اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی یک یک باطری بکاپ بدون نیاز به تغذیه جدا و با ورودی و خروجی قابل تنظیم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی یک یک باطری بکاپ بدون نیاز به تغذیه جدا و با ورودی و خروجی قابل تنظیم

همه شما برایتان پیش آمده که ار یک وسیله برقی که مصرفی ذر حد12 ولت دارد را بخواهید در هنگام قطع برق استفاده کنید.
    هدف من از کمک گرفتن از دوستان برای به هدف ساندن این ایده میباشد
    مواردی که نیاز هست
    1 مدار تشخیص قطع برق
    2 DC-DC Adjustable Step up boost Converter
    3 مداری که شدت جریان فول شدن باتریها را کنترل کند و عملیات شارژ را متوقف کند
    4 مداری که اتوماتک ولتاز باطری را وارد مدار کند

آیا به نظر شما نکته ای از قلم افتاده است ؟

پاسخ : طراحی یک منبع تغزیه 3 تا 34 ولت ورودیو 4 تا 35 خروجی بهمراه باطری و ترانس اصلی

نوشته اصلی توسط Glimpser
    همه شما برایتان پیش آمده که ار یک وسیله برقی که مصرفی ذر حد12 ولت دارد را بخواهید در هنگام قطع برق استفاده کنید.
    هدف من از کمک گرفتن از دوستان برای به هدف ساندن این ایده میباشد
    مواردی که نیاز هست
    1 مدار تشخیص قطع برق
    2 DC-DC Adjustable Step up boost Converter
    3 مداری که شدت جریان فول شدن باتریها را کنترل کند و عملیات شارژ را متوقف کند
    4 مداری که اتوماتک ولتاز باطری را وارد مدار کند

آیا به نظر شما نکته ای از قلم افتاده است ؟
    با سلام :
    جواب های:
    1- در خروجی دیود بریج هر شارژر اتوماتیکی یک ال ای دی با مقاومت سری وصل شده که روشن بودن دستگاه را نشان می دهد، قطع این ال ای دی یعنی قطع برق.
    2- با استفاده از ترانس، احتیاجی به مدار کانورتر نیست.
    3- یک مدار باتری شارژر اتوماتیک 12 ولت 4 آمپر من در این سایت ، قسمت مدارات آنالوگ( منبع تغذیه) پلود کردم سرچ کنید استفاده کنید.
    4- مداری که بتواند بصورت خودکار ولتاژ 12 ولت را در هنگام قطع برق تامین کند، می تواند وصل یک رله ( مصرف کننده با جریان بیش تر) در خروجی یا یک دیود ( مصرف کننده با یک جریان کم تر) باشد.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

پاسخ : طراحی یک منبع تغزیه 3 تا 34 ولت ورودیو 4 تا 35 خروجی بهمراه باطری و ترانس اصلی

نوشته اصلی توسط علی تحیری
      با سلام :
      جواب های:
      1- در خروجی دیود بریج هر شارژر اتوماتیکی یک ال ای دی با مقاومت سری وصل شده که روشن بودن دستگاه را نشان می دهد، قطع این ال ای دی یعنی قطع برق.
      2- با استفاده از ترانس، احتیاجی به مدار کانورتر نیست.
      3- یک مدار باتری شارژر اتوماتیک 12 ولت 4 آمپر من در این سایت ، قسمت مدارات آنالوگ( منبع تغذیه) پلود کردم سرچ کنید استفاده کنید.
      4- مداری که بتواند بصورت خودکار ولتاژ 12 ولت را در هنگام قطع برق تامین کند، می تواند وصل یک رله ( مصرف کننده با جریان بیش تر) در خروجی یا یک دیود ( مصرف کننده با یک جریان کم تر) باشد.

درود
      ممنون از لطف و توجه شما
      من مطالب شما را در خصوص شارژر اتوماتیک مطالعه کردم و متوجه شدم که با یک دیود میشه به راحتی باتری شارژ شده را از شارژر کات کرد و جلوی اضافه شارژ و آسیب به باطری را گرفت ولی متاسفان توی تمام مدارهایی که من دیدم از منبع تغذیه هایی با ولتاژ های بالاتر از 12 ولت استفاده شده

هدف من ساخت مداری با کارکرد عمومی و قابل تنظیم برای باطری ها و ولتاژ مختلف است که برای استفاده فقط نیاز باشد که آن را در مسیر بین آداپتور همان دستگاه مصرف کننده و خود مصرف کننده قرار داد بدون نیاز به منبع تغذیه جداگانه برای شارژ باطریها

این مدت که نوشته های شما و دیگر دوستان را در انجمن مرور میکردم ایده ای که در ذهن داشتم جنبه کاربرد عمومی تر گرفت و تقریبا به شکل زیر شد.

