اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل -5 تا 5 ولت به 0تا 5 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل -5 تا 5 ولت به 0تا 5 ولت

با سلام دوستان
    من یه دستگاهی دارم ک خروجیش از -5تا +5واسه استفاده از ADC میکرو لازم دارم که 0تا 5 شه...
    مدارش چجوری میشه ؟
    تقسیم مقاومتی زدم ولی میگن تلفات داره و واسه نمونه برداری به درد نمیخوره...
    گفتن با اپ امپ درست کن ولی دقیقا نمیدونم چجوری ...در پروتئوس با اپ امپ یکی شبیه سازی کردم که الگوریتم کار به این صورت بود ک میومد سیگنال تقسیم بر دو میکرد و بعلاوه 2.5 میکرد ولی این روش خودش یه منبع ولتاژ 2.5 ولت نیاز داره ک اگ باتقسیم مقاوکتی اونو بسازم باز تو اپ امپ مشکل میخورم
    دوستان مدار نمونه چیزی ندارن ؟همچنین میخوام وقتی سیگنال منفی شد بدونم سیگنال منفی یعنی علاوه بر اینکه تبدیل به 0تا5 بکنه یه ولتاژ خروجی یا هر فیدبکی بده ک من بفهمم منفی بوده...
    با تشکر

پاسخ : تبدیل -5 تا 5 ولت به 0تا 5 ولت

نوشته اصلی توسط ali.tohidi
    با سلام دوستان
    من یه دستگاهی دارم ک خروجیش از -5تا +5واسه استفاده از ADC میکرو لازم دارم که 0تا 5 شه...
    مدارش چجوری میشه ؟
    تقسیم مقاومتی زدم ولی میگن تلفات داره و واسه نمونه برداری به درد نمیخوره...
    گفتن با اپ امپ درست کن ولی دقیقا نمیدونم چجوری ...در پروتئوس با اپ امپ یکی شبیه سازی کردم که الگوریتم کار به این صورت بود ک میومد سیگنال تقسیم بر دو میکرد و بعلاوه 2.5 میکرد ولی این روش خودش یه منبع ولتاژ 2.5 ولت نیاز داره ک اگ باتقسیم مقاوکتی اونو بسازم باز تو اپ امپ مشکل میخورم
    دوستان مدار نمونه چیزی ندارن ؟همچنین میخوام وقتی سیگنال منفی شد بدونم سیگنال منفی یعنی علاوه بر اینکه تبدیل به 0تا5 بکنه یه ولتاژ خروجی یا هر فیدبکی بده ک من بفهمم منفی بوده...
    با تشکر
    با سلام :
    کاربر گرامی، متن جمله نا مفهوم است. آیا شما دقیقا احتیاج به یک منبع تغذیه ولتاژ متقارن +5 و 5- احتیاج دارید، که من برایتان پلود کنم یا موارد دیگر.؟
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

با سلام
      شما نیاز به یک مداز شیفت کننده و scale کننده دارید. بهتره با استفاده از یک opamp با افست پایین مثلا op37 اول یک مدار جمع کننده بسازید که یک ورودی آن سیگنال شماست و ورودی دیگر یک ولتاژ ثابت 5 ولت است. حال خروجی شما بین 0 تا 10 ولت می شود برای اینکه در خروجی هم ولتاژ نصف شود مقاومت را نصف ورودی سیگنال قرار دهید. در اینصورت ولتاژ -5 تا 0 شما به 0 تا 2.5 تبدیل شده و ولتاژ 0 تا 5 شما به 2.5 تا 5 تبدیل می شود که در داخل برنامه می تونید تبدیلات لازم را انجام دهید. بهتره در ورودی سیگنالتون هم یک بافر قرار دهید تا مدار شما اثر بارگذاری روی سیگنال اندازه گیر نداشته باشد. مدار جمع کننده را جستجو کنید متوجه منظورم خواهید شد.
      موفق باشید
      «اگر واقعيات با نظريات هماهنگي ندارند، واقعيتآ‌ها را تغيير بده.»
      آلبرت انشتين

