اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روش های جلوگیری از ارسال داده جعلی به دریافت کننده اطلاعات ؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روش های جلوگیری از ارسال داده جعلی به دریافت کننده اطلاعات ؟؟؟

سلام
    روش های جلوگیری از ارسال داده جعلی به دریافت کننده اطلاعات؟
    مثال خیلی ساده این که ماشین کنترلیت رو فقط خودت بتونی کنترل کنی و کسی نتونه غیر از تو کنترلش کنه
    اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
    1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
    2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.

پاسخ : روش های جلوگیری از ارسال داده جعلی به دریافت کننده اطلاعات ؟؟؟

خیلی ساده
    اضافه کردن یک کد یا عدد یا هرچیز دیگه به اول یا آخر اطلاعات و دریافت و مقایسه اون کد باگیرنده

اگه منظور از ماشین کنترلی این ماشین های اسباب بازی باشه !!!!! میتونی فرکانس هر دو دستگاه رو کمی تغییر بدی
    یا ادرس کدهاشون رو عوض کنی

دیدگاه

با سلام
      میتونی آخر بسته ی اطلاعاتت چک سام بذاری و توی دریافت کننده چک سام را بررسی کنی اگه درسته که قبولش کنی و اگه درست نیست که هیچ
      مثل پروتکل های ارتباطی جی پی اس ها !! یه نگاهی بهش بنداز ممکنه کمکت کنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848
        سلام
        روش های جلوگیری از ارسال داده جعلی به دریافت کننده اطلاعات؟
        مثال خیلی ساده این که ماشین کنترلیت رو فقط خودت بتونی کنترل کنی و کسی نتونه غیر از تو کنترلش کنه
        در اینکه باید داده ها رو رمزنگاری کنید شکی نیست. البته تنها امنیت دلیل رمزنگاری داده ها نیست و برای جلوگیری از تداخل سیگنال هم این روش رو بکار میبرند.
        با اینکار امنیت ارتباط به اندازه ی قابل توجهی زیاد می شود و دسترسی افراد عادی را محدود میکند.
        ولی توقع نداشته باشید که غیر قابل نفوذ باشد.
        یک دستگاه تکرار کننده می تواند همان داده ها را شبیه سازی کند و کنترل وسیله را از شما بگیرد (این همان دلیلی بود که چندین سال پیش سارقان توانسته بودند همه سیگنال های ارسالی دزدگیر ماشین را شبیه سازی کنند) که باعث شد در استاندارد جدید کد رمزنگاری در هر ارسال متفاوت باشد (اینکار امنیت را بسیار بالا میبرد ) (ولی باز هم نمی توان صد در صد مطمئن شد)
        If the wind will not serve, take to the oars

دیدگاه

ممنون از شما دوستان بابت راهنمایی هاتون :applause:

یا ادرس کدهاشون رو عوض کنی
          ممنون میشم اگه اینو یکم توضیح بدی برام، این آدرس کد چیه داستانش؟ تو nrf هم که دیتاشیتش رو میخونم هستش ولی متوجه نشدم هنوز که چیه و...(اگه اشتب نکنم تو avr همچین چیزی ندارم....حداقل تو Usart فک کنم این طور باشه)

اضافه کردن یک کد یا عدد یا هرچیز دیگه به اول یا آخر اطلاعات و دریافت و مقایسه اون کد باگیرنده
          منظورم روش های استانداری که در دستگاه های مدرن استفاده میشه.

میتونی آخر بسته ی اطلاعاتت چک سام بذاری و توی دریافت کننده چک سام را بررسی کنی
          این "چک سام" رو که سرچ کردم مثل این که همون CRC هستش که تو NRF24L01 هم استفاده شده و میشه 1 یا 2 بایت تعریفش کرد.
          این CRC به صورت یه قطعه وجود داره؟؟؟ دیگه نیایم با میکرو این کار رو انجام بدیم؟
          چون تو NRF این cRC توسط خود NRF کاراش انجام میشه و باری روی میکرو نمیندازه

