اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالاتی از دیتاشیت تراشه NRF24L01 + سوالات مرتبط با کتابخونه NRF24L01

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالاتی از دیتاشیت تراشه NRF24L01 + سوالات مرتبط با کتابخونه NRF24L01

سلام

دوستان لطفا همه همکاری کنن، میخوام دیتاشیت nrf24l01 رو ترجمه کنم، نمیدونم قبلا شده یا نه(اگه کسی ترجمه کرده بزاره اینجا) و تقریبا مقدار زیادیش رو ترجمه کردم(و با روال کار nrf آشنا شدم - یه 3-5 روزه پاش هستم :mrgreen: ) این پست رو میزارم تا اگه مشکل ترجمه، فهم یه اصطلاح و ... داشتم دوستان راهنمایی کنن
    تا این ترجمه تکمیل بشه تا من بتونم کتاب خونه ای برای این ماژول بنویسم و دیگه این قدر از کتابخونه های آماده استفاده نکنیم، چون در این زمینه احساس میکنم یکم ضعیف هستیم(خودمو عرض میکنم) و همش از کتابخونه های این خارجی ها استفاده میکنیم که بعضا مشکلاتی دارند و یا ناقص هستند و یا به روش اشتباهیی نوشته شدن که باعث میشه قطعه با سرعت کم کار کنن و یا بعضا از تموم امکانات اون قطعه استفاده نکردن و ما خبر نداریم که اون قطعه دیگه چه امکانات خوبی میتونه داشته باشه و یا حتی بعضا کتابخونه ای برای اون پیدا نمیشه :angry: (که خدا رو شکر این مشکل خیلی کم پیش میاد :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )... و مثلا اگه بخوایم خودمون کدهای اون کتابخونه رو هم تغییر بدیم و اصلاحاتی توش انجام بدیم قادر به این کار نیستیم چون زیاد سمت دیتاشیت قطعات نمیریم و از کتاب خونه آماده استفاده میکنیم(بازم خودمو عرض میکنم، اساتید مد نظرم نیستن :redface: ) و کلا هدف اینه که نوشتن کتابخونه رو یاد بگیریم و از کتاب خونه های آماده هم استفاده کنیم(روش مرده خوری :mrgreen: ) >>>> این طوری میتونیم اون کتاب خونه رو طبق میل شخصی تغییر بدیم و ....(البته شاید این کار برا اساتید یه چیز عادی و ساده باشه ولی برا ما که تا حالا از این کارا نکردیم :cry: )

لذا میخوایم
    1) روال خودندن دیتاشیت
    2) نحوه ترجمه دیتاشیت (برای بیسوادایی مثل ما :mrgreen: )
    3) فهمیدن کد های کتابخونه های موجود برای اون قطعه(توضیح یه کتابخونه به عنوان نمونه)
    4) و در آخر نوشتن پروژه و تست کردن اون قطعه در عمل(و تمام این موارد به احتمال زیاد توضیحشون به صورت فیلم خواهد بود، بعید میدونم اون موقع حال نوشتن داشته باشم :redface: ، البته ترجمه دیتاشیت رو به صورت pdf میزارم ولی توضیح روال کار و امکانات اون قطعه حتما به صورت فیلم خواهد بود :nice: - و برای این امر من قطعه NRF24L01 رو انتخاب کردم)
    5) تبدیل کتابخونه نوشته شده به یه کتابخونه استاندارد(توجه : کتابخونه برای کدویژن و آردوینو رو خودم مینویسم و اونایی هم که بسکام کار کردن کتابخونه بسکامش رو بنویسن، چون من بسکام بلد نیستم و اونایی هم که آرم کار کردن هم...، چون اصوال کار رو بدونیم نوشتن کتابخونه یکم آسون میشه)

امدوارم تا این جا دوستان خسته نشده باشن از این رمانی که نوشتم :mrgreen: (جان داش خیلی تو این زمینه ضعیف هستیم و خیلی کم بحث شده تو سایت های فارسی و آموزش دربارش هستش، بیاید همکاری کنیم با هم و ... :nice: )

-----------------------------------------------------------

خب من تو این پست سوالات و مشکلاتی که هنگام خوندن دیتاشیت دارم رو اینجا قرار میدم تا فعلا این ترجمه و روان کار و اصطلاحات و امکانات این ماژول NRF رو تکمیل کنم من.