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
        با سلام :
        کاربر گرامی، متن جمله نا مفهوم است. آیا شما دقیقا احتیاج به یک منبع تغذیه ولتاژ متقارن +5 و 5- احتیاج دارید، که من برایتان پلود کنم یا موارد دیگر.؟

بله الان ک نگاه میکنم یکم بد توضیح دادم ، حق با شماست

من یه دستگاه دارم که خروجی اون بین -5 تا +5 ولت و میخوام با ADC از این خروجی نمونه برداری کنم و پردازنده ای که برای این کار استفاده میکنم 0تا 5 ولت واسه نمونه برداری میتونه input کنه
        لازم میبینم که اول سیگنالم رو شیفت بدم و به 0تا 5 ولت تبدیل کنم بعد نمونه برداری کنم ....
        مدار لازم واسه این کار میخواستم ؟
        تقسیم مقاومتی زدم ولی دوستان میگن که تلفات داره و به درد نمونه برداری نمیخوره و باید از اپ امپ استفاده کنی ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farshchian
          با سلام
          شما نیاز به یک مداز شیفت کننده و scale کننده دارید. بهتره با استفاده از یک opamp با افست پایین مثلا op37 اول یک مدار جمع کننده بسازید که یک ورودی آن سیگنال شماست و ورودی دیگر یک ولتاژ ثابت 5 ولت است. حال خروجی شما بین 0 تا 10 ولت می شود برای اینکه در خروجی هم ولتاژ نصف شود مقاومت را نصف ورودی سیگنال قرار دهید. در اینصورت ولتاژ -5 تا 0 شما به 0 تا 2.5 تبدیل شده و ولتاژ 0 تا 5 شما به 2.5 تا 5 تبدیل می شود که در داخل برنامه می تونید تبدیلات لازم را انجام دهید. بهتره در ورودی سیگنالتون هم یک بافر قرار دهید تا مدار شما اثر بارگذاری روی سیگنال اندازه گیر نداشته باشد. مدار جمع کننده را جستجو کنید متوجه منظورم خواهید شد.
          موفق باشید

ممنون
          ببینید این مداری که واستون اپلود میکنم مشکلش کجاست ؟ اصلا چک کنید منظورتون درست متوجه شدم یا نه ...
          ایده به این صورت که اومدم کلا سیگنالم با یه 5 ولت جمع کردم در نهایت تقسیم بر 2 کردم که حروجی 0 تا 5 بده
          این مدار که تو proteus شبیه سازی کردم یه مشکل داره و اینه که وقتی ولتاژ ورودی من از 4 ولت بیشتر میشه یا از -4 ولت کمتر میشه خروجی اپ امپ چیزی نیس که انتظار دارم ، مشکل از منه یا پروتئوس ؟
          http://pc.cd/56VctalK
          اینم یکی دیگه ک به یه رگولاتور 2.5 ولت نیاز داره
          http://pc.cd/G6VctalK

با تشکر فراوان

دیدگاه

ممنون
            ببینید این مداری که واستون اپلود میکنم مشکلش کجاست ؟ اصلا چک کنید منظورتون درست متوجه شدم یا نه ...
            ایده به این صورت که اومدم کلا سیگنالم با یه 5 ولت جمع کردم در نهایت تقسیم بر 2 کردم که حروجی 0 تا 5 بده
            این مدار که تو proteus شبیه سازی کردم یه مشکل داره و اینه که وقتی ولتاژ ورودی من از 4 ولت بیشتر میشه یا از -4 ولت کمتر میشه خروجی اپ امپ چیزی نیس که انتظار دارم ، مشکل از منه یا پروتئوس ؟
            http://pc.cd/56VctalK
            اینم یکی دیگه ک به یه رگولاتور 2.5 ولت نیاز داره
            http://pc.cd/G6VctalK

با تشکر فراوان
            از اون بالا سمت راست دکمه دانلود بزنید میتونید عکس با رزلوشن بالا ببینید ...

دیدگاه

از اون بالا سمت راست دکمه دانلود بزنید میتونید عکس با رزلوشن بالا ببینید ...
              لینکتون که باز نمیشه ولی توضیحاتی که farshchian دادن درسته.با یه پ امپ لول شیفتر درست کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X