به نظر من این دستگاه در شرایط ایده آل باید مشخصات زیر را داشته باشد

1-با توجه به اینکه معمولا وسایل از آداپتور هایی در رنج 3 تا 12 ولت استفاده میکنند باید محدوده رنج ورودی ولتاژ در این حد داشته باشد

2- چون آداپتور و پاور مستقل برای شارژ باطریها استفاده نمیشود باید جریان کم و به مدت طولانی در هنگام شارژ کردن باطری از منبع تغذیه بگیرد چه در حالت Absorb و چه به هنگام Float تا به منبع تغذیه آسیبی نرسد و ضمنا عملکرد خود دستگاه مصرف کننده در هنگام شارژ باتریها دچار اختلال نشود که مطمئنا این موضوع زمان شارژ را بسیار طولانی تر از حالت معمولی میکند و به احتمال زیاد نیاز به ااستفاده از pwm را برای شارژ باطری پیش می آورد ( اگر روش دیگری هست من بی اطلاع هستم ) ولی این زمان طولانی مشکلی در کار ایجاد نمیکند چون حداکثر مثلا هفته یا ماهی دو ساعت قراره این وسیله از باطری داخلی خود استفاده کند.

3- خروجی قابل تنظیم یا انتخاب داشته باشد

4- به نوعی این وسیله همان کار پاور بانک را هم انجام میدهد با این تفاوت که میتواند بطور اتوماتیک با قطع جریان ورودی مسیر جریان را از ورودی به باتری داخلی تغییر دهد

حالا با توجه به تجربه ای که شما و سایر دوستان در کار عملی با این قبیل سیستم ها دارند آیا این موضوع با هزینه ساخت پایین امکانپذیر است و یا راهکارهای ارزانتر و مناسب تری هم وجود دارد ؟

دیدگاه

پاسخ : طراحی یک یک باطری بکاپ بدون نیاز به تغذیه جدا و با ورودی و خروجی قابل تنظیم

همانطور که می دانید اولا باتریهای قابل شارژ انواع متفاوتی دارند مثل لیتیوم - یون، لیتیوم - پلیمر، نیکل متال هایدراید، نیکل-کادمیوم، سربی اسیدی تر، سربی - اسیدی ژله ای (SLA) و ... که از طرف کارخانه سازنده، برای هر کدام یک نمودار شارژ مخصوص ارائه می شود.
        دوم دو نوع شارژر تند و کند می توان ساخت. سوم هر نوع شارژر چند مود عملیاتی دارد؛ مثلا یک شارژر تند ابتدا (بر حسب اندازه گیری ولتاژ دو سر باتری در حالت بدون بار)، در حالت شارژ تمام توان قرار می گیرد و بعد در حالت شارژ قطره ای و بعد هم جریان شارژ را قطع می کند. چهارم بعضی باتریها مثل انواع سربی - اسیدی، نیاز به ولتاژ رگوله دقیق و همچنین جریان ثابت دارند.
        پس می بینید که با یک مقاومت یا یک دیود ساده، عملا نمی توان یک شارژر حرفه ای و هوشمند ساخت.

دیدگاه

پاسخ : طراحی یک یک باطری بکاپ بدون نیاز به تغذیه جدا و با ورودی و خروجی قابل تنظیم

