اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دستگاه گرمایش القایی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دستگاه گرمایش القایی

سلام عرض می کنم خدمت تمامی دوستان عزیز و مهندسین گرامی
    قبل از مطرح کردن سوالم لازم عرض کنم بنده دانشجوی کارشناسی ارشد عمران-راه و ترابری هستم و برای چند سوال و مشاوره مزاحم شما عزیزان مهندسی برق شدم، پیشاپیش هم از شما بزرگواران اگه سوالم غیر علمی هست معذرت میخوام چون دانش و تخصص شما بزرگواران رو ندارم.

بنده برای انجام پایان نامم نیاز به یک دستگاه گرمایش القایی دارم و مشخصاتی هم که برای این دستگاه نیاز دارم طبق مقالاتی که خوندم ظرفیت 50kw و فرکانس 70kHz هست. شکل سیم پیچ هم مستطیلی و به ابعاد 150*500 میلی متر هست.

اینم شکل دستگاه

طبق مطالعات بنده هرچی فرکانس رو بالاتر ببریم سرعت گرمایش هم بالاتر میره به طوری که اگه فرکانس رو از 70 به 280 افزایش بدیم سرعت گرمایش از 0.34 سانتی گراد بر ثانیه به 3.5 سانتی گراد بر ثانیه میرسه که خب برای بنده هم سرعت بالای گرمایش مهمه.

حالا سوالی که بنده از شما عزیزان دارم اینه که همچین دستگاهی به صورت آماده وجود داره که بشه فرکانس دستگاه رو عوض کرد و از طریق اون به دمای مورد نظر رسید؟
    اگه دستگاه به این شکل و بصورت آماده وجود نداره ساخت این دستگاه هزینه بر و زمان بره؟
    اگه بخوام این دستگاه رو بسازم چه کسانی میتونن توی ساخت این دستگاه و کشیدن نقشه و ... کمک کنن؟
    اگر شما هم راهنمایی و نظری دارین که میتونه کمکم کنه خوشحال میشم بفرمائید

یا علی

پاسخ : دستگاه گرمایش القایی

سلام
    وقت بخیر
    نوشته اصلی توسط .MHMD.
    قبل از مطرح کردن سوالم لازم عرض کنم بنده دانشجوی کارشناسی ارشد عمران-راه و ترابری هستم و برای چند سوال و مشاوره مزاحم شما عزیزان مهندسی برق شدم، پیشاپیش هم از شما بزرگواران اگه سوالم غیر علمی هست معذرت میخوام چون دانش و تخصص شما بزرگواران رو ندارم.

بنده برای انجام پایان نامم نیاز به یک دستگاه گرمایش القایی دارم و مشخصاتی هم که برای این دستگاه نیاز دارم طبق مقالاتی که خوندم ظرفیت 50kw و فرکانس 70kHz هست. شکل سیم پیچ هم مستطیلی و به ابعاد 150*500 میلی متر هست.

اینم شکل دستگاه

طبق مطالعات بنده هرچی فرکانس رو بالاتر ببریم سرعت گرمایش هم بالاتر میره به طوری که اگه فرکانس رو از 70 به 280 افزایش بدیم سرعت گرمایش از 0.34 سانتی گراد بر ثانیه به 3.5 سانتی گراد بر ثانیه میرسه که خب برای بنده هم سرعت بالای گرمایش مهمه.

حالا سوالی که بنده از شما عزیزان دارم اینه که همچین دستگاهی به صورت آماده وجود داره که بشه فرکانس دستگاه رو عوض کرد و از طریق اون به دمای مورد نظر رسید؟
    اگه دستگاه به این شکل و بصورت آماده وجود نداره ساخت این دستگاه هزینه بر و زمان بره؟
    اگه بخوام این دستگاه رو بسازم چه کسانی میتونن توی ساخت این دستگاه و کشیدن نقشه و ... کمک کنن؟
    یا علی
    مطالب مهم و مفید انجمن ، در زمینه کوره های القایی
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=59536.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=13000.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=117497.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...57933#msg57933
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...1235#msg561235
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...4064#msg314064
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=58861.0
    با احترام
    94/11/17

دیدگاه

نوشته اصلی توسط .MHMD.

