امروزه وای فای عمومی و رایگان در همه جای شهر در دسترس است. در خیابان، اتوبان، پارک ها، سالن هتل ها و خیلی از مکان های عمومی دیگر می توانید به اینترنت دسترسی پیدا کنید و برای این منظور به رمز عبور نیازی ندارید. فقط به وای فای وصل می شوید و استفاده می کنید، به همین راحتی. اما متاسفانه این وای فای ها بازیچه دست مجرمان سایبری قرار می گیرد.

با گسترش این شبکه های رایگان، مجرمان هم به راه اندازی وای فای تقلبی اقدام می کنند. بهایی که در قبال استفاده از این شبکه ها پرداخت می شود به سرقت رفتن اطلاعات کارت های اعتباری شماست. در حالی که شناسایی این شبکه های تقلبی کار آسانی نیست پس بهترین توصیه عدم استفاده از وای فای عمومی و استفاده از اینترنت منزل یا موبایل است. هر چند این بهترین توصیه ماست اما در هر موقعیتی قابل استفاده نیست. بنابراین باید به راه های حفاظت در مقابل این تهدیدات بیاندیشیم.

قانون های امنیت وای فای عمومی
1 – هرگز به وای فای عمومی که نیازی به رمز عبور ندارند اعتماد نکنید. مجرمان سایبری اغلب برای سرقت اطلاعات کاربران چنین شبکه هایی را ایجاد می کنند.

2 – شبکه هایی که نیاز به رمز عبور دارند هم زیاد قابل اطمینان نیستند. مجرمان به راحتی می توانند رمز عبور وای فای موجود در رستوران ها یا پاساژ های خرید را به دست آورند و یک شبکه تقلبی با نام مشابه ایجاد کنند.

3 – مواقعی که از وای فای استفاده ای ندارید آن را خاموش کنید. این کار به ذخیره باتری دستگاه شما هم کمک می کند. اگر دستگاه شما به صورت خودکار به شبکه های وای فای جدید وصل می شود، از قسمت تنظیمات آن را خاموش کنید.

4- ضرورت های ساده. زمان استفاده از وای فای عمومی وارد حساب های بانکی خود یا هر سرویس مهم دیگری نشوید.

5 – فقط HTTPS. بعضی از وب سایت ها از HTTPS حمایت می کنند و هر چیزی را که شما دریافت یا ارسال می کنید، رمزگذاری می کنند. مانند گوگل، ویکی پدیا و فیسبوک. بهتر است که این تنظیمات را برای همه سرویس های مهم خود فعال کنید.

6 – پیشنهادی برای کاربران کروم، فایرفاکس و اپرا. یک مرورگر پلاگین خاص را نصب کنید که دسترسی به اینترنت را برای شما امن می کند. به صورت پیش فرض یاهو، ای بی و آمازون و دیگر سایت ها دسترسی امنی به اینترنت فراهم می کنند. شما می توانید به صورت دستی این منابع را اضافه کنید.

7 – استفاده از یک شبکه خصوصی مجازی یا VPN را در نظر بگیرید. یک روش مناسب برای حفاظت از اطلاعات شما، سرویس رمزگذاری VPN است

8 – یک راه حل امنیتی قابل اعتماد نصب کنید! آنتی ویروس اینترنت سکوریتی کسپرسکی وقتی که به شبکه های نا امن متصل شوید به شما هشدار می دهد و به مجرمان سایبری اجازه کشف رمز های عبور شما را نمی دهد.