اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فیوز چند آمپر؟ از چه نوعی؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فیوز چند آمپر؟ از چه نوعی؟

سلام
    من نمیدونم مثلا برای یه آمپلی فایری که 3 آمپر جریان میکشه فیوز چند آمپر بزارم؟
    3 آمپر ، 5 آمپر یا 10 آمپر؟
    هم در مسیر مثبت و هم در مسیر منفی فیوز بزارم؟
    و سومین مسئله نوع فیوز هست ، کدام نوع مناسب چه کاری است؟ گچی ، شیشه ای ، حرارتی ، نواری ، برگشت پذیر؟؟؟؟ اینا مدل هایی بودن که تو فروشگاه های اینترنتی دیدم....
    فعلا فیوز شیشه ای خریدم ولی اگه نوع دیگه ای بهتره ، جایگزین میکنم.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------
    سوال آخر: اساس کار فیوز چگونه است؟ یه توضیح نیم خطی هم بدین کافیه....
    باتشکر

پاسخ : فیوز چند آمپر؟ از چه نوعی؟

نوشته اصلی توسط AVR-MEGA8
    سلام
    من نمیدونم مثلا برای یه آمپلی فایری که 3 آمپر جریان میکشه فیوز چند آمپر بزارم؟
    3 آمپر ، 5 آمپر یا 10 آمپر؟
    هم در مسیر مثبت و هم در مسیر منفی فیوز بزارم؟
    و سومین مسئله نوع فیوز هست ، کدام نوع مناسب چه کاری است؟ گچی ، شیشه ای ، حرارتی ، نواری ، برگشت پذیر؟؟؟؟ اینا مدل هایی بودن که تو فروشگاه های اینترنتی دیدم....
    فعلا فیوز شیشه ای خریدم ولی اگه نوع دیگه ای بهتره ، جایگزین میکنم.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------
    سوال آخر: اساس کار فیوز چگونه است؟ یه توضیح نیم خطی هم بدین کافیه....
    باتشکر
    با سلام:
    اساس کار فیوز برای جلوگیری از عبور بیش از حد مجاز یک مدار یا دستگاه می باشد.
    اگر آمپلی فایر شما حد اکثر 3 آمپر مصرف می کند، فیوز مناسب آن 3.75 آمپر می باشد و چون این فیوز در رنج بازار ایران نیست نزدیک ترین عدد به آن یعنی 4 آمپر را انتخاب کنید.
    فیوز از نوع شیشه ای استفاده کنید.
    فیوز را فقط در مسیر فاز، یا سیم برق مثبت نصب می کنند نه در مسیر خط منفی. و برای یک مدار یا دستگاه لازم نیست یکی در خط مثبت و دیگری را در خط منفی قرار دهید. همان یکی کافیست.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

سلام مجدد
      اینطور که من فهمیدم ، مدار معیوب نسبت به حالت عادی جریان کشی بیشتری خواهد داشت مثلا در حالتی که یک یا چند قطعه آسیب ببینند یا در نقطه ای اتصال کوتاه رخ دهد. در این صورت فیوز که تحمل جریان بیشتر را ندارد ، میسوزد و برق مدار را قطع میکند.
      البته مدار من تقریبا 2.7 آمپر جریان میکشد ، پس همان سه آمپر کافی است.
      باز هم سوال ، اگر مداری 3 آمپر جریان بکشد و ما به جای فیوز 3.75 فیوز 5 آمپر بگذاریم ، در عمل چه میزان ریسک خرابی و سوختن قطعات مدار بالا میرود؟ تفاوت ناچیز است یا خیلی زیاد؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AVR-MEGA8
        سلام مجدد
        اینطور که من فهمیدم ، مدار معیوب نسبت به حالت عادی جریان کشی بیشتری خواهد داشت مثلا در حالتی که یک یا چند قطعه آسیب ببینند یا در نقطه ای اتصال کوتاه رخ دهد. در این صورت فیوز که تحمل جریان بیشتر را ندارد ، میسوزد و برق مدار را قطع میکند.
        البته مدار من تقریبا 2.7 آمپر جریان میکشد ، پس همان سه آمپر کافی است.
        باز هم سوال ، اگر مداری 3 آمپر جریان بکشد و ما به جای فیوز 3.75 فیوز 5 آمپر بگذاریم ، در عمل چه میزان ریسک خرابی و سوختن قطعات مدار بالا میرود؟ تفاوت ناچیز است یا خیلی زیاد؟؟؟
        با سلام :
        چیزی حدود 20 درصد زود تر معیوب می شود.
        علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
        نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X