و این که این روال کار CRC چطوریه؟ تو دیتاشیت NRF یه فرمول گزاشته و گفته اگه CRC یه بایتی بود از این فرمول و اگه 2 بایتی بود از اون فرمول استفاده کن، ولی این که این X چی هستش رو من هنوز نفهمیدم.
          ===============
          چند جمله ای برای(محاسبه مقدار) 1 بایت CRC برابر X8 + X2 + X + 1 هستش، مقدار اولیه برابر0xff هستش.
          چند جمله ای برای(محاسبه مقدار) 2 بایت CRC برابر X16+ X12 + X5 + 1 هستش، مقدار اولیه برابر0xffff هستش.
          ===============

برای جلوگیری از تداخل سیگنال هم این روش رو بکار میبرند.
          یه سوال غیر مرتبط با این موضوع داشتم :mrgreen: >>>> شنیدم که میشه سیگنالی با فاز مخالف سیگنال های ماهواره ای فرستاد و اثر اون سیگنال ماهواره ای رو 0 کرد و در واقع سیگنالش رو از بین برد(همون نویز انداختن)......یعنی قبل این که بیان فرکانس رو مشابه و فاز رو 180 تا اختلاف بدن(با اون مشخصات موج ماهواره)، میان و کد گشایی میکنن اون سیگنال رو؟؟؟؟

یا مثلا همین هواپیما(پهباد یا هر چی اسمش هستش) که ایران از این آمیکایی ها گرفت(RQ بود چی چی بود اسمش) از همین روش استفاده کرد ایران و کنترل اونو به دست گرفت؟

چون این طوری که از حرف های شما من فهمیدم، اگه سیگنال رو کدگزاری کنیم، سیگنال هایی با فرکانس یکسان با هم تداخل پیدا نمیکنن....لذا برا ایجاد تداخل در یه سیگنال اول باید کد گزاری اون سیگنال رو بفهمیم و ما هم سیگنالی با همن کد گزاری تولید کنیم....درست میگم؟

دستگاه تکرار کننده
          این دستگاه ها رو میفروشن یا باس خودمون درست کنیم؟
          چطور دستگاهی درتست کنیم که در تموم فرکانس ها و کانال ها بتونه بره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848

یه سوال غیر مرتبط با این موضوع داشتم :mrgreen: >>>> شنیدم که میشه سیگنالی با فاز مخالف سیگنال های ماهواره ای فرستاد و اثر اون سیگنال ماهواره ای رو 0 کرد و در واقع سیگنالش رو از بین برد(همون نویز انداختن)......یعنی قبل این که بیان فرکانس رو مشابه و فاز رو 180 تا اختلاف بدن(با اون مشخصات موج ماهواره)، میان و کد گشایی میکنن اون سیگنال رو؟؟؟؟

یا مثلا همین هواپیما(پهباد یا هر چی اسمش هستش) که ایران از این آمیکایی ها گرفت(RQ بود چی چی بود اسمش) از همین روش استفاده کرد ایران و کنترل اونو به دست گرفت؟

چون این طوری که از حرف های شما من فهمیدم، اگه سیگنال رو کدگزاری کنیم، سیگنال هایی با فرکانس یکسان با هم تداخل پیدا نمیکنن....لذا برا ایجاد تداخل در یه سیگنال اول باید کد گزاری اون سیگنال رو بفهمیم و ما هم سیگنالی با همن کد گزاری تولید کنیم....درست میگم؟
            این دستگاه ها رو میفروشن یا باس خودمون درست کنیم؟
            چطور دستگاهی درتست کنیم که در تموم فرکانس ها و کانال ها بتونه بره؟
            ببینید. نه این امکان وجود نداره که یک سیگنال خاصی رو به این روش فیلتر کرد چون پالس های الکترومغناطیسی از جنس نور هستند و در همان لحظه ای که تولید می شوند گیرنده نیز این سیگنال را دریافت خواهد کرد
            البته در فرستنده های آوا (صوتی) تا حدودی(بخاطر دامنه انتشار) این کار شدنی هست (تضعیف سیگنال)

برای فیلتر کردن سیگنال های رادیویی (و همچنین ماهواره ای) روش رایج آلوده کردن باند فرکانسی هستش (Cross Talk)
            بدین صورت که یک فرستنده دیگر در همین محدوده فرکانس (یک فرکانس خاص نیست - یک بازه فرکانسی است که سیگنال ماهواره مورد نظر باید در این میان قرار گیرد) شروع به ارسال داده میکند (و اصطلاحا باند فرکانسی را آلوده (گل آلود :smile میکند).