سوالات رو به تدریج اینجا قرار میدم، راستی هر کسی نظری در این کار من داره بگه خوشهال میشم. :applause:

===============

کتاب خونه تو پست زیر قرار داده شده :rolleyes: دم تموم داشای گلم گرم
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=119342.0
    اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
    1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
    2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.

پاسخ : سوالاتی از دیتاشیت تراشه NRF24L01(مقدمه نوشتن Library)

سلام.
    اینو قبلا در حد توانم ترجمه کردم.امیدوارم ترجمش بدرد بخور باشه.
    http://uplod.ir/7naf2033c8w3/nrf2401.rar.htm

دیدگاه

پاسخ : سوالاتی از دیتاشیت تراشه NRF24L01(مقدمه نوشت

ترجمه متن زیر چی میشه؟
      The payload is fetched from the TX FIFO

اضافه شده در تاریخ :
      بچه ها جان داش کمک کنید این ترجمه رو تکمیل کنیم با هم ....
      من حدود 50-60 صفحه رو ترجمه کردم که بعضی جاهاش رو مشکل دارم...

اضافه شده در تاریخ :
      این داستان حامل همراه ACK چیه؟.....بسته ACK ارسال میشه.....دیگه چه نیازه که همراهش حاملی ارسال بشه؟
      Enables Payload with ACK

دیدگاه

سلامی دوباره
        آقا این ترجمه دقیق متن زیر رو کسی میدونه؟؟؟
        Force PLL lock signal. Only used in test

دیدگاه

یعنی همکاریتون تو حلقم :mrgreen:
          بابا اونایی که انگلیسیشون خوبه...اونایی که الکترونیکشون خوبه کمک کنن جان داش
          من کل دیتاشیتش رو ترجمه کردم و تو یه چند تا خط گیر کردم که اونم :cry:

یعنی کسی موضوع به این مهمی رو علاقه نداره(که بعید میدونم) یا موضوع چیز دیگه ای هستش که کسی جواب نمیده؟ :question:
          والا من دارم کم کم مطلب برنامه نویسی(چیزایی از برنامه نویسی که باید بلد باشی برا نوشتن کتابخونه) رو میزارم تو سایت و بحث sPI رو هم همین چند هفته پیش گزاشتم.......مونده این ترجمه کامل کامل دیتاشیتش که اینم :angry:

بابا تا کی میخواین منتظر کتابخونه آماده باشین، بیاید خودمون کتابخونه بنویسیم oo:(چقدر شبیه شعار های انتخاباتی هستش) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : سوالاتی از دیتاشیت تراشه NRF24L01(مقدم&#160

نوشته اصلی توسط md3848
            ترجمه متن زیر چی میشه؟

اضافه شده در تاریخ :
            بچه ها جان داش کمک کنید این ترجمه رو تکمیل کنیم با هم ....
            من حدود 50-60 صفحه رو ترجمه کردم که بعضی جاهاش رو مشکل دارم...

اضافه شده در تاریخ :
            این داستان حامل همراه ACK چیه؟.....بسته ACK ارسال میشه.....دیگه چه نیازه که همراهش حاملی ارسال بشه؟
            Enables Payload with ACK
            ترجمه متن تخصصی با متن معمولی فرق داره. چون ممکنه یه واژه یا جمله معنی دیگه ای داشته باشه :biggrin:
            واسه همینه که دوستان احتیاط میکنن و البته خود من. و این چیز خوبیه.
            من ترجیح میدم که سوالم بی پاسخ بمونه تا اینکه یک پاسخ نادرست گمراهم کنه

فرستنده از یک صف برای ارسال استفاده میکنه (FIFO) که بار از صف ارسال برداشته میشه و فرستاده میشه.

