اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آیا محافظ برق باعث آسیب و خرابی تجهیزات میشود ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آیا محافظ برق باعث آسیب و خرابی تجهیزات میشود ؟

سلام
    تا حالا چندین بار برام پیش اومده که وقتی تی وی یا پی سی و... رو از محافظ جدا کردم و مجددا وصل کردم یا درست کار نکردن یا کلا سوختن . نمونش همین امروز که محافظ رو دیشب زده بودم به جای دیگه و امروز وقتی به پی سی وصل کردم زد سیستمو سوزوند . فکر کنم هارد و گرافیکمو سوخته

به نظر شما ربطی داره ؟ یا عیب از خود وسایله ؟ چون برای وسایل دیگه با محافظ دیگه هم این مشکل پیش اومده بود

پاسخ : آیا محافظ برق باعث آسیب و خرابی تجهیزات میشود ؟

چییییییییییییی؟ :eek:
    میشه یه بار دیگه بصورت کاملتری قضیه رو تعریف کنید؟
    ................Fx7SAM................

دیدگاه

یا جلد الخالق oo: :surprised:
      بیشتر توضیح بدین فکر کنم خونتون روح داره (شوخی)

دیدگاه

حتما

ببین چند وقت پیش محافظ تی وی رو که چند سالی بود بهش دست نزده بودیم رو کلا جدا کردیم به خاطر جابجایی تلویزیون بعد وقتی وصل کردیم تی وی روشن نمیشد .چند بار خاموش روشن و باهاش ور رفتیم تا بالا اومد . قبلا هم وقتی دوشاخه رو میکشیدیم و دوباره میزدیم رنگ تی وی قاطی میشد !! ما گفتیم حتما مشکل از تی ویه

حالا دیروز همین کار رو با سیستمم کردم یعنی محافظ رو کلا کندم بردم جایی کارمو انجام دادم و گذاشتم جای قبلی و پی سی رو وصل کردم به محض زدن دکمه سیستم . سیستمم سوخت . هارد و گرافیکم فکر کنم سوخته چون بدون هارد مین برد روشن میشه ولی تصویر نداره

چرا همه خرابی ها محافظ برق توشون نقش داشته !!؟ یا کلا لوازم الکترونیکی خاصیتشون اینه ؟

اضافه شده در تاریخ :
        شما که فقط داستانو شنیدید تعجب کردید . ببینید منکه خسارت دیدم چه حسی دارم :! اصلا معلوم نیست چی شد

دیدگاه

مشکل تلویزیونتون که از سیمش بوده
          در مورد کامپیوتر،مطمینید که سیم ها رو کاملا درست وصل کردین؟صرف تصویر نداشتن که نمیشه گفت فلان چیز سوخته!
          در کل محافظ فقط قطع و وصل میکنه و نمیتونه باعث خرابی چیزی شه :agree:
          ................Fx7SAM................

دیدگاه

والا تنها دلیلی که به ذهن من میرسه مشکل دار بودن پریز برق و جرقه زدن هنگام مصرف جریان هستش که میتونه باعث تخریب قسمت پاور بشه و درنهایت پاور ولتاژ بیشتر از حد نرمالش به داخل سیستم هدایت کنه و... :cry2:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mochin
              سلام
              تا حالا چندین بار برام پیش اومده که وقتی تی وی یا پی سی و... رو از محافظ جدا کردم و مجددا وصل کردم یا درست کار نکردن یا کلا سوختن . نمونش همین امروز که محافظ رو دیشب زده بودم به جای دیگه و امروز وقتی به پی سی وصل کردم زد سیستمو سوزوند . فکر کنم هارد و گرافیکمو سوخته

