ذخیره سازی ابری
زمانی بسیاری از افراد معتقد بودند اینترنت ابزاری برای نقض حریم خصوصی است و به دلیل حملات گسترده ای که به منظور سرقت اطلاعات از طریق اینترنت می شود، باید کنار گذاشته شود. اما حالا با گذشت چندین سال شاید به جرات بتوان گفت زندگی بدون اینترنت غیرممکن است. با پیشرفت های فراگیر تکنولوژی می توان نتیجه گرفت که فناوری ابری و استفاده از خدمات آن نیز اجتناب ناپذیر است. شما شاید بتوانید برای مدتی حتی چندین سال فناوری ابری را نادیده گرفته و به همان روش های قدیمی ذخیره سازی اطلاعات پایبند باشید اما مطمئن باشید بالاخره فناوری ابری مانند اینترنت جزیی جدانشدنی از زندگی شما خواهد شد.
استفاده از سرویس های ابری رو به رشد هستند، به طوری که شرکت ها برای ذخیره سازی داده های دیجیتالشان از این سرویس ها بهره می برند. در حالی که قبلا وابسته به سرورهای خانگی بوده اند، هم اکنون در حال جا به جایی به سمت سرویس های آنلاین ذخیره سازی اطلاعات یا همان فضای ذخیره ساز ی ابری هستند مثل سرویس ابری DropBox و از آنجایی که انعطاف پذیری دارند، قادرند در هر نقطه ای به دلیل صرفه جویی در هزینه به اینترنت متصل شوند.
10-مزیت استفاده از ذخیره سازی ابری
• هزینه: همیشه نسخه پشتیبان گیری از اطلاعات ارزان نیستند، هم از لحاظ قیمتی و هم زمانی.
• نامریی: برای تمام کار ها نامریی هستند، یعنی اینکه هیچ فضای فیزیکی را اشغال نمی کنند.
• امنیت: ذخیره کردن داده ها و اطلاعات به نسبت ذخیره در فضای فیزیکی امن تر است.
• در دسترس بودن: از تبلت ها تا گوشی های هوشمند، نوت بوک ها و کامپیوتر های رو میزی، از هر کجا و با هر اتصال اینترنتی می توانید به فضای ابری خود دسترسی داشته باشید.
• همگام سازی: این ویژگی از پدیت اتوماتیک روی تمام دستگاه هایتان مطمین می شود.
• اشتراک گذاری: چه بخواهید یک عکس ساده را انتقال دهید یا یک پوشه با صدها فایل، سرویس ابری این امکان را با چند کلیک ساده فراهم می سازد.
• همکاری: یکی از ویژگی های کاربردی ذخیره سازی ابری این است که به چند فرد قابلیت ویرایش روی یک فایل یا پرنده را می دهد.
• بازیابی: اگر زمانی به هر دلیلی نسخه اورجینال اطلاعات را از دست دهید خیلی سریع اطلاعات را به شما باز می گرداند.
انبار امن آنلاین secure online safe box
ارایه دهندگان فضای ابری تمهیدات و روش های مختلفی را برای تامین امنیت این فضا بکار بسته و تاکنون نیز در مقابله با حملات هکرها موفق عمل کرده اند. تعریف پروفایل های قدرتمند امنیتی برای دسترسی به بخش های مختلف، تعریف رمزهای عبور قدرتمند، تعریف مدت زمان خاص برای انقضای دسترسی مدیران، فایروال قدرتمند برای انسداد دسترسی های نامشخص و غیرمجاز و… تنها گوشه ای از تمهیدات امنیتی است که ارایه کنندگان فضای ابری برای حفظ اطلاعات کاربران بکار بسته اند. البته اگرچه با وجود ملاحظات سفت و سخت امنیتی در فناوری ابری تاکنون حتی یک مورد از نشت و درز اطلاعات هم گزارش نشده است اما باید پذیرفت که نفوذگران همواره به دنبال راه های جدیدی برای نفوذ به تکنولوژی های جدید هستند. دقیقاً به همین دلیل انتظارات از شرکت های ارائه دهنده بالاتر رفته و توقع می رود همگام با هکرها بروز بوده و ضمن شناسایی ترفندها و حفره های احتمالی جلوی نفوذ هر نفوذگری را بگیرند.به همین منظور کمپانی های بیت دیفندر و کسپرسکی فضای ابری امنی را در اختیار کاربرانش قرار می دهد.
Bitdefender: Bitdefender Safebox
Kaspersky:Back Up Online
منبع:سایت مرکزش