اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روشن نشدن crt شهاب 14 اینچ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روشن نشدن crt شهاب 14 اینچ

ا سلام خدمت دوستان عزیز

من مدتی است که روی یک تلوزیون 14 شهاب کار می کنم
    ابتدا باید بگم این دستگاه اول تصویر رفت ولی صدا داشت و بعدا صدا هم رفت و چراغ led روی دستگاه نیز خاموش شد
    علایمی که دستگاه در حال حاضر از خود نشان می دهد به این شکله :
    خازن صافی ولتاژ 20 ولت رو روی خود دارد بجای حدود 300 ولت !!
    ترانزیستور اولیه کار می کند و سالم است و ای سی درایور آن هم شکل موج پالسی می دهد . تغذیه از نوع فلای بک می باشد
    در ثانویه ولتاژ B+ که باید 125 ولت طبق نقشه باشد 190 ولت است
    BU شورت شده بود عوضش کردم و روی کلکتور ولتاژ 190 داریم!! و زمانی که دستگاه رو روشن می کنم سوییچینگ های ولتاژ شروع به کار می کند اما ولتاژهای خروجی نرانس HV کم تر از مقدار لازم است و دستگاه روشن نمی شود .

اما نکته مهم این است که من لامپ100 واتی رو با دستگاه سری کردم اما متاسفانه این لامپ روشن می باشد و خاموش نمی شود .
    من مقاوتی که در مسیر ترانس HV قرار دارد رو نیز خارج کردم و عملا HV رو از مدار خارج کردم که ولتاژ همانطور بالاست و لامپ هم روشن !!!
    تنها زمانی لامپ خاموش می شود که من دیود و خازن وردی مسیر +B در ثانویه را برمیدارم و بی بار می کنم که در این حالت چراغ خاموش می شود و خازن صافی هم کامل شارژ می شود . تمام خازن ها رو با اینکه تعویض کردم بازهم اهم چک کردم اما سالمن و همینطور خازن صافی .
    لطفا یه جوانمرد به من کمک کنه ..خستم کرده واقعا !!!

پاسخ : روشن نشدن crt شهاب 14 اینچ

سلام دوست عزیزاگه تو برق 220 بزنی چی فیوز میسوزه اگه سوخت پی تی سی رو خارج کن اگه فیوز نسوخت دوشاخه رو بکش وخازن بزرگه تغذیه رو بهم اتصال بده اگه جرقه زداحتمالا منبع تغذیه مشکل داره خازن اس تی ار هم عوض کن

دیدگاه

سلام
      خیلی ممنونم که راهنمایییم می کنید
      ابتدا باید بگم که من دستگاه رو پیش یکی از اساتید بردم و ایشون خازن str رو عوض کرد و خازن اصلی دستگاه رو که 470میکرو و 16 ولت بود را با یک خازن 100 میکرو و 35 ولت عوض کرد و دستگاه ولتاژ b+ را که قبلنا 190 بود به 135 رساند .
      و دستگاه رو که به برق زدیم لامپ سری ابتدا روشن و بعد خاموش شد و همه چی به ظاهر درست بود اما وقتی دستگاه رو خونه اوردم متوجه شدم که ما قسمت HV رو از مدار خارج کرده بودیم و وقتی مقاومت توی مسیرHV رو برگردوندم سرجاش دوباره لامپ سری روشن ماند.
      این از دستگاه تا اینجا ..تا اینکه پیغام شما رو خوندم ..خب خازن STR رو عوض کرده بودم و ولتاژ 135 شد و فیوز رو گزاشتم سرجاش و لامپ رو در اوردم و درضمن BU رو هم عوض کردم این بار دستگاه روشن شد و فیوز نسوخت و ولتاژ خازن صافی رو اندازه گرفتم و مقدارش310 بود و بعد سر پراب اسکوپ رو گزاشتم روی کلکتور ترانزیستور و ولتاژ 135 رو دیدم به محضی که کلید تعویض کانال رو زدم که دستگاه از حالت STAND BY دربیاد و شکل موج سییویچینگ ترانزیستور رو روی اسکوپ ببینم جرقه ای زده شد و ولتاژ از روی کلکتور ترانزیستور و اولیه ترانس HV رفت و بررسی کردم دیدم مقاومت سر مسیر ترانس سوخته .. به نظر می رسه جریان بالا کشیده است البنه لازمه بدونید مقاومت قبلی دستگاه از نوع مقاومت فیوزی بود که فکرکنم سیمی باید باشه ولی فروشنده به من در عوض آن مقاومت کربنی یک اهم 1وات داد ..حالا من نمیدونم قسمت HV مشکل داره که جریان زیادی می کشه یا اینکه این مقاومته نباید این باشه !! و اگر هم جریان می کشه چرا و از کجاس!!! البته این ها استنباط من بود حالا شاید عیب جای دیگه ای باشه ..ببخشید که سرتون رو درد گرفت .. ممنون میشم نظراتتون رو بدونم .

دیدگاه

سلام
        امروز فهمیدم جرقه زدن و سوختن مقاومت فیوزی از چی بوده .. پشت BU از نوع فلزی بود و با انکه من باخمیر سلیکون پوشانده بودم اما با هیت سینک تماس پیدا میکرد و شورت میشد که درستش کردم .. اما اون علامت های عجیب که باعث افت ولتاژ روی خازن صافی بود به علت استفاده از لامپ سری 100 وات بود که با برداشتن آن همه چیز درست شد
        از توجهتون و همکاریتون سپاسگذارم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X