اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد ساخت آمپرمتر و ولتمتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد ساخت آمپرمتر و ولتمتر

سلام دوستان
    دو سوال از شما اساتید داشتم (شاید خیلی ساده و پیش پا افتاده باشه ولی دانش من از الکترونیک خیلی کمه برنامه نویسی میکرو بلدم فقط نخندین به سوالما :rolleyes
    من میخوام با AVR یه وات متر برای اندازه گیری توان انواع دستگاه های خانگی درست کنم برای همین نیاز دارم ولتاژ و آمپر رو با میکرو بخونم
    برای ساخت ولتمتر اول ولتاژ رو از پل دیود عبور میدم بعد با تقسیم مقاومتی اونو به 5 ولت میرسونم( به ازای 235 ولت 5 ولت بده)
    با توجه به 10 بیتی بودن ADC میکرو دقت اندازه گیری در حد 0.2 ولت میشه...
    حالا سوال من از شما: من فقط میخوام میزان دقیق ولتاژ برق شهرو تا حد 0.05 اندازه بگیرم برای افزایش دقت میتونم بازه اندازه گیریمو از 195V - 235V قرار بدم. یعنی یه مدار باشه که به ازای 195V صفر ولت و به ازای 235V پنج ولت بده همچین مداری داریم؟ oo: اگه هست یه شماتیک یا نحوه کارشو لطف میکنین ممنون :wow:

برای اندازه گیری جریان ac هم یه پیشنهاد بدین لطفا,حداکثر جریانی که دستگاه میکشه حدوده 2.5 آمپره
    ممنونم از جوابتون.

پاسخ : سوال در مورد ساخت آمپرمتر و ولتمتر

من به یه نتیجه هایی رسیدم اونم اینکه برای اتدازه گیری جریان راحت ترین راه و مناسبترین استفاده از سنسور اثرهال هستش مدار هم ایزوله میشه...
    ولی همچنان یه سوال داشتم
    -محدوده ولتاژی که میخوام اندازه بگیرم 195-235 ولت AC هست
    میخوام دقت اندازه گیریم بالا باشه. مداری هست که به ازای 195 خروجی 0 و به ازای 235 خروجی 5 ولت DC بده؟
    راهنمایی میکنید کارم گیره ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Erfan.MPlus
      محدوده ولتاژی که میخوام اندازه بگیرم 195-235 ولت AC هست
      اگه میخوای محافظ برق درست کنی بهترین روش استفاده از ADC هست.برای اندازی گیری ولتاژ بالا میتونی از روش تقسیم مقاومتی و برای خوندن ولتاژ از میکروکنترلر استفاده کنی

دیدگاه

یه ایسی هست که معروفه به ایسی ولت متر دقیقا یادم نیست ولی ICM7071بود به گمونم همه چی داره دیگه؟

دیدگاه

سلام

آی سی که دوستمون گفتن ICL7107 هستش که جهت نمایش دادن ولتاژ روی سون سگمنت طراحی شده است.یک تراشه حرفه ای برای ساخت مولتی متر هست که مهمترین قابلیتش انتخاب رنج اندازه گیری به صورت اتوماتیک هستش. :nice:

دیدگاه

البته اینم اضافه کنم که این دوتا ایسی هست یکی با سون سکمنت و دیگری با ال سی دی متاسفانه نوع ال سی دی در داخل ایران نیست عیبی که این پروژه می تونه داشته باشه اینه که سون سکمنت مصرفش بالاست اگه ال سی دیش پیدا می شد میشه یک ولت متر عالی نه این چینی های بی خود باهاش ساخت حتی مدارات کاملتری هم داره مثل ESRمتر خازن سنج و............

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X