اینم شکل دستگاه

یا علی
      یکی از کاربرای انجمن به اسم Ebismps به صورت تخصصی در کار ساخت این دستگاها هستند میتونید با ایشون مکاتبه کنید. ولی قیمت دستگاهی که نیاز داری با توجه به توانی که گفتید حدود30 میلیون تومن هست!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
        یکی از کاربرای انجمن به اسم Ebismps به صورت تخصصی در کار ساخت این دستگاها هستند میتونید با ایشون مکاتبه کنید. ولی قیمت دستگاهی که نیاز داری با توجه به توانی که گفتید حدود30 میلیون تومن هست!
        30 میلیون؟ :eek:
        عکسی که از نمونه خارجیش گذاشتم رو دیدین!!!
        واقعاً ساخت چنین چیزی این همه هزینه داره؟
        پس کوره های مخصوص برای ذوب آهن و کارهای صنعتی هزینش چقدر میشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط .MHMD.
          30 میلیون؟ :eek:
          عکسی که از نمونه خارجیش گذاشتم رو دیدین!!!
          واقعاً ساخت چنین چیزی این همه هزینه داره؟
          پس کوره های مخصوص برای ذوب آهن و کارهای صنعتی هزینش چقدر میشه؟
          بله دوست من 50 کیلووات توان کمی نیست!
          اون کوره ها ک میفرمایید میلیاردی هستن! میتونید دقیقشو از جناب Ebi smps بپرسید البته

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
            بله دوست من 50 کیلووات توان کمی نیست!
            اون کوره ها ک میفرمایید میلیاردی هستن! میتونید دقیقشو از جناب Ebi smps بپرسید البته
            راستش شاید این مشخصات خیلی زیاد باشه برای کار بنده
            اگه بخوام توضیح مختصری در مورد کارم بدم اینه که ما یه سری الیاف رسانا (مثل آهن و مس) رو به نمونمون اضافه می کنیم و به وسیله ی دستگاه گرمایش القایی این الیاف رو گرم میکنیم که در نهایت باعث گرم شدن اطراف نمونمون بشه
            دمای مورد نیاز هم برای بنده در حدود 85 درجه هست و اصلا کار به ذوب نمیرسه
            نمای داخلی دستگاهی که بنده توی مقالات خوندم هم شبیه شکل زیره

ایشون (Ebi smps) خیلی وقته تشریف نیاوردن سایت متاسفانه :sad:

دیدگاه

دوست گرامی

امکان ساخت کوره القایی Induction heater در حد و اندازه های کوچک و ارزان نیز وجود دارد

یا

یا

ولی خوب دقت داشته باشید پروژه ساخت کوره القایی کار نسبتا دقیقی میباشد و بهتر است برای ساخت از یک فرد با تجربه کمک بگیرید
              پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor
                دوست گرامی

امکان ساخت کوره القایی Induction heater در حد و اندازه های کوچک و ارزان نیز وجود دارد

یا

یا

ولی خوب دقت داشته باشید پروژه ساخت کوره القایی کار نسبتا دقیقی میباشد و بهتر است برای ساخت از یک فرد با تجربه کمک بگیرید
                سلام مجدد
                بنده قراره اشیاء رسانای الکتریکی که شامل الیاف،پودر و ذرات رسانا از قبیل آهن،مس، گرافیت و ... میشه رو به نمونه های آسفالتی اضافه کنم
                یعنی این ذرات رسانا درون نمونه هام حتماً به هم پیوسته نیستن و شاید از هم فاصله داشته باشن
                نمونه های اسفالتی بنده استوانه ای و به قطر 10 سانتی متر و ارتفاع 6.25 سانتی متر هست (نمونه ی کوچیک تو شکل زیر)

