتی که دقیقا مشکل من همینجاست!

در CNC های معمولی اندازه های محور y برحسب میلیمتره
          ولی در مدل دستگاه من چون نقشه استوانه ای هست دیگه میلیمتر نمیشه در نظر گرفت فکر بکنم باید به درجه باشه احتمال میدم!

یعنی قطعه استوانه ای رو موتور شماره 2 چند درجه بچرخونه !

آیا این برنامه قابلیت دادن چرخش درجه رو داره

یعنی میشه به این برنامه نقشه استوانه ای داد که برحسب درجه نقشه رو بخونه و فرمان بده!!!!؟؟؟؟؟؟

یا مشکل از درک من از مسئله است؟؟؟؟!!!! :cry2:
          راستش نمی دونم.

ولی فکر کنم اگه هر دو تا موتور از یک نوع باشن (یعنی منظورم اینه هر دو یکجور کنترل میشن دیگه)

اگه اینجوری باشه هیچ فرقی بین یک سی ان سی دو بعدی (مثلا لیزر) با چیزی که شما نیاز دارین نیست

هر تعداد پالس کنترلی که به محور خطی داده میشه - به محور دورانی هم میشه همونطور کنترل داد (فقط بجای حرکت در خط مستقیم دور خودش میچرخه که توی نحوه ی کنترل هیچ تفاوتی نداره) (اگه دقت حرکت موتور مشخص باشه خیلی راحت میشه از شعاع استوانه مقدار چرخش رو بدست آورد)

بعدش میمونه عرض طرح که باید با محیط استوانه هم اندازه باشه.

مثلا دور(محیط) استوانه شما سی سانتیمتر باشه اونوقت مثلا عرض اون طرحی که طراحی میکنید رو سی سانتیمتر کنید.

دیدگاه

سلام ممنون

ولی من فکر نمیکنم اینطوری بشه که شما میگی

میدونی چرا؟

چون ما توی تنظیمات cnc های معمولی توی قسمت تنظیمات برنامه داریم که تعداد پالس ها رو به ازای یک میلیمتر مشخص بکنیم و برای نرم افزار تعریف بکنیم!

یعنی موتور چند دور کامل بزنه تا بر حسب تعداد پالس باید به موتور بدیم تا مهره ی ما یک میلیمتر حرکت بکنه!
            اما توی اینجا سیستم پیچ و مهره نیست که تعداد دور موتور رو بتونیم تعریف بکنیم به ازای پالس ها و تا بدونیم چند میلیمتر حرکت بکنه!

اینجا باید بر حسب درجه باشه!

یعنی موندم که این برنامه میتونه زاویه ها رو هم روی نقشه ای استوانه ای شکل بخونه و فرمان ها رو بر حسب درجه اجرا و ارسال بکنه؟؟؟!!!!!!!! :angry: :cry2:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط panamm
              سلام ممنون

ولی من فکر نمیکنم اینطوری بشه که شما میگی

میدونی چرا؟

چون ما توی تنظیمات cnc های معمولی توی قسمت تنظیمات برنامه داریم که تعداد پالس ها رو به ازای یک میلیمتر مشخص بکنیم و برای نرم افزار تعریف بکنیم!

یعنی موتور چند دور کامل بزنه تا بر حسب تعداد پالس باید به موتور بدیم تا مهره ی ما یک میلیمتر حرکت بکنه!
              اما توی اینجا سیستم پیچ و مهره نیست که تعداد دور موتور رو بتونیم تعریف بکنیم به ازای پالس ها و تا بدونیم چند میلیمتر حرکت بکنه!

اینجا باید بر حسب درجه باشه!