نوشته اصلی توسط مهندس نوآور
          همانطور که می دانید اولا باتریهای قابل شارژ انواع متفاوتی دارند مثل لیتیوم - یون، لیتیوم - پلیمر، نیکل متال هایدراید، نیکل-کادمیوم، سربی اسیدی تر، سربی - اسیدی ژله ای (SLA) و ... که از طرف کارخانه سازنده، برای هر کدام یک نمودار شارژ مخصوص ارائه می شود.
          دوم دو نوع شارژر تند و کند می توان ساخت. سوم هر نوع شارژر چند مود عملیاتی دارد؛ مثلا یک شارژر تند ابتدا (بر حسب اندازه گیری ولتاژ دو سر باتری در حالت بدون بار)، در حالت شارژ تمام توان قرار می گیرد و بعد در حالت شارژ قطره ای و بعد هم جریان شارژ را قطع می کند. چهارم بعضی باتریها مثل انواع سربی - اسیدی، نیاز به ولتاژ رگوله دقیق و همچنین جریان ثابت دارند.
          پس می بینید که با یک مقاومت یا یک دیود ساده، عملا نمی توان یک شارژر حرفه ای و هوشمند ساخت.
          درود
          دوست عزیز باطری مورد استفاده پیشنهادی من برای این کار باطری ups آمپر ۴٫۵ و ولت آن هم 12 میباشد که تا جایی که من اطلاع دارم جزو باطریهای سیلد اسید حساب میشود .
          اما روشی که برای شارژ پیشنهاد میدم یک مقدار متفاوته و فکر کنم بعنوان pwm در شارژر های پنل های خورشیدی شناخته بشه
          یعنی چون باطریها نباید موقع شارژ جریان زیادی را از سیستم بگیرند و از طرفی میدونیم که فشار شارژ از یک مقداری کمتر باشه باطری اصلا شارژ نمیشه پس باید بصورت پالس های منقطع برای شارژ باطری جریان بفرستیم که حالا بر حسب اینکه باتری در چه مرحله ای از شارژ باشد ولتاژ و . . . این پالس تغییر میکند .

البته این نظر من است و نمیدونم در عمل قابل استفاده و یا اجرا هست یا خیر !!!!
          این را دوستان باید راهنمایی کنند

دیدگاه

توی نت که میگشتم این شماتیک را پیدا کردم که میتواند با ورودی 12v یک باطری 12V سیلد اسید را شارژ کنه فقط مشکلش اینه که آمپرش بالا است و ضمنا تقریبا همانقدر که باطری را شارژ میکنه همانقدر هم اتلاف داره
            http://www.eeweb.com/blog/extreme_circuits/12v-powered-12v-lead-acid-battery-charger-with-indicator

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Glimpser
              درود
              دوست عزیز باطری مورد استفاده پیشنهادی من برای این کار، باطری ups نوع 4.5 آمپر و ولتاژ آن هم 12 میباشد که تا جایی که من اطلاع دارم جزو باطریهای سیلد اسید حساب میشود .
              اما روشی که برای شارژ پیشنهاد میدم یک مقدار متفاوته و فکر کنم بعنوان pwm در شارژر های پنل های خورشیدی شناخته بشه
              یعنی چون باطریها نباید موقع شارژ جریان زیادی را از سیستم بگیرند و از طرفی میدونیم که فشار شارژ از یک مقداری کمتر باشه باطری اصلا شارژ نمیشه پس باید بصورت پالس های منقطع برای شارژ باطری جریان بفرستیم که حالا بر حسب اینکه باتری در چه مرحله ای از شارژ باشد ولتاژ و . . . این پالس تغییر میکند .

حدس می زنم اون پالس PWM که شما شنیده اید، مربوط به فرکانس مرکزی مدار شارژر سوئیچینگ و یا
              مربوط به بخش Trickle Charge Mode مدار شارژر است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Glimpser

درود
                ممنون از لطف و توجه شما
                من مطالب شما را در خصوص شارژر اتوماتیک مطالعه کردم و متوجه شدم که با یک دیود میشه به راحتی باتری شارژ شده را از شارژر کات کرد و جلوی اضافه شارژ و آسیب به باطری را گرفت ولی متاسفان توی تمام مدارهایی که من دیدم از منبع تغذیه هایی با ولتاژ های بالاتر از 12 ولت استفاده شده

هدف من ساخت مداری با کارکرد عمومی و قابل تنظیم برای باطری ها و ولتاژ مختلف است که برای استفاده فقط نیاز باشد که آن را در مسیر بین آداپتور همان دستگاه مصرف کننده و خود مصرف کننده قرار داد بدون نیاز به منبع تغذیه جداگانه برای شارژ باطریها

این مدت که نوشته های شما و دیگر دوستان را در انجمن مرور میکردم ایده ای که در ذهن داشتم جنبه کاربرد عمومی تر گرفت و تقریبا به شکل زیر شد.

