اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ال ای دی

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ال ای دی

با سلام
    بچه ها من تو یه پروژه از 20 تا ال ای دی استفاده کردم که هر کدوم باید جداگانه به پایه های میکرو وصل بشه در این صورت خیلی از پین هام حروم میشه در ضمن ال ای دی ها به صورت خاص روشن میشن این نیست که هر بار یکی از اونا روشن باشه مثلا یه بار 5 تاش روشنه یه بار یکیش روشن هست و... حالا میخواستم ببینم ایا ای سی هست که بشه این ال ای دی هارو بهش وصل کنم و بعد با پین های کمتری از میکرو اونارو خاموش و روشن کنم

پاسخ : ال ای دی

می تونی از آل سی 74ls164 استفاده کنی . با این آی سی میتونی تعداد خطوط I/O میکروتو افزایش بدی . فقط هم دو تا از پایه هاش به میکرو وصل میشه که یکیش clock و دیگری data هست

دیدگاه

میتونید یه کم بیشتر توضیح بدید پایه کلاک که به میکرو متصل میشه باید چی روش بفرستم برای دیتا چی بفرستم ببخشیدا این قدر سوال میکنم
      اگه میشه لطفا دیتاشیت اونم بزارید ببخشید بازم

دیدگاه

بببین مثلاً من توو این پروإ¾إ¾ژه با 2 تا پایه ی میکرو 8 تا LED رو راه انداختم و یه رقص نور درست کردم اگه رو پایه دیتا 1 باشه و کلاک high و بعد low بشه اولین LED یا اولین بیت high میشه برای بار دوم هم همین طور .... یه ذره دقت کنی متوجه میشی زحمت دیتاشیت هم با خودت

فایل های پیوست شده

دیدگاه

ببخشید من یه کم خنگم
          من الان میخوام ال ای دی های 3 و 5 و 1 رو روشن کنم و بعد اونارو خاموش کنم و 2 رو روشن کنم
          یه راهنمایی بکنید در ضمن برنامه ای که نوشتید به زبان سی بود ولی من بیسیک کار میکنم
          چی باید روی پایه دیتا بفرستم این که گفتید اگه رو پایه دیتا 1 باشه منظورتون 1 منطقی یا نه عدد1 رو به صورت سریال بفرستم روی دیتا

دیدگاه

سلام
            تا اونجایی که می دونم ، می تونی از تکنیکی که در تابلوهای روان استفاده میشود هم استفاده کنی،البته مشکلش اینه که سر CPU را هم کمی شلوغ می کنه.
            موفق بA شI

دیدگاه

بچه ها چرا این قدر آدمو می پیچونید چرا روشن جواب سوالارو نمیدید بابا من باید کارم دیروز میدادم حالا هنوز نتونستم اونو درست کنم جون هرکی دوست دارید یه کم اماتورانه توضیح بدید
              من فکر میکنم همون ای سی خوب باشه فقط شما نحوه کارکردنشو تو MicroCode Studio بگید
              خواهش میکنم

دیدگاه

من خودم تاحالا این کار را نکرده ام اما فکر می کنم عملی است.
                اما اگر عجله داری بی خیالش شو. :bye
                توضیح بیشتر:
                مثلا برای 25 تا LED می تونی آنها را مثل یک ماتریس مربعی 5 در 5 بچینی و پایه منفی LED های هر سطر را به هم وصل کنی و پایه ی مثبت LED های هر ستون را به هم وصل کنی. حالا در هر سطر فقط یک سیم منفی داری که اگه اونو منفی کنی، اگه به پایه ی مثبت هر کدام از LED های آن سطر ولتاژ مثبت بدهی آن LED روشن می شود و در هر ستون فقط یک سیم مثبت داری که اگه اونو مثبت کنی، اگه به پایه ی منفی هر کدام از LED های آن ستون ولتاژ منفی بدهی آن LED روشن می شود. حالا سیم هر یک از سطرها را به یکی از پین های میکرو وصل می کنی و همین کار را برای سیم های مثبت هر ستون می کنی.بنابراین الآن از 10 تا از پین های میکرو استفاده شده(به جای 25 تا). حالا میتونی اینجور عمل کنی:
                پین سطر یک را منفی میکنی(0 می کنی) و اگر بخواهی هر یک از LED های سطر یک را روشن کنی باید ستون مربوط به آن LED را مثبت کنی(1 کنی) ، بنابراین الآن ، حتی می توانی همه ی LED های سطر یک را روشن کنی یا بعضی را به دلخواه روشن نکنی. حالا باید تایمر/کانتر را طوری تنظیم کنی که هر 4ms یک بار سر ریز کند و به تابعی برود که نوشته ای و در آن به سطر بعدی می روی(سطر یک را 1 می کنی و سطر دو را 0 می کنی(منفی می کنی))و LED هایی را که می خواهی روشن می کنی و ... . وقتی به سطر آخر می رسی کارها را انجام می دهی و برای سر رسز بعدی دوباره به سطر اول می روی واین کار ها را انجام می دهی . با این کار در واقع چشم انسان گول می خورد ، چون اونجور که می گن چشم انسان قادر نیست تغیییرات زیر 20ms را احساس کند. البته با این کار ممکن است نور LED ها کم شود .
                توجه: همواره سطری که در حال نمایش است در وضعیت 0 استو مابقی سطرها در وضعیت 1 هستند.

