اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بوت لودر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بوت لودر

سلام دوستان یکی از دوستانم اومد سراغ من و گفت میخواد ده تا بازی بنویسه که با میکرو کنترلر atmega32 رو تلوزیون نشون بده و بازی کنه برنامه 10 تا بازی داره اما حجمش انقدر زیاده که atmega 32 حافظش جا نداره من ازش وقت خواستم که یکم مطالعه کنم و به بوت لودر رسیدم و که ولی تا حالا باهاش کار نکردم و رفتم سراغ فیلم های استاد کی نژاد که با کلیت کار اشنا شدم و فهمیدم میتونم اطاعات رو اول توسط سیپیو دریافت کنم و در حافظه فلش بنویسم ولی الان یه چند تا سوال دارم که خواهش میکنم منو راهنمایی کنین .
    1- من میخوام اطلاعات از micro sd بخونم ولی منتها نمیدونم به چه صورت باید بخونم منظورم اینه که چطور باید فایل هگز بخونم یعنی
    کد:
    :020000040010EA
    چطور باید بخونم و اون دو نقطه نشانه چیه
    2-برنامه اصلی رو باید چطور پروگرم کنم یعنی تنظیمات خاصی تو پروگرامر نداره یا باید داخل کد برنامه ادرس بدم تا روی حافظه بوت لودر پروگرام بشه
    ممنون میشم جواب بدین

سقراط : دانش من بدانجایی رسید که فهمیدم هیچ نمیدانم.

پاسخ : بوت لودر

سلام

کتابخانه ff.h

دیدگاه

ممنون که پاسخ دادین :biggrin: منظورم خوندن از میکرو اس دی نبود خوندن فایل هگز بود یعنی کدومو باید اول بخونم و اون دو نقطه نشانه چیه ورد که گفته میشه بعد نقطه به صورت دو بایت دوبایت دسته بندی میشه

دیدگاه

چرا از میکروی بالاتر استفاده نمی کنید؟

ببینید من یه چند ماهی بود دنباله نوشتن متن تو تلویزیون بودم گفتم من اینو با میکرومی نویسم رفتم دیدم خیلی دشوراره باید اسمبلی بلد باشی سیگنال براست ورتیکال و...... دیدم نمیشه بعد اخیرا مثل اینکه بسکام کتابخونه ای داده بیرون متن رو رنگی می نویسه گفتم این کتابخونه رو باید پیدا کنم که نبود دیدم قیمتش تو ایران 500هزار تونه گفتم برم از ایسی استفاده کنم دیدم اونم تو ایران نبود اگه بخوام نمونه تک را وارد کنه کلی باید هزینه پرداخت کنم خب ارزش نداره برای پروژهه ای که 200 تومنه حالا می خوام بدونم از avrبرای انتقال سیگنال استفاده کرده اخه یه سایتی هست بازی با avrرویTVرا زده اونم با کتابخونه هاش ایا از اون استفاده کرده؟

دیدگاه

نمیدونم چطوری و از کجا اورده فقط ده تا برنامه داره که هر برنامه نصف مگا 32 رو پر میکنه الان یه برنامه نوشته که بازی انتخاب کنه بازی هم به صورت سیاه سفید از اون بازی های اتاری دستی قدیمی الان دوتا برنامه رو تونسته ترکیب و پروگرم کنه مد نظرش 10 تا بازی من به این صورت میخوام تبدیلش کنم که 10 تا فایل هگز رو یه میکرو اس دی ذخیره کنم بعد از انتخاب بازی کد بازی در فلش مموری ذخیره میشه و سپس به قسمت بوت لودر پرش یا میکرو ریست و از قسمت بوتلودر شروع به خواندن و نوشتن بازی جدید تو حافظه rww میکنه و سپس شروع به خوندن از اونجا و اجرا بازی میکنه که در این مرحله چیزی رویه تلوزیون نشون داده نمیشه فقط یه ولتاژ معین که همیشه برای اماده نگه داشتن تلوزیون رو ورودی اون قرار داره و به محض فعال شدن تلوزیون ولتاژ قطع و عملیات اجرا بازی شروع میشه در ضمن میکرو اور کلاکم شده تمام این مشکلات قبلا حل شده فقط مونده همین بوت لودر که کد اماده هست اما واسه دریافت از کامپیوتر اونم توسط نرم افزارایی خاصه به خاطر همین مجبوریم یه کتابخونه خودمون واسش بنویسیم

