اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در سویچینگ فوروارد تک سویچ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در سویچینگ فوروارد تک سویچ

سلام
    یه سویچینگ فوروارد تک سویچ بر اساس نقشهآ‌ی زیر درست کردم که ترانس سویچینگ صوت بلبلی میزنه.

فرکانس ۵۲ کیلوهرتز
    دیوتی سایکل حداکثر ۴۵ درصد
    خروجی مدار هم در OUT1 مقدار ۱۲ ولت و ۲ آمپر و در OUT2 مقدار ۳۶ ولت و ۶ آمپر
    اولیهآ‌ی ترانس ۹۰ دور
    سیمآ‌پیچ دیگاوسینگ ۱۵۳ دور
    سیمآ‌پیچ خروجی ۱۲ ولت ۱۱ دور (OUT1)
    سیمآ‌پیچ خروجی ۳۶ ولت ۳۱ دور (OUT2)
    سیمآ‌پیچ تغذیه UC3844 ، با فرض ۱۸ ولت ۱۶ دور

به نظر دوستان مشکل از کجا میآ‌تونه باشه؟
    ممنون از دوستان

اضافه شده در تاریخ :
    سلام
    خروجی رو با اسکوپ که نگا کردم یه موج دندون ارهآ‌ای بود. خروجی ۳۶ ولت ترانس رو بردم زیر بار (با یه مقاومت ۲۲ اهمی) صدای تق تق ترانس خیلی ریز شد و اون موج دندون ارهآ‌ای هم خیلی ریز شد.

حالا چیکار باید بکنم؟

پاسخ : مشکل در سویچینگ فوروارد تک سویچ

نوشته اصلی توسط spart
    سلام
    خروجی رو با اسکوپ که نگا کردم یه موج دندون ارهآ‌ای بود. خروجی ۳۶ ولت ترانس رو بردم زیر بار (با یه مقاومت ۲۲ اهمی) صدای تق تق ترانس خیلی ریز شد و اون موج دندون ارهآ‌ای هم خیلی ریز شد.

حالا چیکار باید بکنم؟
    سلام
    شاید یکی از دلایلش این باشه که چسب کاریتون خوب نیست و سیم پیچ هاتون کمی شل باشه
    البته می تونه دلایل دیگه ای هم داشته باشه

اضافه شده در تاریخ :
    نوشته اصلی توسط spart

سیمآ‌پیچ دیگاوسینگ ۱۵۳ دور
    سلام
    منظورتون سیم پیچی هست که به دیود برای بازیابی هسته وصل کردید ؟؟
    اون که تا جایی که من می دونم باید هم اندازه سیم پیچ اولیه باشه یعنی همون 90 دور
    اصلا این کار باعث شده تا روی دیودتون ولتاژ بیش تری بیفته
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

سلام و عرض تشکر
      من براساس گفتهآ‌های جناب Mahdi_Vaziri که در زیر هم تمامن کپیش میکنم و در آدرس http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=99910.15 هم هست این کار رو کردم.
      -----------------------------------------------------------------
      اولیه 100 دور و دیگاوسینگ 100 دور. ولتاژ ورودی 300 ولت.
      در این صورت ولتاژ سوییچ دقیقا 2 برابر میشه. 600 ولت. 300 تا دی سی لینک 300 تا هم القای دیگاوسینگ
      ولتاژ دیود هم دو برابر میشه. 600 ولت 300 تا ولتاژ دی سی لینک و 300 تا القای سوییچ.
      ---------------------------------------------------------------------
      اولیه 100 دور و دیگاوسینگ 50 دور. ولتاژ ورودی 300 ولت.
      در این صورت ولتاژ روی سوییچ میشه 900 ولت. 300 ولت خود دی سی لینک و 600 ولت دیگاوسینگ. (به این دلیل که دیگاوسینگ داره روی دی سی لینک تخلیه میشه و دی سی لینک 300 ولته.(با در نظر گرفتن نسبت دیگاوسینگ به اولیه که یک به دو هستش 600 ولت القا میشه روی سوییچ.)
      ولتاژ روی دیود میشه 450 ولت. 300 ولت خود دی سی لینک و 150 ولت هم القای اولیه به دیگاوسینگ.(با توجه به نسبت تبدیل اولیه به دیگاوسینگ که دو به یک هستش ولتاژ اولیه به صورت یک دوم روی دیگاوسینگ القا میشه . 150 ولت)
      ----------------------------------------------------------------------
      اولیه 100 دور. دیگاوسینگ 200 دور. ولتاژ ورودی 300 ولت.
      در این صورت ولتاژ روی سوییچ میشه 450 ولت. 300 ولت روی دی سی لینک و 150 ولت القای دیگاوسینگ.(در این حالت به دلیل اینکه دیگاوسینگ روی دی سی لیننک تخلیه میشه و همولتاژشه و با توجه به اینکه نسبت دیگاوسینگ به اولیه دو به یک هستش نصف دی سی لینک القا میشه روی اولیه. پس میشه 150 ولت)
      ولتاژ روی دیود هم میشه 900 ولت. 300 تا دیسی لینک و 600 تا هم القای دیگاوسینگ .( 300 تای تخلیه دیگاوسینگ دو برابر میشه میاد روی اولیه.
      -------------------------------------------------------------------
      با دقت به موارد بالا دیدید که مورد سومی بهینه تر از بقیه بود.( البته با نسبت کوچکتر. نسبت 2 زیاده) چون دیود 1000 ولتی فت و فراوونه. ولی ماسفت 1000 ولتی کم هست. عموما ماسفت ها 500 ولتی 600 ولتی و 900 ولتی هستن. 500 که کلا رد میده اینجا. در حالت سوم میتونیم از 600 ولتی استفاده بکنید. (به دلیل مقاومت کمتر حالت روش تلفات کمتری نسبت به 900 ولتی خواهد داشت) ولی میدونید که تلفات یک دیود 600 ولتی تفاوت زیادی با یک دیود 900 ولتی نداره. همچنین حالت سوم اسپایک های کوچکتری هم داره.
      ممنون از پیگیریتون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط spart
        سلام و عرض تشکر
        من براساس گفتهآ‌های جناب Mahdi_Vaziri که در زیر هم تمامن کپیش میکنم و در آدرس http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=99910.15 هم هست این کار رو کردم.
        ممنون از پیگیریتون
        متوجه شدم
        خب حالا تعداد دور ترانس و چسب کاریتون رو چک کردید ؟؟
        در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

