اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

عدد پی و نپر (pi , e)چرا اینقدر مهم هستند؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

عدد پی و نپر (pi , e)چرا اینقدر مهم هستند؟

دوستان چرا اعداد پی و نپر اینقدر مهم هستند ، و تو همجا ازش استفاده میشه ، و میگن اینا از معجزات طبیعت هستند و تا قبل از اختراع کامپیوتر ، تمام ملت و ریاضی دان ها و ارشمیدس و اینها دنبال پیدا کردن ممیز بعد از اینها بودن تا دقیق محاسبه بشه ؟؟!!!
    خیلی سرچ زدم و مطلب خوندم ، ولی هنوز نفهمیدم چرا اینقدر مهم هست ، اگه لطف کنید یه توضیح بدید ، ممنون میشم.

با تشکر.
    به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
    (پيش به سوي هدف)

پاسخ : عدد پی و نپر (pi , e)چرا اینقدر مهم هستند؟

نوشته اصلی توسط hosseinam
    دوستان چرا اعداد پی و نپر اینقدر مهم هستند ، و تو همجا ازش استفاده میشه ، و میگن اینا از معجزات طبیعت هستند و تا قبل از اختراع کامپیوتر ، تمام ملت و ریاضی دان ها و ارشمیدس و اینها دنبال پیدا کردن ممیز بعد از اینها بودن تا دقیق محاسبه بشه ؟؟!!!
    خیلی سرچ زدم و مطلب خوندم ، ولی هنوز نفهمیدم چرا اینقدر مهم هست ، اگه لطف کنید یه توضیح بدید ، ممنون میشم.

با تشکر.
    لینک زیر میتونه کمک کنه؟؟
    https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D8%AF%D8%AF_%D9%BE%DB%8C

دیدگاه

همشو خوندم. نفهمیدم.
      دنبال تجربه دوستان از درکشون هستم.
      (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

سلام دوست عزیز
        ببین این اعداد از کجا اومدن و سر و کلشون از کجا پیدا شده خودت به جواب میرسی
        اکثر تناسب ها تو دنیای واقعی به این دو عدد میرسن
        چند مثال: مسیر ایجاد رودخانه ها
        هندسه که بر کسی پوشیده نیست
        گردش مسیر سیاره ها
        نرخ رشد گیاهان
        نحوه رشد برگ درخت
        نمودار تغییرات دمای زمین در فصول مختلف
        تغییرات الگوی جمعیت
        انتشار نور - دما - فشار - و...
        انتشار الکتریسیته در محیط های مختلف
        تداخل امواج
        نفوظ و تلفات میدان های مغناطیسی
        کلا هر جا بری این دو عدد جلوت واسادن
        مثل هوا همه جا اثارشون هست
        محک

دیدگاه

سلام
          عدد پی چرا اینقدر مهمه؟
          ببیند اینا کاربرد های زیادی دارن ولی ساده ترین مثال دایره هست که خیلی ملموسه!
          اول از همه ما باید بدونیم ما فقط قادریم که مساحت مثلث رو حساب کنیم!! حالا مربع و مستطیل دوتا مثلث هستن و همچنین تمام n ضلعی ها رو میشه به چند مثلت تجزیه کرد ، پس وقتی میتونیم از رابطه فیثاغورث مساحت مثلث رو حساب کنیم میتونیم مساحت n ضلعی هارو بر پایه فیثاغورث حساب کنیم
          ریاضی دانها اومدن تلاش کردن که مساحت دایره رو محاسبه کنند ولی نتونستن! چرا؟ چون دایره ضلع نداره ، پس نمیشه از فیثاغورث استفاده کرد!!! پس باید چه کار کرد؟
          ما میایم یک n ضلعی میکشیم که رئوس اون روی محیط دایره باشه و مساحت اون n ضلعی را حساب میکنیم ، ولی خب حتما میگید یه قسمت هایی در نظر گرفته نشده!
          هرچه تعداد اضلاع n ضلعی منتظم بیشتر باشه محاسبه ما دقیق تر میشه و عدد به دست آمده به مساحت واقعی دایره نزدیک تر.....

حالا عدد پی چیه؟
          عدد پی یک راه کوتاه تر است!
          اگر من میخواستم عدد پی را کشف کنم میومدم اول به روش بالا و با یک n ضلعی منتظم مساحت تقریبی رو به دست میاوردم و سپس دنبال ضریبی برای قطر یا شعاع میگشتم ، که با ضرب کردن شعاع یا قطر در آن عدد بتونم حاصلی نزدیک به مساحت n ضلعی به دست بیارم.
          اگر دوباره همین کار بالارو با n+1 ضلعی انجام بدم ، یک عدد پی دقیق تر خواهم داشت.....

فکر میکنم فهمیده باشید چرا عدد پی مقدار دقیقی نداره؟ چون ما نمیتونیم بی نهایت ضلعی درون دایره قرار بدیم و بعد مساحت رو محاسبه کنیم!!!!
          ولی هرچه n به مثبت بی نهایت نزدیک تر باشه محاسبات دقیق تره.....

در پایان بگم که اینا برداشت های شخصی یک دانشجو در مورد عدد پی است و من ریاضیدان نیستم :biggrin: پس اگر اشتباهی در نوشته ها یا فهم من از عدد پی وجود داره ، خوشحال میشم دوستان توضیح بدن تا ابهام زدایی بشه......

باتشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی کارگر
            سلام دوست عزیز
            ببین این اعداد از کجا اومدن و سر و کلشون از کجا پیدا شده خودت به جواب میرسی
            اکثر تناسب ها تو دنیای واقعی به این دو عدد میرسن
            چند مثال: مسیر ایجاد رودخانه ها
            هندسه که بر کسی پوشیده نیست
            گردش مسیر سیاره ها
            مسیر ایجاد روخونه ها؟؟؟؟!!!!!! باور کن من خونده بودم و چند دقیقه ای هم رو مسیر ایجاد رودخونه ها هم فکر کردم ، ولی مگه رودخونه ها همینجوری و به طور اتفاقی مسیرشونو تا به دریا پیدا نکردن؟؟؟؟!!!! چطور میتونه عدد پی ربطی به پدیدار شدن رودخونه ها داشته باشه؟؟؟؟
            آیا من باید اینطور بفهمم که مثلا عدد یک (1) رو هم مثل عدد پی بدونم ، مثلا عدد یک تو همه ی معادله ها و همه ی طبیعت و همجا میشه پیداش کرد ، به طور مثلا طول همون رودخونه یا مساحتش یا هرچیش رو میتونم بنویسم یک بعلاوه بقیه ، یعنی یک تو مقدارش وجود داره ، همونطور 2 هم میتونه وجود داشته باشه و همه ی عدد ها هم میتونه وجود داشته باشه ، که پی یکی از همین عدد هاست ،
            همینطور همه ی عدد ها در همه ی طبیعت وجود دارند،
            حالا چرا پی رو اینقدر گندش کردند و بقیه عدد ها رو نه؟؟!!!!
            امیدوارم تونسته باشم مشکلم تو فهمیدنشو ، به شما دوستان عزیز فهمونده باشم.

نوشته اصلی توسط AVR-MEGA8
            سلام
            عدد پی چرا اینقدر مهمه؟
            ببیند اینا کاربرد های زیادی دارن ولی ساده ترین مثال دایره هست که خیلی ملموسه!
            اول از همه ما باید بدونیم ما فقط قادریم که مساحت مثلث رو حساب کنیم!! حالا مربع و مستطیل دوتا مثلث هستن و همچنین تمام n ضلعی ها رو میشه به چند مثلت تجزیه کرد ، پس وقتی میتونیم از رابطه فیثاغورث مساحت مثلث رو حساب کنیم میتونیم مساحت n ضلعی هارو بر پایه فیثاغورث حساب کنیم
            ریاضی دانها اومدن تلاش کردن که مساحت دایره رو محاسبه کنند ولی نتونستن! چرا؟ چون دایره ضلع نداره ، پس نمیشه از فیثاغورث استفاده کرد!!! پس باید چه کار کرد؟
            ما میایم یک n ضلعی میکشیم که رئوس اون روی محیط دایره باشه و مساحت اون n ضلعی را حساب میکنیم ، ولی خب حتما میگید یه قسمت هایی در نظر گرفته نشده!
            هرچه تعداد اضلاع n ضلعی منتظم بیشتر باشه محاسبه ما دقیق تر میشه و عدد به دست آمده به مساحت واقعی دایره نزدیک تر.....

حالا عدد پی چیه؟
            عدد پی یک راه کوتاه تر است!
            اگر من میخواستم عدد پی را کشف کنم میومدم اول به روش بالا و با یک n ضلعی منتظم مساحت تقریبی رو به دست میاوردم و سپس دنبال ضریبی برای قطر یا شعاع میگشتم ، که با ضرب کردن شعاع یا قطر در آن عدد بتونم حاصلی نزدیک به مساحت n ضلعی به دست بیارم.
            اگر دوباره همین کار بالارو با n+1 ضلعی انجام بدم ، یک عدد پی دقیق تر خواهم داشت.....

فکر میکنم فهمیده باشید چرا عدد پی مقدار دقیقی نداره؟ چون ما نمیتونیم بی نهایت ضلعی درون دایره قرار بدیم و بعد مساحت رو محاسبه کنیم!!!!
            ولی هرچه n به مثبت بی نهایت نزدیک تر باشه محاسبات دقیق تره.....

در پایان بگم که اینا برداشت های شخصی یک دانشجو در مورد عدد پی است و من ریاضیدان نیستم :biggrin: پس اگر اشتباهی در نوشته ها یا فهم من از عدد پی وجود داره ، خوشحال میشم دوستان توضیح بدن تا ابهام زدایی بشه......

باتشکر
            خیلی جالب بود مثالتون ، فهمیدم چرا و چجوری اعداد بعد از ممیز و پیدا میکنن ، ولی گندگیش و نه.
            یه سوال ، ما فقط میتونیم مساحت مثلث و حساب کنیم؟؟؟؟/؟؟؟ یعنی بقیه مساحت ها تعمیمی از مثلث هاست؟؟؟؟؟ میشه اگه اطلاعات خاصی دارین ، لطف کنین به ما هم بگید.

داستان داره جالب میشه.

از همتون ممنونم.
            (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

در مورد نپر هم یه ذره توضیح میدین؟

دیدگاه

از کلیه دوستان بابت اطلاعاتشون متشکرم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X