دیدگاه

http://www.hpinfotech.ro/avr109.zip
            یه برنامه پیدا کردم که از usart برای دریافت اطلاعات استفاده کرده اگه بتونم نحوه دریافت بفهمم و برای میکرو تغییرش بدم خیلی خوب میشه
            دوستانم لطفا یه کمکی بکنن اگه این موضوع به سرانجام برسه دیگه محدودیتی برای حافظه برنامه نویسی در avr نخواهیم داشت حتی با یک میکرو مثل atmega 8 میشه یه برنامه 10000 خطی اجرا کرد فقط یه چیز هست که من رو نگران میکنه ایا حافظه فلش با دفعات زیاد پروگرم از کار نمیفته؟درست مثل eeprom اخه حافظه فلش چیزی شبیه eeprom

دیدگاه

احتیاجی به بوت لودر ندارید
              میکرو را به صورت موازی توسط یک میکرو دیگر پروگرام کنید
              تو بوت لودر به صورت پیش فرض ساپورت میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55
                احتیاجی به بوت لودر ندارید
                میکرو را به صورت موازی توسط یک میکرو دیگر پروگرام کنید
                تو بوت لودر به صورت پیش فرض ساپورت میشه
                سلام ممنون دوست عزیز بابت پاسختون اما فقط میخوام از بوتلودر استفاده کنم :smile:.
                خوب دوستان من بعد کلی جستجو در اینترنت چیزی پیدا نکردم (باز خدا استاد کی نژاد خیر بده واسه اموزششون) پس خودم دست به کار شدم و در مرحله اول متوجه شدم چطور از فایل هگز استفاده کنم و به صورت زیر است
                اگه خط زیر یک خط از فایل هگز باشه که بعد از دونقطه شروع میشه
                کد:
                :1000020040000C9400000C9400000C9400000C942E
                چهار بایت اول و یک بایت اخر پروگرام نمیشه علتشو نمیدونم
                طرز نوشته شدنشم اگه به صورت بایت بایت تقسیم کنیم و با توجه به خط بالا کلا 13 بایت تو هر خط هست
                کد:
                :10000200    40 00 0C 94 00 00 0C 94 00 00 0C 94 00 00 0C 94     2E
                و اما برای نوشتن :اگه 2 اول از اون 13 بایت بخوایم به صورت یک ورد در بیاریم به صورت زیر میشه
                کد:
                0040
                به این صورت که جای بایت اول با بایت دوم عوض میشه اینو توسط اکثر نرم افزارای کمپایر پروگرم کردن خواندن و پاک کردن فهمیدم
                حالا دارم میرم سراغ مرحله بعد نتیجه رو میزارم :read:
                واسه حافظه فلش هم مشکلی وجود نداره من دیروز تا الان با یه برنامه موس خودکار میکرو 6000000 بار پروگرم کردم مشکلی واسش پیش نیومد :twisted: :mrgreen:

دیدگاه

با بوت لودر دقیقا چیکار میخوای بکنی؟؟
                  یه پروتکل جدید برای پروگرام کردن میکرو میخوایی بسازی؟؟
                  چون بوت لودر ای وی ار از 3 تا پروتکل پشتیبانی میکنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55
                    با بوت لودر دقیقا چیکار میخوای بکنی؟؟
                    یه پروتکل جدید برای پروگرام کردن میکرو میخوایی بسازی؟؟
                    چون بوت لودر ای وی ار از 3 تا پروتکل پشتیبانی میکنه
                    تا حالا با بوتلودر کار نکردم میخوام برنامه رو از میکرو اس دی بخونم و تو حافظه فلش بنویسم :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سید سجاد احدزاده
                      تا حالا با بوتلودر کار نکردم میخوام برنامه رو از میکرو اس دی بخونم و تو حافظه فلش بنویسم :smile:
                      فکر نمی کنم این شدنی باشه
                      توی حافظه ی فلش دستورات اجرایی خود میکرو هم هست. (استارت پ - کانفیگ و ...)
                      اگه بخوای اونو بازنویسی کنی دستورات خواندن از کارت چی میشه پس.
                      فکر کنم فقط دو راه داری
                      - یا باید از همون کارت حافظه مثل رم استفاده کنی (دستورات سطح پایین Disk IO که خیلی آسون تر از اجرای سیستم فایلی ه)
                      - یا باید از یک أیسی رم استفاده کنی و مثلا با سیستم فایلی از کارت حافظه بخونی و توی رم بنویسی و از اونجا اجرا کنی
                      If the wind will not serve, take to the oars