به نظر من این دستگاه در شرایط ایده آل باید مشخصات زیر را داشته باشد

1-با توجه به اینکه معمولا وسایل از آداپتور هایی در رنج 3 تا 12 ولت استفاده میکنند باید محدوده رنج ورودی ولتاژ در این حد داشته باشد

2- چون آداپتور و پاور مستقل برای شارژ باطریها استفاده نمیشود باید جریان کم و به مدت طولانی در هنگام شارژ کردن باطری از منبع تغذیه بگیرد چه در حالت Absorb و چه به هنگام Float تا به منبع تغذیه آسیبی نرسد و ضمنا عملکرد خود دستگاه مصرف کننده در هنگام شارژ باتریها دچار اختلال نشود که مطمئنا این موضوع زمان شارژ را بسیار طولانی تر از حالت معمولی میکند و به احتمال زیاد نیاز به ااستفاده از pwm را برای شارژ باطری پیش می آورد ( اگر روش دیگری هست من بی اطلاع هستم ) ولی این زمان طولانی مشکلی در کار ایجاد نمیکند چون حداکثر مثلا هفته یا ماهی دو ساعت قراره این وسیله از باطری داخلی خود استفاده کند.

3- خروجی قابل تنظیم یا انتخاب داشته باشد

4- به نوعی این وسیله همان کار پاور بانک را هم انجام میدهد با این تفاوت که میتواند بطور اتوماتیک با قطع جریان ورودی مسیر جریان را از ورودی به باتری داخلی تغییر دهد

حالا با توجه به تجربه ای که شما و سایر دوستان در کار عملی با این قبیل سیستم ها دارند آیا این موضوع با هزینه ساخت پایین امکانپذیر است و یا راهکارهای ارزانتر و مناسب تری هم وجود دارد ؟
                با سلام :
                کاربر گرامی، شما یاید از یک باتری شارژر استاندارد 12 ولت اتوماتیک برای باتری خود استفاده نموده و برای متغیر کردن ولتاژ خروجی، بین 3 الی 12 ولت، از یک آی سی رگولاتور LM317K با جریان خروجی 3 آمپر استفاده کنید. ارزان تر از این مدار نمی شود.
                علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

حدس می زنم اون پالس PWM که شما شنیده اید، مربوط به فرکانس مرکزی مدار شارژر سوئیچینگ و یا
                  مربوط به بخش Trickle Charge Mode مدار شارژر است.
                  اسم اصلی اونها Pulse Battery Charger است که خودشان انواع مختلفی دارند و ظاهرا بعضی از انواع آن میتواننند تا حدودی باتریهای سولفاته شده را هم احیا کنند.
                  https://www.youtube.com/watch?v=c6TrnNw5usA

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
                    با سلام :
                    کاربر گرامی، شما یاید از یک باتری شارژر استاندارد 12 ولت اتوماتیک برای باتری خود استفاده نموده و برای متغیر کردن ولتاژ خروجی، بین 3 الی 12 ولت، از یک آی سی رگولاتور LM317K با جریان خروجی 3 آمپر استفاده کنید. ارزان تر از این مدار نمی شود.
                    درود
                    از لطف و توجه شما دوست عزیز سپاسگذارم
                    من متوجه منظور شما هستم ولی دنبال روشی هستم که کاربرد عمومی داشته باشه و مداری باشه که بشود با یک تنظیم ساده برای هر جایی استفاده کرد

الان با یک ماژول DC-DC Adjustable Step up boost Converter که حدود 5 تومن قیمت دارد و یک آداپتور معمولی میشود هر ولتاژ ورودی dc را به 14.4 ولت تبدیل کرد در قدم بعدی با یک ماژولی شبیه به این
                    http://www.eleccircuit.com/modify-old-battery-charger-into-automatic-using-power-scr-and-ca723/
                    شارژ شدن باطری را مدیریت کرد و در آخر هم طبق توصیه شما با یک آی سی رگولاتور LM317K کل خروجی را چه از باطری و چه از step up convertor را کاهش داده و استفاده کرد .

امروز متن زیر را پیدا کردم که روش خیلی ساده و ارزانی را برای این کار توصیه کرده ( نویسنده میخواسته یک رادیو را آنلاین نگه داره ) فقط نمیدونم در عمل چقدر کار میکنه و چه تاثیری روی عمر مفید باطری مخصوص ups داره ممنون میشم اگر درباره اش نظر بدید
                    فکر میکنم مقدار مقاومت باید جوری انتخاب بشه تا مقدار جریان شارژ کمتر از یک درصد کل جریان باطری باشد

How to build a battery back-up circuit

Did you ever wish you could trickle charge your 12 volt lead acid or gel
                    cell batteries and have them instantly ready to power your radio equipment
                    if the AC power failed without having to buy a special power supply? Well,
                    now you can! With a bit of work, and only 4 parts! Here's how it's done.

