اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روشن شدن یک کدام از میکروهاباروشن شدن دیگری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روشن شدن یک کدام از میکروهاباروشن شدن دیگری

سلام دوستان
    من بین دوعدد میکرو ازطریق uartارتباط برقرارکردم.چندتاسوال دارم:
    1.آیالازمه حتما زمین مشترک باشه؟من باvcc جدا وgndجدا ارتباط برقرارکردم.یعنی ارتباط rxdها وtxdهاروضربدری برقرارکردم وتبادل اطلاعات دارم.چرادوستان اصراردارنgndمشترک باشه؟من حتی با1سیم بدون هیچ اتصال دیگه تویک جهت ارسال داده داشتم.برا خودمم سوال چطوربا1سیم وبدونgndمشترک این اتفاق داره میفته؟!!!
    2.وقتی gndرومشترک میگیرم با روشن کردن یک میکرو اون یکی هم روشن میشه این درحالیه که من نمیخوام چنین اتفاقی بیفته.چونgndمشترکه وrxdها وtxdهاارتباط دارن وقتی یه میکرو روشن میشه اون یکی هم روشن میشه.چیکارکنم موقع gndمشترک باروشن کردن یه میکرواون یکی روشن نشه؟
    ازهمه ی دوستان ممنونم

پاسخ : روشن شدن یک کدام از میکروهاباروشن شدن دیگری

واقعا کشف عجیبی داشتی!! اصلا امکان نداره بدون زمین مشترک اطلاعات رد و بدل بشه - یعنی اگه بشه الکترونیک میره زیر سوال!!
    شما کارت رو با یک باطری برای هر میکرو جدا از هم انجام بده ببینم بازم میتونی ارتباط بگیری؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alirezajf68
      سلام دوستان
      من بین دوعدد میکرو ازطریق uartارتباط برقرارکردم.چندتاسوال دارم:
      1.آیالازمه حتما زمین مشترک باشه؟من باvcc جدا وgndجدا ارتباط برقرارکردم.یعنی ارتباط rxdها وtxdهاروضربدری برقرارکردم وتبادل اطلاعات دارم.چرادوستان اصراردارنgndمشترک باشه؟من حتی با1سیم بدون هیچ اتصال دیگه تویک جهت ارسال داده داشتم.برا خودمم سوال چطوربا1سیم وبدونgndمشترک این اتفاق داره میفته؟!!!
      2.وقتی gndرومشترک میگیرم با روشن کردن یک میکرو اون یکی هم روشن میشه این درحالیه که من نمیخوام چنین اتفاقی بیفته.چونgndمشترکه وrxdها وtxdهاارتباط دارن وقتی یه میکرو روشن میشه اون یکی هم روشن میشه.چیکارکنم موقع gndمشترک باروشن کردن یه میکرواون یکی روشن نشه؟
      ازهمه ی دوستان ممنونم
      سلام
      1- خیر، لزومی به زمین مشترک نیست. بعضی مواقع لازم هست که از زمین های مجزا استفاده بشه.. اما مجزا کردن زمین ها هزینه بر هست و فقط در صورت لزوم توصیه میشه. برای مجزا کردن زمین ها میتونید از روش های ایزولاسیون (مثل ایزولاسیون نوری، اپتوکوپلر) استفاده کنید.
      2- ارتباط UART به تنهایی باعث روشن شدن میکرو ها نمیشه. مگر اینکه قرار باشه یکی روشن بشه و دیتا ارسال کنه و اون یکی هم اینتراپتش فعال باشه و اینتراپت بخوره. اصولاً اینتراپت باعث فعال شدن میکروی غیر فعال میشه. پس به نظرم ریشه ی مشکل رو در برنامه جستجو کنید.
      (بسته به میکروی استفاده شده و مدار طراحی شده، ممکنه نویز باعث اینتراپت اشتباه بشه.)
      *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE
        سلام
        1- خیر، لزومی به زمین مشترک نیست. بعضی مواقع لازم هست که از زمین های مجزا استفاده بشه.. اما مجزا کردن زمین ها هزینه بر هست و فقط در صورت لزوم توصیه میشه. برای مجزا کردن زمین ها میتونید از روش های ایزولاسیون (مثل ایزولاسیون نوری، اپتوکوپلر) استفاده کنید.
        2- ارتباط UART به تنهایی باعث روشن شدن میکرو ها نمیشه. مگر اینکه قرار باشه یکی روشن بشه و دیتا ارسال کنه و اون یکی هم اینتراپتش فعال باشه و اینتراپت بخوره. اصولاً اینتراپت باعث فعال شدن میکروی غیر فعال میشه. پس به نظرم ریشه ی مشکل رو در برنامه جستجو کنید.
        (بسته به میکروی استفاده شده و مدار طراحی شده، ممکنه نویز باعث اینتراپت اشتباه بشه.)
        میشه در مورد روش بدون زمین توضیح بدید؟؟؟

