در یکی از مقالهآ*های قبلی مرکزش، در مورد اینکه اسپم چیست مطلبی منتشر کردیم. در دنیای واقعی هم شاهد اسپمآ*ها هستیم، مثلا تراکتآ*هایی که زیر برف پاکآ*کن ماشین ما قرار داده میآ*شوند و حتی برچسبآ*هایی که ورودی خانه ما را حسابی بد ریخت میآ*کنند و در برابر آنها ما هم مجبور میآ*شویم هر جوری که شده از دست آنها خلاص شویم.

اما در این مطلب قصد داریم شما را با اسپمآ*هایی آشنا کنیم که در کشور ما بیشتر رایج هستند.

پیامآ*های متنی: گروهآ*های بسیاری هستند که روزانه در آنها، به صورت خیلی بیآ*آ*هدف و ناخواسته افزوده میآ*شویم و پیامآ*های تبلیغاتی بسیاری در اپلیکیشنآ*های ارسال پیام و یا از طریق اس ام اس به ما ارسال میآ*شوند که اکثرشان اسپم به حساب میآ*آیند. در اینجاست که باید گروهی که در روآ*بهآ*روی شما است را ترک کنید.

ایمیل: حتما برای شما هم پیش آمده که وارد حساب کاربری ایمیل خود شده و ایمیلآ*هایی را میآ*بینید که اصلا به شما ربطی ندارند و بدون خواسته شما سر راهتان سبز شدهآ*اند. در حقیقت برای شما اسپمی در قالب ایمیل ارسال شده و کسی که قبلا ایمیل شما را گرفته، از آن سو استفاده کرده و یا اینکه ایمیلتان در لیستآ*های فروشی ایمیل قرار گرفتهآ*است. در نظر داشته باشید که فقط ایمیلآ*هایی که در بخش اسپم قرار میآ*گیرند اسپم نیستند و اسپمآ*ها میآ*توانند به صفحه Inbox ایمیل شما راه پیدا کنند. در ضمن در نظر داشته باشید که خیلی از اسپمآ*ها، بدافزار به همراه خود دارند و میآ*آ*توانند به کامپیوتر شخصی شما آسیب برسانند سیستمتان را ویروسی کنند.
وب: بیآ*شک بدترین تجربه همه ما در حین وبگردی، این است که پس از کلیک بر یک صفحه، چندین صفحه برای ما به صورت ناخواسته باز شود که اصطلاحا به این صفحات بازشده Pop-Up میآ*گوییم. به چنین صفحاتی هم اسپم میآ*گوییم، زیرا جز مزاحمت هیچ سودی برای ما ندارند. در برابر چنین وبسایتآ*هایی بهتر است دیگر به آنها مراجعه نکنید تا با کم شدن کاربرهایشان، دریابند که مسیر اشتباهی را پیش گرفتهآ*اند.
برای جلوگیری و بستن راه این دو نوع اسپم استفاده از یک آنتی ویروس مناسب گزینه خوبی می باشد. می توانید به محصولات مرکزش مراجعه و امکانات و قابلیت های آنتی ویروس ها را مطالعه کنید.

دیگر اسپمآ*هایی که روزانه مزاحم ما میآ*شوند: اسپم فقط به ایمیل، پیامآ*ها متنی و آنچه در سطح وب میآ*بینیم محدود نمیآ*شود؛ بلکه روشآ*های بسیاری برای اسپم کردن وجود دارد. حتما دیدهآ*اید که در شبکهآ*های اجتماعی به خصوص اینستاگرام، خیلی غیره منتظره نام یک صفحه تغییر میآ*کند و به دنبال آن، محتوای آن صفحه هم توسط ادمینش عوض میآ*شود. در حقیقت شما محتوایی را مشاهده میآ*کنید که آن را نخواستهآ*اید و به عبارت دیگر باید بگوییم که در معرض اسپم قرار گرفتهآ*اید. یا حتما پیش آمده که روی یک بنر تبلیغاتی کلیک کردهآ*ایم و دیدیم که محتوای درون آن هیچ ربطی به بنر دیده شده، ندارد. در اینجاست که میآ*بینیم راهآ*های بسیاری برای اسپم کردن وجود دارد و تنها راه برای مبارزه با آنها این است که یا آنها را به خود شبکه اجتماعی گزارش دهیم و یا آنجا را ترک کنیم تا اسپمر به هدفش نرسد.