اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه تعامل با جریان بالا.

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه تعامل با جریان بالا.

سلام.
    دوستان من برای یک پروزه مجبورم با ولتاژ حدود 21 ولت و جریان زیاد حدود 135 آمپر (برای ما الکترونیکیا زیاده دیگه :redface کار کنم.
    مدارم به این شکله:
    من دو تا سیم دارم(مثبت و منفی ) که از باطری میاد و جریانش هم همونطور که عرض کردم حدود 135 آمپره. بعد باید این جفت سیم
    به دو جفت سیم تقسیم بشه که هرکدوم یه مدار جداگانه رو تغذیه میکنن. از هر کدوم از این جفت سیم ها هم طبعا حدود 70 آمپر عبور می کنه.

حالا سوالات بنده:
    به نظر شما اساتید نحوه سیم بندی این سیستم چه طوری باید باشه؟
    من شنیدم باید از کانکتور های مخصوص این کار استفاده کنم. این کانکتورا چه مشخصاتی دارند و از کجا می شه تهیه کرد و رنج قیمتشون چه قدره؟
    مشخصات سیم های مورد استفاده چی باید باشه؟ (طول سیم ها زیاد نیست، حدود نیم متر)
    در کل هر نکته و مساله ای که فکر می کنید مهم هست جه از لحاظ ایمنی و چه از لحاظ درست کار کردن سیستم مرقوم بفرمایید لطفا. من تا الآن با این جریان بالا
    کار نکردم و اطلاعاتی در این مورد ندارم. لطفا یاری سبزتان را دریغ نفرمایید، چون هم اکنون نیازمند آن هستم .
    با تشکر. :applause:
    It's your attitude, not your aptitude,that makes your altitude

<< اللهم عجل لولیک الفرج >>

پاسخ : نحوه تعامل با جریان بالا.

هیچ کس نیست به ما کمک کنه؟ :angry:
    من سوالم رو تو بخش قدرت مطرح کردم، امیدوار بودم که زودتر از جاهای دیگه جواب بگیرم. :sad:

دیدگاه

با سلام خدمت شما دوست عزیز

در مورد قطر سیم انتخابی شما باید به این کمیت ها دقیقا توجه کنید زمان استفاده از سیستم طول سیم محل قرار گیری سیم ها و یا نحوه خنک کاری و باید به اتصالات تو این جریان خیلی دقت بشه چون مطمئنا اگه اتصالات ضعیف یا شل باشه حتما ذوب میشه . اتصالات و کانکتور ها تو این سیستم می تونه پیچ های مسی باشه یا ترمینال های یغور صنعتی این طور قطعات مشخصات خاصی ندارن و تجربی استفاده می شن .
      در مورد قطر سیم با تجربه خودم سیم نیم سانتی متر مربعی مفتولی خوبه...
      موفق باشید... :nerd:
      هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
      بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

( تکمیلی حرفهای امیر - البت صبح این پست و زدم و انترنت قطع شد ، شاید بعضی قسمتهاشو امیر گفته باشه )
        برای سیم کشی می تونی بری و چگالی جریان رو برای هر مقطع سیم از تو جدولهاش حساب کنی و بری سیم مناسب رو بگیری !
        ولی از راه تجربی بری جلو بهتره ! معمولا توی جریانهای به این زیادی از کابلهای بزرگتر استفاده می کنند ،آ‌( که اگر تو بازارهای برق بری بهت حتما می دن ) مثل همین کابلهای جوشکاری ! و اگر مسافت کم باشه ،آ‌ از شینه ( تسمه های مسی ) استفاده می کنند .
        برای این هم که تجربی ببینی واقعا چقدر سیمهات گرم میشن می تونی بری پهلوی جوشکار ،آ‌ چون رنج 150~100~70 جزو رنجهاتی جوشکاریه ! خودت اونجا با چشم خودت بینی بهتر می تونی در مورد قطر و نوع اتصالاتت تصمیم بگیری

دیدگاه

با تشکر از دوستان بابت کمکشون.
          از اینکه این قدر دیر اومدم معذرت می خوام.(درگیری در پروژه :angry
          در مورد قطر سیم ها یه سوال دارم. قطر سیم های باطری 5-6 میلیمتره. با توجه به این موضوع من میتونم از همین نوع سیم استفاده کنم؟
          یه سوال دیگه: در کل جریان مهمه یا توان؟ مثلا من یه کانکتور 30A-600V دارم، توان قابل تحملش 18KW است. حالا من میتونم 130A-20V رو به این کانکتور متصل کنم؟ چون توانش 2.6KW هست که خیلی کمتر از توان قابل تحمل کانکتوره.
          با تشکر.

