اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت ترانزیستور

سلام دوستان

یکی از ارزو های من اینه که یه ترانزیستور بسازم البته درسشو خوندم ولی می دونم نه استاد بلده بسازه نه دانشجو

فکر می کنم اینقدر گفتیم ساخت ترانزیستور صرفه اقتصادی نداره عقب موندیم اگه کشور های پیشرفته این شکلی می خواستن فکر کنن دیگه علم پیشرفت نمی کرد به هر حال اگر هم صنعت الکترونیک داریم مطرح نیست که دانشجو ها استفاده کنن لااقل برن ببینن یا ازمایشگاهی درست کنن برای همه دانشجو ها نه فقط عده ای خاص

حالا بی خیال ....

کسی بلده درست کنه

پاسخ : ساخت ترانزیستور

قضیه ساختش مثل قضیه شکافت هسته اتم تو آشپزخونه هست ک سابق مد شده بود
    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ICE-ELEC
      سلام دوستان

یکی از ارزو های من اینه که یه ترانزیستور بسازم البته درسشو خوندم ولی می دونم نه استاد بلده بسازه نه دانشجو

فکر می کنم اینقدر گفتیم ساخت ترانزیستور صرفه اقتصادی نداره عقب موندیم اگه کشور های پیشرفته این شکلی می خواستن فکر کنن دیگه علم پیشرفت نمی کرد به هر حال اگر هم صنعت الکترونیک داریم مطرح نیست که دانشجو ها استفاده کنن لااقل برن ببینن یا ازمایشگاهی درست کنن برای همه دانشجو ها نه فقط عده ای خاص

حالا بی خیال ....

کسی بلده درست کنه
      قبل از ساخت نیاز به داشتن علم طراحی هست!!!!
      و برای ساخت یک سری پیشنیاز میخواد
      مثلا:داشتن سیلیکون خالص(که نیاز به سانتیفیوژ های پیشرفته دارد که فعلا اجازه ساخت آن را حتی کشورمان نیز بر اساس برجام فعلا ندارد :angry:

ویفر سیلیکون(این مورد در کشور موجود هست برای ساخت سلول های خوشیدی
      و....

در ضمن این کار آرزوی من هم هست :cry:
      من تاحدی به صورت عملی قسمتی از کار را انجام داده ام. (ساخت مدارچاپی با مواد حساس به نور)

ولی پیشنهاد من فعلا جمع آوری اطلاعات و مقالات و غیره هست. البته فعلا
      بعدا میرویم سراغ عمل

حضرت علی (ع) می فرماید:قبل از انجام ه عملی،علم آن را بیاموز.
      از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
      --------------------------------------------------------
      تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
      اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

علمشو بلدم تو کتاب فیزیک الکترونیک خوندم ساخت ویفر به روش زخراسکی اون مذاب سیلیکون و ادامه داستان ولی هیچگاه عملی نشد متاسفانه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ICE-ELEC
          سلام دوستان

حالا بی خیال ....

کسی بلده درست کنه
          با سلام :
          کاربر گرامی، صنایع الکترونیک شیراز قبلا چند نمونه ترانزیستور ساخت، نمونه های ایرانی با سیم پایه طلایی رنگ و اروپایی با همین شماره با رنگ سیم نقره ای.و ساخت چند نوع پ امپ.
          علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
          نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

به نظرم با دیود بشه اگه بشه نوع n و نوع p رو از هم جدا کرد شاید بشه ساخت یه مطالعه راجبه ترانزیستور بکنین متوجه میشین البته یه حدث :nerd: :question: :-?
            سقراط : دانش من بدانجایی رسید که فهمیدم هیچ نمیدانم.

دیدگاه

دوستان عزیز امکان ساختش هست ولی لطف کنید بگید منظورتون از ساخت ترانزیستور چی هست اگر فقط اینکه کار ترانزیستور رو انجام بده بله امکان پذیره ولی اگر منظورتون ساخت ترانزیستور با کاربرد تجاری هست متاسفانه پاسخ منفیه

دیدگاه

نه تجاری که نمیشه ساخت همین برای خودم می خواستم

دیدگاه

هزینه ی لوازم و مواد و تجهیزات لازم برای همین برای خودتون ساختن حدودا 25 تا 35 میلیون تومان هزینه برمیداره البته تجهیزاتش کاربرد های دیگری هم دارند!
                  البته این قیمت در صورتیه که شما از مهندسی مواد -شیمی -فیزیک نیم رساناها و الکترونیک پایه اطلاعات کافی و عملی داشته باشید

دیدگاه

پس شدنش میشه
                    نوشته اصلی توسط voyager2020
                    دوستان عزیز امکان ساختش هست ولی لطف کنید بگید منظورتون از ساخت ترانزیستور چی هست اگر فقط اینکه کار ترانزیستور رو انجام بده بله امکان پذیره ولی اگر منظورتون ساخت ترانزیستور با کاربرد تجاری هست متاسفانه پاسخ منفیه
                    چرا ساخت تجاریش جوابش منفی هست؟؟؟ به خاطر چین!!!
                    ولی اگر جایی اطمینان مهم باشه چی؟؟؟
                    آیا تکنولوژی شاخت ما عقب تر از اونها خواهد بود؟؟؟
                    مثلا اونها 22نانومتری ما 100نانو متری!!!