سلام
          به نظر شما موج دندون ارهآ‌ای ممکنه از چسب و سیمآ‌پیچ باشه؟
          هر چند من دوباره سیمآ‌پیچ رو چک کردم

دیدگاه

ترانس صدا میده مشکل کنترلی داری....
            خازنهای خروجی رو زیاد بکن که سیستمت پایدار تر بشه... اگه دیدی با ظرفیت خیلی زیادی داری به پایداری میرسی باید مدار فیدبک رو دست کاری بکنی....
            فقط خازن خروجی که ازش فیدبک گرفتی رو زیاد بکن. اونیکی خروجی توی روند کنترل تاثیر نمیذاره....
            بهتره دقیقا بگی منظورت از سوت بلبلی چیه البته...
            حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
            به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

سلام
              و تشکر از هر دو عزیز
              توی خروجی یه خازن ۱۰۰۰ میکروی دیگه اضافه کردم که جمعن شد ۲۰۰۰ میکروفاراد ولی صداش تغییری نکرد :sad:
              از خروجیش چندتا عکس گرفتم :

عکس دومی در حالت ACآ‌گرفته شده که دقیقن در همون نقطهآ‌ی صعود صدای تق و بعد تا انتها صدا کم میشه و دوباره صدای تق تکرار میشه

با تشکر

دیدگاه

اسکوپ رو بذار رو گیت ببین....
                مشکل فیدبکی داری... ده هرتز... معمولا فرکانس دریفت خیلی بالاتر از این حرفا میشه...
                خازنهای مسیر فیدبک رو کلا یه چک دیگه بکن ببین چیزی رو ظرفیتشو بالاتر از حد نذاشتی...

K.Show

دیدگاه

سلام

آبیه خروجی IC هستش.
                  نتونستم از گیت عکس بگیرم. دوباره عکسش رو میگرم.
                  خازنها هم که
                  C7 برابر 247pF که 220pF گذاشتم
                  C11 چون از UC3844 استفاده کردم و محاسبات رو برای uc3842 انجام داده بودم نصفش کردم که 1.5nF گذاشتم
                  C13 هم بجای 10pF مقدار 7nF گذاشتم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط spart
                    سلام و عرض تشکر
                    ممنون از پیگیریتون
                    سلام
                    من یه منبع 36 ولت 350 وات مین ویل رو باز کردم و از بخشی از شکل موج هاش عکس گرفتم
                    تقریبا باری که در خروجی گذاشتم 30 الی 40 درصد توان کل رو استفاده کرده

رنگ زرد خروجی آی سی کنترلی است که به گیت می رسه البته از خود گیت رو هم دیدم که اون جا خیلی شیب بالا رونده کند تر هست
                    مسئله ای که مهم هست رنگ زرد هست که درین رو نشون می ده همین طور که در شکل مشاهده می کنید و من هم اندازه گرفتم پیک تا پیک این ولتاژ 570 ولت هست
                    و حتی دیودی که برای ریست هسته استفاده شده دقیقا همین مقدار رو داره
                    البته با این که تو ضیحات لینک بالا کاملا منطقی است ولی نتیجه ای که من دیدم کاملا متفاوت هست این نشون میده که احتمالا نکته ای از قلم افتاده
                    البته من داخل یک سایت شبیه ساز هم که به نظرم خیلی قدرتمند هست این رو دیدم که ولتاژ به 600 ولت نرسیده
                    http://poweresim.com/

دیدگاه

کاملا متفاوت؟؟؟
                      چه تفاوتی با توضیحات داره این شکل موجا؟ تو دستگاه شما احتمالا نسبتها یک به یک پیچیده شدن.