وزن نمونه های بنده حدود 1.2 کیلوگرم و میزان الیاف رسانایی که توی نمونه استفاده می کنم حدود 5-10 گرم هست
                ینی توی هر بار که از دستگاه استفاده می کنم فقط لازم 5 تا 10 گرم الیاف به دمای 85 تا 100 درجه سانتی گراد برسه
                زمان مورد نیاز هم چون فعلا در حد پایان نامست کارم خیلی واسم مهم نیست
                و یه چیز در حدود 5 دقیقه برای هر نمونه هم برام قابل قبوله

دیدگاه

نوشته اصلی توسط .MHMD.
                  وزن نمونه های بنده حدود 1.2 کیلوگرم و میزان الیاف رسانایی که توی نمونه استفاده می کنم حدود 5-10 گرم هست
                  ینی توی هر بار که از دستگاه استفاده می کنم فقط لازم 5 تا 10 گرم الیاف به دمای 85 تا 100 درجه سانتی گراد برسه
                  زمان مورد نیاز هم چون فعلا در حد پایان نامست کارم خیلی واسم مهم نیست
                  و یه چیز در حدود 5 دقیقه برای هر نمونه هم برام قابل قبوله
                  با سلام
                  دوست عزیز وزن فلز درسته مهمه ولی با افزایش فرکانس گرمایش به سطح محدود میشه و بالعکس-هر قدر ذره ریز تر باشه و این کار سخت تره! مخصوصا اینکه داخل بلوکی کپسوله شدند که گرم نمیشه و گرمای اون ذرات رو هم به علت کم بودن جرمشون سریع جذب میکنه! و در واقع شما به توان خیلی بالایی با فرکانس بالا فکر میکنم نیاز داشته باشید برای این کار
                  و یک سوال مهم
                  شما جطور این دما رو اندازه گیری خواهید کرد؟ ایا این 85 درجه باید دمای کل بلوک باشه یا فقط ذرات به این دما برسند؟!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
                    با سلام
                    دوست عزیز وزن فلز درسته مهمه ولی با افزایش فرکانس گرمایش به سطح محدود میشه و بالعکس-هر قدر ذره ریز تر باشه و این کار سخت تره! مخصوصا اینکه داخل بلوکی کپسوله شدند که گرم نمیشه و گرمای اون ذرات رو هم به علت کم بودن جرمشون سریع جذب میکنه! و در واقع شما به توان خیلی بالایی با فرکانس بالا فکر میکنم نیاز داشته باشید برای این کار
                    و یک سوال مهم
                    شما جطور این دما رو اندازه گیری خواهید کرد؟ ایا این 85 درجه باید دمای کل بلوک باشه یا فقط ذرات به این دما برسند؟!
                    سلام دوست عزیز
                    والا نمونه ی خارجی دستگاه که برای این کار استفاده شده توان 50 کیلو وات و فرکانس 70 کیلو هرتز داشت
                    دما هم توسط دوربین مادون قرمز اندازه گیری میشه که البته دمای کل نمونه ی استوانه ای هست!!! ینی دمای کُل نمونه ی استوانه ای به 85 درجه برسه

الان که شما فرمودین یه سوال جدید به ذهنم اومد
                    چطور ممکنه 10 گرم الیاف نمونه 1.2 کیلویی رو گرم کنه؟
                    مگه دستگاه induction heating فقط فلز رو گرم نمیکنه؟
                    10 گرم فلز میتونه دمای کل نمونه رو به 85 درجه برسونه؟ (حالا لزومی نداره افزایش دما یکنواخت باشه)

دیدگاه

سلام

اقا این کوره القایی فقط اهن رو گرم می کنه جنس غیر اهن مثل مایعات یا جامدات چی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ICE-ELEC
                        سلام

اقا این کوره القایی فقط اهن رو گرم می کنه جنس غیر اهن مثل مایعات یا جامدات چی؟
                        جسارتاً من متوجه نشدم سوالتون از بنده بود یا از سایر دوستان؟

