اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار چشمک زن با تریستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار چشمک زن با تریستور

با سلام خدمت دوستان عزیز یه مدار چشمک زن میخوام که با تریستور باشه از خازن و مقاومت هم میتونم استفاده کنم چون من تازه کارم نمیتونم. :rolleyes: از عزیزان هر کی میدونه مدارو بکشه و تحلیلش کنه از همه عزیزان کمال تشکر را دارم

پاسخ : مدار چشمک زن با تریستور

نوشته اصلی توسط kaasraaaa
    با سلام خدمت دوستان عزیز یه مدار چشمک زن میخوام که با تریستور باشه از خازن و مقاومت هم میتونم استفاده کنم چون من تازه کارم نمیتونم. :rolleyes: از عزیزان هر کی میدونه مدارو بکشه و تحلیلش کنه از همه عزیزان کمال تشکر را دارم
    با سلام :
    با تریستور کسی مدار چشمک زن درست نمی کند،با استفاده از ترانزیستور می توانید.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

سلام

تو عکس دومی شماره ترانزیستور 2n2222 میباشد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmohamadd
        سلام

تو عکس دومی شماره ترانزیستور 2n2222 میباشد
        با سلام :
        ضمن تشکر از پست ارسالی شما. لذا با توجه به مدار بالایی که ال ای دی ها یک بار در ثانیه روشن و خاموش می شود، ولی در عمل این طوری نیست، برای روشن و خاموش شدن ال ای دی ها با زمان یک بار در ثانیه مقاومت سر راه بیس به برق مثبت باید 100 کیلو و خازن ها هر دو باید 10 میکرو فاراد انتخاب شوند. و در نقشه پائین فقط خازن ها باید 10 میکرو فاراد انتخاب شوند.
        چون مطابق فرمول زمان روشن و خاموش شدن یا T.C = R X C
        T.C = زمان
        C = ظرفیت خازن بر حسب فاراد یا C = 0.00001 = فاراد (10 میکرو فاراد)
        R = مقاوت بر حسب اهم 100000 اهم
        T.C = یک ثانیه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kaasraaaa
          با تریستور هم میتونید ولی اصلا دلیل موجهی براش وجود نداره
          چون dc کار میکنید برای خاموش کردن هر تریستور از کموتاسیون اجباری متشکل از یک خازن و مقاومت باید استفاده کنین که در هر کموته شدن تریستور دیگر تحریک بشه
          اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
            با سلام :
            ضمن تشکر از پست ارسالی شما. لذا با توجه به مدار بالایی که ال ای دی ها یک بار در ثانیه روشن و خاموش می شود، ولی در عمل این طوری نیست، برای روشن و خاموش شدن ال ای دی ها با زمان یک بار در ثانیه مقاومت سر راه بیس به برق مثبت باید 100 کیلو و خازن ها هر دو باید 10 میکرو فاراد انتخاب شوند. و در نقشه پائین فقط خازن ها باید 10 میکرو فاراد انتخاب شوند.
            چون مطابق فرمول زمان روشن و خاموش شدن یا T.C = R X C
            T.C = زمان
            C = ظرفیت خازن بر حسب فاراد یا C = 0.00001 = فاراد (10 میکرو فاراد)
            R = مقاوت بر حسب اهم 100000 اهم
            T.C = یک ثانیه
            من این مدار رو طبق فرمایش شما اصلاح کردم ولی بازهم LED ها همزمان باهم روشن و ثابت می مانند. به نظر شما ایراد کار کجاست؟

دیدگاه

سلام به دوستان و اساتید گرامی

مشکل اصلی اینه که پروتیوس برای شبیه سازی مدارات آنالوگ ساخته نشده بنابراین نتایج غیرواقعی از شبیه سازی مدارات آنالوگ ارائه میده
              من قبلا دقیقا همین مدار رو شبیه سازی کردم و جواب نگرفتم که بعد متوجه شدم مشکل از پروتیوس هستش . . .

یه مثال ساده
              اگه شما یه مقاومت 1 مگا اهم رو با یه خازن 1000 میکرو فاراد سری کنی و به دوسر این مجموعه پتانسیل مثلا 10 ولت رو اعمال کنی در عمل باید ولتاژ دوسر خازن از صفر شروع به افزایش کنه
              اما تو پروتیوس که این مدار رو شبیه سازی کنید میبینید که در همون لحظه اول ولتاژ دوسر خازن برابر 10 ولت میشه که این اصلا منطقی نیست

بنابراین پروتیوس نتایج غیرواقعی از شبیه سازی مدارات آنالوگ ارائه میده

پیروز و موفق باشید
              آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
                سلام به دوستان و اساتید گرامی
                مشکل اصلی اینه که پروتیوس برای شبیه سازی مدارات آنالوگ ساخته نشده بنابراین نتایج غیرواقعی از شبیه سازی مدارات آنالوگ ارائه میده
                من قبلا دقیقا همین مدار رو شبیه سازی کردم و جواب نگرفتم که بعد متوجه شدم مشکل از پروتیوس هستش . . .
                یه مثال ساده
                اگه شما یه مقاومت 1 مگا اهم رو با یه خازن 1000 میکرو فاراد سری کنی و به دوسر این مجموعه پتانسیل مثلا 10 ولت رو اعمال کنی در عمل باید ولتاژ دوسر خازن از صفر شروع به افزایش کنه
                اما تو پروتیوس که این مدار رو شبیه سازی کنید میبینید که در همون لحظه اول ولتاژ دوسر خازن برابر 10 ولت میشه که این اصلا منطقی نیست
                بنابراین پروتیوس نتایج غیرواقعی از شبیه سازی مدارات آنالوگ ارائه میده
                پیروز و موفق باشید
                باسلام:
                و ضمن تائید فرمایش شما. من بار ها مدارات آنالوگی را در برد بورد آزمایش کردم که صدرصد بصورت عملی کار می کرد اما در پرتئوس یا جواب نمی داد یا با مشکل کار می کرد. لازم به ذکر است این نرم افزار مدارات دیجیتال را نسبتا خوب جواب می دهد، اما آنالوگ را با مشکل.!!!
                بنا بر این شما می توانید این مدار را روی برد بورد ببندید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X