یعنی موندم که این برنامه میتونه زاویه ها رو هم روی نقشه ای استوانه ای شکل بخونه و فرمان ها رو بر حسب درجه اجرا و ارسال بکنه؟؟؟!!!!!!!! :angry: :cry2:
              میشه. چرا نشه .. یکم محاسبات کنی درست میشه
              مگه نگفتی دستگاه لیزر هستش. خب این یعنی شعاع قطعه کار تغییر نمیکنه و این بهترین خبر هستش.
              خیلی راحت میتونی مقدار پالس هایی رو که برای چرخش یک میلیمتر نیاز هست رو مشخص کنی.
              هر پالس که مشخصه چند درجه هستش. وقتی شعاع قطعه هم مشخص و ثابت باشه (که هست) (اینکه یک درجه حرکت چند میلیمتر خواهد بود) خب خیلی راحت با یکم محاسبه میتونی بفهمی چند پالس برای یک میلیمتر نیاز هست.

دیدگاه

سلام مجدد
                با این اوصاف فکر کنم بشه اونطوری که شما میگی
                هم جای لیزر ثابته هم شعاع استوانه قطعه کارم ثابته و با این روش میشه :agree: :wow: :applause:

خییییییییییلی ازت ممنونم

راستی یه نرم افزاری هم دیدم توی نت که به اسم آرت کم که طرح استوانه ای رو ذاتا میتونه پشتیبانی بکنه و دیدم ولی هیچ اطلاعی از این برنامه ندارم ؛فقط موندم در قیاس با Kcam این نرم افزار خیلی سخته کار کردن باهاش یا راحته؟؟؟؟؟!!!! :read:

راستی شرمنده دارم دیر جواب میدم اخه داشتم درایور های استپ موتور رو میساختم
                یکیش رو همین دو ساعت پیش تموم کردم
                آخه آماده اش رو توی پاساژ چهل ستون تبریز قیمت کردم 2 امپرشو میگفت 243 هزار تومن بخاطره همین تصمیم بگیرم خودم بسازمش
                البته هنوز تست نکردم
                آخه باید به پسرخالم بگم کامپیوترش رو بیاره چون تویه لپ تاپم پورت موازی نیست :icon_razz: :biggrin:

فقط کاش کار بکنه

راستی اگه دوستان دیگه هم خواستن مایل باشن میتونم نقشه و PCB استپ موتور درایور رو همینجا بذارم .

الان دارم دل و روده ی یه لیزر رو در میارم ببینم میتونم با درایوری که برای اونم ساختم میتونم لیزری که از توی دیویدی رایتر در آوردم مچ بکنم :rolleyes:

دعام کنین :cry2:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط panamm
                  سلام مجدد
                  با این اوصاف فکر کنم بشه اونطوری که شما میگی
                  هم جای لیزر ثابته هم شعاع استوانه قطعه کارم ثابته و با این روش میشه :agree: :wow: :applause:

خییییییییییلی ازت ممنونم

راستی یه نرم افزاری هم دیدم توی نت که به اسم آرت کم که طرح استوانه ای رو ذاتا میتونه پشتیبانی بکنه و دیدم ولی هیچ اطلاعی از این برنامه ندارم ؛فقط موندم در قیاس با Kcam این نرم افزار خیلی سخته کار کردن باهاش یا راحته؟؟؟؟؟!!!! :read:

راستی شرمنده دارم دیر جواب میدم اخه داشتم درایور های استپ موتور رو میساختم
                  آخه آماده اش رو توی پاساژ چهل ستون تبریز قیمت کردم 2 امپرشو میگفت 243 هزار تومن بخاطره همین تصمیم بگیرم خودم بسازمش
                  البته هنوز تست نکردم
                  آخه باید به پسرخالم بگم کامپیوترش رو بیاره چون تویه لپ تاپم پورت موازی نیست :icon_razz: :biggrin:

فقط کاش کار بکنه

راستی اگه دوستان دیگه هم خواستن مایل باشن میتونم نقشه و PCB استپ موتور درایور رو همینجا بذارم .

