اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل شایع چشمک زدن لامپها بعلت وجود چراغ کوچک داخل کلید برق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل شایع چشمک زدن لامپها بعلت وجود چراغ کوچک داخل کلید برق

دوستان لابد شما هم با این مشکل برخورد کردین که گاهی اگر یک چراغ کوچک داخل کلید برق باشه لامپ خانه (اغلب لامپ کم مصرف) شروع به چشمک زدنهای نابهنجار میکنه
    من یک فقره پروژکتور LED در مکانی نصب کردم اما بهمین علت که پروژکتور چشمک میزنه و خوف از سوختن احتمالی درایورش در طولانی مدت، چراغ داخل کلید رو قطع کردم درحالیکه وجودش طبعا لازم هست تا در تاریکی بشه کلید برق رو پیدا کرد
    مقاومتی که با چراغ کوچک مذکور سری شده رو از 200 کیلو به 1 مگا اهم تغییر دادم توفیری نکرد
    راه حلی وجود داره یا خیر
    ضمنا دلیل این پدیده که شاید همه باهاش روبرو شده باشین چیه؟ و جالب اینکه گاه برای برخی لامپها بروز میکنه و برای برخی لامپهای دیگه از همون نوع خیر
    با تشکر

پاسخ : مشکل شایع چشمک زدن لامپها بعلت وجود چراغ کوچک داخل کلید برق

وقت بخیر

دلیلش واضح هست !! طی زمان خازن تغذیه مدار شارزمیشه و لامپ یه لحظه روشن میشه !!
    راه حلش هم خیلی ساده است !! چراغ داخل کلید و مقاومتش رو از روی پلاتین کلید بردارید و به فاز و یک نول بدهید !! همیشه روشن باشه مصرفی نداره ! و سر راه لامپ اصلی هم نیست !!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Haswell
      دوستان لابد شما هم با این مشکل برخورد کردین که گاهی اگر یک چراغ کوچک داخل کلید برق باشه لامپ خانه (اغلب لامپ کم مصرف) شروع به چشمک زدنهای نابهنجار میکنه
      من یک فقره پروژکتور LED در مکانی نصب کردم اما بهمین علت که پروژکتور چشمک میزنه و خوف از سوختن احتمالی درایورش در طولانی مدت، چراغ داخل کلید رو قطع کردم درحالیکه وجودش طبعا لازم هست تا در تاریکی بشه کلید برق رو پیدا کرد
      مقاومتی که با چراغ کوچک مذکور سری شده رو از 200 کیلو به 1 مگا اهم تغییر دادم توفیری نکرد
      راه حلی وجود داره یا خیر
      ضمنا دلیل این پدیده که شاید همه باهاش روبرو شده باشین چیه؟ و جالب اینکه گاه برای برخی لامپها بروز میکنه و برای برخی لامپهای دیگه از همون نوع خیر
      با تشکر
      دوست عزیز با قطع کردن این لامپ کوچیک دخل کلید مشکلتون حل شد؟چون منم همین مشکل رو دارم میخواستم ببینم اگه چراغ داخل کلید رو قطع کنم مشکل حل میشه؟

دیدگاه

پاسخ : مشکل شایع چشمک زدن لامپها بعلت وجود چر

نوشته اصلی توسط امیر محتشم
        دوست عزیز با قطع کردن این لامپ کوچیک دخل کلید مشکلتون حل شد؟چون منم همین مشکل رو دارم میخواستم ببینم اگه چراغ داخل کلید رو قطع کنم مشکل حل میشه؟
        بله حل میشه
        نوشته اصلی توسط taktrashe
        وقت بخیر

دلیلش واضح هست !! طی زمان خازن تغذیه مدار شارزمیشه و لامپ یه لحظه روشن میشه !!
        راه حلش هم خیلی ساده است !! چراغ داخل کلید و مقاومتش رو از روی پلاتین کلید بردارید و به فاز و یک نول بدهید !! همیشه روشن باشه مصرفی نداره ! و سر راه لامپ اصلی هم نیست !!
        این درسته که بلعت شارژ و دشارژ خازن داخل درایور لامپهای هالوژن و یا led این پدیده بروز میکنه، اما سوال اینه که چرا با نصب اون لامپ کوچک این پدیده ایجاد میشه؟
        حتی از اون جالبتر اینکه دیدم در برخی موارد اگر لامپ کم مصرف سالم اما کار کرده رو باز کنم و یک لامپ مشابه اما نو بجاش ببندم شروع میکنه به چشمک زدن!
        این راه حلی که ارائه کردین ساده و کاربردی هست اما طبعا در مواردی امکانش نیست مثلا وقتی کلید صلیبی در میانه ی مدار کلید تبدیل نصب باشه فاز و نول مستقل ممکنه در نزدیکیش نباشه