به نظر شما ربطی داره ؟ یا عیب از خود وسایله ؟ چون برای وسایل دیگه با محافظ دیگه هم این مشکل پیش اومده بود
              با سلام :
              من با نظر شما موافقم. قبلا اکثر کسانی که از محافظ یخچال فریزر استفاده می کردن، نسبت به کسانی که اصلا استفاده نمی کردن خرابی یخچال و فریزر آن ها بیش تر بود.
              چرا ؟
              چون به محض قطع و وصل برق محافظ می بایست 4 دقیقه برق را توسط فرمان به رله قطع می کرد. وقتی کمپرسور یک یخچال یا فریزر برق آن می شود، گاز متراکم شده در کمپرسور،حدود 4 دقیقه طول می کشد تا به حالت طبیعی در آید، اگر قبل از 4 دقیقه برق کمپرسور مجددا وصل شود، گاز های متراکم فشار زیادی به کهپرسور آورده و به مرور زمان باعث ضعیفی و سپس خرابی آن می شود، اما اکثر مدار های محافظ به جای آن که به محض اتصال برق کلا مدار راه قطع کنند، یک پالس اولیه کوتاه وارد مدار شده ( برق ورودی به بورد) و به صورت لحظه ای برق 220 ولت را به کمپرسور می دادند و چون این مدت زمان کم تر از 4 دقیقه بود، در دراز مدت باعث خرابی می شد.
              علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
              نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
                با سلام :
                من با نظر شما موافقم. قبلا اکثر کسانی که از محافظ یخچال فریزر استفاده می کردن، نسبت به کسانی که اصلا استفاده نمی کردن خرابی یخچال و فریزر آن ها بیش تر بود.
                چرا ؟
                چون به محض قطع و وصل برق محافظ می بایست 4 دقیقه برق را توسط فرمان به رله قطع می کرد. وقتی کمپرسور یک یخچال یا فریزر برق آن می شود، گاز متراکم شده در کمپرسور،حدود 4 دقیقه طول می کشد تا به حالت طبیعی در آید، اگر قبل از 4 دقیقه برق کمپرسور مجددا وصل شود، گاز های متراکم فشار زیادی به کهپرسور آورده و به مرور زمان باعث ضعیفی و سپس خرابی آن می شود، اما اکثر مدار های محافظ به جای آن که به محض اتصال برق کلا مدار راه قطع کنند، یک پالس اولیه کوتاه وارد مدار شده ( برق ورودی به بورد) و به صورت لحظه ای برق 220 ولت را به کمپرسور می دادند و چون این مدت زمان کم تر از 4 دقیقه بود، در دراز مدت باعث خرابی می شد.
                طبق این توضیحی که دادین ، اگه یخچال محافظ برق هم نداشته باشه ، باز هم با وصل شدن برق به کمپرسور فشار میاد ولی اگه محافظ باشه حداقل مدت زمانی که به کمپرسور فشار میاد خیلی کمتره پس چرا میگین که :
                قبلا اکثر کسانی که از محافظ یخچال فریزر استفاده می کردن، نسبت به کسانی که اصلا استفاده نمی کردن خرابی یخچال و فریزر آن ها بیش تر بود.

البته منم اصلا اعتقادی به عملکرد درست و سریع محافظ برق ها ندارم
                *_**_**_* دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس بدان دست خواهند یافت پیامبراعظم(ص) *_**_**_*

دیدگاه

محافظ الزاما باید استاندارد باشد. از این لحاظ، زمان تاخیر برای محافظ یخچال بایستی 4 دقیقه و برای رایانه و تلویزیون، حدود یک دقیقه بعد از عادی شدن شرایط برق ورودی باشد. رله استفاده شده برای محافظ مخصوص یخچال باید دست کم 10 آمپر را با ولتاژ 220V هدایت کند و مجهز به مدار اسنابر، دیود فلای بک و نیز ترجیحا دارای مدار «تشخیص عبور از صفر» باشد.
                  در مورد محافظ شما؛ بررسی بیشتری لازم است زیرا ممکن است بوبین رله، مسیر اتصالات High Voltage و یا حتی برد الکترونیکی آن معیوب باشد.

دیدگاه

با سلام :
                    چرا ؟
                    بله

من خودم به این قضیه پالس مشکوک بودم .

در مورد استاندارد بودن هم باید بگم تو بازار از مارک فاراتل مناسب تر دیگه من سراغ ندارم . پس محافظ فاراتل هم میتونه عملکرد ناقص داشته باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 0121takpa
                      طبق این توضیحی که دادین ، اگه یخچال محافظ برق هم نداشته باشه ، باز هم با وصل شدن برق به کمپرسور فشار میاد ولی اگه محافظ باشه حداقل مدت زمانی که به کمپرسور فشار میاد خیلی کمتره پس چرا میگین که :
                      قبلا اکثر کسانی که از محافظ یخچال فریزر استفاده می کردن، نسبت به کسانی که اصلا استفاده نمی کردن خرابی یخچال و فریزر آن ها بیش تر بود.

البته منم اصلا اعتقادی به عملکرد درست و سریع محافظ برق ها ندارم
                      با سلام مجدد خدمت شما کاربر گرامی:
                      وقتی برق منزل قطع می شود، برق بورد الکترونیکی مدار کنترل که معمولا یک ولتاژ D.C حدود 12 الی 24 ولت می باشد هم قطع می شود. با قطع شدن برق 12 الی 24 ولت بورد کنترل، رله به حالت خاموش در آمده و پل رله به کنتاکت N.C یا در حالت عادی بسته در می آید. همیشه یکی از سیم های دستگاه محافظ برق بصورت مستقیم با برق 220 ولت متصل می باشد. (معمولا سیم نول) و یکی دیگر از سیم های دستگاه محافظ برق معمولا از طریق پل رله و کنتاکت N.C برق 220 ولت به سیم دیگر یخچال یا فریز وصل می کند. ( معمولا سیم فاز). با آمدن برق در این وضعیت، رله برق 220 ولت را بصورت مستقیم به کمپرسور یخچال یا فریزر داده و یک پالس ناخواسته ایجاد می کند و پس از مدت کوتاهی مدار محافظ عمل کرده و برق 220 ولت را با یک تاخیر کوچک از رله بر می دارد. مشکل در این پالس ناخواسته است.
                      ولتاژی که سبب خرابی موتور ها و کمپرسور ها می شود، کم تر از 180 ولت و بیشتر از 240 ولت می باشد.
                      اگر ولتاژ موتور به کم تر از 180 ولت برسد دور موتور کم و شدت جران عبوری زیاد و باعث گرم شدن موتور و در نهایت سوختن آن می شود. اما در یخچال فریزر های امروزی دیگر محافظ کاربردی ندارد، چون سیستم های ساید بای ساید کلا به مدارات کامل تری نسبت به محافظ دارند، که در نوسانات برق بصورت خودکار برق را قطع می کنند و حتی بعضی از یخچال های قدیمی هم از سویچ اور لود استفارده نموده که با جریان کشی زاد و گرم شدن کلا برق موتور را قطع می کنند.