دیدگاه

پس چرا دنبال بوت لودر هستی؟؟
                        از اول اشتباه گفتی؟؟
                        ساده ترین راه پروتکل موازی هستش
                        من اینکارو به صورت بیسیم انجام دادم

دیدگاه

سلام ممنون دوست عزیز بابت پاسختون اما فقط میخوام از بوتلودر استفاده کنم :smile:.
                          خوب دوستان من بعد کلی جستجو در اینترنت چیزی پیدا نکردم (باز خدا استاد کی نژاد خیر بده واسه اموزششون) پس خودم دست به کار شدم و در مرحله اول متوجه شدم چطور از فایل هگز استفاده کنم و به صورت زیر است
                          اگه خط زیر یک خط از فایل هگز باشه که بعد از دونقطه شروع میشه
                          کد:
                          :1000020040000C9400000C9400000C9400000C942E
                          چهار بایت اول و یک بایت اخر پروگرام نمیشه علتشو نمیدونم
                          طرز نوشته شدنشم اگه به صورت بایت بایت تقسیم کنیم و با توجه به خط بالا کلا 13 بایت تو هر خط هست
                          کد:
                          :10000200    40 00 0C 94 00 00 0C 94 00 00 0C 94 00 00 0C 94     2E
                          و اما برای نوشتن :اگه 2 اول از اون 13 بایت بخوایم به صورت یک ورد در بیاریم به صورت زیر میشه
                          کد:
                          0040
                          به این صورت که جای بایت اول با بایت دوم عوض میشه اینو توسط اکثر نرم افزارای کمپایر پروگرم کردن خواندن و پاک کردن فهمیدم
                          حالا دارم میرم سراغ مرحله بعد نتیجه رو میزارم :read:
                          واسه حافظه فلش هم مشکلی وجود نداره من دیروز تا الان با یه برنامه موس خودکار میکرو 6000000 بار پروگرم کردم مشکلی واسش پیش نیومد :twisted: :mrgreen:
                          با سلام و درود
                          چگونه در میکروکنترلر 6000000 بار برنامه ریختید؟ با چه وسیله ای؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فکر
                            با سلام و درود
                            چگونه در میکروکنترلر 6000000 بار برنامه ریختید؟ با چه وسیله ای؟
                            با یه برنامه کلیک خودکار موس روی پروگرام و ایریز هر دو ثانیه کیلیک میکرد

من میکرو اس دی به عنوان مثال مطرح کردم حالا اون حافظه میتونه هرچی باشه ایسی eeprom یا فلش مموری یا همون میکرو اس دی یا حتی داده توسط پورت های ارتباطی میکرو واسه اون ارسال بشه که کارکرد همشون بلدم و با هاشون کار کردم فقط الان تنها مشکل من اینه که دقیقا چی باید دریافت کنم و چطور باید روی حافظه فلش توسط سی پی یو بنویسم حتی اگه حافظه کم بیاد میتونم از یه میکرو با حافظه فلش بالاتر استفاده کنم
                            بازم خیلی ممنون از پاسختون :smile:

دیدگاه

با یه برنامه کلیک خودکار موس روی پروگرام و ایریز هر دو ثانیه کیلیک میکرد

من میکرو اس دی به عنوان مثال مطرح کردم حالا اون حافظه میتونه هرچی باشه ایسی eeprom یا فلش مموری یا همون میکرو اس دی یا حتی داده توسط پورت های ارتباطی میکرو واسه اون ارسال بشه که کارکرد همشون بلدم و با هاشون کار کردم فقط الان تنها مشکل من اینه که دقیقا چی باید دریافت کنم و چطور باید روی حافظه فلش توسط سی پی یو بنویسم حتی اگه حافظه کم بیاد میتونم از یه میکرو با حافظه فلش بالاتر استفاده کنم
                              بازم خیلی ممنون از پاسختون :smile:
                              نظرتون در مورد میکروکنترلر ATmega2560 چیه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X