اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اردونیو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اردونیو

سلام دوستان یه سوال داشتم میخواستم ببینم بعد از کامپایل برنامه بر روی اردوینو میشه میکرو رو از برد خارج کنم و با وصل تغذیش ازش استفاده کرد؟
    اردونیوم uno هست و میکرویه خودش هست

پاسخ : اردونیو

بله میشه

دیدگاه

همین سوالو چند وقت پیش در یک انجمن دیگه پرسیدم شما برای اینکار به یک کریستال 16MHZ هم نیاز داری.
      چون آردوینو میکرو شمارو در حالت استفاده از نوسانساز خارجی قرار میده و اگه دقت کنی روی برد یک کریستال هست
      آردوینو بر پایه ++C/C بنا شده کامپایلر کدویژن هم بر پایه C هست.تو کدویژن آزادی داری از نوسانساز داخلی یا خارجی استفاده استفاده کنی.فرکانس کاری میکرویی که رو UNO هست(ATMEGA328P-PU) در اصل 20MHZ هست ولی با کریستال روی برد محدود شده به 16MHZ پس اگه کدویژن یا **** یا .... بلد باشی میتونی از همه ظرفیت های میکرو استفاده کنی.
      امیدوارم نوضیحاتم برات مفید باشه

دیدگاه

سلام. ببخشید بنده چند بار از میکروی اردوینو برای pcb خودم استفاده کردم اما حالا حس میکنم میکرو یا قفل شده یا نیم سوز شده چون به هیچ شیوه ای کامپایل نمیشه.
        سوال اولم: اینه که آیا میتونم میکرو رو برگردونم به حالت اولیه.؟
        سوال دوم: آیا میتونم آیسی Atmega328 بخرم بذارم روش؟ چه مدلی؟ باید حتما 328p-PU باشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseinaghajari نمایش پست ها
          سلام. ببخشید بنده چند بار از میکروی اردوینو برای pcb خودم استفاده کردم اما حالا حس میکنم میکرو یا قفل شده یا نیم سوز شده چون به هیچ شیوه ای کامپایل نمیشه.
          سوال دوم: آیا میتونم آیسی Atmega328 بخرم بذارم روش؟ چه مدلی؟ باید حتما 328p-PU باشه؟
          سلام
          اگر از آردوینوهایی مثل uno استفاده میکنید، روش یه میکروکنترلر AVR قرار گرفته. میکروکنترلرهای AVR چیزی در خودشون دارن به اسم فیوزبیت که ممکنه بعضی وضعیت های این فیوزبیت ها، باعث بشه نتونید با میکروکنترلر کار کنید! البته فیوزبیت ها تنها توسط پروگرامر قابل تغییر هستن و فکر نمیکنم مورد شما این باشه و احتمالا میکروکنترلر سوخته! اگر مشکل فیوزبیت بود میشد درستش کرد.
          برای این که بردتون رو دور نندازید، میتونید مدل مشابه همون میکروکنترلر رو بخرید. البته لازمه که با پروگرامر یا یک برد آردوینوی سالم دیگه بوتلودر آردوینو رو روش پروگرام کنید.
          چندتا اشتباه لفظی هم داشتید، گفتم بهتره گوشزد کنم. اول این که آردوینو میکروکنترلر نیست! یک پلتفرمی میشه گفت هستش که توی بردهای خودش از میکروکنترلرهای مختلف استفاده میکنه. مورد بعدی هم این که اون چیزی که شما بهش گفتید «کامپایل نمیشه» درستش پروگرام شدنه. کمپایل شدن فرایندی هستش که کد زبان سطح بالا مثل CPP رو به زبان ماشین که پردازنده میفهمه تبدیل میکنه. پروگرام کردن هم یعنی قرار دادن کد قابل فهم میکروکنترلر، داخل حافظه اش.
          موفق باشید