دیدگاه

بابا اون ای سی که اقا وحید فرمودند خیلی توپه فقط اگر توضیح بدن با MicroCode Studio چه طوری باید ال ای دی های دلخواه را روشن کنم خیلی توپ میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vahid_d_0101
                    بچه ها چرا این قدر آدمو می پیچونید چرا روشن جواب سوالارو نمیدید بابا من باید کارم دیروز میدادم حالا هنوز نتونستم اونو درست کنم جون هرکی دوست دارید یه کم اماتورانه توضیح بدید
                    من فکر میکنم همون ای سی خوب باشه فقط شما نحوه کارکردنشو تو MicroCode Studio بگید
                    خواهش میکنم
                    اصلاًآ‌ قصد پیچوندم نداریم من نشستم دیشب برات برنامه ی بالا رو نوشتم فکر کردم کافی باشه !! حالا اگه متوجه نشدی یه بار دیگه توضیح می دم:
                    ببین همون طور که گفتم برای کار با این آی سی فقط 2 تا پایه رو به میکرو وصل میکنی یعنی 2 تا رو تبدیل می کنی به 8 تا پایه!(البته یه کم محدودیت هست که می گم)
                    شما باید بیت هشتم دیتاتونو اول بفرستید چون همون طور که در زیر می بینید بیت هشتم دیتا اول روی بیت اول خروجی میفته بعد کم کم حرکت می کنه به سمت بیت هشتم خروجی.
                    دیگه فکر میکنم با این انیمیشن همه چیز واضح باشه . در ضمن میبینید که خروجی که می خواین درآخر درست نمایش داده می شه و اینطوری نیست که یه دفعه این 8 بیت ظاهر بشن.
                    در نتیجه برای کارها حساس باید از لچ استفاده کنی

دیدگاه

بیایید یه کار دیگه بکنیم
                      شما فقط یه برنامه ساده توی MicroCode Studio بنویسید که اول چراغ های 1و2و4 و بعد چراغ خای 3و5 را روشن بکنه فقط همین اگه این برنامه را بزارید من تا اخرشو میگیرم

دیدگاه

من تا حالا با بیسیک کار نکردم . الگوریتمو برات گذاشتم کد سی هم هست . خودت سعی کنی میتونی بنویسی.

دیدگاه

ببینید من نمیدونم چه چیزی باید برای اون ای سی بفرستم اطلاعات سریال براش فرستادم کار نکرد
                          اطلاعاتی که برای I2C بود براش فرستادم کار نکرد
                          اگه کسی با بیسیک کار کرده کمک کنه

دیدگاه

با شیفت رجیستر ها میتونی کاملش کنی
                            البته آقا وحید زحمت کشیدن زود تر مطالبی خوب در اختیار گذاشتند
                            با 74138 هم میتونی کار کنی
                            اطلاعات سری رو به موازی تبدیل میکنه
                            البته باز هم میگم سرچ در انجمن هم میتونه گزینه ی خوبی باشه :agree:
                            Reveng will surely come... Your hard time are ahead
                            // - - - - - - - - - -
                            برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
                            // - - - - - - - - - -
                            اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
                            // - - - - - - - - - -

دیدگاه

البته آی سی های 74154 و 74hc4514 هم هستند و میشه از اون ها هم استفاده کرد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X