First you'll need the parts:
                    2 high current diodes rated to handle the current you need.
                    1 garden variety 2.5 amp diode
                    1 ohm 10 watt 10 resistor .
                    1 REGULATED power supply

D1 and D2 are the high current diodes and should be rated to EASILY
                    handle total current drain of the radios or load. They need to be mounted
                    on a heat sink in most cases. As an alternative, you can use 1/2 of a bridge
                    diode assembly. D1 will get warm when using AC power, D2 will get warm when
                    using battery power.

D3 is the low current (2.5 amp) blocking diode. It's job is to keep the
                    battery from draining through the power supply when the AC power fails.

R1 limits the charging current to the batteries when they are low and the
                    AC power is restored . If you
                    want faster recovery time and the batteries can handle the charge rate, the
                    high wattage filament can be used... but you will need a higher current
                    rating for D3. This will limit the charging current to about 3 amps max.

Now for the magic!... You'll need to adjust the power supply output
                    voltage. Most WELL REGULATED supplies have their output set to 13.8 volts.
                    Each diode will drop about .6 to .8 volts when conducting, so the power
                    supply should be adjusted for an output of 14.4 volts. This will give you
                    about 13.8 volts to the radios AND the batteries when they are fully charged.
                    When the AC power fails the output will drop to about 13.2 volts with fully
                    charged batteries, and quickly to 12.6 volts (nominal battery voltage). This
                    should not cause any problems with the equipment and is better than 0 volts.
                    Keeping the batteries at 13.8 volts allows them to remain fully charged
                    without boiling the water out causing shortened battery life and explosive
                    gasses!

Here's a good idea... put fuses in the positive leads of the batteries
                    AND the power supply, and be VERY CAREFUL not to short the output of this
                    circuit! For example, if you use 30 amp fuses, the output current will be on
                    the order of 60 amps before they blow! Fuses should be used for everything
                    connected to this circuit. Even 10 gauge wire can only handle 30 amps safely
                    before things go up in smoke!

I hope you find this little circuit useful. I've been using it for years
                    now with great results. My packet BBS computer that runs on 12 volts hasn't
                    needed rebooting for years, and my station is always operational when the
                    lights in the house go out! Kind-a gives me that warm and fuzzy feeling.
                    I hope it does the same for you!

دیدگاه

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=118519.msg773395#msg773395
                      پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Glimpser
                        اسم اصلی اونها Pulse Battery Charger است که خودشان انواع مختلفی دارند و ظاهرا بعضی از انواع آن میتواننند تا حدودی باتریهای سولفاته شده را هم احیا کنند.
                        https://www.youtube.com/watch?v=c6TrnNw5usA
                        بله، البته معمولا فرکانس مرکزی مدارهای Battery Desulphater در حد مگاهرتز است.

من خودم معمولا برای سیستم تغذیه پشتیبان برد پروژه و یا حتی تجهیزاتی مثل دوربین مدار بسته، از اتصال این سه برد استفاده می کنم که باعث می شه در هنگام قطع برق اصلی، میکروی مدار ریست نشه و باتری SLA کاملا شارژر شده، بدون وقفه در مدار قرار بگیره:

Mini UPS

دیدگاه

بله، البته معمولا فرکانس مرکزی مدارهای Battery Desulphater در حد مگاهرتز است.

من خودم معمولا برای سیستم تغذیه پشتیبان برد پروژه و یا حتی تجهیزاتی مثل دوربین مدار بسته، از اتصال این سه برد استفاده می کنم که باعث می شه در هنگام قطع برق اصلی، میکروی مدار ریست نشه و باتری SLA کاملا شارژر شده، بدون وقفه در مدار قرار بگیره:

Mini UPS
                          من هم در قدم اول دقیقا دنبال همین مدار mini ups هستم که با ولتاژ 12 و باطری 12 ولت کار کند
                          در مرحله دوم اگر بشه ورودی و خروجی قابل تنظیم داشته باشد که چه بهتر

دیدگاه

فکر میکنید اینها قابل تهیه باشند ؟

LTC4020 5V to 30V to 6V Lead-Acid PowerPath Charger
                            http://www.linear.com/solutions/5414

LTM8055 14.4V, 3A Lead-Acid Battery Charger Input Current Limited to 2.1A
                            http://www.linear.com/solutions/5688

دیدگاه

http://www.eleccircuit.com/circuit-battery-voltage-regulator-by-mc34063/

دوتا تغییر توی مدار بالا میخواستم ایجاد کنم
                              اول اینکه ولتاژ ورودی از 5تا 13 به 5 تا 15 تغییر کند
                              دوم امکان کنترل شدت جریان ورودی را داشته باشم

ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X