If the wind will not serve, take to the oars

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : سوالاتی از دیتاشیت تراشه NRF24L01(&#

نوشته اصلی توسط ASHIT AXAR
              فرستنده از یک صف برای ارسال استفاده میکنه (FIFO) که بار از صف ارسال برداشته میشه و فرستاده میشه.
              TX FIFO یه حافظه هستش که اطلاعی که قراره ارسال بشه توش قرار میگیره.
              payload هم دیتای ما هستش که قراره ارسال بشه.
              فک کنم معنیش میشه : حامل(دیتای ما) از TX FIFO برداشته میشه
              درسته؟

متون دیگه رو هم میزارم اینجا تا به کمک شما دوستان ترجمش کنم ^_^....و بعد میرم سراغ تکمیل بحث اشاره گر، و بعد سراغ تحلیل کتابخونه های موجود و تغییر دادنشون و در آخر نوشتن یه کتابخونه جامع، نظرت چیه؟ روشم درسته؟

دیدگاه

در قسمت ویژگی های تراشه ذکر شده بود.
                Low cost BOM

جابچایی خودکار بسته های تبادل شد؟؟؟؟
                Automatic packet transaction handling

The nRF24L01 has a built-in state machine that controls the transitions between the different operating modes of the chip
                The state machine takes input from user defined register values and internal signals

baseband protocol engine

Air data rate(نرخ انتقال داده در هوا???)
                لینک زیر رو ببینید
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=118319

The RF channel frequency determines the center of the channel used by the nRF24L01

در ضمن دوستان این لینک هم پیگیری کنن، مربوطه به دیتاشیت nrf
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=118590

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : سوالاتی از دیتاشیت تراشه NRF24L01(مقدمه نوشت

نوشته اصلی توسط md3848
                  در قسمت ویژگی های تراشه ذکر شده بود.
                  Low cost BOM

جابچایی خودکار بسته های تبادل شد؟؟؟؟

The nRF24L01 has a built-in state machine that controls the transitions between the different operating modes of the chip
                  The state machine takes input from user defined register values and internal signals

baseband protocol engine

Air data rate(نرخ انتقال داده در هوا???)
                  لینک زیر رو ببینید
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=118319

The RF channel frequency determines the center of the channel used by the nRF24L01

در ضمن دوستان این لینک هم پیگیری کنن، مربوطه به دیتاشیت nrf
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=118590
                  low cost BOM(Bill Of Material)
                  ارزش کم هزینه قطعات (حالا این میتونه از مجتمع سازی آیسی باشه که نیاز به قطعات خارجی رو کم میکنه یا با قطعات ساده و ارزان قابل راه اندازی هستش)

مدیریت خودکار جابجایی(ارسال و دریافت) بسته ها.
                  انگار یه سیستم کشف خطا هم داره که در صورت عدم تصدیق گیرنده داده رو دوباره ارسال کنه.

فرکانس کانال رادیویی مشخص میکند مرکز کانالی را که استفاده می شود بوسیله nRF24L01

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ASHIT AXAR
                    low cost BOM(Bill Of Material)
                    ارزش کم هزینه قطعات (حالا این میتونه از مجتمع سازی آیسی باشه که نیاز به قطعات خارجی رو کم میکنه یا با قطعات ساده و ارزان قابل راه اندازی هستش)
                    کم هزینه بودن قطعات.....این بهتره ...؟
                    راستی از گجا فهمیدی BOM مخفف یه عبارت هستش ؟؟؟؟؟ :redface:

مدیریت خودکار جابجایی(ارسال و دریافت) بسته ها.
                    انگار یه سیستم کشف خطا هم داره که در صورت عدم تصدیق گیرنده داده رو دوباره ارسال کنه.
                    بله درست میگید
                    راستی اینو از کجای این متن بالا فهمیدی؟ oo:

فرکانس کانال رادیویی مشخص میکند مرکز کانالی را که استفاده می شود بوسیله nRF24L01
                    خب این تراشه 128 تا کانال داره، که طبق یه فرمولی فرکانس از حدود 2 تا 2.4 تغییر میکنه(یه چیز تو این مایه ها....عددش رو میگم)
                    متنش یکم گنگ هستش.....
                    من کانال مرکزی ترجمه کرده بودم :mrgreen:

