اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از یک رله برای روشن کردن 5 لامپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از یک رله برای روشن کردن 5 لامپ

سلام من باید یه پروژه انجام بدم که تو یه قسمتش باید با یه رله 5 تا لامپ رو روشن کنم
    از کدوم رله توی پروتئوس باید استفاده کنم؟ کلا نحوه ی اتصال رله به میکرو و رله به5 تا لامپ چطوریه؟ و میشه هر کدوم از لامپ هارو به تنهایی کنترل کنم که روشن بشن یا نه؟ لطفا درمورد کدنویسیش در کدویژن هم توضیح بدید ممنون.

پاسخ : استفاده از یک رله برای روشن کردن 5 لامپ

از رله تحریک 5 ولت استفاده کن
    برای اتصال به میکرو از یک ترانزیستور استفاده میشه + دیود هرزگرد
    برای کنترل هرلامپ باید یک رله بزاری
    میتونی به جای رله از ترایاک استفاده کنی

دیدگاه

این هم شماتیک برای اتصال رله به میکرو. دیود 1N4007 به عنوان دیود هرزگرد که در بایاس معکوس قرار میگیره. ترانزیستور 2N3904 خوب نیست برای کارهای متوسط BC547 و برای محکم کاری از BD139 استفاده کنید. بقیه اش هم که دیگه واضح هست. با تحریک بیس ترانزیستور رله متصل میشه.
      موفق باشید.

البته لازم به ذکره بهتره برای حصول اطمینان کافی پایه بیس ترانزیستور با 4.7K یا 10K پول داون Pull Down شود.

STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Javad Moosavi
        این هم شماتیک برای اتصال رله به میکرو. دیود 1N4007 به عنوان دیود هرزگرد که در بایاس معکوس قرار میگیره. ترانزیستور 2N3904 خوب نیست برای کارهای متوسط BC547 و برای محکم کاری از BD139 استفاده کنید. بقیه اش هم که دیگه واضح هست. با تحریک بیس ترانزیستور رله متصل میشه.
        موفق باشید.

البته لازم به ذکره بهتره برای حصول اطمینان کافی پایه بیس ترانزیستور با 4.7K یا 10K پول داون Pull Down شود.

شما مشخصات رله وترانزیستور رو بخونید - بعد در مورد ترانزیستور نظر بدید
        بله بنده میدونم دارلینگتون برای اتصال به میکرو بهتره-- ولی تو این مدار اصلا لزومی نداره!!!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55
          شما مشخصات رله وترانزیستور رو بخونید - بعد در مورد ترانزیستور نظر بدید
          بله بنده میدونم دارلینگتون برای اتصال به میکرو بهتره-- ولی تو این مدار اصلا لزومی نداره!!!!!
          چطور شده مگه؟
          من از همین روش برای درایو کردن انواع رله استفاده کردم و به خوبی جواب گرفتم. هیچ کدوم هم دارلینگتون نیست. مگه می خوای چکار کنی که دارلینگتون بذاری؟

دیدگاه

منم جواب شما رو گفتم
            درسته که ترانزیستوری که شما گذاشتی درسته ولی ترانزیستور3904 هم بدون مشکل کار میکنه و لزومی نداشت چیز جدیدی معرفی بشه!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55
              منم جواب شما رو گفتم
              درسته که ترانزیستوری که شما گذاشتی درسته ولی ترانزیستور3904 هم بدون مشکل کار میکنه و لزومی نداشت چیز جدیدی معرفی بشه!!
              حس می کنم 2N3904 یه کم ضعیف باشه. درسته مشخصاتش خیلی شبیه به 547 هست اما چون در عمل ازش برای درایو کردن رله استفاده نکردم به بقیه توصیه نمی کنم!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X