اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد عیب یابلی مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد عیب یابلی مدار

سلام
    سوال من اینه که یه مداری که شامل مقاومت و دیود وترانزیستور و خازن وسلف وچند تا آی سی است را چطور میشه عیب یابی کرد.
    مثلا درست بودن قطعات مذکور را بفهمیم یا قطع اتصاللات را متوجه بشیم.
    مثلا من یه محافظ برق کامپیوتر دارم که خراب شده و میخوام با یک مولتیمتر عیب یابیش کنم.
    ممنون میشم جواب بدید
    به طواف کعبه رفتم به حرم رهم ندادند
    که برون در چه کردی که درون خانه آیی

پاسخ : سوال در مورد عیب یابلی مدار

سلام دوست عزیز
    بابا ، اینی که خواستی(نحوه عیب یابی) خودش چندین مقوله نه چندان مختصره ،
    انصاف کن و یکی یکی بپرس! مزاح بود دوست عزیز!

برای شروع عیب یابی مراتب زیر رو انجام بدید(اینا تجربیات منه ، لازم نیست که همه تائیدش کنن ، برای من مفید بودن):

1- ورودی ولتاژ برق رو کنترل کنید و ببینید مثلا اگه ترانس استفاده شده درست سر ورودی ترانس برق دارید و مطابق با
    همون مقداریه که روی دستگاه نوشته یا نه.اگر نه فیوز ،سیم برق، قطع یا شکستگی مدار چاپی و هر چی که سر راه
    ترانسه بررسی کنید.

2- خروجی ترانس به مدار یکسوساز ( اگه باشه پل دیود و خازن) باید ولتاژ AC و خروجی یکسوساز باید ولتاژ DC متناسب با مصرف
    دستگاه داشته باشه(گاهی وقتا این تست ولتاژ باید با اسکوپ باشه چون ولتمتر نوسانات ولتاژ رو درست نشون نمیده).

3- حالا بهتره یکسره بریم سراغ رله خروجی چرا؟ چون این مدار هر چه قدر هم زرنگ باشه دیگه نمیتونه یک رله معیوب راه
    را بندازه. اگه مدارتون یک لامپ و یا دیود برای نمایش وضعیت خروجی داشته باشه کمک میکنه که بدونیم چه وقت فرمان
    وصل به رله داده میشه، به این ترتیب وقتی فهمیدیم که رله فرمان گرفته ، اول بوبین رله و بعدشم کنتاکت رله رو تست
    میکنیم. بوبین رله باید ولتاژ ذکر شده روی بدنشوداشته باشه اگر نه مدار قبل از رله ایراد داره . در غیر اینصورت رله ایراد
    داره یا مدار و ترمینالهای خروجی دچار شکستگی یا عدم اتصال شدند.

تا اینجا تقریبا" نصف بیشتر دستگاهها تعمیر میشن ، مگه اینکه دستگاه توسط یک نفر طراح ناشی مثل من طراحی شده
    باشه (که تاریخ مصرفش محدوده) یا اینکه توی اون نوسانات و قطعی های مکرر برق بیچاره نتونسته دوام بیاره!
    مزاح کردم دوست محترم .
    افتادگی آموز اگر طالب علمی
    هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X