Transmit Data Sent
                    ارسال داده قابل ارسال(ارسال داده موجود)، انتقال داده ارسالی؟؟؟؟؟؟؟؟ :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: معنیش چی میشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848

Transmit Data Sent
                      ارسال داده قابل ارسال(ارسال داده موجود)، انتقال داده ارسالی؟؟؟؟؟؟؟؟ :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: معنیش چی میشه؟
                      داده ی ارسالی فرستاده شد. (فرستادن داده ی ارسالی)

فرکانس مشخص میکند کانال استفاده شده را : یعنی (چون تفاوت کانال ها تنها در فرکانس اون ها هستش و هر کانال با کانال دیگه 100MHz فاصله داره)
                      در میان این کانال ها هیچ فعالیتی رخ نمی دهد که با نام Gap (گاف - ناحیه ی تهی) شناخته می شود.

دیدگاه

یه سوال : چرا مدار NRF من شبا جواب نمیده ولی صبا جواب میده؟
                        ممکنه اون موقع از شب امواجی وجود داشته باشه که در کار ماژول تداخل ایجاد کنه؟
                        آخه 2 بار این اتفاق افتاده و فرداش که تست کردم بدون این که کاری کنم مشکل حل شده o_O
                        حالا شاید هم مثلا سیمی باشه که هی قطع و وصل میشه و این مورد بالا، اتفاقی بوده باشه

راستی جواب اون سوالای دیگه پست بالا رو هم بدی ممنون میشم^_^

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : سوالاتی از دیتاشیت تراشه NRF24L01(مقدم 

[quote author=md3848]
                          یه سوال : چرا مدار NRF من شبا جواب نمیده ولی صبا جواب میده؟
                          ممکنه اون موقع از شب امواجی وجود داشته باشه که در کار ماژول تداخل ایجاد کنه؟
                          آخه 2 بار این اتفاق افتاده و فرداش که تست کردم بدون این که کاری کنم مشکل حل شده o_O
                          حالا شاید هم مثلا سیمی باشه که هی قطع و وصل میشه و این مورد بالا، اتفاقی بوده باشه

راستی جواب اون سوالای دیگه پست بالا رو هم بدی ممنون میشم^_^
                          [/quote]
                          :: در این باره نظری ندارم. چون با این ماژول کار نکردم. اگه همه چی درست باشه و باز این اتفاق بیافته شاید تداخل فرکانسی پیش میاد.

[quote author=md3848]
                          راستی از گجا فهمیدی BOM مخفف یه عبارت هستش ؟؟؟؟؟ :redface:
                          [/quote]
                          BOM = Bill Of Materials
                          :: این واژه/اصطلاح توی الکترونیک و صنعت شناخته شده س. برای نمونه پروتئوس توی منو هاش یه گزینه داره به همین نام

[quote author=md3848]
                          بله درست میگید
                          راستی اینو از کجای این متن بالا فهمیدی؟ oo:
                          [/quote]
                          :: پیشتر خونده بودم

دیدگاه

یه ریجستر هستش به نام PLL_LOCK که هیچ کجای دیتاشیت توضیح نداده دربارش و فقط در لیست ریجستر ها اومده و اسمش رو گفته و متن زیر رو دربارش نوشته---ترجمش چی میشه؟
                            Force PLL lock signal. Only used in test

راستی نوشتن تابع هک کردن این ماژول و انتشارش خلاف قانون حساب میشه؟
                            فعلا تا مرجله پیدا کردن کانال ماژول مقصد پیش رفتیم. :mrgreen:
                            کتابخونه ای که دارم مینویسم تا حالا شده 400 خط :mrgreen: خدا رحم کنه آخرش رو، تازه اصل ویژگی های NRF رو هنوز استفاده نکردم(Enhanced ShockBurst) و توابعش رو ننوشتم
                            خداییش IC خوبی هستش.... :nice:
                            ولی ببینیم میتونیم هک کنیم یا نه
                            کار خاصی نداره، آدرس 3-5 بایتی - کانال(128 تا) - نرخ انتقال داده و DELAY بین هر ارسال با ارسال بعدی و...
                            اینا هر چند که محدودیت هستن ولی بازم میشه----حالا باید پیش بریم ببینیم پی میشه---شاید اصلا نشد---تا الان که بد نبود