دیدگاه

ژاسخ سوال شما اینه که معیار انتخاب کانکتور ها و سیم های رابط این نیست که شما گفتید
            اون ولتاإ¾إ¾إ¾إ¾إ¾إ¾إ¾إ¾ژ معرفی شده 600 ولتی این رو نشون می ده که اگه این وسیله تو ولتاإ¾إ¾ژ های بالا تر استفاده بشه از نظر عایق بندی مشکل داره
            در مورد جریان 30 آمپر معیار مقاومت مخصوص سیم در جریان به توان دو هستش
            ولتاإ¾ فقط معیار عایق بندی کانکتور هاس نه چیز دیگه :nerd:
            موفق باشید....
            بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

ممنون ولی سوال اولم رو جواب ندادید:
              قطر سیم های باطری 5-6 میلیمتره. با توجه به این موضوع من میتونم از همین نوع سیم استفاده کنم؟
              با تشکر. :nerd:

دیدگاه

در مورد انتخاب قطر سیم می خوام یه سری مطالب رو می گم که معمولا تو هیچ کتابی
                بیان نمی شه . تا حالا خواستین قطر سیمی رو برای ساخت ترانس محاسبه کنید .
                برای این کار باید چگالی جریان ترانس و جریان عبوری از اون و یه ضریب ثابت رو در نظر بگیرید.
                حالا در مورد ترانس های فشار قوی قطر سیم اولیه با توجه به اون رابطه خیلی کمتره چرا؟؟؟
                چون خنک کاری سیم های اون با روغنه و سیم ها روی هم پیچیده نشدن . و این رو هم می دونید که یک سیم به قطر یک مو اگر ابر رسانا شه می تونه یه جریان باور نکردنی رو عبور بده البته انهم محدودیت داره
                با توجه به این مطالب سیم شما با هر قطر و طول یک مقاومت مخصوص خودش داره که با توجه به جریانی
                که از اون عبور می کنه توش توان تلف شده ایجاد می شه یه مقدار از این تلفات با محیط اطراف مبادله می شه و مقدار دیگه تبدیل به حرارت می شه که اگه این حرارت با گذر زمان بیش از حد افزایش پیدا کنه می تونه به سیم آسیب بزنه...
                حالا شه دو کار می تونید کنیر
                1) سایز سیم رو اقزایش بدین
                2) حرارت ایجاد شده تو سیم رو دفع کنید
                یه تجربه شخصی :
                من با خنک کاری آب تونستم جریانی معادل 100 آمپر رو از یک سیم پیچ که قطر سیمش 4.5 بود
                بدون مشکل عبور بدم...
                موفق باشید :nerd:

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                  اگر طول سیم در حد یک متره ، از یک کابل افشان با قطر 1 سانتی متر استفاده کنید باینترتیب تا حدود 200 آمپر جا دارد.
                  پیدا کردن مقدار دقیق و عملی در کتابهای جداول وسترمان تو کتابفروشی ها امکان پذیره.
                  نوشته اصلی توسط fule
                  با تشکر از دوستان بابت کمکشون.
                  از اینکه این قدر دیر اومدم معذرت می خوام.(درگیری در پروژه :angry
                  در مورد قطر سیم ها یه سوال دارم. قطر سیم های باطری 5-6 میلیمتره. با توجه به این موضوع من میتونم از همین نوع سیم استفاده کنم؟
                  یه سوال دیگه: در کل جریان مهمه یا توان؟ مثلا من یه کانکتور 30A-600V دارم، توان قابل تحملش 18KW است. حالا من میتونم 130A-20V رو به این کانکتور متصل کنم؟ چون توانش 2.6KW هست که خیلی کمتر از توان قابل تحمل کانکتوره.
                  با تشکر.
                  در انتخاب قطر سیم جریان مصرفی اهمیت داره و توان مربوط میشه به اینکه در محل مصرف آیا جریان و ولتاژ
                  طبق دلخواه ما هست یا نه.
                  نوشته اصلی توسط fule
                  ممنون ولی سوال اولم رو جواب ندادید:
                  قطر سیم های باطری 5-6 میلیمتره. با توجه به این موضوع من میتونم از همین نوع سیم استفاده کنم؟
                  با تشکر. :nerd:
                  در جواب سوالتون در مورد قطر سیم باطری ، اون مقدار کافی نیست (5-6 میلیمتر) و باید بطریقی قطرش افزایش پیدا کنه.
                  افتادگی آموز اگر طالب علمی
                  هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X