الان دارم دل و روده ی یه لیزر رو در میارم ببینم میتونم با درایوری که برای اونم ساختم میتونم لیزری که از توی دیویدی رایتر در آوردم مچ بکنم :rolleyes:

مثال میزنم که روشن بشه.
                  فرض کنیم شعاع قطعه ی شما ۵ سانت باشه.
                  محیط میشه:
                  2 * R * Pi
                  پس محیط قطعه کار شما میشه حدود 314 میلی متر.
                  حالا اگه موتور شما از نوع 1.8 درجه باشه یعنی برای هر دور 200 پالس نیاز هست (فرض میکنیم موتور مستقیم به شفت وصل هست. اگر در این میان به روشی گشتاور یا دور رو تغییر دادین باید توی محاسبات وارد کنید) پس میشه
                  314 / 200 = 1.57
                  یعنی با هر پالس (که موتور 1.8 درجه چرخش میکنه) قطعه کار شما 1.57 میلی متر چرخش خواهد کرد.
                  معمولا دقت گردش رو توسط تسمه و همچنین راه اندازی نیم پله ( یک چهارم پله - یک هشتم پله - یک شانزدهم پله و ....) افزایش میدن. که واقعا دقت بسار بالا میره.

دیدگاه

نرم افزار های کم یک بخش دارن بنام پست پروسسور . این واحد دقیقا کارش تولید جیکد مناسب برای انواع محورها و ماشین ها .
                    فکر نکنم کاکم اصلا پست پروسسور داشته باشه .
                    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ASHIT AXAR
                      مثال میزنم که روشن بشه.
                      فرض کنیم شعاع قطعه ی شما ۵ سانت باشه.
                      محیط میشه:
                      2 * R * Pi
                      پس محیط قطعه کار شما میشه حدود 314 میلی متر.
                      حالا اگه موتور شما از نوع 1.8 درجه باشه یعنی برای هر دور 200 پالس نیاز هست (فرض میکنیم موتور مستقیم به شفت وصل هست. اگر در این میان به روشی گشتاور یا دور رو تغییر دادین باید توی محاسبات وارد کنید) پس میشه
                      314 / 200 = 1.57
                      یعنی با هر پالس (که موتور 1.8 درجه چرخش میکنه) قطعه کار شما 1.57 میلی متر چرخش خواهد کرد.
                      معمولا دقت گردش رو توسط تسمه و همچنین راه اندازی نیم پله ( یک چهارم پله - یک هشتم پله - یک شانزدهم پله و ....) افزایش میدن. که واقعا دقت بسار بالا میره.
                      با این روش به احتمال زیاد بشه
                      باید اول طرحم رو بکشم
                      امروز لیزر رو ساختم
                      هنوز کار زیاد مونده واسه اسمبل کردن
                      ولی همینجا باید مرحله به مرحله اش رو میگم و امیدوارم شمام کمکم بکنین
                      با این حساب فکر کنم خوب جلو رفتم توی یک هفته
                      1-لیزر آماده است
                      2-درایورشم آماده است
                      3-درایور استپ موتور هم آماده است
                      4-بخش مکانیک رو هم که واسه اینکه دقت کارم بره بالا از اپتیک دی وی دی راتر استفاده کردم چون لقیش خیلی کمه
                      حالا باید روی نرم افزار طراحی و نرم افزار کا کم کار بکنم تا یاد بگیرم باهاشون کار بکنم
                      تا شب هم پورت پارالل رو آماده میکنم