فک کن بریم کواد طرف رو کنترلش رو ازش بگیریم وسط مسابقات :mrgreen: شوخی کردم--- :redface:

دیدگاه

جان داش راهنمایی کنید، یه راهنمایی کوچیک هم خودش کلی هستش...هر چی میدونید بگید....از هیچی نگفتن بهتره
                              راستی اگه لینک های زیر رو هم ببینید و راهنمایی کنید ممنون میشم، مربوطن به همین NRF
                              فرق air data rate با baud rate ؟؟؟
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=118319.new#new

مودلاسون GFSK
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=118319.new#new

راستی یه سوال، تو یکی از پست ها میخوندم که این فرستنده گیرنده ها رو حک میکردن و به همین طریق دزدی میکردن، و لذا اونمدن کاری کردن که آدرس در هر بار ارسال و دریافت تغییر میکرد، کسی دربارش اطلاعاتی داره؟ یا یه عنوانی بگه تا سرچ کنم دربارش

راستی فرکانس کاری وای فای چقدره؟

کلا به کمک این ماژول کارای زیادی میشه کرد، که چند تا مرود تو ذهنم هستش که متئسفانه نمیگم و فک کنم تو ثبت اختراع ها تا حالا ثبت نشده این مورد، این کتابخونه نوشتن کارش تموم بشه انشاالله پروژه زیر رو انجام میدم و میزارم اینجا....البته شاید تا اون موقع پروژه دیگه ای رو جایگزینش کردم(و البته اگه زنده بودیم :mrgreen: )

موضوع زیر یه ایده هستش برا پروژه نمونه که تموم کار های فوق به کمک ریجستر های ماژول nRF به سادگی قابل انجام هستش
                              ساخت یه چت روم بین دو کامپیوتر با آردوینو و ماژول NRF24L01 به طوری که :
                              1) دیتا ارسال و دریافت بشه
                              2) مطلع بشیم که طرف دیتا رو دریافت کرده یا نه...به کمک ACK
                              3) اگه دیتا ارسال نشد مطلع بشیم
                              4) تعداد ارسال های مجدد نمایش داده بشه
                              5) تعداد ارسال های مجدد توسط کاربر قابل تعیین باشه
                              6) زمان بین هر ارسال مجدد توسط کاربر قابل تعیین باشه
                              7) بدودن یا نبودن تصدیق نامه قابل تعیین باشه توسط کاربر
                              8) تعیین کانال توسط کاربر امکان پذیر باشه
                              9) گزینه ای وجود داشته باشه برای انتخاب بهترین کانال
                              توسط تراشه، که تراشه بیاد و بهترین کانال رو پیدا کنه و بگه
                              10) قابلیت ارتباط با چندین ماژول
                              11) قابلیت تعیین نام ماژول توسط کاربر
                              12) قابلیت تنظیم سرعت ارسال داده ها (نمیدونم میشه یا نه)
                              13) نوشتن یه نرم افزار تحت ویندوز جدا برا این چت روم با قابلیت های زیر
                              13.1) کاربر بتونه اسمش رو تعیین کنه
                              13.2) کاربر بتونه عکسش رو تعیین کنه
                              13.3) کاربر بتون به تموم تراشه های موجود چت کنه
                              13.4) قابلیت تغییر تم
                              13.5) پخش یه صدای کوتاه بعد از دریافت اطلاعات
                              13.6) تیک دار شدن داده ها بعد از ارسال متن ها
                              13.7) دو تیک دار شده داده ها بعد از دریافت داده توسط طرف مقابل
                              13.8) ضربدر دار شدن داده هایی که ارسال نشدند
                              13.9) نمایش علامت انتظار برای داده هایی که در صف ارسال هستند
                              13.10) ذخیره شدن ارسال و دریافت ها در کامپیوتر در :
                              13.10.1) TXT
                              13.10.2) WORD
                              13.10.3) دیتابیس(دیتابیس هم خودش انواعی داره که کاری نداریم فعلا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X