اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

قلم نوری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

قلم نوری

با سلام می خواستم بدونم کسی تا حالا تلاشی واسه ساختن قلم نوری ای کرده؟
    یه قلم نوری که بتونه روی صفحه نمایش عادی(غیر لمسی) پی سی و لپ تاپ نقش یه موس رو ایفا کنه و بیسیمی یا سیم موسی نازک که مزاحمت زیادی نداشته باشه، کار کنه. یه قلم نوری که نوکش از جنس شفاف مثل پلاستیک نرم باشه که خش نندازه. واسه تشخیص حرکت در جهتش راه های زیادی رو فکر کردم، اما هر کدوم نقص های مهمی داشتن که باعث می شد از فکر اون راه منصرف بشم. مثلا تشخیص نزدیکی به منبع فرکانس رادیویی از طریق سنجش طول موج فرکانس ورودی تشخیص جهت داده میشه که با فرکانس مجزا برای هر منبع در اطراف چهارچوب صفحه نمایش گر نصب کنیم، راه بعدی تشخیص تأثیر میدان مغناطیسی بر قلم و یا قلم بر میدان مغناطیسی، استفاده از ژیرسکوپ(مکانیکی رو نمیگم، چون حساسیت جهات دقیق و حتی چهارگانه مجزا رو نداره، الکترونیکی رو میگم) توی قلم.
    تنها راهی که دیدم می تونه دقت زیادی داشته باشه، و دردسرهای قبل رو نداشته باشه، ساختن یک جدول تار و پودی از نور و حسگر نور هس. میشه نور رو از یه LED توی رنج فروسرخ یا فرابنفش تأمین کرد که به فرض در سمت راست و بالای ال سی دی می تابه محل تابش بالایی و در سمت های دیگه فقط حسگر هس و همچنین گیرنده پایینی یک میل بیشتر از دو سمت دیگه رو به ال سی دی هستن. اینجور یه جدول درست میشه که وقتی قلمی ساده در یک نقطه از این جدول قرار بگیره، بین فرستنده و گیرنده نور قرار می گیره و اونوقت کدهای برنامه می تونن تشخیص بدن قلم ما کجای صفحه نمایش قرار داره. اما هرچی دنبال حسگری گشتم که بتونه در درجه با فاصله کم گیرنده ها و همچنین در راستای طول مناسب یه الی سی دی 15 اینچی باشه، ندیدم، چه برسه به هزینه مناسب.
    اما راه دیگه ای که عمل کردم، استفاده از مدار موس واسه قلم بود که قلم کت و کلفتی شده و اما راحتی یه قلم و دقت اون رو نداره.
    مشکل این هس که خیلی بهتر هس قلمم چند سطح رو اجرا کنن! یعنی چند سطح کلیک رو، از شدت کم تا شدت زیاد، به فرض از سطح یک تا سطح چهار.
    شکر که این سرا را دست بشر نداد
    ورنه بجز خرابی دست بشر ندارد

شکر که دست من را،دست قلم زدن نسیت
    ورنه بجز تباهی دست ترم ندارد

پاسخ : قلم نوری

دوستانی که پیش خودشون می گن ای بابا و یه سری به فروشگاه ها بزن و قلم وکام مغناطیسی و فلان و بهمان هس و برو بخر و خودتو راحت کن، باید بگم دوستان مشکل دقت میدان اونها و سرعت عمل هست هااا! واسه کار خودم نمی خوام؛ واسه فکر و تحقیق و طرح جدید می خوام.
    فعلا دارم روی حرکت ملکول های هوا توی میدان مغناطیسی و قطعه لغزان حساس کار می کنم که ببینم حساسیت و دقت خوبی می تونن داشته باشن یا نه. دنبال یه طرحی هستم که ارزون و پرکاربرد و با دقت و کارایی خوبتری باشه و واسه حساسیت و دقت بالاش مثل طرح های دیگه نیازی به تبلت(پد) نداشته باشه. از دوستان فقط در مورد تجربه های خودشون پرسیدم، و به خودم اجازه جسارت نمی دم که کسی یه طرح شسته رفته و مفت و مجانی واسم ارائه بده، که اونوقت لذتی در تحقیق و تلاش فکر کردن خودم نیس؛ فقط خواستم با اینکار از اطلاعات دیگران واسه باتجربه تر شدن و سرعت بیشتر توی تحقیق بهره بگیرم. ممنون میشم از دوستانی که اطلاعات تجربیات بدن.
    شکر که این سرا را دست بشر نداد
    ورنه بجز خرابی دست بشر ندارد

شکر که دست من را،دست قلم زدن نسیت
    ورنه بجز تباهی دست ترم ندارد

دیدگاه

پاسخ : قلم نوری

با سلام خدمت دوستان.
      آیا کسی مشکل پرش خط یا کشیدن خط های اضافه از نقطه ای که قلم هست رو با قلم های نوری one by wacom داشته؟ راه حلی که در پیش گرفتین چه بوده؟

امیرحسین ضیا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X