دیدگاه

سلام.بعضی موقع ها برق کار ها به جای سیم فاز سیم نول رو داخل کلید میبرن .وقتی فاز به لامپ همیشه وصل باشه خازن ها شارژ میشن وقتی به ولتاژ مناسب رسیدن خالی میشن و لامپ چشمک میزنه.از جای درایور جای سیم هارو عوض کنید.یا اگه ازین کم مصرفا باشه جای داخل سرپیچ عوض کنید.اگه نشد باید کلید رو باز کنید سیم فازی که به لامپ رفته رو پیدا کنین.نولو یه سره کنید به جاش سر راه فاز کلید بزارین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Haswell
            راه حلی وجود داره یا خیر
            با تشکر
            با سلام :
            ضمن تائید فرمایش جنابعالی، متذکر می شوم این کلید های نئون دارد در گذشته فقط برای لامپ های رشته طراحی شده بود، چون جریان کم عبوری از لامپ نئون قادر به چشمک زدن لامپ رشته ای نبود. تنها راه ممکن رفع این معضل جدا کردن این لامپ با مقاومت از کلید مربوطه و یا تعویض با کلید بدون نئون می باشد. لذا با ترسیم دو شکل صحت گفته های خود را نشان می دهم.

علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
            نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmohamadd
              سلام.بعضی موقع ها برق کار ها به جای سیم فاز سیم نول رو داخل کلید میبرن .وقتی فاز به لامپ همیشه وصل باشه خازن ها شارژ میشن وقتی به ولتاژ مناسب رسیدن خالی میشن و لامپ چشمک میزنه.از جای درایور جای سیم هارو عوض کنید.یا اگه ازین کم مصرفا باشه جای داخل سرپیچ عوض کنید.اگه نشد باید کلید رو باز کنید سیم فازی که به لامپ رفته رو پیدا کنین.نولو یه سره کنید به جاش سر راه فاز کلید بزارین
              با سلام :
              کاربر گرامی، چون با قطع بودن کلید نئون دار طبق شکل ترسیمی اینجانب، درست است که کلید ظاهرا قطع شده اما برق از طریق لامپ نئون و مقاومت مربوطه با جریان ضعیف به لامپ کم مصزف رسیده و باعث شارژ خازن و چشمک زدن آن می شود. اگر شما جای فاز و نول را عوض کنید تاثیری در عمل کرد مدار ندارد جون مدار کامل است.( لامپ کم مصرف سری با لامپ نئون و مقاومت و وصل به فاز و نول از هر دو طرف)

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مشکل شایع چشمک زدن لامپها بعلت وجود چر