دیدگاه

من همه ی نوشته های دوستان رو خوندم از شما یا کسی که می تونه جواب سوال من را بده فرقی نمی کنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط .MHMD.
                            الان که شما فرمودین یه سوال جدید به ذهنم اومد
                            چطور ممکنه 10 گرم الیاف نمونه 1.2 کیلویی رو گرم کنه؟
                            مگه دستگاه induction heating فقط فلز رو گرم نمیکنه؟
                            10 گرم فلز میتونه دمای کل نمونه رو به 85 درجه برسونه؟ (حالا لزومی نداره افزایش دما یکنواخت باشه)
                            دقیقا موضوع همینه اینکه شما این 85 درجه رو چطوری اندازه میگیرید -اصولا امکان اندازه گیریش نیست مگر اینکه دمای کل نمونه باشه که اونم با یه حساب سرانگشتی میشه به این نتیجه رسید که برای اینکه دمای جرمی به اندازه 1200 گرم به 90 درجه سانتی گراد برسه باید دمای 10 گرم اهن به بالای 12000 درجه ی سانتی گراد برسه که بالاتر از دو برابر دمای سطح خورشید هست!!! دمای ذوب اهن چیزی نزدیک به 1500 درجه و دمای تبخیر 2800 درجه هست!
                            البته این در صورتیه که زمان فرضا یک ثانیه باشه! هر قدر زمان طولانی تر باشه امکان رسیدن نمونه به این دما با دمای کمتر ذرات اهن امکان پذیره! شاید چندین روز مثلا!
                            --
                            کوره ی القایی فقط روی فلزات تاثیر داره البته نه همه

اضافه شده در تاریخ :
                            این رو هم عرض کنم که اگر دستگاه شما بتونه دمای 10 گرم پودر اهن رو به 1000 درجه برسونه بعد از 15 تا 20 برابر زمان لازم برای این کار دمای بلوک شما به دمای 90 درجه خواهد رسید!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
                              دقیقا موضوع همینه اینکه شما این 85 درجه رو چطوری اندازه میگیرید -اصولا امکان اندازه گیریش نیست مگر اینکه دمای کل نمونه باشه که اونم با یه حساب سرانگشتی میشه به این نتیجه رسید که برای اینکه دمای جرمی به اندازه 1200 گرم به 90 درجه سانتی گراد برسه باید دمای 10 گرم اهن به بالای 12000 درجه ی سانتی گراد برسه که بالاتر از دو برابر دمای سطح خورشید هست!!! دمای ذوب اهن چیزی نزدیک به 1500 درجه و دمای تبخیر 2800 درجه هست!
                              البته این در صورتیه که زمان فرضا یک ثانیه باشه! هر قدر زمان طولانی تر باشه امکان رسیدن نمونه به این دما با دمای کمتر ذرات اهن امکان پذیره! شاید چندین روز مثلا!
                              --
                              کوره ی القایی فقط روی فلزات تاثیر داره البته نه همه

اضافه شده در تاریخ :
                              این رو هم عرض کنم که اگر دستگاه شما بتونه دمای 10 گرم پودر اهن رو به 1000 درجه برسونه بعد از 15 تا 20 برابر زمان لازم برای این کار دمای بلوک شما به دمای 90 درجه خواهد رسید!
                              خیلی ممنونم بابت پاسخگوییتون
                              راستش بعد از اینکه شما بحث بالا رو مطرح کردین بنده مجدد رفتم و درصد مواد رسانای استفاده شده در مقالات رو چک کردم و دیدم درصد ها درسته و وزن همون بین 5 تا 10 گرم هست
                              و مدت زمانی هم که برای گرم شدن سطح نمونه از 20 درجه ی سانتی گراد (یعنی دمای محیط) تا 85 درجه سانتی گراد نیازه رو 190 ثانیه قید کردن
                              حالا از نظر شما توی 190 درجه ی سانتی گراد نیاز به چه مقدار مواد رسانا تو نمونمون داریم؟
                              و سوال بعدی اینکه آیا از ماکرویو استفاده کنیم اون مواد رسانای موجود در نمونمون گرم میشه و گرماش رو به نمونه انتقال میده؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X