اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تریاک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تریاک

سلام.
    من اگر بخوام یک تریاک BT137 رو که دارم راه بندازم (بدون دیاک) باید چیکار کنم؟
    شنیدم برای راه اندازی تریاک باید یه فرکانسی روی پایه G ایجاد کرد .
    چرا ؟ من میخوام تریاک رو با باطری راه بندازم و میکرو.
    الهم عجل لولیک الفرج

تریاک

با سلام
    برای راه اندازی این المان باید شما پایه تحریک که همون Gیا گیته رو فعال بکنی
    تا در بازه مورد نطرتون عمل هدایت سیگنال رو انجام بده

دیدگاه

تریاک

برای اینکه یک تریاک روشن بشه فقط کافیه ولتاژ پایه گیت اون نسبت به یکی از پایه های T1 or T2 که بهتره T2 باشه رو به حد معین خودش برسه و حتما هم نیازی به دیاک نیست.
      فقط بحث سر تامین جریان گیتش هست. اگر جریان گیت رو میتونی با میکرو Source بکنی که هیچ اگر نمی تونی از یک ترانزیستور استفاده بکن.
      مدلی از تریاک ها هست با پسوند 600D مثلا BT136 - 600D که جریان گیتش پایین هست و برای اتصال مستقیم به مداران منطقی طراحی شده.

HTH - Shahriar
      Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

پاسخ : تریاک

باید ایزوله کنی در واقع نباید مستقیم پایه رو وصل کنی
        باید از اپتو کوپلر استفاده کنی...

اگه وقت کردم مدارشو میذارم :angry:
        www.icesi.ir

دیدگاه

می تونم بپرسم تریاک چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maryam_bk
            می تونم بپرسم تریاک چیه؟
            ترایاک یک عنصر قدرته ! ساختمان داخلی اون تشکیل شده از دو تریستور موازی .
            حالا تریستور چیه ؟ اونم جزو عناصر قدرته ، با این تفاوت که جریان رو فقط از یه سمت عبور میده !
            به همین علت ساختمان داخلی ترایاک تشکیل شده از دو تریستور تا جریان رو از هر طرفی عبور بده و بشه از اون توی مدارات ac استفاده کرد !

شکل ظاهری هر دو شون یه قطعه سه پایست . که دو پایه اصلی که در مسیر جریان قرار می گیره و پایه گیت وظیفه راه اندازی جریان رو برعهده داره !
            ساختمان داخلی تریستور در اصل یه دیود 4 لایست ! خوب توی یه دیود معمولی چجور جریانی از اون عبور می کنه ؟ در حالتی که ولتاژ ،آ‌از ولتاژ سد اون بیشتر بشه !
            ولی به علت 4 لایه بودن تریستور ، ولتاژ شکست خیلی خیلی زیاده و به همین علت از وسط دیود 4 لایه یه پایه بیرون میاد به اسم گیت ،آ‌که وقتی ما جریانی رو به اون اعمال می کنیم ، کمک می کنیم تا ولتاژ سد شکسته بشه و توی تریستور جریان جاری بشه !
            با قطع جریان از پایه گیت ،آ‌جریان تریستور قطع نمیشه و فقط با قطع جریان و یا صفر شدن یکی از پایه ها ، جریان تریستور قطع میشه !

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-
            من به صورت خیلی کلی و فقط طوری که شما یه نمه بدونید این ترایاک چیه توضیح دادم ! شما اگر یک کتاب الکترونیک صنعتی ، فرق نمی کنه چه نویسنده ای ، گیر بیارید می تونین اطلاعات خیلی دقیقتری از عناصر قدرت بدست بیارید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Iran-PC
              سلام.
              من اگر بخوام یک تریاک BT137 رو که دارم راه بندازم (بدون دیاک) باید چیکار کنم؟
              شنیدم برای راه اندازی تریاک باید یه فرکانسی روی پایه G ایجاد کرد .
              چرا ؟ من میخوام تریاک رو با باطری راه بندازم و میکرو.
              سلام
              اقا اگه می خوای با میکرو کنترلر بارac رو کنترل بکنی بهم بگو من مدارشو بکشم بذارم عملی ازش نتیجه گرفتم

در مورد راه اندازی تریاک
              معمولا بار رو ( مثلا یه لامپ ) رو یه طرفشو به 220 ولت اتصال می دند ( هر ولتاژ مورد نظری که داری) و البته طرف آند رو طرف کاتد رو به زمین می زنند
              حالا برای روشن کردن تریاک به گیت اون اگه پالس سوزنی بدی کافیه ( تریگر کردن )

بهترین کار هم برای روشن کردن استفاده از دیاکه که وقتی یه طرفش ولتاژش بشه حدود 30 ولت یه لحظه خاموش روشن میشه و گیت تریاک رو تریگر می کنه
              اگه مشکلی هست که نمی تونی از دیاک استفاده بکنی بگو براش یه راه حل دیگه پیدا بکنیم ( احتمالا به خاطر تغذیه بالای اون )

برای فعال کردن دیاک هم از یه ایزوله کننده نوری استفاده بکنی کارت رله است ( خروجی ایزوله کننده نوری به طرفشو به 30 ولت بزن اون طرف رو پلو دان بکن و همون سر اتصال مقاومت با ایزوله کننده رو به پایه دیاک بزنی حله

ضمنا این پالس سوزنی رو می تونی با یه RC هم درست بکنی یعنی یه کلید ترانزیستوری که دو سر خازن رو یه لحظه اتصال کوتاه می کنه تا تغییرات این شبکه از حالت پایدار بصورت جهشی تقریبا خط راست تغییر پیدا بکنه

موفق باشی

دیدگاه

پاسخ : راه اندازی تریاک

کسی مداری سراغ داره که bt137 با moc3021 بشه راه انداخت؟
                ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hr
                  کسی مداری سراغ داره که bt137 با moc3021 بشه راه انداخت؟
                  ممنون
                  به دیتا شیت اوپتو کوپلرت مراجعه کن دیگه!

بعدشم درسته که تریاک از هر 2 طرف رد میکنه ولی برای بستنش نسبتهای گیت ها به پایه ها مهمه اینو تو هیچ داکیومنتی ننوشته و من حسابی گیر کرده بودم !

اینم ببین یه چیزی تو این مایه هاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx

به دیتا شیت اوپتو کوپلرت مراجعه کن دیگه!

بعدشم درسته که تریاک از هر 2 طرف رد میکنه ولی برای بستنش نسبتهای گیت ها به پایه ها مهمه اینو تو هیچ داکیومنتی ننوشته و من حسابی گیر کرده بودم !

اینم ببین یه چیزی تو این مایه هاس

آره این مدار 100% جواب میده البته نیازی به اون NAND هم نیست میتونی مستقیم به GND وصلش کنی.
                    اپتوکوپلرش هم میتونی از MOC3030 استفاده کنی.

دیدگاه

سوال: کنترل جریان توسط تریستور

سلام
                      آیا میشه با تریستور مقدار جریان را محدود یا کنترل کرد؟ مثلا از 350 آمپر بخه 50 آمپر رساند؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X