دیدگاه

با سلام و احترام
            یک بررسی کنید و مطمئن شوید که نوع بورد آردوینو و شماره پورت سریال را در محیط برنامه نویسی آردوینو درست انتخاب کرده باشید.اگر درست بود باید از سالم بودن میکرو مطمئن شوید. در مورد سوال دومتون هم همونطور که دوستمون گفتند باید حتما اول بر روی میکروی جدید بوت لودر ریخته بشه تا بتوانید از آن در بورد آردوینو استفاده کنید.
            اگر تونستید یه عکس از پیغام خطایی که میده بگذارید شاید بشه بهتر راهنمایی کرد.
            موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
              سلام
              اگر از آردوینوهایی مثل uno استفاده میکنید، روش یه میکروکنترلر AVR قرار گرفته. میکروکنترلرهای AVR چیزی در خودشون دارن به اسم فیوزبیت که ممکنه بعضی وضعیت های این فیوزبیت ها، باعث بشه نتونید با میکروکنترلر کار کنید! البته فیوزبیت ها تنها توسط پروگرامر قابل تغییر هستن و فکر نمیکنم مورد شما این باشه و احتمالا میکروکنترلر سوخته! اگر مشکل فیوزبیت بود میشد درستش کرد.
              برای این که بردتون رو دور نندازید، میتونید مدل مشابه همون میکروکنترلر رو بخرید. البته لازمه که با پروگرامر یا یک برد آردوینوی سالم دیگه بوتلودر آردوینو رو روش پروگرام کنید.
              چندتا اشتباه لفظی هم داشتید، گفتم بهتره گوشزد کنم. اول این که آردوینو میکروکنترلر نیست! یک پلتفرمی میشه گفت هستش که توی بردهای خودش از میکروکنترلرهای مختلف استفاده میکنه. مورد بعدی هم این که اون چیزی که شما بهش گفتید «کامپایل نمیشه» درستش پروگرام شدنه. کمپایل شدن فرایندی هستش که کد زبان سطح بالا مثل CPP رو به زبان ماشین که پردازنده میفهمه تبدیل میکنه. پروگرام کردن هم یعنی قرار دادن کد قابل فهم میکروکنترلر، داخل حافظه اش.
              موفق باشید
              بله تشکر بابت توضیحات. البته منظور بنده میکروی روی آردوینو بود یعنی همان 328p-pu.
              بعد سوالی که داشتم اینه که حتما باید 328p-pu باشه؟ در بازار موجود نیست این مدل متاسفانه. میتونیم از 328p-u یا مدل دیگه استفاده کنیم؟

دیدگاه

بله تشکر بابت توضیحات. البته منظور بنده میکروی روی آردوینو بود یعنی همان 328p-pu.
                بعد سوالی که داشتم اینه که حتما باید 328p-pu باشه؟ در بازار موجود نیست این مدل متاسفانه. میتونیم از 328p-u یا مدل دیگه استفاده کنیم؟
                والا من دقیق اطلاع ندارم تفاوت این دو مدل چیه. باید صبر کنید دوستان مطلع نظر بدن. ولی احتمالا بشه به جای هم بکار بردشون.
                این لینک رو بررسی کنید، شاید اطلاعات مفیدی پیدا کردید:
                https://arduino.stackexchange.com/qu...non%2DP%20chip.

دیدگاه

باسلام
                  مشکلی نداره میتونید از همون نسخه استفاده کنید. فقط حتما 328 باشه
                  موفق باشید.
                  *** کمترین توقع از یک فرد تحصیل کرده، دانستن املاءِ صحیحِ کلمات است ***

دیدگاه

با سلام مجدد
                    اون میکروهایی که بعد از 328 حرف P دارند جدیدتر میباشند. این حرف P از اول عبارت Picopower میباشد. و نشانگر این است که این میکروها مصرف توان کمتری دارند.
                    حروف بعدی مشخص کننده نوع پکیج میکرو میباشد که PU مشخص کننده پکیج 28 پین DIP و AU مشخص کننده پکیج 32 پین SMD میباشد.
                    شما برای آردوینو میتوانید از هر دو مدل 328 و یا 328P استفاده کنید ولی با توجه به نوع میکروی نصب شده روی بورد آردوینو باید یکی از انواع PU و یا AU را انتخاب کنید.
                    موفق باشید.
                    جدیدترین ویرایش توسط evergreen; ۰۷:۵۹ ۱۴۰۰/۱۲/۱۶.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahinb007 نمایش پست ها
                      باسلام
                      مشکلی نداره میتونید از همون نسخه استفاده کنید. فقط حتما 328 باشه
                      موفق باشید.
                      مهندس چند جا خوندم که اصلا 328P-U متعلق به شرکت سازنده نیست و یه چیز فیکه که کم و بیش جواب میده. پس میفرمایید که میتونیم از P-U بجای P-PU استفاده کنیم؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X