میتوانید درباره این دستگاه ها با کلید واژه Jammer جستجو کنید.

دیدگاه

یک دستگاه تکرار کننده می تواند همان داده ها را شبیه سازی کند و کنترل وسیله را از شما بگیرد (این همان دلیلی بود که چندین سال پیش سارقان توانسته بودند همه سیگنال های ارسالی دزدگیر ماشین را شبیه سازی کنند) که باعث شد در استاندارد جدید کد رمزنگاری در هر ارسال متفاوت باشد (اینکار امنیت را بسیار بالا میبرد ) (ولی باز هم نمی توان صد در صد مطمئن شد)
              خب میشه یه فرمول برا Crc تعریف کرد که دیتا رو میگیره و با توجه به فرمول هایی که براش تعریف کردیم مثلا یه کد crc دو رقمی تولید میکنه که چند تا دستگاه که من دیدم از این روش استفاده کرده بودن

حالا مثلا فرض میکنیم میخوایم اعداد 0-1023 رو ارسال کنیم، که برا هر رقم یه Crc مشخصی به اتهای دیتا وصل میشه و همراه دیتا ارسال میشه ولی برازم تعداد کل حالت ها میشه 1024 تا که طرف 1024 بار دیتا رو دریافت کنه تموم Crc ها رو به ازای هر دیتا به دست میاره و فرمولش هم که مهم نیست دراین حالت

حالا چطور کاری کردن که کد رمز در هر ارسال تغییر کنه؟

مثلا برا دیتا 0 یه بار یه crc پیوست بشه به دیتا و دفه بعدی برای همین دیتا یه crc دیگه؟؟؟

مثلا میان یه دیتا 2 بایتی دیگه قبل از Crc و بعد از دیتا اضافه میکنن که به صورت رندم یه مقداری رو به این مورد میده و بر حسب این یه کد Crc ایی تولید میشه و ....

از این روش استفاده کردن به نظرتون در اون دزدگیر یا...؟

دیدگاه

خب ممنون از شما دوستان :redface:

کد زیر برا یکی از دستگاه های صنعتی هستش که میبینید، از یه فرمول ساده برا ساخت و بررسی CRC استفاده کرده-----دوستان روش های دیگه ای برای تامین امنیت داده ارسالی و دریافتی سراغ دارن؟ دستگاه های پیشرفته از چه روشی استفاده میکنن؟

[code=c]unsigned int checksum(char *input,int size)
                {
                unsigned int crc;
                unsigned int i,j;
                unsigned char CRC16Lo = 0xff;
                unsigned char CRC16Hi = 0xff; //CRC register
                unsigned char cl = 0x01;
                unsigned char ch = 0xA0; //0xA001
                unsigned char saveHi, saveLo;
                for(i=0;i<size;i++)
                {
                CRC16Lo = CRC16Lo ^ (*(input+i)); //every data performs “OR” checking with CRC
                memory.
                for(j=0;j<8;j++)
                {
                saveHi = CRC16Hi;
                saveLo = CRC16Lo;
                CRC16Hi = CRC16Hi >> 1; // high level number right move one digit
                CRC16Lo = CRC16Lo >> 1; // low level number right move one digit
                if ((saveHi & 0x1) == 1) //if the last digit of high level byte is 1
                {
                CRC16Lo = CRC16Lo | 0x80; //add 1 ahead of low level byte after right move
                }
                if ( (saveLo & 0x1) == 1) //if LSB is 1, then perform “OR” with multi code
                {
                CRC16Hi = CRC16Hi ^ ch;
                CRC16Lo = CRC16Lo ^ cl;
                }
                }
                }
                crc=CRC16Lo+CRC16Hi*256;
                return crc;
                }[/code]

دیدگاه

کسی نبود؟

دیدگاه

سلام

http://knowledgeplus.ir/contest/1394/lang/Fa.aspx

استاد کی نژاد پارسال ی مسابقه رو برگزار کردند ،ک طرح ی همچین بحثی بود، اما با بوت لودر

