اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ADC با ورودی ولتاژ منفی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ADC با ورودی ولتاژ منفی

سلام
    دوستان مدلی از AVR میشناسید که برای کارهای نمونه برداری با ورودی ولتاژ منفی بشه استفاده کرد ؟

پاسخ : ADC با ورودی ولتاژ منفی

اگه مدارت راه بده میتونی قبل adc ولتاژ رو مثبت کنی و اندازه بگیری

دیدگاه

سلام
      یه level shifter بذار و مقدار رو بخون.
      شبنم از سعی به سرچشمه خورشید رسید صائب تبریزی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهاب طاهری
        سلام
        یه level shifter بذار و مقدار رو بخون.
        مهندس جان ببین این level shifter که طراحی کردم در عمل ج میده ؟برای تبدیل -5 تا 5 به 0 تا 5 ولت ... با پروتئوس که شبیه سازی کردم وقتی ولتاژ از 4 ولت بالا میره یا از -4 پایین میاد خروجی مقدار درستی نمیده ولی بین این دو عدد خوب جواب میده
        اینم لینکش
        اولی با یه اپ امپ چند تا مقاومت
        http://pc.cd/56VctalK
        ولی دومی یه رگولاتور هم اضافه کردم
        http://pc.cd/G6VctalK

دیدگاه

منطقیه که جواب نده.
          شما حتما باید یه منبع تغذیه 5 و -5 داشته باشی
          اول با یه تقسیم مقاومتی ولتاژ رو نصف میکنی و مقدار مقاومتها رو در حد 2 یا 3 کیلو اهم میگیری که توانی هم مصرف نمیکنه.
          بعد این قسمت رو میدی به یه بافر بعد
          از یه تقویت کننده Rail-to-Rail استفاده کن (که تا سطح ولتاژ تغذیه کار میکنه.) و سطح رو بیار از 0 تا 5 ولت.
          حالا نقطه صفر میشه 2.5 ولت.
          توی این روش با ADC میکرو دقت میاد پایین مگر اینکه از یه ADC با دقت رزولوشن بالا استفاده کنی.

دوستان دیگه هم اگر نظری دارن بگن که مشکل حل بشه

دیدگاه

منطقیه که جواب نده.
            شما حتما باید یه منبع تغذیه 5 و -5 داشته باشی
            اول با یه تقسیم مقاومتی ولتاژ رو نصف میکنی و مقدار مقاومتها رو در حد 2 یا 3 کیلو اهم میگیری که توانی هم مصرف نمیکنه.
            بعد این قسمت رو میدی به یه بافر بعد
            از یه تقویت کننده Rail-to-Rail استفاده کن (که تا سطح ولتاژ تغذیه کار میکنه.) و سطح رو بیار از 0 تا 5 ولت.
            حالا نقطه صفر میشه 2.5 ولت.
            توی این روش با ADC میکرو دقت میاد پایین مگر اینکه از یه ADC با دقت رزولوشن بالا استفاده کنی.

دوستان دیگه هم اگر نظری دارن بگن که مشکل حل بشه

اون Vin که گذاشتم بین -5 تا 5 sweep میکنم
            واسه اینک توان کمتر بشه نباید از مقاومت بزرگتر استفاده کرد تا جریان کم بشه ؟ 2و 3 کیلو که کمه ؟
            منم اومدم همین کارو کردم دیگ مشکل کار کجاس ... ایده من اینه که اول اومدم ولتاژ -5 تا 5 رو به اندازه 5 ولت اضافه و سپس کلا تقسیم بر 2 کردم ، مثلا واسه مدار اول که اومدم اون مقاومت های 1M و 10اهم رو برای فیدبکی که گین تقریبا 1 رو داره استفاده کردم و اونو به ورودی inverted دادم و واسه و وردی non-inverting il هم با گذاشتن دو مقاومت مساوی vin که بین -5 تا 5 هستش تقسیم بر دو کردم

دیدگاه

سلام
              علی جان فرض کن مقدار ولتاژت 5 ولته و مقاومتهات مجموعا 5 کیلو اهمه. 1 میلی آمپر جریان دهی زیاده؟ یعنی مدار شما نمیتونه 1 میلی آمپر بده.
              اگر مقاومت رو بالا ببری مثلا 500 کیلو اهم جریانی که به ورودی میدی خیلی کم میشه و نمیتونه تحریکش کنه. و تاثیر نویز هم زیاد میشه.
              این کار رو بکن:
              1. دو تا مقاومت 2.2 کیلو برای تقسیم مقاومتی و تحویل به بافر
              2. استفاده از یه بافر (که یه opamp هست که ورودی مثبتش میخوره به تقسیم مقاومتی و پایه منفیش میخوره به پایه خروجیش) دارای تغذیه منفی
              3. استفاده از یه level shifter دارای تغذیه منفی
              4. میکرو
              این بهترین راهه.
              میتونی نسبت مقاومتها رو هم طوری انتخاب کنی که از محدوده ولتاژت بیرون نزنه

دیدگاه

سلام
                علی جان فرض کن مقدار ولتاژت 5 ولته و مقاومتهات مجموعا 5 کیلو اهمه. 1 میلی آمپر جریان دهی زیاده؟ یعنی مدار شما نمیتونه 1 میلی آمپر بده.
                اگر مقاومت رو بالا ببری مثلا 500 کیلو اهم جریانی که به ورودی میدی خیلی کم میشه و نمیتونه تحریکش کنه. و تاثیر نویز هم زیاد میشه.
                این کار رو بکن:
                1. دو تا مقاومت 2.2 کیلو برای تقسیم مقاومتی و تحویل به بافر
                2. استفاده از یه بافر (که یه opamp هست که ورودی مثبتش میخوره به تقسیم مقاومتی و پایه منفیش میخوره به پایه خروجیش) دارای تغذیه منفی
                3. استفاده از یه level shifter دارای تغذیه منفی
                4. میکرو
                این بهترین راهه.
                میتونی نسبت مقاومتها رو هم طوری انتخاب کنی که از محدوده ولتاژت بیرون نزنه

مهندس توضیحاتت عالی بود :applause: :nice:
                همون طور که گفته بودی واسه مدار دومی خودم(لینک دوم ) منبع ولتاژ منفی در نظر گرفته بودم که درست شد

ولی اون مداری ک خودتون پیشنهاد کردید به این صورت بستم ولی بازم مشکل داره ... اون level shifting که گفتین IC مخصوص بذارم یا از همین اپ امپ استفاده کنم ؟
                با اپ امپ شبیه سازی کردم ولی بازم مشکل خوردم ...همون مشکل قبلی ...
                مشکل از نوع اپ امپم نیست؟ یه جا خوندم 741 ، rail to rail نیس ، بجاش چه مدلی استفاده کنم ؟
                این از عکس مدار
                http://pc.cd/4vVctalK
                اینم از فایل پروتئوس
                http://pc.cd/AvVctalK

دیدگاه

سلام
                  از adc با قابلیت bipolar استفاده کن
                  اگه سرعت نمونه برداری برات مهم نیست از مبدلهای از قبیل ad7710 / ad7730
                  امام مهدی(عج): اگر شیعیان ما ، که خداوند طاعتشان دهد. در عهد ما وفادار و همدل بودند، هرگز دیدار ما (ظهور) به تاخیر نمی افتاد.(کدام عهد ؟)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X