اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور جریان زیر 1 آمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور جریان زیر 1 آمپر

سلام من دنبال یه سنسور جریان هستم که جریانهای چند میلی امپر رو تو خروجی داشته باشه.یعنی تغییرات 1 میلی امپر واسم مهمه.جریان مدار من حداکثر 500 میلی و نوع جریانac . ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ : سنسور جریان زیر 1 آمپر

نوشته اصلی توسط kelaran
    سلام من دنبال یه سنسور جریان هستم که جریانهای چند میلی امپر رو تو خروجی داشته باشه.یعنی تغییرات 1 میلی امپر واسم مهمه.جریان مدار من حداکثر 500 میلی و نوع جریانac . ممنون میشم راهنمایی کنید
    با سلام :
    اگر فقط اندازه گیری و دیدن جریان بین 0 الی 500 میلی آمپر A.C برایتان کفایت می کند، از میلی آمپر متر A.C بصورت آماده استفاده کنید، اگر مورد دیگری است لطفا توضیح دهید.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نه دوست عزیز من میخوام مقدار رو با میکرو نشون بدم.البته نه خود امپر رو بلکه تغییرات اون رو .مثل ولتاژ که به ازای ورودی صفر میکرو صقر رو نشون میده و ورودی 5 میکرو 1024 رو نشون میده.ممنون میشم کمک کنید خلی واسم ضروریه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kelaran
        شما میتونید از مقاومت شنت، CT و یا سنسورهای اثر هال استفاده کنید که هرکدوم مزایا و معایب خودشون رو دارن.
        There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

ممنون ولی مشکل اینجاست که مثلا سنسور اثر حال قادر به تشخیص جریان در این حد نیست.درسته؟اگه سنسور جریانی رو میشناسید که جریانهای تا 1 آمپر رو با نشون بده معرفی کنید

دیدگاه

با سلام
            دوست عزیز روشهای مختلفی برای اینکار وجود داره که استفاده ازشون به نوع کاربرد شما بستگی پیدا میکنه.
            مثلا اول باید مشخص کنین که ایزوله بودن براتون مهمه یا نه. اگه مهم باشه، شنت و مقاومت رو باید از لیست خارج کنین و فقط به سنسور های غیر تماسی فکر کنین. اما اگه مهم نباشه و مدار اجازه بده، استفاده از یه مقاومت مناسب، گزینه ی اوله. من با این روش تا 1 میکرو آمپر رو هم با دقت چند صد نانو آمپر، خیلی خوب اندازه گرفتم.
            در مورد سنسور های غیر تماسی، به نظرم همون اثر هال مناسبتره. من با 200 آمپرش کار کردم. اما فکر میکنم انتخاب رنجهای پایینترش، به علاوه ی یه ADC حداقل 10 بیتی و سیگنال کاندیشن خوب، حتما جواب کار رو میده. البته فراموش نکنین که دقت بالا گرفتن از هر قطعه ای، سخته و ملاحظات طراحی و اجرای متناسب و خاصی نیاز داره.
            کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

سنسورهای اثر هال رنج های مختلفی دارن
              شما میتونید به سایت شرکت بسیار معروف و معتبر در رابطه با سنسورهای اثر هال - شرکت lem- مراجعه کنید
              اگر دنبال سنسور اثر هال زیر یک آمپر هستید اینو ببینید: la25-np/sp11
              ولی قیمتش حدود بیست دلاره
              مقاومت شنت راه بسیار خوب و معتبریه- البته نکته داره مثل:
              Esl مقاومت (وابسته است به نوع مقاومت- مثلا مقاومت گچی دارای ESL بالایی است)، فرکانس جریان، تغییرات مقاومت نسبت به دما و ...

موفق باشید

دیدگاه

از همه دوستان ممنون.با این تفاسیر فکر کنم مقاومت شنت بهترین گزینه یاشه.ایزوله بودن واسم مهم نیست.میشه یه توضیح در مورد مقاومت شنت بدین.من تا الان به این روش کار نکردم.جریان خروجی مدار من از 2 میلی آمپر تا حداکثر 12 میلی امپر.ولتاژ من هم 220 ولت ac

دیدگاه

شنت بطور کلی یه مقاومته که توی مسیر جریان قرار میگیره و متناسب با مقدار جریان عبوری، ولتاژی روش میفته. با خوندن این ولتاژ، مقدار جریان بدست میاد.

دیدگاه

خوب اگه بخواییم یه مقاومت مثلا اهم پایین بزاریم که روی جریان ما هم اثر نزاره اونوقت چقدر مگه روی اون ولتاژ افت میکنه که قابل خوندن باشه؟

دیدگاه

توی طراحی بیشترین مقداری اهمی که تاثیر منفی روی عملکرد مدار نداشته باشه رو انتخاب کنید. بعدش سیگنال حاصل رو باید تقویت و فیلتر کنین تا به دامنه ی مورد نظر ADC برسه و بعد هم بخونینش.
                      مثلا اگه مقاومت و آمپلیفایر طوری طراحی بشه که به ازای عبور 1 آمپر جریان، ولتاژی معادل رفرنس ADC تولید بشه، با یه ADC ده بیتی که همه ی میکرو ها دارن، تا رزولوشن 1 میلی آمپر رو میتونین داشته باشین.

دیدگاه

ممنون.پس شما میگید با توجه به مقدار پایین بودن افت ولتاژ دوسر مقاومت شنت اونو با تقویت کننده به چند برابر و بعد از یکسوسازی بدیم به adc میکرو درسته؟

دیدگاه

بله. دقیقا.
                          تو همه ی مولتیمتر ها همین کار انجام میشه. ولی در اونها چون اندازه گیری بصورت جنرال انجام میشه، مقدار مقاومت سری بسیار بسیار کم هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kelaran
                            با سلام:
                            یکی دیگر از راه های استفاده از از جایگزین کردن مقاومت شنت و عدم استفاده از آن، استفاده از خط مدار چاپی که آخرین جریان عبوری از آن گذشته و با تولید یک ولتاژ چند میلی آمپری در دو سر آن و وصل به یک مدار A.D و کالیبره کردن آن می باشد. من خورم یک بار برای نشان دادن جریان خروجی یک منبع تغذیه با نشان دهنده آمپر متر دیجیتال از آن استفاده کردم. ( استفاده از طول حدود 2 سانتی متر از فیبر مدار چاپی با توجه به تحمل جریان آن خط مدار چاپی)
                            علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                            نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

جناب تحریری میشه بیشتر توضیح بدین ؟
                              من همیشه یادم میره هویه و دستگاهام رو از برق در بیارم واسه همین همش میسوزه :دی ااز این رو تصمیم گرفتم یه دستگاه الارم بسازم که مثلا اگه مصرف بیشتر از 30 وات بود بعد از نیم ساعت الارم بده ولی واسه اندازه گیری جریان مشکل دارم . میخاستم از مقاومت شنت استفاده کنم که یه 20 امپرش رو داشتم از داخل یه مولتی متر ولی آیا اگه مدام تو مسیر جریان قرار داشته باشه مشکلی واسش پیش نمیاد ؟ داغ نمیکنه ؟ مقاومتش 1 اهم بود . اونوقت ایا میدونید جنس اون سیم مقاومتی داخل مولتی متر چیه ؟
                              بسیار ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X