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                        کاملا متفاوت؟؟؟
                        چه تفاوتی با توضیحات داره این شکل موجا؟ تو دستگاه شما احتمالا نسبتها یک به یک پیچیده شدن.
                        با توجه به توضیحاتی که داده بودید در صورتی که سیم پیچ یک به یک باشه روی ماسفت دوبرابر ولتاژ دی سی و روی دیود هم همین طور

اما وقتی برق شهر رو یک سو می کنیم تقریبا 311 ولت دی سی میشه و این هم ضرب در 2 میشه 622 ولت ولی من روی دیود و ماسفت ها 570 ولت دیدم
                        تفاوت این دو 50 ولت هست
                        شما احتمال نمی دید که یک نکته ای وجود داشته باشه ؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط spart
                          سلام

آبیه خروجی IC هستش.
                          نتونستم از گیت عکس بگیرم. دوباره عکسش رو میگرم.
                          خازنها هم که
                          C7 برابر 247pF که 220pF گذاشتم
                          C11 چون از UC3844 استفاده کردم و محاسبات رو برای uc3842 انجام داده بودم نصفش کردم که 1.5nF گذاشتم
                          C13 هم بجای 10pF مقدار 7nF گذاشتم.
                          حالا من چیکار کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط seyed saeed
                            با توجه به توضیحاتی که داده بودید در صورتی که سیم پیچ یک به یک باشه روی ماسفت دوبرابر ولتاژ دی سی و روی دیود هم همین طور

اما وقتی برق شهر رو یک سو می کنیم تقریبا 311 ولت دی سی میشه و این هم ضرب در 2 میشه 622 ولت ولی من روی دیود و ماسفت ها 570 ولت دیدم
                            تفاوت این دو 50 ولت هست
                            شما احتمال نمی دید که یک نکته ای وجود داشته باشه ؟؟؟؟
                            برق رو یکسو بکنید و اندازه گیری بکنید. معمولا لتاژهای ما کمتر از 220 ولته.
                            ماگزیمم ولتاژ میشه دو برابر ولتاژ ورودی. نه همیشه دو برابر روش باشه. باید محاسبات روی دو برابر باشه چون تا دو برابر بالا میره. اگه دقت بکنید داره بالا میره ولتاژ ولی چون هسته فاصله هوایی نداره و تخلیه میشه به حداکثر نرسیده ولتاژ شروع به پایین اومدن میکنه. دیوتی سایکل هر چی بیشتر بشه اون انرژی ذخیره شده داخل هسته بیشتر میشه و احتمال اینکه ولتاژ به سقف برسه بیشتر میشه.
                            ولی شما در محاسبات باید دو برابر رو در نظر بگیرید. چون اون ولتاژ در عرض پالسهای بیشتر تا دوبرابر بالا میره. عرض پالس رو کمتر بکنید. میبینید که پیک اون ولتاژ حتی کمتر از 570 ولت هم میشه. این در مورد تخلیه ترانس فقط صدق میکنه (چیزی که روی ماسفت میبینید) چیزی که روی دیود میبینید یه خورده متفاوته. ولتاژ معکوس روی دیود قطعا دو برابر ولتاژ ورودی خواهد بود.

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                              برق رو یکسو بکنید و اندازه گیری بکنید. معمولا لتاژهای ما کمتر از 220 ولته.
                              ماگزیمم ولتاژ میشه دو برابر ولتاژ ورودی. نه همیشه دو برابر روش باشه. باید محاسبات روی دو برابر باشه چون تا دو برابر بالا میره. اگه دقت بکنید داره بالا میره ولتاژ ولی چون هسته فاصله هوایی نداره و تخلیه میشه به حداکثر نرسیده ولتاژ شروع به پایین اومدن میکنه. دیوتی سایکل هر چی بیشتر بشه اون انرژی ذخیره شده داخل هسته بیشتر میشه و احتمال اینکه ولتاژ به سقف برسه بیشتر میشه.
                              سلام
                              پس من ان شاالله فردا کل توان رو ازش می کشم و نتایج رو این جا به نمایش می گذارم
                              البته اگر آقای spart موافق باشند چون تاپیک ایشون هست البته من در نظر داشتم که بهتر بتونیم بررسی کنیم به خاطر همین این جا دیدم نزدیک تر به بحثه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X