نوشته اصلی توسط Haswell
                بله حل میشهاین درسته که بلعت شارژ و دشارژ خازن داخل درایور لامپهای هالوژن و یا led این پدیده بروز میکنه، اما سوال اینه که چرا با نصب اون لامپ کوچک این پدیده ایجاد میشه؟
                حتی از اون جالبتر اینکه دیدم در برخی موارد اگر لامپ کم مصرف سالم اما کار کرده رو باز کنم و یک لامپ مشابه اما نو بجاش ببندم شروع میکنه به چشمک زدن!
                این راه حلی که ارائه کردین ساده و کاربردی هست اما طبعا در مواردی امکانش نیست مثلا وقتی کلید صلیبی در میانه ی مدار کلید تبدیل نصب باشه فاز و نول مستقل ممکنه در نزدیکیش نباشه
                درایور لامپهای led و... برای شروع به کار یه آستانه ولتاژ دارند. وقتی اون لامپ کوچیکه داخل کلید تو مدار قرار می گیره خازن با یه جریان ضعیف شارژ میشه تا ولتاژش به اون آستانه برسه و بعد یکدفعه مدار شروع به کار می کنه و خازن تخیله می شه و این چرخه هی تکرار میشه.
                اینکه لامپ کارکرده این مشکل را نداره علتش میتونه زیاد شدن نشتی خازن در طی عمر لامپ باشد که عملا باعث میشه ولتاژ خازن هنگام خاموشی به اون آستانه مورد نیاز نرسه.
                برای رفع مشکل چشمک زدن می توان از یک مقاومت 180 کیلو نیم یا یک وات موازی با ورودی درایور استفاده کرد.(البته اگر کار برای تیراژ است این کار معقول تر است تا اینکه به مصرف کننده بگوییم کلید برق را دستکاری کند)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
                  با سلام :
                  کاربر گرامی، چون با قطع بودن کلید نئون دار طبق شکل ترسیمی اینجانب، درست است که کلید ظاهرا قطع شده اما برق از طریق لامپ نئون و مقاومت مربوطه با جریان ضعیف به لامپ کم مصزف رسیده و باعث شارژ خازن و چشمک زدن آن می شود. اگر شما جای فاز و نول را عوض کنید تاثیری در عمل کرد مدار ندارد جون مدار کامل است.( لامپ کم مصرف سری با لامپ نئون و مقاومت و وصل به فاز و نول از هر دو طرف)
                  بله درست میفرمایید.راجع به کلید های نیون دار اینطوریه.ولی واسه اتاق من ازین کم مصرفا بود کلیدشم ازین معمولیا بود.جای فازو نولو عوض کردم درست شد

دیدگاه

سلام
                    با فرمایش جناب تحیری کاملا موافقم و عملا تست کردم تاثیری نداشه تو چشمک زدن .
                    معلوليت محدوديت نيست

آنکس که عاجز از خلق لحظه هاست، معلول است. نه من...روح بلند آدمیت فراتر از هر معلولیتی است.

دیدگاه

پس با این توضیحات میشه نتیجه گرفت تنها راه، جدا کردن مدار لامپ نئون کوچک داخل کلید، از مدار لامپ اصلی هست
                      ولی اینطوری لامپ نئون کوچک همیشه روشن خواهد بود که خودش در مواردی معضل هست. مثلا فرض کنید چراغ سر درب منزل رو از داخل ساختمان روشن و خاموش می کنیم و وجود این لامپ کوچک نئون قراره نشون بده چراغ سر درب روشن هست یا خاموش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Haswell
                        پس با این توضیحات میشه نتیجه گرفت تنها راه، جدا کردن مدار لامپ نئون کوچک داخل کلید، از مدار لامپ اصلی هست
                        ولی اینطوری لامپ نئون کوچک همیشه روشن خواهد بود که خودش در مواردی معضل هست. مثلا فرض کنید چراغ سر درب منزل رو از داخل ساختمان روشن و خاموش می کنیم و وجود این لامپ کوچک نئون قراره نشون بده چراغ سر درب روشن هست یا خاموش
                        با سلام :
                        کاربر گرامی، چون کسی که این کلید را طراحی کرده بود، در آن زمان برای لامپ رشته ای بود. الآن ما می خواهیم برای لامپ کم مصرف استفاده کنیم، طبیعی است چنین مشکلی پیش می آید. برای این کار باید چاره ای دیگر اندیشید. سعی می کنم پس از آزمایشات علمی و عملی بزودی حلال این مشکل باشم.

دیدگاه

پاسخ شماره 7 رو یکبار دقیقتر بخونید

دیدگاه

یه راه ساده تر هم وجود داره جای فاز و نول رو عوض کنید !!! بجای عبور فاز از کلید نول رو از کلید عبور بدید و فاز رو مستقیم به لامپ وصل کنید اینجوری لازم نیس لامپ رو حذف کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط babakazarkish
                              یه راه ساده تر هم وجود داره جای فاز و نول رو عوض کنید !!! بجای عبور فاز از کلید نول رو از کلید عبور بدید و فاز رو مستقیم به لامپ وصل کنید اینجوری لازم نیس لامپ رو حذف کنید
                              با سلام :
                              کاربر گرامی: عبور فاز از کلید جزو استاندارد های سیم کشی و ایمنی ساختمان است. ما نباید برای یک مشکل ناخواسته جای یک کار درست را به یک کار اشتباه عوض کنیم، بلکه با تفکر راهی برای حل مشکل پیدا کنیم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X