خدا کنه بتونم موفق بشم :cry2:
                      نوشته اصلی توسط aliila
                      نرم افزار های کم یک بخش دارن بنام پست پروسسور . این واحد دقیقا کارش تولید جیکد مناسب برای انواع محورها و ماشین ها .
                      فکر نکنم کاکم اصلا پست پروسسور داشته باشه .
                      کااااااش واقعا همینجا یه پستی واسه همین قسمت مشکل من یعنی کار با ارت کم واسه طراحی و کار روی نقشه های استوانه ای آموزشش رو کسی که بلدشه بذاره
                      شما بلدین علی اقا؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط panamm
                        تا شب هم پورت پارالل رو آماده میکنم
                        اگه نرم افزار شما امکان ارسال به پورت سریال رو داشته باشه (اکثرا این امکان رو دارن) اونوقت نیازی به پورت پارالل نیست.
                        به آسونی می تونید یک دانگل USB به سریال فرآهم کنید و با پورت USB کار کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ASHIT AXAR
                          اگه نرم افزار شما امکان ارسال به پورت سریال رو داشته باشه (اکثرا این امکان رو دارن) اونوقت نیازی به پورت پارالل نیست.
                          به آسونی می تونید یک دانگل USB به سریال فرآهم کنید و با پورت USB کار کنید.
                          آره اینو قبلا یه جایی خوندم ولی ظاهرا مشکل اصلی اینبود که این مبدل سریال به USB سرعت رو خیییییییلی میاره پایین .

نظر شما چیه در این مورد؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط panamm
                            آره اینو قبلا یه جایی خوندم ولی ظاهرا مشکل اصلی اینبود که این مبدل سریال به USB سرعت رو خیییییییلی میاره پایین .

نظر شما چیه در این مورد؟؟؟؟
                            اینها مقدار های رایجی هستند:
                            9600, 19200, 38400, 57600, 115200 بیت بر ثانیه

هر خط G-Code بطور متوسط کمتر از ۲۰ کاراکتر هستش.
                            کد:
                            G00 Z0.1000
                            G00 X2.8726 Y2.7200
                            G01 Z0.0000
                            G01 X4.6544 Y1.2560 Z0.0000
                            G03 X6.4695 Y1.5222 I0.8076 J0.8144
                            G00 Z0.1000
                            G00 X6.1698 Y3.5185
                            G01 Z0.0000
                            G01 X4.1215 Y4.0009 Z0.0000
                            G01 X2.8726 Y2.7200 Z0.0000
                            G00 Z0.1000
                            G00 X1.8734 Y3.5684
                            G01 Z0.0000
                            G02 X5.0541 Y4.5000 I1.9736 J-0.8428
                            G03 X8.4012 Y3.8013 I1.6063 J-0.6719
                            G01 X7.7518 Y5.4649 Z0.0000
                            G01 X6.1698 Y3.5185 Z0.0000
                            G00 Z0.1000
                            با توجه به اینکه هر کد کاراکتر ASCII یک بایت هستش. شما با سرعت 115200 می تونید چیزی حدود 720 خط کد در هر ثانیه ارسال کنید. یعنی زمانی حدود یک میلی ثانیه مهلت برای اجرای هر خط دستور. این درحالی هستش که گاهی یک دستور ترسیم یک خط راست را اجرا میکند که اجرای خود این خط به تنهایی چندین ثانیه زمان نیاز دارد.
                            با توجه به اینکه هر خط باید ابتدا رمزگشایی بشود. سپس اعداد استخراج شوند و با یک الگوریتم ریاضی مسیر ترسیم شود.
                            آیا واقعا میکرو توانایی رسیدگی به این حجم انبوه داده را خواهد داشت؟
                            تازه بعد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط panamm
                              ....... داشتم درایور های استپ موتور رو میساختم
                              البته هنوز تست نکردم

فقط کاش کار بکنه

با سلام و آرزوی موفقیت برای شما

یه چند تا سوال داشتم اگه زحمتی نیس.

در رابطه با درایوری که ساختید
                              - قیمت تمام شده هر عدد چفدر شد؟
                              - اگر تست کردین نتیجه چطور بود؟
                              - مشخصات درایور ؟ چند آمپر و ...

در رابطه با استپرها
                              - اگر از تبریز تهیه کردین لطفا آدرس رو بفرمائید.
                              - فیمت خرید و مشخصات استپر لطفا؟
                              - نو بوده یا استوک؟

ببخشید زیاد شد سوالات.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X