دیدگاه

دوستان اشاره کردن ، یکی از ساده ترین روش ها استفاده از اپتوکوپلر می باشد . یک جستجو ی ساده در مورد اپتوکوپلر در اینترنت می توانید تمامی اطلاعات لازمه را بدست بیاورید .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55
            واقعا کشف عجیبی داشتی!! اصلا امکان نداره بدون زمین مشترک اطلاعات رد و بدل بشه - یعنی اگه بشه الکترونیک میره زیر سوال!!
            شما کارت رو با یک باطری برای هر میکرو جدا از هم انجام بده ببینم بازم میتونی ارتباط بگیری؟؟؟
            درسته.
            البته برای من هم اینطور شده بود. احتمالا باعث ش جریان نشتی میکرو باشه (فکر کنم چون مصرف جریان میکرو خیلی کم هستش می تونه با همین جریان نشتی کار کنه) (احتمالا چون از داخل میکرو پایه ها با دیود هرزگرد یا شاید pull-up ولتاژ اضافه رو به VCC می رسانند) (ولی اینکه درست کار کنه من شک دارم)

من با شما موافقم.
            اگه زمین مدار یکسان نباشه اختلاف سطح ولتاژ باعث ارسال نادرست اطلاعات خواهد شد.

اضافه شده در تاریخ :
            نوشته اصلی توسط yousef55
            میشه در مورد روش بدون زمین توضیح بدید؟؟؟
            - یکی از روشها ارسال ایزوله اطلاعات هستش که دو دستگاه کاملا از هم جدا هستن (سیگنال رادیویی - سیگنال نوری - ...) (که از پایه به GND نیازی نیست)
            - یکی از این روشها هم ارسال بر مبنای جریان هستش که در این روش که برای ارسال در فاصله های بیشتری که ارسال بر مبنای سطح ولتاژ شدنی نیست (افت سطح ولتاژ - اثر خازنی و ...) بکار میره. ارسال بر مبنای جریان که در فاصله های طولانی براحتی پاسخگو است ( هر جریانی که در ابتدای سیم داشته باشیم در انتهای سیم هم همون جریان را خواهیم داشت { فکر میکنم آی سی مبدل 485 بود شایدم RS485 دقیق یادم نیست})
            If the wind will not serve, take to the oars

دیدگاه

صحبت در مورد ارتباط سریال یا تک سیمه 1wire بود - تو این دوتا روش حتما باید زمین مشترک باشه
              اپتوکوپلر داستانش چیز دیگه هست - بنده با اپتوکوپلر زیاد کارکردم و اساس کارشم کامل میدونم ولی تو این دوتا روش هیچ کاربردی نداره
              البته اون دوستمون تو پست اول گفتند زمین وصل نیست .. حتی گر با دست هم هر دو میکرو رو لمس کنید ولتاژ کافی رو پایه های میکرو ایجاد میشه

دیدگاه

من تا قبلا نمی دونستم باید زمین ها مشترک باش یه دفعه یه نفر یهم گفت ولبی توجه نکردم تازه من یه دفعه یه ربات رادیو کنترل درست کردم که از طریق یوزارت با هم ارتباط برقرار میکردن(کنترل با ربات)یکیش به منبع تغذیه وصل بود یکیش به باتری کتابی خب پس چرا ارتباط برقرار میشد اون موقعه که زمین ها مشترک نبود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟
                به نظر من همه باید برنامه نویسی را یاد بگیرند زیرا برنامه نویسی طریقه ی فکر کردن را به شما یاد میدهد.
                @@@@@@@@@@*بیل گیتس*@@@@@@@@@@

دیدگاه

سلام برای اینکه موقع ارتباط uartهنگام gndمشترک باروشن کردن یه میکرو اون یکی روشن نشه راه حل اینه که از اپتوکپلراستفاده کنیم؟!بعیدمیدونم

دیدگاه

پاسخ : روشن شدن یک کدام از میکروهاباروشن شدن

نوشته اصلی توسط yousef55
                    صحبت در مورد ارتباط سریال یا تک سیمه 1wire بود - تو این دوتا روش حتما باید زمین مشترک باشه
                    اپتوکوپلر داستانش چیز دیگه هست - بنده با اپتوکوپلر زیاد کارکردم و اساس کارشم کامل میدونم ولی تو این دوتا روش هیچ کاربردی نداره
                    البته اون دوستمون تو پست اول گفتند زمین وصل نیست .. حتی گر با دست هم هر دو میکرو رو لمس کنید ولتاژ کافی رو پایه های میکرو ایجاد میشه
                    این که شما تا بحال از اپتوکوپلر برای ارتباط سریال استفاده نکردید، دلیل بر این نیست که این کار رو نشدنی تصور کنیم دوست عزیز..