اگه میشه کمی توضیح بدید
                    از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
                    تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
                    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

نوشته اصلی توسط moghani1376
                      پس شدنش میشه
                      ...
                      اگه میشه کمی توضیح بدید
                      بله میشه
                      اینطوری تصور کنید که دارید روی یک مسئله ای تحقیق میکنید و تحقیق با تجارت کاملا هزینه هاش و مسائلش متفاوت هست حالا این مسئله ی شما ممکنه قبلا حل شده باشه و شما دوست دارید خودتون هم حلش کنید و اون مسیر رو برید و هزینه هاش رو هم تا حدودی بپردازید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
                        بله میشه
                        اینطوری تصور کنید که دارید روی یک مسئله ای تحقیق میکنید و تحقیق با تجارت کاملا هزینه هاش و مسائلش متفاوت هست حالا این مسئله ی شما ممکنه قبلا حل شده باشه و شما دوست دارید خودتون هم حلش کنید و اون مسیر رو برید و هزینه هاش رو هم تا حدودی بپردازید
                        ممنون از پاسختون :smile:
                        ولی تولید تجاری هم تا حدی مخصوصا برای ایران به صرفه هست
                        میگید چرا!!!
                        اولا به خاطر صنایع الکترونیک که تو ایران وجود داره (منظورم من و شما و غیره....)
                        دوما به خاطر ساخت تجهیزات نظامی (موشک و ناو و...)که مطمئنا قطعاتی با کیفیت بالا رو می خواد نه آشغال های تو بازار
                        سوم تحریم لوازم و قطعات الکترونیکی خاص که برداشته نشده
                        پس میشه یه بازار خوب با صنایع وزارت دفاع داشت :applause: :wow:
                        این مورد جزو آرزوهای من هست :nerd:
                        تا حدی هم با ساختش آشنا هستم(از جمله خودم کار مدار چاپی میکنم,با فیلم ها,اسناد ارائه شده شرکت ها و....)

دیدگاه

چندین سال قبل تو کشورمون سنسور گاز (IGS iran GAS Sensor) ساخته شد واقعا چه بلایی سر اومد چرا تولید نشد چرا حمایت نکردن اگه حمایت می شد

الان از نظر الکترونیک خیلی بالا بودیم می دونید که الان تو بازار نگیم 100درصد 99 درصد تمام جنس بی کیفیت چینی هست من یه دستگاهی رو می سازم واقعا ترس دارم نره تو صنعت عجیب و غریب کار کنه تو شرکت خسارت وارد کنه شما هم این ترس را دارید

دیدگاه

دوستان گرامی من اون قیمتی که عرض کردم درسته که کاملا علمی و عملیه و کار هم میکنه قطعه ای که میسازید ولی فقط در حد این هست که بگید من ترانزیستور یا یه ای سی ساده رو در اندازه ی یه دی وی دی ساختم همین!
                            همونطور که گفتم هزینه و تجهیزات ساخت تجاری مسیرش همونطوری که میدونید کاملا متفاوت هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ICE-ELEC
                              چندین سال قبل تو کشورمون سنسور گاز (IGS iran GAS Sensor) ساخته شد واقعا چه بلایی سر اومد چرا تولید نشد چرا حمایت نکردن اگه حمایت می شد

الان از نظر الکترونیک خیلی بالا بودیم می دونید که الان تو بازار نگیم 100درصد 99 درصد تمام جنس بی کیفیت چینی هست من یه دستگاهی رو می سازم واقعا ترس دارم نره تو صنعت عجیب و غریب کار کنه تو شرکت خسارت وارد کنه شما هم این ترس را دارید

با سلام خدمت دوستان گرامی

به نظر من ساخت ترانزیستور در تیوری و عملی تفاوت بسیاری داره
                              یعنی به این حرف ها نمیشه ترانزیستور طراحی کرد.
                              البته شدنش غیر ممکن نیس اما با تجهیزات آزمایشگاهی و علم بسیار بالا!

در مورد وسایل چینی هم کلا باید 5الی 6 برابر توان محاسبه بشه.
                              مثلا محاسبات ترانزیستور 10 واتی حساب کردید
                              باید تو عمل 50 واتی بذارید.(جنس چینی)
                              (اصوال و قضایای چینی ها تو مغزشون تقسیم بر 5 ) :biggrin:
                              ***آدمی زاده افکار خویش است فردا همان خواهد شد که امروز به آن می اندیشد***

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X