اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل اتصال کوتاه در آهنربای الکتریکی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل اتصال کوتاه در آهنربای الکتریکی

سلام خدمت اساتید عزیز

با بستن سیم دور یک پیچ گوشتی یک آهنربای الکتریکی درست کردم. زمانی که وصلش کردم به یک آداپتر 12 ولت 4 آمپر دیدم اتصال کوتاه میشه که خوب اتفاق عجیبی نیست.
    اما یک سوال برام پیش اومد.

چرا زمانی یک قطعه الکترونیکی مثل لامپ رو مسقیم وصل میکنی به یک آداپتور به میزان مورد نیازش ازش جریان میکشه اما اگر بخواهیم یک مقاوت وصل کنیم تا حدی که می تونه می خواد جریان بکشه و اگر توانشو نداشته باشه داغ می شه.

کلا سوالم اینه که چطور هر وسیله به اندازه مورد نیازش جریان میشکه؟

پاسخ : مشکل اتصال کوتاه در آهنربای الکتریکی

نوشته اصلی توسط 1900
    سلام خدمت اساتید عزیز

با بستن سیم دور یک پیچ گوشتی یک آهنربای الکتریکی درست کردم. زمانی که وصلش کردم به یک آداپتر 12 ولت 4 آمپر دیدم اتصال کوتاه میشه که خوب اتفاق عجیبی نیست.

چرا زمانی یک قطعه الکترونیکی مثل لامپ رو مسقیم وصل میکنی به یک آداپتور به میزان مورد نیازش ازش جریان میکشه اما اگر بخواهیم یک مقاوت وصل کنیم تا حدی که می تونه می خواد جریان بکشه و اگر توانشو نداشته باشه داغ می شه.

با سلام :
    وقتی شما هر وسیله برقی را که ولتاژ کار و توان آن مشخص است، به برق وصل کنید، دقیقا طبق جریان مصرفی آن جریان کشی دارد.
    مثلا یک لامپ 12 وات 12 ولت هیچ وقت جریانی بیش تر از یک آمپر نمی کشد.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
      با سلام :
      وقتی شما هر وسیله برقی را که ولتاژ کار و توان آن مشخص است، به برق وصل کنید، دقیقا طبق جریان مصرفی آن جریان کشی دارد.
      مثلا یک لامپ 12 وات 12 ولت هیچ وقت جریانی بیش تر از یک آمپر نمی کشد.
      درست هست اما متاسفانه من درک نمیکنم. هر قطعه یک توانی داره مشخصا. اما یک آهنربای الکتریکی چه مقدار توان داره و چقدر جریان میکشه؟ اگر توانایی عبور چنین جریانی رو داره چرا داغ میشه سیمش و چرا منبع انگار اتصال کوتاه شده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 1900
        درست هست اما متاسفانه من درک نمیکنم. هر قطعه یک توانی داره مشخصا. اما یک آهنربای الکتریکی چه مقدار توان داره و چقدر جریان میکشه؟ اگر توانایی عبور چنین جریانی رو داره چرا داغ میشه سیمش و چرا منبع انگار اتصال کوتاه شده؟
        با سلام :
        اگر آهنربای الکتریکی توسط کارخانه طراحی شده باشد، دقیقا ولتاژ کار وجریان آن مشص می باشد. مثلا یک بوق خودرو که از آن ربای الکتریکی استفاده می کند ولتاژ آن 12 ولت و جریانی حدود 10 آمپر می کشد، اما موارد استفاده آن برای چند لحظه می باشد و اگر بخواهد بصورت دائم استفاده شود طبیعیست که داغ می شود و ما سوزد.
        اما در آهنربای الکتریکی دائم مقدار سیم پیچ را زیاد تر انتخاب نموده و اهم بیشتر از چنین مشکلی جلو گیری می کند.
        علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
        نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 1900
          سلام خدمت اساتید عزیز

سلام
          لطفاً از کمی عقب تر به موضوع نگاه کنید..
          اونچه که باعث فعال شدن دستگاه های الکتریکی میشه، توان هست. نه ولتاژ و نه جریان، هیچ یک به تنهایی برای فعال شدن یک دستگاه الکتریکی کافی نیست. توان از حاصلضرب ولتاژ در جریان به دست میاد. وقتی ولتاژ ثابت از بیرون اعمال میشه، طبق قانون اهم امپدانس ورودی دستگاه هست که میزان جریان مصرفی مدار رو تعیین می کنه. پس با افزایش امپدانس ورودی، می توان جریان و در نهایت توان مصرفی را کاهش داد. در طراحی مدارات هم به همین صورت عمل می شود که امپدانس ورودی را بالا در نظر میگیریم. مثل طراحی تقویت کننده ها با امپدانس ورودی بالا (و پ امپ ها...). امپدانس ورودی بالا به دلیل اثر بار گذاری کمتر، پایداری بیشتری نیز دارد.
          در مورد آهنربای شما هم وضع به همین صورت است. اگر با افزایش تعداد دور سیم پیچ، امپدانس ورودی را بالا ببرید، به همان نسبت جریان مصرفی کمتر خواهد شد.
          *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X