دیدگاه

یکی دیگر از سیم های دستگاه محافظ برق معمولا از طریق پل رله و کنتاکت N.C برق 220 ولت به سیم دیگر یخچال یا فریز وصل می کند. ( معمولا سیم فاز).
                        سلام
                        در هیچ کدوم از محافظ هایی که برخورد کردم اینظور نبوده .
                        این مسیر اتصال از طریق کنتاکت N.O برقرار میشه .

دیدگاه

با سلام مجدد خدمت شما کاربر گرامی:
                          وقتی برق منزل قطع می شود، برق بورد الکترونیکی مدار کنترل که معمولا یک ولتاژ D.C حدود 12 الی 24 ولت می باشد هم قطع می شود. با قطع شدن برق 12 الی 24 ولت بورد کنترل، رله به حالت خاموش در آمده و پل رله به کنتاکت N.C یا در حالت عادی بسته در می آید. همیشه یکی از سیم های دستگاه محافظ برق بصورت مستقیم با برق 220 ولت متصل می باشد. (معمولا سیم نول) و یکی دیگر از سیم های دستگاه محافظ برق معمولا از طریق پل رله و کنتاکت N.C برق 220 ولت به سیم دیگر یخچال یا فریز وصل می کند. ( معمولا سیم فاز). با آمدن برق در این وضعیت، رله برق 220 ولت را بصورت مستقیم به کمپرسور یخچال یا فریزر داده و یک پالس ناخواسته ایجاد می کند و پس از مدت کوتاهی مدار محافظ عمل کرده و برق 220 ولت را با یک تاخیر کوچک از رله بر می دارد. مشکل در این پالس ناخواسته است.
                          ولتاژی که سبب خرابی موتور ها و کمپرسور ها می شود، کم تر از 180 ولت و بیشتر از 240 ولت می باشد.
                          اگر ولتاژ موتور به کم تر از 180 ولت برسد دور موتور کم و شدت جران عبوری زیاد و باعث گرم شدن موتور و در نهایت سوختن آن می شود. اما در یخچال فریزر های امروزی دیگر محافظ کاربردی ندارد، چون سیستم های ساید بای ساید کلا به مدارات کامل تری نسبت به محافظ دارند، که در نوسانات برق بصورت خودکار برق را قطع می کنند و حتی بعضی از یخچال های قدیمی هم از سویچ اور لود استفارده نموده که با جریان کشی زاد و گرم شدن کلا برق موتور را قطع می کنند.
                          آقا شما چه محافظی پیشنهاد میکنید که به صورت استاندارد طراحی شده :read:
                          من تو اتاقم حده اقا 5 تومن لوازن الکترونیکی حساس دارم وبرق منطقه ما هم هی نوسان داره میره 180بعد 220 بعد دوباره از اول خلاصه طوری هست که تلوزیون خونه مدام روشن وو خاموش میشه خودبه خود :angry:
                          از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
                          --------------------------------------------------------
                          تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
                          --------------------------------------------------------
                          اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mochin
                            سلام

بله
                            چند وقت پیش یه عده مهندس بی...............
                            نشستن یه محافظ طراحی کردن با تریاک!!!!!
                            که سوختن - و سوزوندن کار کوچیگشه!
                            چند وقت پیشم دیدم محافظی ساختن و از nc رله برای خروجی استفاده کردن رله به وقتی برق وارد شبکه میشه به مدت نیم ثانیه برقو به دستگاه میده تا خازناش شارژ بشن و رله رو وصل و در حقیقت برق خروجی رو به مدت 5 دقیقه قطع کنه که حاصل تفکر نواغ ملمکت!!!!! بود !!!
                            [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط moghani1376
                              آقا شما چه محافظی پیشنهاد میکنید که به صورت استاندارد طراحی شده :read:
                              من تو اتاقم حده اقا 5 تومن لوازن الکترونیکی حساس دارم وبرق منطقه ما هم هی نوسان داره میره 180بعد 220 بعد دوباره از اول خلاصه طوری هست که تلوزیون خونه مدام روشن وو خاموش میشه خودبه خود :angry:
                              من تاکنون محافظی که بصورت استاندارد طراحی و در بازار ایران وجود داشته باشد ندیدم.
                              با توجه به فرمایش شما که نوسان برق در محدوده شما زیاد است، شما بجای محافظ باید از استبلایزر استفاده کنید. ( دستگاهی که ولتاژ 220 ولت خط را بصورت خودکار ثابت نگه می دارد).

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X