دیدگاه

شاید یکی بخواهد اپتوکوپلر بزاره یکی نخواد بزاره - به بحث اصلی مربوط نیست
                      اگه زمین مشترک نباشه اختلاف پتانسیلی هم در کار نیست
                      مثل این میمونه شما بخوایی با یک سیم لامپ روشن کنی
                      چون پایه txt rxd برای فهمیدن ورود دیتا از اختلاف ولتاژ استفاده میکنند و وقتی از یک سیستم دیگه فقط یک سیم بیاد
                      این اختلاف ولتاژ چطور تامین میشه؟؟
                      اولش گفتم - اگه شما اینکارو کردی پس الکترونیک رو متحول کردی
                      چون اختلاف پتانسیل رو با یک سیم ایجاد کردی!!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55
                        شاید یکی بخواهد اپتوکوپلر بزاره یکی نخواد بزاره - به بحث اصلی مربوط نیست
                        اگه زمین مشترک نباشه اختلاف پتانسیلی هم در کار نیست
                        مثل این میمونه شما بخوایی با یک سیم لامپ روشن کنی
                        چون پایه txt rxd برای فهمیدن ورود دیتا از اختلاف ولتاژ استفاده میکنند و وقتی از یک سیستم دیگه فقط یک سیم بیاد
                        این اختلاف ولتاژ چطور تامین میشه؟؟
                        اولش گفتم - اگه شما اینکارو کردی پس الکترونیک رو متحول کردی
                        چون اختلاف پتانسیل رو با یک سیم ایجاد کردی!!!!
                        دوست عزیز..
                        مثال و تفسیرتون از موضوع صحیح نیست. لطفاً پیش از اعلام نظر قطعی و به تمسخر گرفتن دیگران، مسئله را دقیق تر بررسی کنید و تمام جوانب را در نظر بگیرید.

مثال واقعی : فرض کنید یک ترازوی دیجیتال داریم که قرار است اطلاعات وزنی را بنا به درخواست یک دستگاه دیگر (کامپیوتر، POS، ...) برای محاسبات حسابداری و صدور صورتحساب به مشتری، از طریق ارتباط سریال به آن دستگاه بفرستد. سیستم توزین بسیار حساس است و اگر قرار باشد برای این ارتباط از زمین مشترک استفاده شود، نویز زمین دستگاه به ترازو منتقل شده و ترازو دچار نوسان و خطا می شود. حالا به نظر شما باید چکار کنیم دوست عزیز؟؟؟

دیدگاه

مثال شما واقعا عجیب بود
                          مثالی که من زدم پایه علمی داشت اگه میتونستید اون مثال رو نقض کنید نه اینکه یک دستگاه که خودتونم نمیدونید چجوری کار میکنه مثال بزنید
                          در ضمن من طراح اون ترازو نبودم - وگرنه خیلی راحت دیتا رو انتقال میدادم البته با پروتکل دیگه ای

دیدگاه

دوستانی که ارتباط uart برقرار کردن لطفا جواب بدن
                            وقتی دو میکرو رو از طریق اتصال rxd و txd بصورت ضربدری و اتصال gnd مشترک با هم مرتبط کردید یه میکرو رو که روشن میکردید اون یکی هم روشن میشد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alirezajf68
                              دوستانی که ارتباط uart برقرار کردن لطفا جواب بدن
                              وقتی دو میکرو رو از طریق اتصال rxd و txd بصورت ضربدری و اتصال gnd مشترک با هم مرتبط کردید یه میکرو رو که روشن میکردید اون یکی هم روشن میشد؟
                              دقیقا این مورد پیش نیومده ولی شبیه به این پیش اومده که میکرویی که تغذیه آن قطع بوده از طریق ارتباط با پایه های IO آن روشن میشده و حتی ADC اون هم درست کار می کرده.
                              علت این اتفاق هدایت دیود هرزگرد داخل میکرو به خط تغذیه هست.

در بردی که ناخواسته روشن می شود اینکارها انجام بدید :
                              با پایه های Rx و TX یک مقاومت 330 اهم سری کنید.(احتمالا RX کفایت می کند)
                              یک مقاومت 330 اهم هم موازی تغذیه میکرو قرار بدهید.
                              این کار باعث می شود هنگامی که تغذیه برد قطع است ولتاژ میکرو بیشتر از 2.5 ولت نشود.
                              حالا با فعال کردن فیوزبیت brownout detection و تنظیم آن روی 4 ولت کار تمام می شود.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X