میخواستم شرکت کنم ،منم ثبت نام کردم ،زنگ زدم شرایط رو پرسیدم

گفتم با gsm ؟ فرمودند :

اولویت پیاده سازی با تلفن ثابته. خلاصه،

منم دیدم عصر ،عصر gsm خودمو درگیر پروژه تلفن ثابت نکنم ،

چون من اصل قضیه رمز نگاری برام جالب بود

اما باید بیشتر ازینکه وقت صرف الگوریتم رمز میذاشتم

میرفتم پای پروژه تلفن ثابت و dtmf

این بود ک ،

انصراف دادم ...

مهدی جان غرض اینکه تا اینجا پیش رفتیم که فهمیدیم این AES چیز خیلی خوبیه!

http://www.atmel.com/images/doc2589.pdf

http://css.csail.mit.edu/6.858/2015/projects/utsav-lisayz-skoppula.pdf

http://www.lasr.cs.ucla.edu/psd/AES_on_arduino.pdf

با شناختی ک من از شما دارم ،شما کارت درسته ،به نتیجه خوبی رسیدی

ی مطلب درست و حسابی براش ردیف کن ان شا الله بذار تو سایتت

از همین حالا ما 3تا صلواتش رو هم میفرستیم ب نیتت

ان شا ا...

ک هر جا دوست داری ارشد مخابرات قبول بشی !!!...

ب برکت 3 تا صلوات بر محمد و آل محمد....

الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم @};-

.
                    .
                    .

دیدگاه

دستگاه های پیشرفته از چه روشی استفاده میکنن؟
                      بستگی داره...

تا دستگاهش چی باشه...

ولی فک کنم در مورد

spread_spectrum

ی سرچی داشته باشی بد نباشه...

باید بری تو فازه مخابرات رمز و مخابرات سیستم، اونوقت avr از سرت میپره باید بری تو کار fpgaو... ک البته بد هم نیست

تا جایی ک میدونم استعدادت خوبه ...:job:

http://vlib.itrc.ac.ir/parvan/resource/4535/_1578_1574_1608_1585_1610_1608_1603_1575_1585_1576 _1585_1583_1587_1610_1587_1578_1605_zwnj_1607_1575 _1610_1591_1610_1601_1711_1587_1578_1585_1583_1607 #!resource

http://pardazande.net/?wpdmact=process&did=MTYzLmhvdGxpbms=

https://en.wikipedia.org/wiki/Frequency-hopping_spread_spectrum

دوستانی ک مخابرات سیستم و مخابرات رمز کار کردن بهتر میتونن راهنمایی کنن...

دیدگاه

ممنون از شما
                        بلاخره یکی پیدا شد که این بحث براش اهمیت داره و نه جواب دادن به سوالات.... و زدن شونصد تا لایک زیرش
                        در ضمن من دانشگوه رو ول کردم و دیگه نمیرم تا عمرم رو تلف کنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848
                          در ضمن من دانشگوه رو ول کردم و دیگه نمیرم تا عمرم رو تلف کنم.
                          بهترین کار رو کردی
                          اگه به من هم می گفتن که قرار نیست توی دانشگاه چیزی یاد بگیرین می تونستم از اینهمه هزینه و وقت بهتر استفاده کنم
                          ولی آدم وقتی به این نتیجه میرسه که دیگه دیر شده و به خودت میای میبینی درگیر یه مشت درس چرت و بی خود شدی که هیچ بار علمی ندارن و فقط وقتت رو تلف کردی(حالا این واسه رشته کامپیوتر که دانش روز هستش و پویا - خدا به داد رشته های دیگه برسه). همینا س که دیگه اون شور و ذوق رو ازت میگیره و اون تصوراتی رو که داشتی از رشته ی مورد علاقه ت.
                          دانشگاهی که باید بروزترین دانش رو آموزش بده مثل موزه ی تاریخ شده در حالی که با یه جستجوی سطحی توی نت چیزایی چند برابر بهتر از اون گیر آدم میاد.
                          واقعا شرم آوره. عمر و هزینه ای که از اینهمه جوان ها تلف میشه. :cry2: :angry:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X